Antena 3 prezinta un filmulet in care Mircea Basescu apare alaturi de fiul lui Bercea Mondial sustinand ca ar fi intervenit pe langa un judecator

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 18 iunie 2014, 23:06 Revista Presei | Radio TV

Mircea Basescu
Foto: captura Antena 3
Antena 3 a prezentat, miercuri seara, un filmulet in care apare Mircea Basescu, fratele presedintelui, alaturi de un membru al familiei lui Bercea Mondial. Mircea Basescu ii spune acestuia ca a vorbit cu un judecator de la Craiova pentru eliberarea lui Bercea si ca va discuta problema chiar cu presedintele Traian Basescu.

O alta inregistrare video cu camera ascunsa prezinta discutia dintre Florin Anghel, fiul lui Bercea Mondial, si Marian Capatana, care sustine ca a fost intermediarul dintre Anghel si Mircea Basescu. Se vorbeste despre sume de sute de mii de dolari.

"FLORIN ANGHEL, fiul lui Bercea Mondial: Vroiam sa te intreb ceva, te rog eu, tu stii ce mi-a zis el? Prima data, atunci cand i-a luat pe aia 350.000 de euro... te-ai dus matale cu el in masina si i-ati dus la Bucuresti? Asa-i? ....
MIRCEA BASESCU:
Dar sa stii ca la mine a ajuns....
FLORIN ANGHEL, fiul lui Bercea Mondial:
Toti?
MIRCEA BASESCU:
La mine au ajuns doar 250 de mii...." (fragment din discutiile prezentate de Antena 3)

Florin Anghel a depus, vineri, prin avocatul sau, Pavel Abraham, o plangere penala impotriva lui Mircea Basescu, in care il acuza de trafic de influenta, inselaciune si inducerea in eroare a organelor judiciare, in legatura cu dosarul in care fiul lui Bercea Mondial este acuzat de santaj.

Avocatul Pavel Abraham, care ii reprezinta pe Florin Anghel, fiul lui Bercea Mondial, si pe ginerele acestuia, Marius Constantin, in dosarul in care sunt cercetati pentru presupusa santajare a lui Mircea Basescu, a adus, vineri, la DNA Constanta, doua inregistrari audio-video ce urmeaza sa fie evaluate de catre procurorii anticoruptie si, "in raport de concluziile lor sa se ia masuri in consecinta", transmite Mediafax.

"Este vorba despre doua inregistrari, audio si video in care apar aspecte legate de aceasta cauza si care, in viziunea noastra, contracareaza ceea ce s-a spus in parte pana acum. Apar persoanele la care s-a facut referire. (...) In discutie este implicat si domnia sa (Mircea Basescu - n.r.) dar ce spune nu putem preciza. Eu zic sa lasam anchetatorii sa evalueze probele si dupa aceea sunt convins ca veti vedea si consecinte practice, pe care dansii le vor lua potrivit legii", a spus Pavel Abraham la iesirea din sediul DNA.

"Din datele pe care le am, dar nu sunt expert ca sa stiu in mod cert, sunt facute in 20 si 26 februarie 2012, sau 2013. Cu siguranta nu sunt din acest an. Dar nu sunt expert, v-am spus. Anchetatorii urmeaza sa verifice daca sunt autentice. (...) S-ar parea, din ce a promis Florin Anghel, ca ar mai exista asemenea inregistrari. Eu nu pot sa ma pronunt. Ce mi-a prezentat si a fost de acord sa le difuzez, le-am difuzat. Parchetului, bineinteles. (...) Sunt probe foarte compromitatoare, asta-i parerea mea", a declarat Pavel Abraham.

Avocatul a mai spus ca in aceste inregistrari ar aparea si numele presedintelui Traian Basescu.

"Domnia sa (presedintele Traian Basescu - n.r.) nu a fost prezent niciodata la asemenea discutii, dar numele poate ca a fost pomenit intr-un context in aceasta cauza. (...) In contextul general al inregistrarilor este vehiculat si numele domniei sale, in calitatea de presedinte al Romaniei".

Joi, procurorii DNA Constanta au dispus inceperea urmaririi penale in cazul lui Florin Anghel, fiul lui Bercea Mondial, pentru trei infractiuni de santaj, barbatul fiind cercetat in dosarul presupusei santajari a lui Mircea Basescu, fratele presedintelui Traian Basescu.




















