VIDEO Crin Antonescu, la B1 TV: Daca Ponta vrea o alta alianta de guvernare atunci sa demisioneze si sa vina in Parlament/ Premierul vrea sa tina PNL la guvernare, dar intr-o pozitie marginala si de semivasalitate/ PSD-ul lui Victor Ponta incepe sa semene cu oarecare lacomie cu PSD-ul din 2004

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 17 februarie 2014, 21:35 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu la Sub semnul intrebarii
Foto: Captura B1TV
Crin Antonescu, copresedintele USL, este la aceasta ora invitatului lui Robert Turcescu la "Sub ?" (B1 TV). " Am intrat cu tot sufletul in aceasta Alianta... PSD-ul lui Vitor Ponta incepe insa sa semene zi de zi, ceas de ceas, cu oarecare lacomie chiar, cu PSD-ul din 2004 si de cand s-a construit aceasta alianta, PNL-ul si-a asumat niste riscuri si atacuri in fiecare zi, nefiindu-ne indiferent. Aceste atacuri ne-au afectat pur si simplu, dar am crezut ca aceasta solutie politica este cea mai buna pentru tara", a declarat Crin Antonescu.



Alte declaratii:
  • Punerea in discutie a pozitiei mele de presedinte al PNL nu foloseste nimanui
  • In legatura cu mandatul meu, toti colegii mei stiu ca au fost decizii dificile de luat, iar mandatul a stat, simbolic, tot timpul pe masa, la dispozitia partidului. Am avut congrese, consilii...
  • Pozitia de azi a lui Tariceanu mi s-a parut prea dura.
  • Am convocat acest Birou de maine fiindca sunt decizii greu de luat si e greu de negociat cand cineva iti baga cutitul in spate.
  • Cata vreme domnul Tariceanu sau domnul Orban, care a fost mereu cinstit in pozitiile luate, dar sa vii si sa ataci din pozitia PSD-ului, aceasta capacitate a domnului Tariceanu de a juca mereu in interesele domnului Ponta... poate ma insel sau nu a  fost nimic intentionat...



Despre apropierea lui Chitoiu de Ponta

  • Domnul Chitoiu a avut cele mai puternice atitudini in guvernul Ponta, cu acordul guvernului. A fost un profesionist recomandat de activitatea interioara pentru aceasta functie. Am ajuns cu totii la concluzia ca aceasta redistribuire tine de imaginea partidului si nu am acuzat o apropiere de Ponta
  • Stiu ca domnul Chitoiu se apropiase de domnul Ponta, dar era oarecum firesc data fiind functia sa si colaborarea necesara cu premierul. Numai ca trebuie sa intelegem ca venirea intr-o functie este la fel de fireasca ca si plecarea din functie...



Despre refuzul PSD de a-i ridica imunitatea lui Vlad Cosma
: "S-a constituit o alta majoritate in acest caz"
  • A fost un vot nefericit si nepotrivit. I-am zis si lui Victor Ponta ca e potrivit pentru Parlament si chiar pentru deputat sa-i ridicam imunitatea.
  • Nu votul m-a dezamagit atat de mult, atat in Plen cat si la Comisii, cat proportia votului. Au fost si oameni din afara PSD-ului, care nu sunt la putere si care au votat impotriva ridicarii imunitatii
  • Despre incompatibilitatea senatorului liberal Acos Morar, caruia Parlamentul a refuzat sa-i ridice imunitatea: Crin Antonescu: Aici am avut niste dubii. Sentinta Curtii Constitutionale lasa loc de interpretare si spunea ca parlamentul sa decida. Nu se spunea clar daca trebuie sa paraseasca functia de parlamentar sau nu si am cerut astfel o noua formulare. O asteptam si o vom dezbate...

