Mircea Geoana, la Antena 3, despre candidatura lui Klaus Iohannis la prezidentiale: Uneori crezi ca scapi de dracu' si dai de tac-su

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 iunie 2014, 22:35 Revista Presei | Radio TV

Mircea Geoana a afirmat miercuri, invitat la emisiunea lui Mihai Gadea de la Antena 3, ca liberalii au ascultat "cantecul de sirena al lui Traian Basescu" si a comentat eventuala candidatura a lui Klaus Iohannis la prezidentiale facand referire la Basescu si un proverb romanesc: 'Uneori crezi ca scapi de dracu' si dai de tac-su'.

El a comparat proiectul fuziunii dintre PNL si PDL cu o "casa plina de igrasie" in care "vine cineva si da cu bidineaua, cu spoiala ca sa spele putin zidurile si sa para putin mai frecventabila", in timp ce pe burtiera ecranului titra: "Iohannis, candidatul lui Basescu la prezidentiale".

Dar aceasta casa este bantuita de "stafia lui Basescu", a afirmat Geoana: "Casa asta plina de igrasie si spoita cu bidinea nemteasca este de fapt casa lui Basescu", "e aceeasi Marie cu alta palarie".

Mircea Geoana a caracterizat drept "cel putin ciudat" ca Iohannis este "scos din palarie odata la cinci ani de zile" si "apare ca o solutie salvatoare".

Intrebat de Mihai Gadea ce i-a facut pe liberali sa se indrepte spre PDL, fostul candidat pe presedintie a raspuns fara ezitare: "Cantecul de sirena al lui Traian Basescu, acest susur de sarpe, cantec de sirena, melodie ademenitoare".

In ceea ce priveste o noua candidatura a sa la presedintia, Mircea Geoana a afirmat ca exista persoane in PSD care il imping pe Victor Ponta sa candideze deoarece doresc sa ii ia postul de premier si de sef al partidului.

"Lasati-l pe Ponta sa decida el pentru el, e un om destul de matur sa aleaga", a spus el, declarand totodata ca este "mai pregatit decat niciodata" sa candideze si sa castige: "O echipa Ponta - Geoana sau Geoana - Ponta e o echipa formidabila, care are sanse sa castige aceasta campanie".

In opinia sa, exista doar doi candidati PSD cu sanse la prezidentiale: Victor Ponta, care are prima sansa, si Mircea Geoana.
























5147 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Pampalaule (Miercuri, 4 iunie 2014, 22:51)

    MoemBius [utilizator]

    LASSSSAAAAANNNNEEEEEE!
    mai bine cu tacsu asta decat cu tine!
    • -4 (4 voturi)    
      Iohannis - o nulitate absoluta (Joi, 5 iunie 2014, 19:29)

      AIKO100 [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Geoana are dreptate. Iohannis nu are nici o sansa sa ajunga presedintele Romaniei.
  • +23 (23 voturi)    
    Elegant (Miercuri, 4 iunie 2014, 22:59)

    Orpheus [utilizator]

    Expresii elegante, marca PSD...
    • +12 (12 voturi)    
      odata perdant... (Joi, 5 iunie 2014, 8:25)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      mereu perdant!
      A pierdut primaria Capitalei, a pierdut alegerile din 2009, a pierdut sefia Senatului.....
  • +24 (24 voturi)    
    "Mihaela dragostea mea...." zise Gioana cel voinic (Miercuri, 4 iunie 2014, 23:22)

    lucadd [utilizator]

    ...no comment ...vorbeste de igrasie un cadavru politic
    • 0 (0 voturi)    
      q.e.d (Joi, 5 iunie 2014, 14:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      asta a fost impins de Mihaela sa mia spuna Odata..te iubesc..ca altfel, in alte conditii nu o face..insa..istoria se va repeat..prostanacu..va fi al II lea KKRAU al Romaniei !
  • +20 (20 voturi)    
    miaela, dragostea mea (Miercuri, 4 iunie 2014, 23:22)

    ws [utilizator]

    mi se zburleste parul cand ma gandesc ca dobitocul asta ar fi putut deveni presedintele romaniei.

    oricum, implicarea lui in campanie e garantia esecului.

    go geoana!!! run for president!!!

    ws
    • +6 (6 voturi)    
      Nu cred ca va mai incerca (Joi, 5 iunie 2014, 2:13)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Mihaela, iar am dat de dracu!

      I-a trecut timpul cand a aflat ca e ciuruit. Asa e in politica.
      • +4 (4 voturi)    
        ba din contra! (Joi, 5 iunie 2014, 8:26)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Daca PSD va simti primejdia de a pierde, il vor impinge inainte pe Geoana ca sa aiba un acar Paun la indemana.
        • +2 (2 voturi)    
          Jucatorul de rezerva (Joi, 5 iunie 2014, 14:06)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Comentariul lui Geoana e doar un joc de glezne pe tusa. El e interesat de loc in parlament - ca nu stie nimic in afara de politica - si vrea sa arate partidului cat de folositor poate fi. Dupa momentul cu Mihaela, Geoana nu mai are sustinere in partid. Cariera lui e de jucator de rezerva pe viata.
  • +16 (16 voturi)    
    Geoana antenistul.... (Miercuri, 4 iunie 2014, 23:30)

    brahmenau [utilizator]

