Ambasadorul Martin Harris: Aveti "oameni de fier" in procuratura care lupta cu coruptia cu o determinare impresionanta

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 aprilie 2014, 11:02 Revista Presei | Radio TV

Ambasadorul britanic Martin Harris
Foto: Hotnews
Ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti, Martin Harris, a declarat duminica, in emisiunea "Dupa 20 de ani" de la Pro TV, ca a vazut "oameni de fier in procuratura", a caror determinare in lupta impotriva coruptiei este impresionanta si ca institutiile de justitie au stabilit un principiu important, "ca nimeni nu este deasupra legii".

Ambasadorul Marii Britanii a fost intrebat daca in Romania se poate vorbi de dosare politice realizate de procuratura, asa cum de multe ori acuza politicieni, relateaza Mediafax.

"Nu, eu cred ca am vazut o justitie din ce in ce mai independenta si aveti aici in Romania oameni de curaj, oameni de fier in procuratura, in Inalta Curte de Justitie. Dupa parerea mea, contributia lor la lupta cu coruptia este mult mai semnificativa decat contributia ambasadelor, fiindca sunt oameni aici in Romania care au luptat impotriva coruptiei cu o determinare impresionanta", a raspuns Harris in emisiunea "Dupa 20 de ani".

Ambasadorul a mentionat ca in ultimii patru ani ceea ce au realizat institutiile din justitie "este foarte important si foarte impresionant".

"Daca nu gresesc, in 2011, 298 de oameni au fost condamnati in cazuri de coruptie datorita DNA, in 2012 - 743 si in 2013 - 1051, oameni condamnati pentru coruptie. Pentru mine e greu de a spune tara in care a fost o lupta cu coruptia atat de importanta dupa caderea comunismului, deci eu cred ca este o dezvoltare foarte importanta pentru Romania, fiindca institutiile de justitie au stabilit un principiu foarte important, ca nimeni nu este deasupra legii", a afirmat Harris.

El a mai declarat ca problema coruptiei se regaseste in toate tarile, insa ceea ce este important este cum se raspunde la coruptie la nivelul societatii.

"Eu cred ca DNA si ANI si Inalta Curte de Justitie au reactionat in mod ferm la fenomenul de coruptie din Romania si ambasada britanica a sprijinit acest efort, fiindca este foarte important pentru noi, pentru a avea un climat de business care este potrivit pentru firmele britanice (...), dar este si foarte important pentru a avea in Romania un aliat puternic si cu perspectiva de prosperitate", a precizat Harris.

De asemenea, el a mentionat ca in cei patru ani a lucrat cu mai multe guverne de la Bucuresti, de diferite culori politice, si a insistat pe cele doua teme foarte importante in privinta combaterii coruptiei si a parteneriatului cu FMI.

Harris a mentionat ca in aceasta perioada a observat o politica constanta, inclusiv din partea Guvernului, in privinta combaterii coruptiei.






















5743 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Sint oameni ca toti oamenii dar cu onoare (Duminică, 13 aprilie 2014, 11:27)

    Maniu [utilizator]

    si curaj. Asta e parerea mea.
    • +20 (22 voturi)    
      Multumiri... (Duminică, 13 aprilie 2014, 18:03)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      In sfarsit se vede luminita de la capatul tunelului pe justitie. A durat ceva... E cazul sa multumim "oamenilor de fier" din procuratura, multumim ambasadelor, in special US si UK, si nu in ultimul rand multumim Traian Basescu! Atat.
  • +33 (39 voturi)    
    eh (Duminică, 13 aprilie 2014, 11:30)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    niste basisti...
  • +14 (16 voturi)    
    Complezenta (Duminică, 13 aprilie 2014, 11:36)

    dekar [utilizator]

    Nu pot intelege complezenta adaugirii finale a contributiei guvernului la combaterea coruptiei in Romania,dupa declaratiile neechivoce ale plagiatorului de solidarizare cu penalii din si inca neintrati in puscarii.Probabil asta e diplomatia liber consimtita a britanicului.Macar bine ca n-a pomenit si de parlamentari in "combatere" ca mi se facea greata.
  • -42 (46 voturi)    
    asa se vede din afara (Duminică, 13 aprilie 2014, 11:39)

    destanga [utilizator]

    De fapt sunt reglari de conturi politice.
    Stanga deranjeaza conducatorul prea iubit,Putin de romania vrea puterea le veci,din fericire e pe final de mandat.
    • +24 (26 voturi)    
      reglari de conturi (Duminică, 13 aprilie 2014, 11:54)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Eu n-am vazut vreunul condamnat pe nedrept.