13327 vizualizari

  • +31 (75 voturi)    
    M. Bas - DNA. Traian Basescu - Demisia (Miercuri, 18 iunie 2014, 23:29)

    CICEROnescu [utilizator]

    Punct !
    • -11 (31 voturi)    
      La fel cum a facut si Poanta.. (Miercuri, 18 iunie 2014, 23:58)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      ..cand cu Duicu si mutarea biroului la MAPN. Aceeasi demisie.
    • +26 (54 voturi)    
      Rahova! (Joi, 19 iunie 2014, 0:12)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Pregatiti o celula pentru clanul Basescu.
    • -3 (13 voturi)    
      hehe (Joi, 19 iunie 2014, 0:21)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Băsescu s-a înecat ca țiganul la mal.
  • -35 (71 voturi)    
    ce am inteles (Miercuri, 18 iunie 2014, 23:39)

    gabigeo [utilizator]

    Am dat fuga pe A3 sa vad despre ce este vorba. Numai ca acolo, printre comentariile lor tendentioase (cu repetitii la nesfirsit ale unor replici socotite de ei incriminante), cu greu iti dai seama despre ce este vorba. Una peste alta, se vede ca este o inregistrare facuta de un tip din clan care spune el cam tot, ba chiar - culmea culmilor - spune la inceput ca si-a uitat telefonul la el. Isi inchipuie ca pot pacali niste procurori. Eu, care nu ma pricep la investigatii, tot am observat ca inregistrarea face parte dintr-o tentativa de santaj la adresa fratelui presedintelui. Altceva nu prea vad, cu toata buna credinta de care sunt in stare. (Oi fi prea basist?)
    In orice caz, A3 chiar depaseste orice limita in clipa asta. E nevoie de o sanctiune CNA serioasa.
    • +14 (30 voturi)    
      @ce am inteles (Miercuri, 18 iunie 2014, 23:42)

      JuanPardanio [anonim] i-a raspuns lui gabigeo

      pai nu ai inteles cam mult, iti sugerez sa te intorci la scoala
    • +15 (25 voturi)    
      ? (Miercuri, 18 iunie 2014, 23:46)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui gabigeo

      "La mine au ajuns 250,000..."

      Vreau si eu sa fiu santajat asa ... sa-mi dea cineva 250,000 euro, sa-i iau si apoi sa strig "ma santajeaza, ma santajeaza ... "

      MB nu spune nici o secunda "nu te pot ajuta sub nici o forma ca e ilegal" si nici "Traian mi-a zis ca nu poate interveni sa ne lasi in pace". Restul sunt fonfleuri pampite. (cu CNA, cu sanctiuni, cu comentarii nu stiu de care).
      • 0 (2 voturi)    
        Unde este Bercea Mondialul in acest moment? (Joi, 19 iunie 2014, 8:16)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        De ce sa spuna MB ca nu poate sa-l ajute, din moment ce vroia banii? Cum l-a ajutat si in ce fel este implicat T Basescu in aceasta afacere? Ce-a facut concret? Ce acuzatii aduci tu? Sustii faptul ca TB a spus "da ba frate, i-ai banii, sa i-o tragem tiganului"? Sau probabil sustii ca TB a luat banii si a incercat sa-l scape de parnaie pe Bercea?
        • 0 (2 voturi)    
          Ce face? (Joi, 19 iunie 2014, 14:46)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Eu nu aduc nici o acuzatie. Doar basistii se substituie justitiei si stiu deja cu siguranta ca toti adversarii politici sunt infractori.

          Eu fac niste constatari. Constat recunoasterea luarii banilor (a unei parti cel putin). Constat precizari in clar despre destinatia banilor. Constat nici o preocupare pentru respingerea implicarii in justitie in discutie. Constat nici o preocupare pentru a tine numele Presedintelui in afara discutiei. Constat absenta unui santaj si prezenta mai degraba a unor rugaminti disperate. Constat faptul ca sunt primele inregistrari / interceptari etc. care, desi au ajuns la DNA nu au fost "sifonate" in presa direct de catre procurori (daca va mai aduceti aminte cum trimitea dna. Kovesi informatii din dosare lui Mircea Marian). Constat existenta unui risc de musamalizare prin intermediul DNA si ma intreb daca dosarul nu ar trebui sa fie coordonat de Parchetul General.

          Restul e treaba justitiei sa stabilieasca unde s-au dus banii. Daca a fost doar o escrocherie ieftina, cine a fost implicat si in ce fel.

          Singura rugaminte este sa nu mai fiu luat de tampit ... cu inregistrarea in fata.
          • -1 (1 vot)    
            Iata ce constati: (Joi, 19 iunie 2014, 17:00)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            "Constat nici o preocupare pentru respingerea implicarii in justitie in discutie" - de unde ai constatat asta? .

