Realizatorul tv Mihai Gadea compara situatia lui Adrian Nastase cu Mandela si regimul Basescu cu apartheidul/ "In Romania este apartheid"

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2014, 1:06 Revista Presei | Radio TV

Dupa ce premierul Victor Ponta a comparat condamanarea lui Nastase cu cea a Iuliei Timoshenko sustinand ca e o razbunare politica, jurnalistul Mihai Gadea l-a comparat, miercuri seara, in emisiunea "Sinteza zilei" pe care o realizeaza la Antena 3, pe Adrian Nastase cu Nelson Mandela sustinand ca americanii au gresit cand au sprijinit regimul de apartheid din Africa de Sud in dauna lui Nelson Mandela si ca procedeaza gresit si acum cand sustin regimul Basescu in cazul Nastase.

"Toti liderii importanti ai lumii au mers la inmormantarea globala a luptatorului pentru libertate Nelson Mandela. In 1986, liderii lumii, pe care ii pastrez in inima mea ca niste figuri luminoase- dar si oamenii mari pot sa faca greseli- fac atunci o greseala mare sustinand regimul si politica de apartheid in loc sa impuna boicot Africii de Sud. Ronald Reagan, Margaret Thatcher vor ramane in istorie si pentru mine ca niste figuri puternice, dar au gresit atunci sustinand regimul de apartaheid. In ultimii ani, liderii americani au sustinut regimul Basescu, care este tot un fel de apartheid. Nu este vorba aici de albi si negri ci de ai mei si restul. E vorba de o clica ce a pus mana pe Romania. Toti cei care s-au opus sau se opun regimului de apartheid al lui Basescu sunt haituti sau bagati in inchisoare", si-a inceput Mihai Gadea discursul.

"Udrea, Berceanu, Videanu, oamenii astia nu au patit nimic si nu vor pati atata timp cat au aceasta protectie, cat in Romania este apartheid [¬]ce sistem bolnav, ce tara imbolnavita de unul care vede numai puscarii. Probabil el a fost terifiat d eimaginea ca ar putea intra in uscarie pentru Flota si altele si de atunci vede numai puscarii", a continuat realizatorul tv.




















5112 vizualizari

  • +41 (41 voturi)    
    ........... (Joi, 9 ianuarie 2014, 1:27)

    Andradda [utilizator]

    Gadea - un specimen bolnav al societatii.
    Un virus extrem de periculos pt cei mai saraci cu duhul.
    • +30 (32 voturi)    
      Bolnav (Joi, 9 ianuarie 2014, 3:25)

      Cacarau1 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Da, pai un idiot mai mare ca asta parca nu am vazut.
      Pai acolitii Derbedeului de Nastase conduc tara si acest "virus extrem de periculos" debiteaza!!!...ce nemernic. Cred ca e mai rau decat bolnav, cre ca ia ceva marihuana si dupa aia iese la rampa...
      • +14 (14 voturi)    
        ... (Joi, 9 ianuarie 2014, 7:30)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Cacarau1

        gresiti ...

        indesatul ala mic se crede negru. :))
        • +11 (11 voturi)    
          Voiculescu la parnaie o sa fie...Iisus rastignit! (Joi, 9 ianuarie 2014, 10:30)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Cand o sa intre Voiculescu la parnaie o sa zica ca este un fel de Iisus Hristos !

          Iar politicieni ajunsi la puscarie ... sunt chinuiti mai rau decat masacrul celor 10.000 de pruci!


          Tu mare Presuasiv al prostimii din Romania, ideea e ca cei carora le vorbesti tu seara, habar nu au cine a fost Mandela, iar cei care au auzit de Mandela (din tara sau afara) au fost bucurosi ca marele baron PSD a fost dovedit incaodata drept infractor!