      Daca stangii ii e frica de reglari de conturi politice, sa isi puna oameni curati in functii.
      • +12 (14 voturi)    
        Dar omul nu e de stinga! Asa cum nu (Duminică, 13 aprilie 2014, 16:22)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        poate fi de stinga Camorra sau Mafia.
    • +15 (19 voturi)    
      ehe !!!! (Duminică, 13 aprilie 2014, 12:06)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Mare NOROC ai ca nu doare................................ ghici ce!!!!!
    • +16 (18 voturi)    
      exact (Duminică, 13 aprilie 2014, 12:18)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      cat ma bucur ca ne-ai luminat in sfarsit, nu credeam ca USA cu ultra serviciul NSA(care stie de toata lumea) vede totul eronat. Eventual le poti trimite o scrisoare in acest sens, poate se prind si ei.
    • +19 (21 voturi)    
      așa se vede din interior (Duminică, 13 aprilie 2014, 12:18)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      eu nu înțelg un lucru: de ce voi comuniștii trebuie să comentați subiecte care privesc democrația, legile și statul de drept?
      și apropo, vezi că după virgulă întotdeauna se lasă spațiu. nu e niciodată prea târziu pentru un nostalgic comunist să învețe să scrie cum trebuie.
    • +15 (17 voturi)    
      asa tata (Duminică, 13 aprilie 2014, 12:31)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      te asteptam , ne-am obisnuit sa parazitezi orice articol cu obsesiile tale antibasiste, n-ar fi la fel o stire HN fara aportul tau nepretuit care practic consfinteste libertatea de exprimare si pluralism de opinie.
    • +8 (10 voturi)    
      ironie (Duminică, 13 aprilie 2014, 13:10)

      k-elit [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Putin de Romania...inca mai sper ca esti ironic...inca mai sper
      • +6 (8 voturi)    
        speri degeaba, (Duminică, 13 aprilie 2014, 18:14)

        Brucan [anonim] i-a raspuns lui k-elit

        Insasi denumirea "de stanga", spune ca este irecuperabil.
    • +14 (16 voturi)    
      "De fapt sunt reglari de conturi politice" (Duminică, 13 aprilie 2014, 13:34)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      - Adevarat: toti baronii, baronasii si baronetii PSD, cand sunt prinsi de procurorii DNA cu labele bagate in butoiul cu miere al fondurilor publice, striga ca din gura de sarpe - "Dosare politice fabricate de Basescu".
      Rusine sa va fie, nemernicilor! Si urarea: "La multi ani acolo unde va este locul, borfasilor!"... adica langa mentorul vostru... ala cu fularul, sinucisul...
    • +8 (10 voturi)    
      E mai inauntru decat tine (Duminică, 13 aprilie 2014, 13:38)

      EmilBobu [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Cel putin pentru ca tu esti total pe dinafara
    • +3 (5 voturi)    
      Sa zica si ceilalti tradatori ceva (Duminică, 13 aprilie 2014, 23:54)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Imediat cum merge ceva in tara asta, trebuie sa sara cate un tradator sa spuna ca nu e asa. Putin, adica Ponta, nu? Ca Ponta e singurul cu dreptul de a da cele mai aberante ordonante, doar ca sa iasa presedinte si ca sa-si scoata prietenii mafioti P$D-isti din parnaie.
  • -14 (20 voturi)    
    nimeni nu este mai presus? (Duminică, 13 aprilie 2014, 11:55)

    demaGOGU [utilizator]

    no shit!