            "Constat nici o preocupare pentru a tine numele Presedintelui in afara discutiei". - pai nu datorita numelui si functiei lui Basescu se facea aceasta afacere? Adica de ce s-ar fi dus sa apeleze la M Basescu? Nu pentru ca frati-su este presedinte? Ca daca nu era, M Basescu nici nu intra in discutii. Ce logica!

            "Constat existenta unui risc de musamalizare prin intermediul DNA " - de unde? Explicatii.

            "Constat absenta unui santaj". Ai constatat doar inregistrarile lui Mondialu'. Ai auzit si inregistrarile facute de DNA in urma denuntului lui M Basescu?

            "Eu nu aduc nici o acuzatie.", dar faci aluzii prin afirmatia "MB nu spune nici o secunda ca "Traian mi-a zis ca nu poate interveni sa ne lasi in pace", ca MB ar fi vorbit cu Basescu, si Basescu ar fi fost de acord cu aceasta afacere, caci altfel, in logica ta, MB ar fi spus "Traian mi-a zis ca nu poate interveni sa ne lasi in pace". Da' nu-ti pui problema ca MB doar da din gura si-l baga pe TM la inaintare. Si probabil ca iti imaginezi ca MB chiar a vorbit cu TM sa-l ajute pe Mondialu'.

            In concluzie: "Singura rugaminte este sa nu mai fiu luat de tampit '.. cam greu de acceptat rugamintea ta, in urma comentariilor si logicii afisate de tine.
            • -1 (1 vot)    
              Erata: (Joi, 19 iunie 2014, 17:25)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              TB, nu TM.
            • 0 (0 voturi)    
              ? (Vineri, 20 iunie 2014, 11:55)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              În aceeaşi zi, "Adevărul" a relatat că, potrivit unor surse din cadrul anchetatorilor (în articolul ziarului fiind consemnat numele procurorului Eugen Iacobescu-n.r.) care au făcut percheziţii la locuinţe ale lui Sandu Anghel şi ale fraţilor acestuia din Drăgăneşti-Olt şi Slatina, Mircea Băsescu, fratele preşedintelui Traian Băsescu, ar fi fost mituit de Bercea Mondial cu suma de 300.000 de euro, pentru a interveni într-unul din dosare, urmând ca acesta să mai primească 400.000 de euro.

              http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/procurorul-eugen-iacobescu--care-a-instrumentat-dosarele-lui-bercea-mondial--sanctionat-de-csm-252924

              Articolul este din ... 2012. Mai zi-mi ca nu exista nici o preocupare pentru musamalizare. Iacobescu a fost chiar sanctionat pentru informatiile scurse in Adevarul.

              Ah da ... si TB a aflat in 2013. Si era santaj :)
    • +21 (27 voturi)    
      E, haide să nu fim penibili (Miercuri, 18 iunie 2014, 23:51)

      AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui gabigeo

      Situația este destul de clară, Mircea Băsescu le-a promis unora că o să-i ajute să-l salveze pe un tâlhar. Asta ar fi vestea proastă pentru toți cei care încearcă să-l salveze pe Mircea Băsescu și aici nu e niciun dubiu. Există însă și o veste bună, Mircea Băsescu n-a reușit. Nu știu cât știa Traian Băsescu de toată chestia asta dar este limpede că Mircea Băsescu a luat bani ca să-l salveze pe ăla. Eu nu pot decât să sper că toți hoțomanii din țara asta or să plătească, indiferent de cum îi cheamă și-i felicit pe cei care l-au condamnat pe Bercea Mondialu' ăla sau cum îl cheamă. Eu zic că suntem pe drumul cel bun dar nu datorită lui Traian Băsescu, Victor Ponta sau Dan Voiculescu ci datorită unor oameni pe care nu-i cunoaștem și care lucrează profesionist și nu-i interesează cine e Traian Băsescu sau Antena 3. Bravo lor!
      • +1 (7 voturi)    
        corect (Joi, 19 iunie 2014, 0:25)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

        Felicitări Mondialilor! Au făcut treaba DNA, cu de zece ori mai mult curaj și inteligență.
      • 0 (8 voturi)    
        Da,.. (Joi, 19 iunie 2014, 1:03)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

        ..a promis si a vrut sa-i arda de bani. Sunt convins ca n-a vorbit cu Basescu si cine crede ca Basescu s-ar compromite el pentru alde Bercea Mondialul, e dus cu pluta.

        Dupa cum stim, M Basescu l-a mai bagat in belele pe T Basescu si, din pacate, asta arata cat de tampitel e M Basescu. Atat.

