Victor Ponta, la Antena 3: Sper ca luni-marti gasim o solutie sa continuam impreuna in USL / Cat e Basescu presedinte eu nu demisionez

de V.M., I.R.     HotNews.ro
Duminică, 23 februarie 2014, 20:16 Revista Presei | Radio TV

Ponta la Punctul de intalnire
Foto: Captura Antena 3
Premierul Victor Ponta a declarat duminica seara, in emisiunea "Punctul de intalnire" difuzata de Antena 3, ca el spera ca "luni, marti", sa se gaseasca o solutie pentru continuarea coalitiei USL. El a mai afirmat ca isi va da demisia doar daca demisioneaza si presedintele Traian Basescu.

Comentand faptul ca nu a mai discutat la telefon cu Antonescu in ultimele zile, Ponta a declarat ca problema USL nu mai poate fi rezolvata doar de doi oameni.

Ponta a lansat in finalul emisiunii un mesaj conciliator liberalilor, afirmand ca ii vrea alaturi de el "sa il dam jos pe Basescu si sa guvernam bine tara."  si ca mereu va lasa "o punte" pentru liberali.

Declaratiile lui Victor Ponta:
  • (Intrebat daca va exista un miracol pentru USL, ca aceasta sa existe si maine) Daca ma iau dupa declaratiile publice ale lui Crin Antonescu, si au fost din ce in ce mai dure la adresa noastra, a partenerilor de coalitie, nu va mai exista, da eu sper ca maine, marti, vom gasi o solutie sa continuam impreuna. Uneori, dupa declaratii foarte furtunoase, se poate gasi o solutie rationala.
  • Eu sunt absolut convins ca pentru binele Romaniei continuarea in formula USL e solutia, e varianta A. Daca nu va fi posibil, sigur, va fi varianta B, C... Dar eu sustin varianta A.
  • (Despre faptul ca Antonescu ii reproseaza ca nu i-a raspuns la telefon) Si Basescu se plangea de acelasi lucru, dar totusi ii raspund. M-a sunat joi seara si eram la cina cu premierul moldovean. L-am sunat inapoi mai tarziu si era intr-o emisune la tv.
  • Problema USL nu mai poate fi rezolvata doar de doi oameni, cred ca trebuie sa ne punem mai multi la masa. Respectiv cei care au infiintat USL. Am fost asa, primii patru parinti fondatori - Crin Antonescu, Liviu Dragnea, Radu Stroe si eu. Noi ne-am intalnit si am gandit USL. Ni s-au alaturat Daniel Constantin si Eduard Hellvig si dupa aia si altii. Toti acestia sunt, ca sa folosesc un termen economic, actionari la ceea ce inseamna USL.
  • (Despre propunerile de ministri ale PNL) Cei patru oameni propusi am vrut sa-i numesc in functie, ii numesc si maine dimineata, pe functiile pe care PNL le are in Guvernul pe care l-am votat. Structura Guvernului se discuta macar cu premierul, eu am aflat de la televizor ca vrea sa schimbe structura Guvernului.
  • Cat e Traian Basescu presedinte, eu nu imi dau demisia orice ar fi, pentru ca Basescu va numi el urmatorul premier. Eu nu pun lui Traian inapoi in mana o arma fundamentala. Eu nu ii dau de buna voie si nesilit de nimeni unui om care isi termina mandatul o arma pe care o va folosi impotriva USL si a alegatorilor.
  • Daca isi da si Traian Basescu demisia, imi dau si eu. Dar sa imi dau eu demisia si sa vina apoi Basescu si sa spuna: ia sa pun eu pe... Elena Udrea, de exemplu.
  • Crin Antonescu stia despre pactul de coabitare, Daniel Constantin are dreptate
  • Nu am spus ca Antonescu este prieten cu Basescu, am spus ca 'e apropiat', am fost ironic si imi pare rau
  • Chiar daca pleaca, PNL va fi primit inapoi. Tot timpul voi lasa o punte daca dansii vor dori sa vina inapoi.
  • Liste comune la europarlamentare? Eu nu exclud nici acest lucru, este foarte dificil.
  • Daca ma uit la ce se intampla in nordul Romaniei, in Ucraina, cred ca problemele nu s-au termiant. Eu vreau ca Romania sa anticipeze orice fel de problema (in privinta minoritatilor - n.r.).
  • Nu mi-am schimbat parerea ca as vrea sa ii am pe UDMR parteneri. 
  • Cei cu care eu ma sfatuiesc mi-au spus: "Sa fii conciliant", "gaseste o solutie".
  • Nu cred in povestea ca o sa il voteze dreapta pe Antonescu impotriva stangii, pentru ca s-ar putea sa aiba un contracandidat tot de dreapta. 
  • Guvernul care se formeaza daca pleaca PNL sau guvernul de acum va ramane pana in 2016, indifierent cine este presedinte. Dl Iohannis poate deveni premier daca il pune majoritatea parlamentara.
  • Imi doresc ca domnul Antonescu sa redevina presedinte arbitru, asa cum ne-am inteles. 
  • Presedintii nu se aleg intr-un birou. Dati-l la o parte pe Arafat si sunt Mugur Isarescu, Sorin Oprescu, Tariceanu, Antonescu, si MR Ungureanu. SI sigur, sa nu se supere si dna Udrea. 
  • Am o relatie extrem de buna cu George Maior. Asupra lui George Maior si Isarescu ne intelegem (Ponta si Antonescu - n.r.), avem o parere buna.
  • E si meritul colegilor liberali pt acest an 2013.
  • Vreau sa fie alaturi de mine, sa il dam jos pe Basescu si sa guvernam bine tara.