    dar el lider maximo si compania?
  • +15 (19 voturi)    
    Bravo SRI ,DNA! (Duminică, 13 aprilie 2014, 12:17)

    zeus333 [utilizator]

    Eu ca roman nu speram sa vad o asa schimbare pozitiva din partea justitiei in Romania,e un inceput excelent si noi ceilalti trebuie sa le fim alaturi,sa-i incurajam mereu!
    • +10 (12 voturi)    
      Justitie. (Duminică, 13 aprilie 2014, 16:03)

      DumitruCiobotaru [anonim] i-a raspuns lui zeus333

      Mergeti pana la capat.Cine "greseste'SA PLATEASCA.Avem locuri in puscarii pentru corupti.
  • +14 (16 voturi)    
    Clar! (Duminică, 13 aprilie 2014, 12:18)

    Sani [utilizator]

    Mesaj pentru PUPU-isti, fosti USL-ama!
    Este cam clar:
    Vreti in vest, votati contra PSD.
    Vreti cu Putin, votati PSD.

    Avand in vedere cantitatea neuronala neglijabila pe care o posedati, voi astoa 70%, cel mai bine este sa stati acasa, sa incercati sa intelegeti
    democratia, de exemplu separatia puterilor in stat, iar apoi, peste vreo 4 ani poate atingeti pragul necesar de intelegere
  • +20 (24 voturi)    
    Thank to Mr. Ambassador Martin Harris ! (Duminică, 13 aprilie 2014, 12:18)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Excelenta sa Domnul Ambassador Martin Harris a fost un distins reprezentant al intereselor comune romano-britanice, un diplomat de exceptie caruia ii datoram recunostinta noastra.
  • +11 (13 voturi)    
    Adica (Duminică, 13 aprilie 2014, 12:51)

    Nonverba [utilizator]

    Stimate utilizator de stanga (dreapta fiindu-va ocupata cu alta socoteala; emisfera, zic) justitiabilii si condamnatii din psd sunt niste victime inocente ale unui razbel politic. Ce Guernica ar iesi d-aici...mi-e asa o mila...
  • +13 (15 voturi)    
    Asta este doar inceputul (Duminică, 13 aprilie 2014, 13:16)

    dookuhaka [utilizator]

    Apogeul luptei anticorupție trebuie să aibă următoarele obiective:
    - arestarea și condamnare autorilor loviturii de stat din 2012
    - arestarea și condamnarea lui Ponta pentru plagiat dar și pentru abuz în serviciu a acelora care au modificat legi și instituții pentru a-l albi pe mincinos
    - curățirea sistemului judiciar de Judecătorii care, prin soluțiile date, favorizează corupția
    - judecarea și condamnarea ofițerilor de securitate și politicienilor care au încurajat mase de români împotriva altor români: mă refer la Iliescu și camarila!
    - și,nu în ultimul rând, atenția maximă să fie acordată și micii corupții: personal medical, profesori, alți funcționari publici
  • +16 (20 voturi)    
    @destanga (Duminică, 13 aprilie 2014, 13:39)

    Encounter [utilizator]

    In afară de a arunca cuvinte aiurea, mai știi ceva? Ai auzit în viața ta de dovezi? Ce naiba te face sa afirmi aiurelile astea? Ceva logic si bazat pe niste fapte ce se pot susține, așa ceva ai? Sau la școala lui felix va învață ca scopul scuză orice fel de mijloace?
  • +19 (21 voturi)    
    coruptie (Duminică, 13 aprilie 2014, 14:11)

    anaisanais2010 [utilizator]

    Totul ar fi impresionant daca li s-ar confisca si averile castigate ilicit.
    • +8 (10 voturi)    
      Corect, (Duminică, 13 aprilie 2014, 18:22)

      Brucan [anonim] i-a raspuns lui anaisanais2010

      Dar nu contra schimb cu parnaia. Parnaia este scoala de corectie, iar confiscarea averilor este recuperfarea pagubelor.