          ...te pup pe fruntea aia de incubator!
  • +44 (44 voturi)    
    wow... (Joi, 9 ianuarie 2014, 1:33)

    warchild [utilizator]

    imi e din ce in ce mai clar ca trebuie sa merg la psihiatru... genul asta de oameni sunt motivul pentru care genul meu de oameni au nevoie de pastile pentru a putea ramane calmi.
    • +9 (9 voturi)    
      yeap! (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:08)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui warchild

      asta-i Gadea, in toata splendoarea deontologiei si impartialitatii de care e capabil.
      are cineva o punga?
  • +33 (33 voturi)    
    Ce are asta in cap? (Joi, 9 ianuarie 2014, 1:33)

    petrol_head [utilizator]

    Cat de idiot poti sa fii ca sa compari "regimul lui Basescu" cu aparthaidul??? Sa nu uite prostalaul de Gadea ca "Nastase 7 Case" scrie in fiecare zi pe blog, ceea ce Mandela nu putea sa faca...nici macar pe hartia igienica.
    NESIMTITILOR!!! hoti si jefuitori ce sunteti. Mi-e rusine ca va numiti romani. EGOISTILOR!!!
    Iar sa aduci numele lui Nelson Mandela in razboiul vostru personal cu Basescu este o nebunie...sa imi arate Gadea care din cloaca pe care o apara va ramane in istorie macar pt 1% din faptele care le-a facut Nelson Mandela.
    NENOROCITILOR!!! Daca nu va mai place tara asta fiindca in sfarsit nu va mai permita sa furati dupa cum vreti, va dau un sfat: PLECATI!!!
    • +2 (2 voturi)    
      ca sa reziste comparatia... (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:28)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui petrol_head

      Adelu ar trebui sa stea 25 de ani in puscarie, cat a stat Mandela!! Cam cat ar fi meritat pe bune, de fapt...
  • +26 (30 voturi)    
    nene gidea mergi la Scolar (Joi, 9 ianuarie 2014, 1:38)

    timp tamp [utilizator]

    Mă papistasule nu stai bine cu capu
    Năstase e cel mai mare mafiot şi tu îl compari cu Manuela
    Urmează felix la
    puşcărie şi vei rămâne orfan sărac şi bleg
  • +22 (24 voturi)    
    Om bolnav (Joi, 9 ianuarie 2014, 1:54)

    nano2k [utilizator]

    Deja simt mila pentru acest personaj. Mi-e clar ca omul e din alt film, complet alt film.
    • +23 (23 voturi)    
      nu i bolnav si nici singurul.... (Joi, 9 ianuarie 2014, 4:27)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      escroc pupincurist ...ca el e plina romania...niste lingai nenorociti care nu merita nici sa fie scu-pati....
  • +8 (14 voturi)    
    cind a plecat Udrea (Joi, 9 ianuarie 2014, 1:55)

    Tudor_Al [utilizator]

    Cind a plecat Udrea m-am bucurat deoarece era o fufa, nu stia sa faca politica, fura si ii dispretuia pe alegatori. Dupa ceva timp cu Pontacu si Crin, mai mai ca incep sa o regret...
    • +2 (2 voturi)    
      Hai lasa... (Joi, 9 ianuarie 2014, 21:01)

      manusha [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

      acuma o ai pe madama Firea !
  • +25 (25 voturi)    
    Abia astept! (Joi, 9 ianuarie 2014, 2:19)

    ion_pozitiv [utilizator]

    Abia astept sa merg la inmormantarea globoasa a luptatorului pentru libertatea ciubucului, a mitei, a imposturii totale(mai ales in profesie si arta) si a parvenitismului prin Partid (nu conteaza care) si prin neveste(nici la astea nu conteaza care), de dinainte si de dupa'89, renumitul puscarias de drept comun (desi sustine ca orice lepra ca e "politic"), lasul si neispravitul (nici macar sa se sinucida n-a fost in stare, fariseul crestin), prea-tarziu si prea-putinul condamnat, Adrian Nastase, zis in mahala si Bombonel, care, in lupta impotriva putredului capitalism a reusit sa insele capii Europei moderne!
    PS Suport eu investigatiile psihiatrice ale guduraului care latra la microfoanele "profesorului" de furt si soptitor, Felix!
  • +30 (30 voturi)    
    maica (Joi, 9 ianuarie 2014, 2:29)

    boromir [utilizator]

