Crin Antonescu: E rolul presedintelui sa se bata pentru institutiile de drept, dar nu poate denigra statul numai pentru a lovi intr-un guvern/ 300 de deputati mi se pare o cifra rezonabila. Vor fi sub 100 de senatori

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 14 ianuarie 2014, 22:15 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu la Jocuri de putere
Foto: Captura Realitatea TV
Crin Antonescu a reluat la Realitatea TV atacul la adresa presedintelui Basescu pe care-l acuza de lipsa de responsabilitate atunci cand a afirmat ca statul de drept din Romania este in pericol sustinand ca este vorba despre sacrificarea imaginii tarii doar pentru a lovi intr-o alianta de guvernare.

"Rolul presedintelui este si acela de a se bate pentru institutiile statului, dar de aici si pana a vorbi incontinuu despre atacuri la statul de drept sau ca statul de drept e pe marginea prapastiei, mi se pare banditesc", a declarat liderul liberal.

Antonescu a explicat si cum a ajuns la numarul de 300 de deputati in noua Constitutie: "Pentru ca ni se pare o cifra rezonabila". "Numarul senatorilor este legat direct de regionalizare si nu stim numarul exact, dar el va fi sub 100", a continuat copresedintele USL.

Alte declaratii:
  • Despre europarlamentare: Vom merge pe lista separate, e mai normal asa fiindca trimitem mai multi europarlamentari, dar nu s-a exclus ideea unor liste comune in cazul in care ar fi nevoie.
  • E nevoie de strategie si de chibzuinta in alianta pentru a nu transforma aceste alegeri intr-o scena plina de jigniri
  • Despre "propaganda Basescu". Presedintele repeta mereu ca toti sunt hoti. Ori, cand spui mereu acelasi lucru tu nu faci decat sa-i ascunzi pe adevaratii hoti.
  • Se folosesc mereu cuvinte dure ca: razboi sau paruiala in USL. Eu nu m-am paruit cu nimeni niciodata. Au fost idei divergente, dar atat.
  • Putina lume stie astazi ca in timpul domnului Basescu "baietii detepti" din energie au prosperat. Iar acum zice "eu sunt de partea celor furati si nu a celor care fura". A venit Chitoiu si a dus aceasta batalie impotriva "baietilor destepti"
  • Despre alegerile prezidentiale: Va fi o cursa stransa, sunt alegeri cu totul speciale. Oricat de bine ar merge guvernarea USL nu va fi o cursa usoara pentru candidatul USL. Romanii sunt imaginativ politic si nu le plac lucrurile gata stabilite.
  • Eu sunt multumit de puterile pe care Constitutia le ofera presedintelui, voi fi un presedinte implicat.
























2413 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Poate te alegi si presedinte (Marţi, 14 ianuarie 2014, 22:36)

    sebagain [utilizator]

    Hai mai Crinut ca se poate si mai putin. 300 de paralamentari cu totul si la defutati si la senati e prea destul pentru ce au facut pana acum. Ar trebui desfiintati cu totul. Nu stii tu limbi straine dar poate te alegem ca prea le dormi frumos.
    • +1 (1 vot)    
      Buna dimineata domnului Antonescu! (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 2:12)

      trigger [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

      M-a întrebam care era subiectul ăla arzător de a fost nevoie de o ședința de urgentă a usl-ului.
      1. Trezirea domnului Antonescu. Ca prea nu a avut nici o reacție după condamnarea lui Nastase si nici pe președinte nu-l mai criticase cam de multisor;
      2. După vizita oficialului american, e normal ca Antonescu trebuie sa iasă la rampa si sa infirme orice declarație a președintelui cum ca un principal subiect al vizitei ar fi fost nerespectarea statului de drept . Premierul fiind ocupat cu vizite private in timpul programului normal de lucru si cum doar ministrul de externe a avut o întâlnire cu oficialul american, e normal ca domnul Antonescu trebuie sa dreagă busuiocul.
      Trecând peste evenimentele trecute, pe viitor domnul Antonescu nici nu știe ce-l așteaptă . Niciodată nu a știut . Probabil ca de aceea doarme așa de mult: tot spera ca va visa viitorul...
      Ponta l-a imbrobodit din nou ca nu cumva sa se rupă usl-ul înainte de europarlamentare. Indiferent dacă vor fi pe liste comune sau separate, atât timp cât usl-ul exista, psd-ul are de castigat in fata pnl-ului.
      După ce europarlamentarele se vor fi încheiat , iese Ponta pe post la antene si zice simplu: Antonescu este un adormit, un mincinos si un lenes. Ministerele PNL-ului sunt conduse prost si de aia imaginea României s-a deteriorat...
      A doua zi usl-ul se rupe si uite așa psd-ul va câștiga si alegerile prezidențiale ...
      Ca sa nu spun ca ruperea usl-ului va fi urmată si de o racolare a parlamentarilor pnl...
      Somn ușor domnule Crin. Ponta veghează pentru tine....
  • +4 (4 voturi)    
    Mielul sacrificat ! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 22:43)

    buji [utilizator]

