Crin Antonescu, Realitatea TV: Daca nu facem 20% la eurparlamentare, ma retrag. Ponta sa nu se bucure insa ca Iohannis e aici. Ponta se infantilizeaza tot mai mult cu trecerea anilor

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 22 mai 2014, 22:20 Revista Presei | Radio TV

Antonescu si Iohannis, la Jocuri de putere
Foto: Captura Realitatea TV
Liderii liberali, Crin Antonescu si Klaus Iohannis, sunt invitati in aceste momente in platoul emisiunii "Jocuri de putere" de pe Realitatea TV. "Primul semn de intrebare major pentru mine in relatia cu Victor Ponta a fost semnarea pactului de coabitare cu presedintele Basescu. Momentul decisiv a fost evident refuzul lui Klaus Iohannis.", a declarat Antonescu.

Liderul liberal a explicat de ce crede ca PNL nu ar fi gresit cu nimic in guvernarea alaturi de PSD sustinand ca ei au respectat proiectul USL si au impiedicat PSD sa treaca "pe sub masa" proiecte impotriva interesului national cum ar fi legea amnistiei si gratierii, proiectul Rosia Montana, introducerea cotei progresive de impozitare si revizuirea legii administratiei care ar fi dat porturile si obiective strategice primarilor si baronilor locali. "Cine nu vrea sa vada ce a facut PNL si ne acuza ca am fost impreuna cu PSD e rau intentionat sau nu cunoaste situatia", a declarat Antonescu. Cei doi lideri liberali au exclus orice colaborare cu PSD-ul in urmatorii ani si iau in calcul "orice solutie viabila" pentru unitatea dreptei politice.

Declaratii Antonescu:
  • Eu am fost in USL personajul credibil al luptei impotriva lui Basescu si nu Ponta care a fost secretarul lui Boc si prietenul Elenei Udrea.
  • Au fost stangacii, miscarii gresite in USL, dar PNL a reusit sa opreasca initiative ale PSD imporiva programului de guvernare asumat si impotriva interesului public
  • De ce spune Antonescu ca nu sunt vinovati de guvernarea alaturi de PSD si care au fost actiunile PNL:
  • Noi am impiedicat promovarea "pe sub masa" a legii amnistiei si gratierii
  • Am oprit proiectul Rosia Montana. PNL nu e un partid ecologist,dar proiectul era pur si simplu o uriasa excrocherie nationala. PPonta a vrut sa treaca acest proiect in mod miseleste si folosindu-se de altii
  • Am impiedicat introucerea cotei progresive de impozitare
  • Ne-am opus legii descentralizarii si anume acelor capitole care prevedeau ca porturile sau alte obiective strategice nationale sa treaca in stapanirea primarilor si baronilor locali
    PSD duce un razboi psihologic cu ajutorul unor oameni ca Tariceanu, Stroe sau Chitoiu. Liberalii sunt oameni inteligenti si stiu sa discearna dincolo de ceea ce prezinta Antena 3 sau alte televiziuni. Se uita si la ei, dar vad si realitatea. Toate acestea se vor sparge ca un balon de sapun dupa alegeri.
    Daca nu facem 20% la eurparlamentare, ma retrag. Ponta sa nu se bucure insa ca Iohannis e aici si avem aceleasi. Premeirul se infantilizeaza tot mai mult cu treceerea anilor

Despre vizita in SUA:
  • Am fost invitat de catre comunitatea evreiasca.
  • S-a discutat despre recrudescenta antisemitismului in Europa. Eu am prezentat un punct de vedere, am vorbit despre legislatia romaneasca.
    Al doilea punct l-a reprezentat un schimb de vederi privind democratia, bugetul apararii etc.

    Iohannis: Este exlus sa guvernam singuri acum. Poate din 2016 daca dovedim ceva electoratului. Nu e bine in politica sa spui ca eviti un anumit partid. Eu as exclude o alianta cu PSD-ul pana in 2016
    Antonescu: Suntem dispusi la discutii cu fortele de dreapta pentru parlamanetare, pentru un candidat la prezidentiale...