    Ce Nelson Mandela, nastase ii ca Maica Tereza...
  • +23 (23 voturi)    
    cred si eu (Joi, 9 ianuarie 2014, 2:39)

    Gelum [utilizator]

    pai daca sunt toti "negri" de suparare? :))) </irony>
  • +23 (23 voturi)    
    Nu pot crede asa ceva!!! (Joi, 9 ianuarie 2014, 2:40)

    AuOutsider [utilizator]

    Incredibil ce debiteaza oamenii astia !
    Specimenele astea chiar cred ca pot spune orice oricand ... cineva o sa-i asculte ...
    Am senzatia ca visez ...
    Cum este posibil sa sustii asemena ineptii in anul 2014 ??
    Dezolant ...
    • +15 (15 voturi)    
      Pot (Joi, 9 ianuarie 2014, 8:31)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui AuOutsider

      Pentru ca electoratul lor ori este prost de bubuie ori este deja impregnat de o singura lozinca: "Basescu e de vina".
      • +10 (10 voturi)    
        Pana cand?? (Joi, 9 ianuarie 2014, 8:58)

        AuOutsider [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        "Basescu e de vina" nu va tine la infinit.
        Trebue sa se destepte odata popporul roman.
        Cat mai repede caci altfel ajungem din Romania - USLamia sau PSDia iar de aici nu va mai fi cale de intoarcere ...
    • +1 (5 voturi)    
      Fiindca regimul Băsescu (Joi, 9 ianuarie 2014, 9:47)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui AuOutsider

      trage in ţeapă hoţii şi vrea să şi profite de o asemenea ispravă.
      • +6 (6 voturi)    
        Sa profite? (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:42)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        In ce sens sa profite?

        Conform comentariului tau, esti de acord ca cei bagati la parnaie sunt hoti. Pari a nu fi de acord ca "regimul Basescu" "vrea sa profite" de pe urma acestor condamnari?

        Toti "profitam" daca merg hotii pa parnaie, e natural, nu numai Basescu sau "regimul Basescu" profita. Daca stii si alte moduri prin care "se profita", te rog sa le etalezi.
  • +21 (21 voturi)    
    un sfertodoct vorbeste public! (Joi, 9 ianuarie 2014, 2:52)

    mucenic [utilizator]

    Omul n-are habar ce este apartheid si nu este familiar nici cu istoria.
  • +19 (21 voturi)    
    diferenta intre Basescu si Nastase (Joi, 9 ianuarie 2014, 4:24)

    scriitor [utilizator]

    Sa ne gandim putin la o diferenta clara intre Basescu si Nastase...pus sa plateasca niste daune Nastase scoate cu usurinta din averea sa cam 1 milion de euro...Basescu cumpara pamant cu un credit de 1 milion euro...oare cum e posibil, Basescu nu s-a imbogatit in functie, el nu a furat?
  • +21 (21 voturi)    
    Da bai sluga nemernica (Joi, 9 ianuarie 2014, 4:52)

    Wanheda [utilizator]

    Vine aparheidul capetelor patrate. Pune bani la ciorap ca o sa ajungi somer, soon.
  • +17 (17 voturi)    
    Dar el, Gadea? (Joi, 9 ianuarie 2014, 6:17)

    hotnewsfil [utilizator]

    In "logica" lui Gadea, el este, in relatia cu patronul lui - Felix, ce a fost propagandistul-sef Goebels, in relatia cu Hitler.
    • +11 (11 voturi)    
      el Insusi Gadea (Joi, 9 ianuarie 2014, 9:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      este Debitor la Voiculescu Credit SA
      • +4 (4 voturi)    
        Cred ca i-a bagat banii pe sub usa! (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:46)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Crezi ca a fost linistit delfinul cu banii aia in buzunar!

