Dr. Radu Zamfir, despre accidentul aviatic din Apuseni: La transmiterea coordonatelor, am folosit Google Maps

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 21 ianuarie 2014, 20:18 Revista Presei | Radio TV

Medicul Radu Zamfir, una dintre victimele tragediei aviatice de luni seara, din judetul Cluj, a declarat, pentru ProTV, ca pentru a transmite coordonatele locului in care se afla epava avionului implicat in accidentul din Muntii Apuseni, s-a folosit de Google Maps, care ii arata formele de relief si distanta la care se afla fata de comunele din zona.

"Dupa prabusire, avionul era rupt, aripile rupte, botul rupt. Eram in avion imprastiati. Fiecare a iesit cum a putut. Primul lucru a fost sa sun la 112, am anuntat ca ne-am prabusit. Mi s-au cerut coordonatele, am coordonatele din telefon. Am folosi un soft de GPS, Google Maps, unde vedeam date despre relief, despre distanta la care suntem fata de niste comune. Le-am dat datele serviciilor de salvare", a declarat Zamfir pentru Stirile Pro TV, potrivit Mediafax.

Intrebat ce s-a intamplat cu pilotul Adrian Iovan, Zamfir a spus: "Era prins in ceva din aripa. Am incercat sa-l scot, era constient la inceput. A incercat sa-mi sugereze cum sa-l scos. Apoi, si-a pierdut cunostinta".

Intrebat la ce s-a gandit in toata perioada in care a fost la locul accidentului, Zamfir a spus: "M-am gandit doar sa scap cu viata, m-am gandit la fetita mea".

Citeste si:

  • Totul despre avionul care a aterizat fortat in Apuseni: Un model Britten-Norman Islander BN 2A-27, fabricat in 1977 la actualul Romaero


Citeste mai multe despre   



















8125 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    daca a transmis coordonatele (Marţi, 21 ianuarie 2014, 20:33)

    clarice [utilizator]

    Ce au facut 6 ore?
  • -8 (12 voturi)    
    detaliile fac diferenta (Marţi, 21 ianuarie 2014, 20:45)

    demaGOGU [utilizator]

    nu Google Maps ci coordonatele exacte, latitudine si longitudine in grade-minute-secunde trebuiau transmise echipelor de salvare....
    • +6 (8 voturi)    
      Aha, deci spui ca (Marţi, 21 ianuarie 2014, 21:49)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      erau prea prosti ca sa deduca unde s-a prabusit banuiesc?
      Ca de, asa e in RO, ajung in functii de coordonare finii si prietenii de partid, nu aia care merita?!
      http://www.evz.ro/detalii/stiri/marius-but-comisarul-ejectat-de-sistem-la-un-singur-control-comisarul-a-recuperat-45-m-1077371.html
    • 0 (4 voturi)    
      Pai... (Marţi, 21 ianuarie 2014, 22:45)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daca descarcau o aplicatie GPS cu latitudine si longitudine ar fi aflat intr-un minut. Poate mintile limpezi de la STS trebuiau sa le sugereze asta astfel: "am cumparat softul ala de triangulatie degeaba, descarca GPS tracker si spune-ne te rog locatia si vom ajunge in 10 minute!". Dar in romania la locurile cheie sunt "competenti". Pilosi adica. Nu fac fata situatiilor deosebite, pentru ca nu au ce cauta acolo pentru ca au ajuns pe pile acolo ...
      • -4 (6 voturi)    
        hmm (Marţi, 21 ianuarie 2014, 23:56)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        doctorul era traumatizat dupa "accident" nu cred ca era in cea mai buna pozitie pentru a isi face un update la smartphone....
        • 0 (0 voturi)    
          Nu-i asa (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 12:18)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

          ca doctorul a fost prost, nu incompetentii platiti de la bugetul public care ar fi trebuit sa-si faca treaba?
          Din pacate nu cred ca se va schimba nimic in urma acestei tragedii pentru ca cei care ar fi normal sa rezolve astfel de situatii sunt niste nesimtiti si niste nepriceputi pusi in functii pe pile si santaje.
  • +1 (1 vot)    
    GPS (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 12:36)

    Trojan.H [utilizator]

    Din cite imi dau seama, desi s-a spus ca doctorul a transmis coordonatele GPS, de fapt acesta a povestit doar imaginea pe care o vedea pe Google Maps, respectiv localitatile din preajma. Pacat ca nu s-a gasit vreun baiat mai rasarit de la ISU, SMURD, MAI,etc. care sa-i spuna cum sa trimita coordonatele GPS.
    Sau poate nu stia nimeni cu ce se maninca un smartphone. Asta e, in regimul Ponta oamenii sunt prea saraci ca sa-si permita telefoane inteligente.