9901 vizualizari

  • +55 (63 voturi)    
    jenant ca de obicei (Duminică, 23 februarie 2014, 20:28)

    MihneaR [utilizator]

    ,
    • +50 (56 voturi)    
      Ponta si Cacarau. (Duminică, 23 februarie 2014, 20:54)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      Doua javre care au capusat Romania, au decredebilizat-o si acum se scuipa scotand la iveala toata mizeria care a stat la baza formarii USL.
      • +13 (15 voturi)    
        S-a urcat maimuta in copac... (Duminică, 23 februarie 2014, 23:45)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ... si i se vede foarte bine fundul.

        "Cat e Traian Basescu presedinte, eu nu imi dau demisia orice ar fi..."

        Asta e Ponta:
        - e plagiator dovedit, nu-si da demisia;
        - guverneaza in doi peri, de la televizor si nu-si da demisia;

        Doamne-fereste sa omoare pe cineva cu masina pe sosea, ca tot nu-si va da demisia...!

        Dar daca ii cer demisia vreo 100.000 de oameni in strada ...?!
    • +3 (3 voturi)    
      ai cum sa-si dea el demisia! (Luni, 24 februarie 2014, 11:25)

      TRAHANACHE [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      Cui ii lasa el pe alde Celentano, Ardiles si Firicel ?
  • +52 (58 voturi)    
    Nu zi lucru mare !!!!! (Duminică, 23 februarie 2014, 20:30)

    polonyca [utilizator]

    Mai bine priveste cu atentie la ce a patit alt Victor , vecinul.....nu se stie niciodata !!!! Tine un elicopter pe langa tine...k????? La o adica ......Tg Jiu te cheama , nu ????? Sau Jilava ???? Toto cu ...J....
  • +49 (53 voturi)    
    Sa speram... (Duminică, 23 februarie 2014, 20:31)

    romania_curata [utilizator]

    ca te va ''demite'' dna-ul, cat de curand...
  • +45 (49 voturi)    
    post vacant de prim ministru! (Duminică, 23 februarie 2014, 20:35)

    caja [utilizator]

    don dottore,

    dumneata esti bun de secretar de primarie la Ciorogarla , la Ciocile sau la Fartanesti!

    acuma se intampla inca ca esti doar un vorbitor pe la tembeliziuni !

    te rog frumos,
  • +60 (64 voturi)    
    Cand d-l Băsescu (Duminică, 23 februarie 2014, 20:37)

    gabor [utilizator]

    Cand d-l Băsescu nu va mai fi presedinte,tu nu vei mai fi nimic.
  • +34 (38 voturi)    
    adolescentii (Duminică, 23 februarie 2014, 20:39)

    Captain Obvious [utilizator]

    o sa le apara cosuri
  • +44 (48 voturi)    
    Pai gatui-te daca nu demisionezi (Duminică, 23 februarie 2014, 20:40)

    Wanheda [utilizator]

    sau pleaca in Rusia....vezi ca mai e unul pe la ucraineni care se chinuie sa treaca granita, tu inca poti face asta...fara sa fii oprit.
  • +35 (37 voturi)    
    Ponta, un film prost (Duminică, 23 februarie 2014, 20:46)

    corvus coraX [utilizator]