    Mirciulica, ai intrebat daca-ti da voie Mihaela...dragostea mea, adica a ta! A, si mai e ceva, daca toarasii vor un gargaragiu...o sa-l scoata din sapca( la voi nu se poarta palarie) pe doctorul in misto-uri, Oprescu...
  • +15 (15 voturi)    
    Saraca Mihaela... (Joi, 5 iunie 2014, 0:16)

    Excelsior [utilizator]

    "Da` onoarea mea nereparata...."
  • +7 (7 voturi)    
    Uite-l si pe asta! (Joi, 5 iunie 2014, 0:56)

    eek [utilizator]

    Ca o gasca in namol! Lipa lipa!
    Care l-a resuscitat si p-asta? Fratica, stai linistit in casa statului acolo cat mai poti, ca doar Miha a inteles, o iubesti. Nu mai e nevoie de o alta declaratie publica in plin esec. Ea stie.
    Tura asta sopteste-i frumos la ureche in seara alegerilor, te va saruta frumos si se va intoarce cu spatele pentru culcare, ca in fiecare seara.
    "Vise placute, iuby!"
  • +8 (8 voturi)    
    Cine este domnul Geoană?! (Joi, 5 iunie 2014, 0:57)

    Ionutzelu [utilizator]

    Nu cumva e un fost? Parcă era şeful unui partid, ceva. Nu e ăla pe care l-a dat jos ponta susţinut de "baroni"?
  • +7 (7 voturi)    
    legea politica a antagonismului (Joi, 5 iunie 2014, 1:00)

    Ar3s [utilizator]

    Nu stiu ce s-ar face stanga fara dreapta. Nu stiu ce s-ar face Ponta si Geoana fara Basescu si Johannis. In situatia in care dreapta este amputata, esti nevoit sa te stergi la fund cu aceeasi mana cu care mananci, asa cum face Geoana acum.
  • +5 (5 voturi)    
    Geoana la Antena 3 (Joi, 5 iunie 2014, 1:04)

    oneofthem [utilizator]

    daca Basescu a fost dracu pt voi de la PSD sper ca Iohannis sa fie si mai dur cu voi.

    Cati din PSD nu o sa fiti atunci unde e Nastase?
  • +9 (9 voturi)    
    Mr. President (Joi, 5 iunie 2014, 1:14)

    XTribut [utilizator]

    Nu mai fiti rautaciosi..are si el dreptul sa fie presedinte o noapte 1 data la 5 ani.... Mai bine o Gioana 8 ore presedinte decat o poanta 5 ani ;))
  • +8 (8 voturi)    
    Nu trebui luat în seamă (Joi, 5 iunie 2014, 2:47)

    mdesteptu [utilizator]

    Fie se autopropune, fie e țintă falsă. În ambele cazuri nu trebuie băgat în seamă.
  • +8 (8 voturi)    
    Tariceanu vs. Geoana (Joi, 5 iunie 2014, 3:13)

    MihaixMihai [utilizator]

    Ma intreb cine e mai penibil intre Geoana si Tariceanu? Geoana conducea detasat acum cateva luni dar Tariceanu a recuperat incredibil iar acum finish-ul va fi.la fotografie. Imi place ca Geoana a scurtat singur lista "foarte scurta" la PSD-isti desi Ponta a vehiculat pe toata lumea pe care o are in agenda.
  • +4 (4 voturi)    
    Daca si Geoana da raportul la ANTENA 3 (Joi, 5 iunie 2014, 9:37)

    abel [utilizator]

    Nu este o propunere serioasa pentru functia de presedinte, desi , din punctul meu de vedere, era cel mai potrivit din PSD chiar daca a devenit legendara " Mihaela, dagostea mea" ,pentru ca nu are procese de coruptie. Cred ca pana la urma PSD nu poate propune pentru cea mai inalta functie in stat decat corupti, aserviti Antenei 3, comunisti deghizati , imaturi politici...
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 5 iunie 2014, 10:08)

    za_omu [utilizator]

    de ar arata toata romania cum arata Sibiul... :)
  • -2 (2 voturi)    
    . (Joi, 5 iunie 2014, 14:23)

    sandra.renetova [utilizator]

    Nu cred ca are vreo sansa in fata lui Ponta. Cu toate ca au facut alianta cu Basescu, PNL nu au adus cel mai bun candidat.
  • -2 (2 voturi)    
    . (Joi, 5 iunie 2014, 14:47)

    DeLove [anonim]

    Iohannis nu este o solutie salvatoare pentru romani. Iohannis sa-si vada de ale sale.
  • -3 (3 voturi)    
    !!! (Joi, 5 iunie 2014, 17:51)

    Raluca.H [utilizator]

    Iohannis sa meargă la el în tara și sa facă politica.
    • 0 (0 voturi)    
      Nationalism (Joi, 5 iunie 2014, 22:21)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Raluca.H

      Tara lui Iohannis e Romania. Sa nu ai incredere in el, e o chestie. Dar sa-i negi omului drepturile constitutionale si morale, asta e mirlanie nationalista.