Despre declaratia lui Ponta ca renunta la numirea lui Daniel Constantin ca vicepremier si ca-l numeste pe Iohannis vicepremier, dar ministru al Finantelor "fiindca asa e legal"
  • Ministerul Finantelor, ca si ministerul Justitiei, nu suporta politicieni, oricat de solizi ar fi, daca nu au o pregatire de specialitate in domeniu.
  • Usurinta cu care domnul Ponta ar da acest portofoliu de Finante unui politician care nu are pregatire in domeniu chiar ma suprinde...
  • Nici domnul Iohannis nu-si doreste postul de ministru de Finante
  • Domnului Ponta i-a displacut profund ideea de a schimba anumiti ministrii
  • Aceasta atitudine a domnului Ponta de a se supara ca noi ne schimbam anumiti ministrii, ca ni-i distribuie pe altii unde vrea el nu poate fi acceptata. PNL nu poate accepta anumite lucruri neserioase numai ca asa vrea domnul Ponta.
  • Cred ca domnul Ponta stie foarte bine ca noi nu ne jucam asa cu ministerele, stie ca nu ar accepta Klaus Iohannis sa se duca la Finante, blocand de fapt demersul normal care se putea face si astazi, sa mergem in Parlament si sa fie ministru de Interne si vicepremier
  • Intrebat de moderator daca are sentimentul ca Victor Ponta incearca sa-i scoata pe liberali de la guvernare, Antonescu a raspuns ca are un sentiment si mai grav ca "domnul Ponta vrea sa tina PNL la guvernare, dar intr-o pozitie marginala si de semivasalitate".
  • Nu i-am dat domnului Ponta un ultimatum, doar i-am explicat ca acestia sunt oamenii si sa mergem cu ei in Parlament. Daca nu, noi nu vom fugi de la guvernare fiindca avem aceasta guvernare de la oameni.
  • In caz ca domnul Ponta dovedeste altceva, atunci sa isi faca o alta alianta fara PNL, USD-ul, sa demisioneze si sa vina ca in Parlament cu noua majoritate pentru un nou guvern. I-am spus asta.


  • Nu stiu de ce domnul Iohannis e o problema mare pentru domnul Ponta si-i vine sa-l accepte
  • Am senzatia ca Victor Ponta intra intr-o capcana mai rea decat a intrat Traian Basescu in conflictul cu premierul Tariceanu si vine la PNL cu un discurs ca el e bun priten al liberalilor dar ca nu poate lucra cu mine.
  • Daca nu-si regaseste repede spiritul pe care l-a avut inainte de a deveni premier, cand discutam despre proiecte si altele, cred ca ii va fi greu sa-si revina si se va pierde ca politician.


Premierul Victor Ponta a declarat luni seara, in emisiunea "Sinteza zilei" (Antena 3), ca l-ar putea numi pe Klaus Iohannis in functia de ministru de Finante, si nu in cea de ministru de Interne, daca acesta din urma doreste sa ocupe si postul de vicepremier. "Daca pentru dl Iohannis e atat de important sa fie vicepremier, poate fi ministru de Finante si vicepremier. Functia de finante e asociata cu cea de vicepremier", a spus Ponta, mentionand ca este dispus sa renunte si la ideea de a-l avea pe Daniel Constantin ca vicepremier, chiar daca considera ca "nu e drept", dar ca nici in acest fel problema nu e incheiata, "pentru ca dl Antonescu vrea sa mergem in Parlament, sa schimbam lucrurile".

Despre demiterea lui Niels Schnecker si relatia cu Antena 3

  • Pe domnul Scheneker il cunosc de mult timp. Dansul a venit si si-a oferit serviciile. Eu i-am zis da, sa vedem cum merge colaborarea. El a demisionat de la Antena 3 fara sa-i zica nimeni. Ulterior, am constatat ca tipul de campanie pe care ni-l propunea domnul Niels nu se potrivea cu spatiul politic actual, cu ceea ce voria partidul si ne-am despartit prieteni.
  • Intrebat de moderator: Aveti probleme acum cu Antena 3?" Crin Antonescu: Cred ca nu mai mari decat dumneavoastra...
  • In fiecare trust de televiziune sunt profesionisti...
  • Eu nu cred ca Antena 3 m-a favorizat pe mine in mod special ci doar ca au apreciat unele din luarile mele de pozitie in politica...
  • Ce face Antena 3 acum, ce faceti dumneavoastra, se vede cu ochiul liber. Eu niciodata nu am depins de favorurilor unui trust de televiziune... Sigur ca ma tem de linsajul trustului Antena 3, dar eu am fost linsat din 2009 si de postul dumneavoastra, de ziarele mari precum Evenimentul Zilei...
  • Nu sunt in situatia sa schimb o decizie ca se supara Antena 3


Despre legea aministiei si a gratierii

  • Propun sa inchidem acest subiect, sa o punem pe ordinea de zi a Parlamentului, sa cautam contra sa inchidem un subiect care este o vulnerabilitate din punctul de vedere al acestei majoritati. Vad ca nu se poate.
  • in discutiile avute la Bruxelles cu politicienii priteni ai acestei guvernari mi s-a atras atentia asupra acestei legi
  • Nu exista presiuni politice pentru trecerea acestei legi. Domnul Ludovic Orban a avut o opinie personala.
  • Despre ASF: Sunt salarii nepotrivit de mari acolo