    Du-te și culcă-te Ponta că ești aiurea!
    • +4 (4 voturi)    
      A mai fost unul (Luni, 24 februarie 2014, 7:47)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      care a raspuns doar in fata Marii Adunari Nationale!
      La... Targoviste!
      Citeste Petru Pppescu, tonta /// !
      Si ai sa vezi ce dulceata are.... patriei!
  • +42 (44 voturi)    
    Cu alte cuvinte, (Duminică, 23 februarie 2014, 20:55)

    Kepler [utilizator]

    de mine, ponta, nu scapati.

    Dar exact asta este: Romania trebuie sa scape cit mai repede de acest potlogar jalnic.
  • +45 (47 voturi)    
    Ce noroc avem (Duminică, 23 februarie 2014, 21:01)

    Gigell [utilizator]

    ca esti tu acolo sa ne aperi de dragonul cel rau de Basescu !
    Stai, tu, de fapt, nu pe noi ne aperi ci pe penalii tai de uslamisti.
  • +35 (39 voturi)    
    un popor de manelisti care isi... (Duminică, 23 februarie 2014, 21:10)

    exilatul [utilizator]

    merita si conducatorii si soarta....pai cind se lauda cu sute de mii de "revolutionari" acest popor se uita, fara sa faca nimic, cum niste escroci se balacaresc la tv. inloc sa se ocupe de problemele tarii..ca sunt destule...
  • +39 (41 voturi)    
    Tot răul spre bine... (Duminică, 23 februarie 2014, 21:10)

    marchi [utilizator]

    Am văzut cu toții cât de periculoasă poate fi o putere-mamut, așa cum este în prezent USL-ul. O majoritate, mai mult decât confortabilă, a încurajat gașca de penali din Parlament să-și facă legi proprii întru propășirea lor și a familiilor din dotare...
    Să ne bucurăm, așadar!
    Să ne băgăm bine mințile în cap, și să sperăm că nicio putere, de acum înainte, nu va mai „pupa” un asemenea... procent la alegeri!
    Amin!
  • +14 (14 voturi)    
    du-te la Ranca in Gorj (Duminică, 23 februarie 2014, 21:11)

    dezer [utilizator]

    si cara gunoaiele de acolo si adopta cainii vagabonzi daca esti destept ,si fa carte de munca amaratilor 3-4 la numar, care muncesc 24/24 si sa nu se mai puna apa in benzina la Novaci , ca sa trebuiasca sa alimentezi la Horezu.
    Dar nu te du!
    Stai unde esti, bea cupa pana la fund.
    I-ati-o pe toata de unde te-ai asezat,premier cu cur gras
    si frunte minuscula.
  • +26 (28 voturi)    
    Ponta NOI nu te vrem!!!!!!!! (Duminică, 23 februarie 2014, 21:14)

    MirceaIo [utilizator]

    Noi avem nevoie de un premier care sa aducă prosperitate in tara. Victor Ponta ne spune ca indiferent de performantele pe care le are nu demisioneaza. Asa a spus si Ianukovici. A plagiat, a facut comisie care sa spuna ca nu a plagiat (a doua penala). Cum poti avea INCREDERE intr-un astfel de individ!!!!!
  • +27 (29 voturi)    
    USL= uniunea salvarii lichelelor (Duminică, 23 februarie 2014, 21:23)

    MirceaIo [utilizator]

    Aceasta uniune a fost privita ca o forta a raului inca de la inceput. Scopul ascuns al acestei organizatii a fost acela de a-i scapa pe PEBNALI de la puscarie. In mare parte si-a atins scopul. Mai e un hop: amnistiera lui Dan Voiculescu.
  • +29 (31 voturi)    
    Obsesii (Duminică, 23 februarie 2014, 21:25)

    Bazil [utilizator]

    Obsesiile premierului nostru:

    Obsesia 1: Basescu
    Obsesia 2: Basescu
    .......
    Obsesia (erotica) n: Udrea
  • +27 (29 voturi)    
    victore la soci (Duminică, 23 februarie 2014, 21:45)

    timp tamp [utilizator]

    nici ianucovici nu credea că va rămâne fără post,
    se pare că blestemul lui băsescu te ajunge curînd, curând.... viorele nici nu știi, cât de tâmp începi să fii...
  • +24 (26 voturi)    
    antena? (Duminică, 23 februarie 2014, 21:58)