        Aceia erau banii romanilor, pentru ca Voiulescu era un ''Patron'' care folosea in comert exterior produsele si capitalul Romanilor!

        Si a folosit banii ca sa ingenuncheze poporul de la care i-a furat, si acesta sa nu poata recupara niciodata !

        Chiar daca Arhiva din Cipru a fost distrusa, Sefii tai mai au copii de la acte , bai tradatorule!
        • +1 (1 vot)    
          io nu sunt gadea sau felix (Joi, 9 ianuarie 2014, 16:55)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          cred ca aveai un dialog cu altcineva
  • +7 (9 voturi)    
    Madiba, or as Adelu ot Qunu/Cornu ! (Joi, 9 ianuarie 2014, 6:56)

    Plagarus [utilizator]

    Rolihlahla , cel de-al doilea prenume al lui Madiba insemnand, in limba xhosa, "care creeaza necazuri", i-l fac pe Adelu compatibil prin faptul ca a creat mari necazuri-pagube statului roman ! Mandela a stat inchis 26 de ani, pana pe 11 februarie 1990, ceea ce ar insemna o speranta, ca si Adelu va avea aceeasi " cariera " penitenciara !
    Spre linistea Adelului si speranta de glorificare a " dansului ", tizul sau media A3,a fost o figura controversata mare parte a vietii sale, fiind numit de unii simpatizant al comunistilor, Mandela a primit mai mult de 250 de premii, decoratii si alte distinctii onorifice, inclusiv Medalia Prezidentiala pentru Libertate a Statelor Unite, dar si Ordinul Sovietic al lui Lenin. Dintre acestea, aproape 100 i-au fost destinate in perioada in care s-a aflat in inchisoare.
  • +13 (13 voturi)    
    Viorel - domnu' Goe, omu' lu' Gadea! (Joi, 9 ianuarie 2014, 7:09)

    hotnewsfil [utilizator]

    Gadea, mai bine l-ar compara cu domnu' Goe, pe musafirul sau, seara de seara, carlanul Ponta.
    In fata lui Felix, via Gadea, Ponta se plange : 'Basescu nu ma lasa sa guvernez tara'.
    Populatia, care il cunoaste bine pe mitomanul aiurit, stie ca vorbele acestuia se traduc prin : nu ma lasa sa imi fac de cap, sa fiu cu capul fie in sac, fie in nori, sa imi fac, linistit, propaganda politica 'Jos Basescu', la inceputul fiecare sedinte de guvern, cu presa anume invitata.
  • -6 (14 voturi)    
    tara de prosti (Joi, 9 ianuarie 2014, 7:23)

    Francisc 1 [utilizator]

    gasti diferite se iau de guler la tv si noi trebuie sa luam partea unuia sau altuia , gadea e un dobitoc dar si cei care il cred pe base vreun luminat democrat se inseala.
    • +11 (11 voturi)    
      Problema este ca... (Joi, 9 ianuarie 2014, 8:24)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Gadea este un dobitoc, Ponta & Antonescu sunt niste dobitoci, la fel USL-ul in mare parte.

      Pai daca esti impotriva acestor dobitoci crezi ca neaparat il crezi pe Basescu vreun "luminat"?

      NU, problema este ca in acest moment acest om are o pozitie si o tarie care-l face implicit liderul miscarii anti-USL.

      Imi pare rau ca nu vezi aceasta evidenta!
    • +15 (15 voturi)    
      Nimeni nu il venereaza pe Base (Joi, 9 ianuarie 2014, 8:37)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Nu interpreta gresit.

      Sunt un "basist", dar daca maine Base e inlocuit cu altul mai bun (definitia mea cea mai simpla de "mai bun" este ca macar sa pastram drumul european, nu cred ca cer mult), m-ar durea-m paish'pe (ca si asa suntem in anul doua mii paish'pe.

      Diferenta intre "basisti" si ceilalti e ca "basistii" sunt interesati de drumul european, de asanarea prin aplicarea justitiei, pe cand "ceilalti" venereaza intr-adevar persoane.