3847 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Cat de nebun e Crin (Joi, 22 mai 2014, 22:34)

    Matrafirefox [utilizator]

    "Lupta impotriva lui Basescu" - adica vrea sa spuna ca el a fost cel care vrea mai abitir sa scape baronii, nu Ponta? Crin e singurul om din tara care aspira sa fie la fel de scarbos ca Ponta. Chiar nu vreau sa mai urmaresc asta, mi-e sila, omul asta nu merita sa fie sef de partid.
    • +1 (3 voturi)    
      Omul asta a distrus Romania aducand PSD la putere! (Joi, 22 mai 2014, 23:52)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Valabil si pentru Iohannis care s-a aratat dispus sa imparta ciolanul si sa distruga statul de drept alaturi de PSD pe care acum ii vomita...
      Amandoi sunt doi demagogi care au tupeul nerusinat sa vrea sa conduca Romania, fie prin presedinte, fie prin premier. PNL trebuie sa dispara ca sa poata eradica coruptia si mizeria care il macina. Este un partid pervers, tradator, un PSD vopsit.
      Mi-e sila!
  • +3 (7 voturi)    
    Crin este cel mai mare rau al tarii,apoi Ponta (Joi, 22 mai 2014, 22:57)

    Cristiann80 [utilizator]

    Saracul Crin, nici acum nu realizeaza cat rau a facut acestei tari aliindu-se cu bolsevimea PSD!
    Ce rau ii facuse Basescu, dar noua? C-a pazit tara de bolsevici, ca a tinut tara pe drumul Americii si Europei, ca s-a lupta cu mafia si baronii, ca a redat libertatea Justitiei?
    Nu i-ar fi rusine lui Crin, ce obraznic este! El a participat la acea lovitura de stat, el a atacat liderii Europei, el a jignit, el a mintiti si acum spune ca Ponta e singurul vinovat? NU. Amandoi trebuie eliminati din politica!!!!! Rusine sa le fie!!!!!!!!!!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Da draga Crin (Joi, 22 mai 2014, 23:06)

    trilulilu [utilizator]

    ai dreptate. Dar tu esti cel mai vinovat de mizeria asta in care se afla Romania. Despre ale PSD se stia ce au de gand, dar nu puteau singuri. Ce te-ai gandit, hai ca ii ajut, cu conditia sa ma faca El Prezidente. Tzeapa, tzeapa, tzeapa. Nu s-au tinut de cuvant. Dupa ce ti s- vindecat rana de la buza umflata, vii si ne spui povesti. In ochii mei domnul asta Crin nu e cu nimic mai prejos decat Tariceanu. Amandoi au facut acelasi lucru. Diferenta e ca Floarea de Crin zice ca Tariceanu nu mai are ce cauta in oartid pt ca a tradat la fel ca el. Cu alte cuvinte, vrem egalitate, dar nu si pt catei. Asa... Asa, mancati-va intre voi. Ca nu ati dat doi bani pe ideile liberale si pe dreapta romaneasca
  • 0 (2 voturi)    
    dupa (Vineri, 23 mai 2014, 0:02)

    ws [utilizator]

    dupe ce s-a lins cu ponta, a inceput sa minta ca si el.

    spune ca:

    "Noi am impiedicat promovarea "pe sub masa" a legii amnistiei si gratierii"

    in realitate, martea neagra a fost pusa la cale de cei doi luni dupa-amiaza. seara au dat ordin ca cele cinci legi sa fie trecute prin parlament a doua zi, cand ponta era plecat in africa de sud. in miez de noapte s-a intalnit comisia juridica pentru a pregati legile. ca dovada, legea super-imunitatii a trecut cu sprijinul pnl si a fost respinsa, intr-un final, de ccr. legea amnisitierii si gratierii nu a fost respinsa, a fost doar amanata in urma presiunilor.

    ws
  • 0 (2 voturi)    
    in capitalism, liberalul vrea 20%...penibil (Vineri, 23 mai 2014, 8:05)

    visio [utilizator]

    Pacat de mentalitatea liberala; a fost confiscata de infractori marunti....
  • 0 (0 voturi)    
    mascaricii ! (Vineri, 23 mai 2014, 9:05)

    pita [utilizator]

    de pontache si baiatul cu ochii de ... , sunt proba cum nu trebuie sa fie oamenii de stat , adica mincinosi , fara caracter, iresponsabili etc , n-au alta tema decat Basescu , ce veti lucra stimati''tovarasi '', din noiembrie incolo , va spun eu NIMIC , sunteti doi nimicnicii , incapabili , barfitori care ati trait si continuati sa traiti , speculand ''prostia acestui brav popuur !
  • 0 (0 voturi)    
    mascaricii ! (Vineri, 23 mai 2014, 9:05)

    pita [utilizator]

    de pontache si baiatul cu ochii de ... , sunt proba cum nu trebuie sa fie oamenii de stat , adica mincinosi , fara caracter, iresponsabili etc , n-au alta tema decat Basescu , ce veti lucra stimati''tovarasi '', din noiembrie incolo , va spun eu NIMIC , sunteti doi nimicnicii , incapabili , barfitori care ati trait si continuati sa traiti , speculand ''prostia acestui brav popuur !