Quintus, la RFI, despre fuziunea PNL-PDL: Prima conditie este ca numele PNL sa ramana neschimbat; va fi fuziune prin absorbtie, sa fie clar!

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 29 mai 2014, 16:02 Revista Presei | Radio TV

Declaratii ferme ale presedintelui de onoare al PNL. Mircea Ionescu Quintus spune, intr-un interviu la RFI, ca "prima conditie" pentru o fuziune cu PDL este ca numele Partidului National Liberal sa ramana neschimbat. "Cat am sa traiesc eu in PNL, numele lui nu se poate schimba", afirma seniorul liberal, care vrea o fuziune prin absorbtie. El mai declara ca "nici nu se pune problema comasarii".

Mircea Ionescu Quintus nu vrea sa renunte la sintagma PNL: "Nu se pune problema in vreun fel si vom fi foarte atenti la conditiile de fuzionare sa se atinga cineva de trecutul, de prezentul si de viitorul acestui partid".

Intrebat daca una dintre conditiile fuziunii cu PDL va fi ca numele PNL sa nu dispara, seniorul liberal a raspuns: "Fara indoiala! E prima conditie, prima este! Am si eu un cuvant greu de spus in partidul asta. Partidul National Liberal ramane neschimbat si ca denumire si ca orientare. Ne-am orientat acum din punct de vedere european spre Partidul Popular, pentru ca este o forta care te poate ajuta si fiind de dreapta si incercand sa ne desprindem de ceea ce a insemnat colaborarea cu stanga aceasta, dupa parerea mea, nociva tarii, este bine sa se stie ca suntem in zona dreapta si in Europa. Cel putin cat am sa traiesc eu in Partidul National Liberal, numele lui nu se poate schimba".

Continuarea pe www.rfi.ro.























2422 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    ce ziceti domnilor viitori PNL-isit!? (Joi, 29 mai 2014, 16:09)

    mbembe [utilizator]

    Acum o sa vad pe cine o sa-l huiduiti si pe cine o sa-l pupati!
    Parca ii vad pe unii "anti USL" care devin fii lui Crin si adevaratii devotati idealurilor dreptei!
    Apropos, de ce nu comenteaza nimeni aceste "noutati"?
  • -1 (3 voturi)    
    am inteles. (Joi, 29 mai 2014, 16:10)

    eek [utilizator]

    Deci e gata si cu asta. Zero fuziuni, aliante au parteneriate.
    • 0 (4 voturi)    
      Quintus /// (Joi, 29 mai 2014, 16:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui eek

      Probabil tine neaparat sa rupa alianta asta inainte ca ea sa inceapa.

      Oare problema numelui nu se poate discuta dupa prezidentiale? Ar trebui eventual sa mai spuna ca prezidentiabilul tre sa fie musai de la PNL si ca dupa fuziune PDL primeste doar un post de vicepresedinte. Sunt doua partide sensibil egale, si nu vad de ce PNL ar sta asha de cu coada pe sus. Daca PDL nu era canibalizat de basescu, scotea scor peste PNL.
  • 0 (4 voturi)    
    Du-te inapoi la somn TURNATORULE! (Joi, 29 mai 2014, 16:11)

    Excelsior [utilizator]

    Lasa Romania sa-si creeze o optiune de dezvoltare europeana si dispari cu fitilele care fac jocul coruptilor PSD!
    Si oricum "PNL" suna manjit dupa ce a facut Tariceanu cand era la guvernare sau de cand v-ati aliat cu distrugatorii Romaniei = iliescienii PSD + clica.
  • 0 (2 voturi)    
    Fisss..... (Joi, 29 mai 2014, 16:19)

    Unu-2 [utilizator]

    Si uite asa face fis toata discutia despre fuziune. Unii vorbesc despre nici un document semnat, iar altii despre conditii obligatorii de nume neschimbat. Ce fuziune atunci? Crede cineva ca PDL o sa dispara pur si simplu sub sigla PNL? Mai ziceam de un PLD, insa nicidecum numele unuia neschimbat.
    Mai bine s-ar intelege atunci asupra lui MRU candidat prezidential (nici de la PNL nici de la PDL), daca nu cad de acord asupra altuia si termina toata discutia.
  • -1 (3 voturi)    
    Cine n-are bătrâni... (Joi, 29 mai 2014, 16:56)

    corvus coraX [utilizator]

    Să încuie bine ușa și să-i trimită la plimbat cu RATB-ul...
  • -1 (3 voturi)    
    Am zis (Joi, 29 mai 2014, 17:01)

    Daniels22026 [utilizator]

    Istoria noastra! Tarisoara noastra! Partidul si mindria noastra!

    Ma cheama cutu-cret si asa am sa ramin. Pina am sa mor. Pe-aici nu se trece! Treceti batalioane romane Carpatii! PSD-ul e rau. Noi sintem buni. Liniste! Sa fie liniste ca ma doare capul. Stati in banci si nu va mai agitati atita! Ma doare capul.
  • -1 (1 vot)    
    pnt-cd (Joi, 29 mai 2014, 19:22)

    nash pandelica [utilizator]

    pnl-pd/popular democrat.
  • +1 (1 vot)    
    Sa-si pastreze amandoua numele de ...psd. (Joi, 29 mai 2014, 19:58)

    gica43 [utilizator]

    Iata un turnator hotarat,nu ca felix !! "Cinste"lui !
  • +1 (1 vot)    
    fuziune ? (Joi, 29 mai 2014, 20:00)

    MihailNica [anonim]

    moartea partidelor istorice

    1. partidul national taranesc crestin democrat - intra in coma profunda dupa alegerile din anul 2000.
    2 .partidul social-democrat roman (cunescu !)- este absorbit in anul 2001 de catre pdsr.
    3. partidul national liberal - fuzioneaza cu pdl.

    ramane pe scena politica f.s.n. in varii forme.
    dl quintus a colaborat cam mult cu comunistii.am mari semne de intrebare
  • +1 (1 vot)    
    abrevierile pnl si pnt (Joi, 29 mai 2014, 20:57)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    doar niste relicve.