      Cu mana pe inima iti spun, ca daca nu as fi vazut in ce hal ne-a adus FSN/PDSR in anii '90 i-as vota in continuare. Pt mine (neinregimentat deocamdata politic) nu conteaza ca la putere e PSD, PDL, PNL sau orice partid X sau orice coalitie mai mult sau mai putin nefireasca de partide, atata timp cat nu ma mint pe fata nonstop si vad ca intr-adevar si fac ceea ce au promis in campania electorala.
    • +8 (8 voturi)    
      ai primit un PLUS (Joi, 9 ianuarie 2014, 9:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      pentru afirmati aca este Dobitoc, e singura afirmatie care Merita !
  • +9 (9 voturi)    
    Şoc şi groază! (Joi, 9 ianuarie 2014, 7:26)

    Ionutzelu [utilizator]

    Nu mai au limite. Cum să compari pe cineva, oricine ar fi el, cu Nelson Mandela?
  • +11 (11 voturi)    
    La naiba …. (Joi, 9 ianuarie 2014, 8:00)

    SHEAPA [utilizator]

    In dulap nu-s …

    In sertarul de la noptiera …. nu.

    Pe masuta de pe hol ….. ntz.

    In geaca din masina de spalat …. pfui.

    MAMICA, iar simt ca-mi creste capul!!! Unde mi-s PASTILELE? Intreba Mihaita Gadea, cu o privire fixa.
  • +6 (6 voturi)    
    pai cum sa nu (Joi, 9 ianuarie 2014, 8:20)

    dvm [utilizator]

    daca asa zice Mobutu (felix)
    • +6 (6 voturi)    
      si banii de la Crescent cand ii luam ? (Joi, 9 ianuarie 2014, 9:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui dvm

      au trecut doujde ani gata, banii Poporului Roman sa vina inapoi, stop joc ! http://www.youtube.com/watch?v=-SR0lXbiaWk
  • +5 (5 voturi)    
    Face parte din clasa dominatoare!!! (Joi, 9 ianuarie 2014, 9:16)

    vuka [utilizator]

     face parte din clasa dominatoare (adica e alb). Ha-ha-ha. E dus cu pluta rau.
  • +11 (11 voturi)    
    Mda (Joi, 9 ianuarie 2014, 9:42)

    electron [utilizator]

    Cand crezi ca nu se poate mai jos in materie de jurnalism, apare Gadea si dovedeste ca se poate. Cum nu ii e rusine cand se uita in oglinda cand stie ce scoate pe gura? Sau de fapt dupa atatea minciuni a reusit sa se convinga si pe el ca ii adevarat ce zice.
    Acolo au murit oameni pentru simplul motiv ca aveau culoarea gresita, au fost oameni in puscarie pentru ca erau negrii si nu mai suportau discriminarea.
    Hai Gadea si compara pe Nastase cu astia de la noi de au facut puscarie politica pe vremea lui Ceasescu(puscarie de aia adevarata nu parfum cum face acum Nastase), nu trebuie sa mergi pana in Africa de Sud. A scuze inca nu ii destul de gros soricul pe obraz
    • +8 (8 voturi)    
      IN PLUS (Joi, 9 ianuarie 2014, 10:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui electron

      Infractorul Nastase Adrian, are celula speciala..de parca e la Kempinski Hotel !
  • +9 (9 voturi)    
    caz clinic (Joi, 9 ianuarie 2014, 9:53)

    moby dick [utilizator]

    Adica USL conduce Romania de aproape 2 ani si "clica Basescu" sugruma Romania ?
    Daca l-ati comparat pe Nastase de Mandela, atunci puteti linistiti sa-l alaturati pe Voiculescu lui Martin Luther King ! Martiri pe altarul libertatii, nu ?
  • +7 (7 voturi)    
    Rugaminte catre bucuresteni (Joi, 9 ianuarie 2014, 10:20)

    EagleEye [utilizator]