    CiprianRatiu [anonim]

    Antena 3? :) Nu au pic de bun simt. Nu au farama de rusine!
  • +23 (27 voturi)    
    Cantati cu mine (Duminică, 23 februarie 2014, 22:01)

    OmulNou [utilizator]

    U-se-le ru-pe-te, fa-ra ti-ne e bi-ne!
  • +10 (10 voturi)    
    A3 = biroul lui Ponta (Duminică, 23 februarie 2014, 22:25)

    Wanheda [utilizator]

    halal PM, un dottor ce face propaganda de scara de bloc la Latrina 3....
    mergeti de-i votati fimeia la europene, uslamaci...ca va taie ajutorul, altfel.
  • +9 (9 voturi)    
    cum ar fi (Duminică, 23 februarie 2014, 22:35)

    Tiger1 [utilizator]

    Basescu Inca presedinte, iar victor viorel fost prim ministru?Ar rade si puii de curca. Si aia din ou!
  • +9 (9 voturi)    
    cine te crezi bai tonta ??? (Duminică, 23 februarie 2014, 22:43)

    andreesanu [utilizator]

    S-au lamurit romanii cu virf si indesat ce scula esti.
    Te agati ca mita cu ghiarele ,stii cite cacaturi ai facut inainte si dupa ce-ai venit la guvernare ,iti pute urma si ti-ii frica ca ai sa dai socoteala jogodie.
    Mi-scirba cind te vad ,sunt satul de minciunile tale si ale derbedeilor ce te sustin.
    Dupa urma guvernarii voastre de cacat n-au ramas decit taxe si impozite.
    Sper sa va duceti si nici numele sa nu vi se intoarca .
  • +9 (9 voturi)    
    Parlamentul trebuie să îl demită și orice (Duminică, 23 februarie 2014, 22:51)

    visio [utilizator]

    om are ceva de ascuns....va fi foarte amuzant cu pnl afară din usl, și parlament care își retrage ”încrederea” în ceea ce îl privește pe Plagiator...ideea usd este cu Plagiator premier și dani costică președinte...am mari dubii că le va ieși...
  • +10 (10 voturi)    
    Macar inainte erai doar Plagiator (Duminică, 23 februarie 2014, 22:51)

    flyngangel [utilizator]

    Dar acum esti si infractor (Contractul cu Huwei e doar una, si cea mai grava ) .

    Considera-te norocos ca esti la televizor, sa dai din tine ******, nulitatile alea de declaratii, pe care doar un lobotomizat le mai crede ( si dn pacate sunt destui in Romanica, si nu arestat, judecat i condamnat, cu vreo 10 ergastole pe carca, sau si mai rau. Eu in locul tau m-as cara repede si din functie si din tara, ca rabdarea romanilor e proverbiala, dar are si un sfarsit. Nu mai zic sa iti fie rusine ca nu sti ce e aia, nu mai zic sa faci orice gest demn, ca tu nu sti ce e demnitatea, nu mai spun sa iti asumi raspunderea, ca la tine e apa de ploaie, deci un Roman ca mine si sper sa vb pentru cat mai multi in acelasi timp, Iti spun..PLEACA, inainte ca Romania sa devina a doua Ukraina. Esti incapabil sa guvernezi, esti incapabil sa duci tara spre prosperitate si un trai mai bun, macar atat fa, Du-te acasa, e singurul lucru care ti-a mai ramas de facut. Nu am nervi pe tine, ca nu meriti mania mea, nu sunt suparat, si nu am nimic personal cu tine, dar de la barbat la barbat, iti spun, Tu pe mine nu ma reprezinti si nu te mai recunosc ca autoritate in aceasta tara. Noi Romanii te am trimis in Guvern ( chiar daca nu votul meu personal ), si tot noi iti cerem, Du-te Acasa. Scurt, fara alte cuvinte mari.
  • +10 (10 voturi)    
    sunt singurul care sesizeaza aberatia luni-marti? (Duminică, 23 februarie 2014, 22:52)

    talmaciul.blogspot.ro [utilizator]

    Antonescu zice "luni-marti putem sa ne intelegem si sa facem ceva, pentru ca doar atunci avem camerele reunite".