Despre prezidentiale:

  • Sigur ca ne dorim functia de presedinte, dar scopul meu principal este sa fiu un presedinte bun acum pentru PNL.
  • Scopul nostru clar si precis este ca PNL sa devina marele partid de dreapta, iar acest lucrru se poate face perfect si in aceasta Alianta.
  • E o prostie ca eu as face nu stiu ce alianta cu Basescu pentru a castiga presedintia.
  • Eu vreau sa lamurim maine clar ce vrem, in ce directie mergem...caci ati vazut azi atacul incrucisat azi dinspre PSD si unii liberali. De la PSD nu mai am mari asteptari, e un adversar, un competitor...
  • Azi mi-am pierdut optimsul in 'materia" Calin Popescu Tariceanu si nu Ponta
  • Nu va lasati inselati de discursul impaciuitor al domnului Ponta
  • Eu nu sunt convins  ca in tara asta sunt mai multi social-democrati decat liberali.
  • PNL are interese majore si nu meschine. Eu nu sunt prizonierul nimanui, nici al unui grup din afara partidului, nici al vreunui grup Rusanu din partid, al mai stiu eu cui...
























6418 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    cantecul lebedei.... (Luni, 17 februarie 2014, 22:18)

    artistul000 [utilizator]

    se vede pe fata lui disperarea... s-a purtat precum o c.. si acum plange ca l-au "silit" altii pe gratis.
    • +7 (11 voturi)    
      Si inca cum ... (Luni, 17 februarie 2014, 23:51)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      A luat-o în toate găurile Crinuta doar ca escapada ei o sa o plătim noi toți în frunte cu PNL-ul care e doar istorie deja . Păcat ca nu am avut măcar o iarna ca americani anul asta, atunci sa ii fi văzut pe cei 70% care ne-au adus aici, idioți spălați la creier care pt. o punga goala îs vând viitorul copiilor și nepoților . Sper sa crăpați cit mai repede de foame. Unul care a votat PNL până la alianța cu PSD.
    • +2 (6 voturi)    
      Omul "e gestanta" :D (Marţi, 18 februarie 2014, 1:15)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      "... pentru ca nu se poate in momentul in care esti angajat intr-o <<discutie grea>>... "

      *Sinteza Antonescu, parol, tzatzo!
  • +9 (15 voturi)    
    PNL va pierde (Luni, 17 februarie 2014, 22:22)

    ty [utilizator]

    ori ca iese din usl ori nu. Ori il schimba pe Antonescu acum ori nu.
    • +2 (4 voturi)    
      ca-l schimba sau nu (Marţi, 18 februarie 2014, 10:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ty

      pe crinache din fonctia de pres, pnl-ul actual e terminat, oricum.
  • +12 (18 voturi)    
    Rade dottorel, cu lacrimi (Luni, 17 februarie 2014, 22:37)

    Wanheda [utilizator]

    asa c....proasta mai rar prinde el. Crine, ai ajuns de rasul lumii, stoarfa pesedeilor, rad aia de tine acum.
  • +8 (14 voturi)    
    Atat (Luni, 17 februarie 2014, 22:37)

    Clop [utilizator]

    Dl. Antonescu, seful unui partid din Romania, este ceea ce denumim popular "un cacarau". Unul in direct la B1.
    Limbajul domniei sale este rinocerizat, cadenta, eufonia limbajului este similara cu cel al unui chelner de la popota.
    Transmisie ideatica ioc. Mult blablabla!

    "Nu vorbim aici de obsesiile dnei Macovei, vorbim de oameni seriosi... " de la popota.
    Dl. Antonescu este pur si simplu jalnic si, totusi, este seful unui partid din Romania.
    ( De pilda, dl. Antonescu ar fi cam la nivelul Ebei ca europarlamentar, in timp ce dna Macovei este o forta!).