    Dragi bucuresteni!Va rog pe voi sa-l asteptati pe asta intr-o seara dupa emisiune si sa aranjati un pic fata!Nu se poate ca un nebun sa faca ce vrea intr-o emisiune tv si sa ramana nepedepsit!Macar o bataie adevarata merita,nu?Asa scapam de el si de prostiile lui macar pentru o saptamana,doua.Vreau sa vad cand revine dupa bataie cum se comporta.Daca e nevoie se poate repeta "lectia"in fiecare luna.
    • +9 (9 voturi)    
      nu merita e vorba din popor (Joi, 9 ianuarie 2014, 10:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

      ca dai ceva intr o baliga..te manjesti si tu...ochelarii sunt singura piesa de rezistenta pe el, in rest e vandut ca si coloana vertebrala la voiculescu...
  • -10 (10 voturi)    
    . (Joi, 9 ianuarie 2014, 10:22)

    DeLove [anonim]

    Diferenta este ca Basescu nu a stiut decat sa fure si pe buna dreptate ca Udrea, Berceanu, Videanu si alti PDL-isti nu patesc nimic, nimic.
  • +4 (4 voturi)    
    De acord (Joi, 9 ianuarie 2014, 10:27)

    OmulNou [utilizator]

    Sunt de acord cu aceasta marioneta Gadea, deoarece in Romania esti fie din PSD, si atunci ti se deschide orice usa la stat, sau nu esti, si atunci ar fi bine sa-ti cauti de lucru la privat, pentru ca la stat vei fi tratat ca ultimul om, pentru ca nu esti sluga ca ceilalti.
  • +5 (5 voturi)    
    Ai grija ce iti doresti... (Joi, 9 ianuarie 2014, 10:42)

    Monstrulica [utilizator]

    nene Gâdea.

    Acum ceva timp un amic imi povestea ce a vazut in Africa de Sud unde a ajuns pentru un campionat al unei discipline sportive.

    Intr-o seara trecea pe langa o parcare si a vazut un cetatean de culoare alergat de mai multi cetateni de o alta culoare.

    In aceeasi ordine de idei, ai grija sa nu te vedem in curand si pe tine, "minoritarule oprimat", alergat prin vreo parcare de alti cetateni "majoritari".

    Si ca sa nu fie vreo neclaritate, aici "minoritar oprimat" = mercenar de presa.
  • +7 (7 voturi)    
    Voiculescu Turnătorul (Joi, 9 ianuarie 2014, 11:20)

    visio [utilizator]

    e nașpa să lucrezi pt un turnător...
  • -9 (9 voturi)    
    . (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:27)

    sandra.renetova [utilizator]

    Are dreptate Gadea. Au intrat in inchisoare multi oameni nevinovati pentru ca s-au impotrivit oamenilor lui Basescu.
    • +8 (8 voturi)    
      Poti da exemple ? (Joi, 9 ianuarie 2014, 13:02)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sandra.renetova

      Sau numai repeti in transa predicile sectantului de la A3?
  • +2 (2 voturi)    
    Mandela-Nastase (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:19)

    Mirceaq [utilizator]

    Mandela a luptat pentru drepturilor oamenilor de culoare atat din Africa de Sud cat si din intraga lume,
    Pe cand Nastase, a furat si de la oamenii albi si de la cei de culoare din Romania, folosind functia pe care o avea la un moment dat.
    Gadea, mai cauta si mai citeste neste almanahe, vezi ca are Marean V, de la PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Joi, 9 ianuarie 2014, 23:46)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    atit gidea, cit si voiciorescu si bombonel sint cam intunecati la obraz, dar cam asta e toata asemanarea cu mandela.
  • 0 (0 voturi)    
    AUDIENTA LUI GADEA (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 14:53)

    spin [utilizator]

    pun ramasag ca 90% din audienta lui gadea ,habar nu au de MADIBA.
  • -2 (2 voturi)    
    !!! (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 15:00)

    Raluca.H [utilizator]

    Pai mai mult ca sigur condamnarea lui Năstase este o condamnare politica, Băsescu face orice sa își înlăture dușmanii.