    prieteni, voi stiti cat lucreaza Parlamentul Romaniei efectiv? fix luni si marti. miercuri o aburesc putin, joi se pregatesc s-o stearga in teritoriu, iar vineri si sambata cica au "activitate in comisii" - eufemism pentru timp liber.

    dac-as fi om politic si as candida la ceva, orice, numai cu punctul acesta din program as castiga:

    "la munca, trantorilor! 5 zile pe saptamana, 8-10 ore pe zi, activitate in plen si comisii!

    la munca, la pensie sau la puscarie!"
  • +10 (10 voturi)    
    ponta se face mic, (Duminică, 23 februarie 2014, 23:20)

    rutger [utilizator]

    tot mai mic ! micul Mare Mincinos face pe el si n-are pampersi, poate ia cativa de la fi-su ! cacrau l-a lasat in offside dupa 2 vizite la ambasada USA si a virat-o mai ceva ca la patinaj artistic la Soci ! Urmeaza progresistii lui oprea si minoritatile, plus ceva psd-isti cu examene de constiinta ( a se citi dosarele DNA ). Si uite asa cade guvernul " cel mai cinstit ' al USL ( pt. conformitate a se cere relatii la MRU !)
  • +13 (13 voturi)    
    victor tu esti un lingau.... (Duminică, 23 februarie 2014, 23:58)

    geocrin [utilizator]

    Ai face orice, doar sa te tii la putere.
    Spui lucruri mari in care TU nu crezi nicidecum.
    Se confirma spusele lui Base ca minti de dimineata pina seara.
    Acest comportament se numeste ipocrizie curata .
  • +14 (14 voturi)    
    Pontaaaaa! (Luni, 24 februarie 2014, 0:56)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Pleci inantea lui Basescu baietas. Si nu te duci la bine.
  • +10 (10 voturi)    
    Bai, fii lui Onan. (Luni, 24 februarie 2014, 1:37)

    Ion B [utilizator]

    Voi ar trebuii sa dati de domnu draq-ul asa cum au facut si aia in tara vecina. Numai cand o sa va tremure posteriorul de oamenii cafre v-au ales, poate atunci o sa va faceti datoria.
    Pana acum nu vad sa se faca ceva in Romania decat politica si aranamente cine si care sa conduca (Citeste: care sa-si umple buzunarele). Politicienii lui peste prajit.
  • +9 (9 voturi)    
    Vom gasi o solutie ca in maxim 6 luni sa dispari (Luni, 24 februarie 2014, 5:20)

    alex4321 [utilizator]

    Plagiatorule,

    Vom gasi o solutie ca in maxim 6 luni sa dispari

    pentru todeauna din viata polirtica.

    Solutia e simpla:

    Fie ca vei candida fie nu veti pierde alegerile

    prezidentiale

    Traseistii se vor regrupa si PSD-ul va disparea de la

    guvernarea ...pentru urmatorii 10 ani.....


    PSD-ul singur nu mai poate guverna in Romania din

    2004 ...In plus descompunerea PSD-ului si arestarea

    baronilor locali corupti se va accelera de maine...

    Sfarsitul vi se apropie !
  • +10 (10 voturi)    
    Ambitiosul domn Goe! (Luni, 24 februarie 2014, 6:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    La prima vedere, afirmatia lui Viorel - 'Cat e Basescu presedinte eu nu demisionez-' ar lua ca reper data epuizarii mandatului presedintelui Traian Basescu.
    Nu! Alta este semnificatia afirmatiei : Viorel, acest bolnav de ambitie, 'domnul Goe' al politicii, vrea ca nu cumva sa mai fie vreodata, nici un minutel, mai mic decat Traian Basescu.
    • +6 (6 voturi)    
      astept! inca tot astept! (Luni, 24 februarie 2014, 11:48)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Ambitia asta cu Traian Basescu e pe buzele lui Voiculescu. Nu se poate mai evident de atat. Eu inca tot astept ca justitia sa isi faca odata datoria!
  • +3 (3 voturi)    
    PNL nu este un partid liberal (Luni, 24 februarie 2014, 12:32)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    PNL nu este un partid liberal
    este pur si simplu o gaşcă de
    Profit NOT Loss adică Profit fără Pierderi !
  • +2 (2 voturi)    
    de ce ti-e frica? (Luni, 24 februarie 2014, 13:45)

    hmara [utilizator]

    Halal barbat.
    Vai de ciucurel_l tau, Viorele.