    Dl. Turcescu este dedublat lunea, nu am vazut nimic valabil in chestionarul sau. Diferit de ceea ce infiereaza zi de zi, impreuna cu altii. Asteptam un alt chestionar si alta prestantie a dlui Turcescu.
    • +5 (9 voturi)    
      Eu nici nu l-as fi primit... (Marţi, 18 februarie 2014, 0:19)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      ...la B1 TV. Sa se duca la televiziunile lui Poanta si Felix, sa vada cum e sa fii injurat si facut in toate felurile.
  • +11 (15 voturi)    
    d-l antonescu (Luni, 17 februarie 2014, 22:48)

    Snitzelvienez [utilizator]

    demisia urgent si prezentati scuze acestui popor dus de nas atata amar de vreme..
  • +13 (17 voturi)    
    De la PSD nu mai am mari asteptari, e un adversar. (Luni, 17 februarie 2014, 22:50)

    echos [utilizator]

    Şi din 2007 până în 2014 nu ţi-ai dat seama?
  • +8 (12 voturi)    
    Omul care tace despre subiectul plagiat (Luni, 17 februarie 2014, 22:56)

    Clop [utilizator]

    "Oricum eu nu ma sperii <<cu din astea>>... Stiu ce am de facut cu presedintia Senatului... "
    [citat transcris din emisiunea B1]

    Oameni, chelnerul de la popota USL se doreste presedintele unei tari!!!!
  • +12 (16 voturi)    
    Pentru Antonescu (Luni, 17 februarie 2014, 23:08)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Antonescule iti vei sfarsi cariera politica in acest an.
    Iar PNL va disparea ca si PNT. Misiune indeplinita as spune. Ai pacalit mai pe toti. Eu te-am simtit din 2009. Atunci am si scris un comentariu tot aici si prevesteam ca in maxim cinci ani s-a terminat cu PNL si cu tine. Se vede clar ca si tu stii asta. Basescu te-a pus in cap. Si va urma si Ponta. Dupa aia PSD. De el, de PSD o sa ne ocupam noi la vot. Fii linistit.
    Si acum...la revedere. Din punctul meu de vedere din acest moment nu mai poti insemna nimic in politica romaneasca. Uite asa se termina o cariera politica...jenanta.
  • +13 (15 voturi)    
    tariceanu ? Zambiti, maine sigur (Luni, 17 februarie 2014, 23:08)

    fosta zoezoe [utilizator]

    va fi (si ) mai rau !
    • +6 (8 voturi)    
      PNL = Satelitul USD (Marţi, 18 februarie 2014, 1:05)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      In PNL, varianta Tariceanu este la fel de cosmardesca precum Antonescu. Avand in frunte un nema'coaie precum ventrilocul prezident Antonescu, PNL-ul va disparea de pe scena politica. Au ajuns sa nu faca istorie precum PNTCD-ul, sunt doar satelitul din scena politica cu Ponta manevrabil la putere! Ups!

      Ceea ce observam, fara dubiu, este doar fratia dintre 1. PC-ul varanului/ omul cu media si dosare penale (intelegem ca Ponta si-a permis sa incerce sa-l bage in fata pe ala micu' si imbujoratu' de la PC in fata) si 2. PSD-ul baronilor (unde avem alta liota de penali si astia cosmetizati tovaraseste cu media).

      Pe romaneste, suntem intr-un neocomunism burghez.
      *Suna imbecil, totalmente, neocomunism burghez - dar este cea mai abisala sintagma si, totodata, cea mai realista.
      --------------------------------------------------------------------
      Off topic: http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/salvarea-deputatului-cosma-exercitiu-pentru-majoritatea-usd-326287.html
  • +5 (7 voturi)    
    Căcărău este ”the inside man”? (Luni, 17 februarie 2014, 23:55)

    visio [utilizator]

    adică este omul lui Băsescu în usl? deci, dacă este adevărat îi fac statuie șui Băsescu...am mai spus pe aici: Băsescu are conslieri premium pe politică...dacă a reușit să îi prostească în așa hal pe comuniștii psd-iști, merită ce e mai bun...trebuie să îmi exprim public aprecierea...oricum, psd fără pnl sunt terminați...adică, dacă împreună au 46.6%....de asta erau așa disperați comuniștii să ”cumpere” ppdd-iști...cine se asociază cu psd și turnătorii...oare cum se vede cerul din celula lui Adrian Năstase? ah, avem purtător de cuvânt...:)
    • +1 (3 voturi)    
      Poppycock! (Marţi, 18 februarie 2014, 3:19)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Nimeni, dintre cei cu capul pe umeri, nu poate face nici macar un "homunculus" din prezidentul PNL!
  • +2 (4 voturi)    
    scena politica la zi - II (Marţi, 18 februarie 2014, 0:47)

    talmaciul.blogspot.ro [utilizator]

    -deschiderea unui front artificial de lupta in interiorul PNL, cu scopul de a eroda pozitia lui Crin Antonescu in partid si diminuarea marjei de negocieri a acestuia in cadrul USL, prin transmiterea de semnale incurajatoare catre "ghiocelul" Calin Popescu Tariceanu.