    Cind privesc"iesirile la rampa"ale lui Antonescu,m-i se face mila!Este ca atunci,inainte de Paste,cind vad mieii zburdind pe pajiste,fara griji,inocenti si inconstienti ca peste numai citeva zile vor fi sacrificati.Probabil ca Antonescu va prinde Pastele dar ma indoiesc de faptul ca va prinde Ignatul tot la fel de inocent ca mielul !Momentan se pupa in bot cu macelarul care i-l priveste cinic si compatimitor.Acum,sincer,i-l compatimesc.
  • +5 (5 voturi)    
    Hotul striga hotii! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 22:43)

    OmulNou [utilizator]

    Asta e un caz clasic de "hotul striga hotii!". Crin Antonescu e omul care a spus ca se poate schimba statutul parlamentarilor, pentru a nu mai fi pedepsiti pentru conflict de interese pentru ca "abuz in serviciu in randul parlamentarilor? nu exista asa ceva" in conditiile in care 60 de parlamentari erau urmariti penal. Si atunci a urmat martea neagra, va mai amintiti sau v-a otravit propaganda anti-basescu?
  • +10 (10 voturi)    
    ? unicameral cu deputati si senatori?!?!? (Marţi, 14 ianuarie 2014, 22:44)

    warchild [utilizator]

    nu inteleg... ori ca ca ori ca ca... la referendum am zis clar "parlament unicameral si maximum 300 de parlamentari" e ceva neclar pentru cacarau?
  • +7 (7 voturi)    
    mizerie (Marţi, 14 ianuarie 2014, 22:45)

    Eir [utilizator]

    si astfel domnul Antonescu ne demonstreaza cu o impertinenta dusa la extrem cum referendumul validat in 2009 nu a contat la nimic si ca nu e dupa noi ci e dupa ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Un aspect (Marţi, 14 ianuarie 2014, 23:05)

    Clop [utilizator]

    Cand un emisar SUA se intalneste - dincolo de intalnirile diplomatice consacrate - cu reprezentanti ai ONG-urilor de profil, in chestiunea statului de drept, inseamna exact tot ceea ce nu doreste sa inteleaga arena politica cu majoritate din Parlamentul Romaniei.
  • +6 (6 voturi)    
    Eu nu mai inteleg: (Marţi, 14 ianuarie 2014, 23:10)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Nu inteleg dece nu iese ministrul de externe Corlatean sa-l combata pe Basescu, sa ne spuna el care a fost mesajul real al d-nei Nuland, ca doar cu el a vorbit, nu cu d-l Antonescu, cu atat mai putin cu cei de la Latrina 3.
    • 0 (0 voturi)    
      Corlatean e subZERO. (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 1:19)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      E doar un ministru de butaforie, din noua comenduire si actioneaza dupa cum zice partidul si eminentele.

      Sunt convins ca un tip ca Bogdan Aurescu ar merita, de 10 ori peste Corlatean, sa fie ministru de externe, dar nu s-a dorit.
      De asemenea, Cristian Diaconescu.
      -------------------------------------------------------------------
      *De unde intelegem cat de tehnocrat e Liviu cand merge la summit-uri externe. El este marele rezistent de la guvernare, precum marele alb de Magalita - adica, porcul ala omologat, cu multa slanina si soriciul gros.
  • +2 (2 voturi)    
    lamuriti-ma si pe mine (Marţi, 14 ianuarie 2014, 23:21)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Crin a dat o declaratie si pe urma a esuat intr-un studio ? Ponta pe unde a esuat ? Sa nu-mi spuneti ca nu i s-a auzit gurita aia mincinoasa pe nicaieri.
    Pun pariu ca a optat pentru o interventie telefonica pentru a nu se vedea ca e rosu in urechi de la rusinea cu Schulz.a
    • +2 (2 voturi)    
      tonta isi linge ranile (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 1:17)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      Sultz l-a pus in ghenunchi pe plagator, pe coji de nuca, sa ceara iertare lui Brok.
      De atunci derbedeul plange si suspina in poala dadacei iar tata socru i-l mangaie pe creste, promitind ca in 2015 Basescu nu va mai fi presedinte, sa nu uit, daciana i-l afuma cu fum par ars din chelia lui Basescu, sa scape de cosmarul basescu, basescu, basescu...
  • +2 (2 voturi)    
    Parca nu era bine cu presedintele implicat? (Marţi, 14 ianuarie 2014, 23:37)

    ctrlm [utilizator]

    In alta ordine de idei: Care vor fi rolurile deputatilor si senatorilor si prin ce vor diferi ele? Ca acuma sunt toti o apa si un pamant...
  • +1 (1 vot)    
    Asta e nebun ! (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 0:54)

    Bold [utilizator]

    Mai vere,Crin Antonescu,pai daca poporul a zis la 2009 in procent de 80 % ca vrea parlament unicameral cu 300 de membri alesi,tu de ce vrei sa calci in picioare vointa poporului ? Tu nu ai nici cel mai mic respect pentru 80% dintre romani? Nu ti-e ma rusine ,trogloditule ca ai ajuns o zdreanta politica fara nici un viitor in tara asta ? Tu nu vei fi niciodata presedintele romaniei ,in primul rand pentru ca esti un prost nenorocit lipsit de orice viziune politica.Tu esti intr-o fundatura din care nu mai ai scapare.Ponta te va arunca la haznaua politicii cat de curand si vei fi prada nesimtirii si imposturii care te caracterizeaza.