    Instabilitatea politica se prelungeste.

    De notat, atacul extrem de grav la adresa Justitiei petrecut astazi, prin zidul mafiot ridicat in jurul deputatului Vlad Cosma de catre Parlamentul Romaniei.

    Batalia pentru statul de drept continua.
  • +2 (4 voturi)    
    ignore (Marţi, 18 februarie 2014, 1:40)

    spanac [utilizator]

    Astfel de indivizi merita doar un big ignore. Trebuie ca adevaratele valori sa iasa in fata. Problema e ca ele de mult nu se mai afla in Romania.
    • +4 (4 voturi)    
      Papahagi.. (Marţi, 18 februarie 2014, 3:27)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui spanac

      Este unul Adrian Papahagi tocmai si-a dat demisia din PMP-ul Dnei Udrea.
      • -1 (1 vot)    
        acest domn este unul dintre cei 3 (din politica) (Marţi, 18 februarie 2014, 8:57)

        fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

        care si-au luat doctoratatul la Sorbona.Il stimez si-l urmaresc cu acelasi interes incontinuare.A plecat in semn de protest la intrarea in PMP a unuia de la PNL despre care nu stiu nimic.
  • 0 (2 voturi)    
    Mafiotii, urmasi ai PCR conduc tara! (Marţi, 18 februarie 2014, 8:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    Crin Antonescu :' PSD-ul lui Victor Ponta incepe sa semene cu oarecare lacomie cu PSD-ul din 2004'.
    Mai bune zis : 'PSD-ul isi da arama comunista pe fata!'.
    Despre greii de azi, din PSD : Ce-au iubit in tinerete nu uita la batranete! Sangele(comunist), apa nu se face! Au jurat credinta pe vecie partidului (PCR). La vremuri noi, tot ei!
  • +1 (3 voturi)    
    Tradatorul maximus! (Marţi, 18 februarie 2014, 11:42)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca este sa le ierarhizam pe secaturile de la varful USL, Antonescu este, detasat, pe primul loc, mult mai in fata decat Felix si Ponta.
    El are calitatea inegalabila de 'tradator absolut' al doctrinei liberale, pe care a sacrificat-o, tarand dupa el si PNL, din singurul motiv, egoismul acerb cu care isi doreste sa ajunga, nu maine, ci azi, presedintele Romaniei.
    Acesta este singurul motiv pentru care Antonescu a semnat pactul cu diavolul Voiculescu, de a intra in USL-ul inventat de securistul Felix.
    Voiculescu si Ponta sunt si ei secaturi, dar nu de talia lui Antonescu.
    Ponta nu a tradat doctrina PCR-FSN-PDSR-PSD.
    Este inrolat, cuminte, ascultator, in randurile partidului, acolo unde il pun greii partidului (cei cu scoala veche, "sanatoasa", invatata la greu, teoretic si practic, in PCR, firul rosu fiindu-le trasat de invadatorii comunisti, distrugatorii "lumii vechi").
    Deci, Ponta este consecvent politic, nu si-a tradat doctrina partidului, a preluat de la Iliescu, via Adrian Nastase, stafeta comunismului, o tine vie, ca pe o flacara olimpica, o pregateste pentru generatia de maine, a PSD.
    Ponta este un plagiator, dar nu este un ! Cu el, poti 'sa pui de-o mafie'.
    Nici Felix nu este un tradator!
    Nu are o doctrina politica, dar are o scule politice -PC si un trust de presa gigant, cu care face diversiuni, dicteaza aliante si manevre, toate menite sa ii creasca puterea financiara, sa ii mascheze trecutul si sa il scape de justitie.
    Acestea sunt elementele "majore" ale doctrinei lui Felix, el nu si le tradeaza, isi este fidel, solidar, el-cu-el..
    Deci, Felix nefiind nici el un tradator, nu are dreptul sa aspire la locul intai, in ierarhia secaturilor. Este, si el, o mare secatura, ca si Ponta, dar este de categoria a doua, in rand cu Ponta.
    Singurul din categoria intaia ramane Antonescu.
    Jos palaria, in fata celui mai mare tradator de dupa '89, Crin Antonescu.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce este Crin acum : (Marţi, 18 februarie 2014, 12:30)

    hotnewsfil [utilizator]

    "O frunza'n vant!'.