        In alta ordine de idei, cand spui "Eu zic că suntem pe drumul cel bun dar nu datorită lui Traian Băsescu, Victor Ponta sau Dan Voiculescu ci datorită unor oameni pe care nu-i cunoaștem și care lucrează profesionist și nu-i interesează cine e Traian Băsescu sau Antena 3.", la cine te referi? La cei care l-au inrtegistrat pe M Basescu?
      • 0 (0 voturi)    
        gabigeo (Joi, 19 iunie 2014, 19:19)

        adri@n [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

        Dacă nu-i interesează, îi schimbă, îi dă afară sau le face dosar.
    • -6 (12 voturi)    
      Da, mult prea. (Miercuri, 18 iunie 2014, 23:54)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui gabigeo

      Da, mult prea.
    • +39 (51 voturi)    
      care parte din... (Joi, 19 iunie 2014, 0:14)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui gabigeo

      "La mine au ajuns doar 250 de mii...." n-ai inteles-o? Esti basist, basist, dar esti si surd?
    • -5 (15 voturi)    
      chiar exista CNA?? (Joi, 19 iunie 2014, 0:17)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui gabigeo

      mai crede cineva?
  • +17 (37 voturi)    
    Nu se poate... (Miercuri, 18 iunie 2014, 23:44)

    Parol [utilizator]

    Clanu' Basescu si coruptie cu clanurile tiganesti?! Neah! Sigur gaseste Funeriu un pixel albastru ceva, sau mai jura Basescu pe o Biblie, se rezolva treaba, nu ramane asa...
    • +9 (21 voturi)    
      Maine... (Joi, 19 iunie 2014, 0:26)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Parol

      La prima ora va prezenta certificatul de adoptie prin care va dovedi ca Mircea Basescu nu este fratele lui ci a fost adoptat. Apoi se va jura ca nu au fost 250,000 de franci francezi.
  • +33 (47 voturi)    
    demisia/dna (Miercuri, 18 iunie 2014, 23:56)

    Alor [utilizator]

    demisia & dna
  • +38 (48 voturi)    
    Acum vedem cat e de independenta justitia (Joi, 19 iunie 2014, 0:06)

    fia [utilizator]

    ....
  • -37 (49 voturi)    
    INTOXICARE (Joi, 19 iunie 2014, 0:07)

    spectator47 [utilizator]

    dar inca nu este clar "cine pe cine" s-ar putea ca toata manevra sa cada in capul cuiva ,antena 3 se pare ca a muscat o nada............si o morfoleste bine,cand te aliezi cu asemenea actori ieftini nu iesi bine............
  • -5 (7 voturi)    
    E momentul sa se faca o NOUA CONSTITUTIE (Joi, 19 iunie 2014, 0:22)

    MugurelMunteanu [anonim]

    fara institutii inutile care paraziteaza banul public ... adica vrem o tara fara papagalii din CCR, CNA, ANI, Avocatul Poporului, SPP, DNA ... caci d-asta avem parchete si tribunale. Nu mai vrem presedinte! VREM REGE!
  • -1 (13 voturi)    
    aiureli marca a3 (Joi, 19 iunie 2014, 0:42)

    ws [utilizator]

    dupa ce mircea basescu a facut trafic de arme, dupa ce traian a facut trafic de droguri folosind aeronava prezidentiala, dupa ce tot traian a spalat bani in campania din 2004, a venit momentul marii dezvaluiri:

    traian basescu ia bani ca sa elibereze interlopi.

    go figure.

    am vazut inregistrarile, apare un mircea basescu santajat de fiul lui bercea pentru a-l elibera pe bercea seniorul. tiganii aia simpli chiar cred ca basescu poate elibera sau condamna pe cineva. ca 90% din populatie, creierii lor sunt prajiti de antene.

    regards,
    ws
  • +3 (7 voturi)    
    Inregistrarile noastre toate ... (Joi, 19 iunie 2014, 1:15)

    rollotomasi [utilizator]

    In 2009 a prezentat si Patriciu o inregistrare ...
    • 0 (2 voturi)    
      hai, (Joi, 19 iunie 2014, 1:39)

      Parol [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

      bag-o p-aia cu pixelul. ce vedem nu e ce vedem, e exact pe dos... sau ceva similar. abia astept. dar la poporul lu'danel trafalete eu zic ca tot cu juramantul pe biblie merge cel mai bine...
  • 0 (4 voturi)    
    :-) (Joi, 19 iunie 2014, 3:12)

    Dan D. [utilizator]

    Mi s-au parut suspecte numarul de voturi pozitive la sustineri pentru demisia lui Traian Basescu, apoi vad filmul:

    "(1:39, taiat) Domnu comandant, aci nu e vorba de avocata..."

    Hopa mah baieti, sintem siguri ca banii astia nu erau pentru avocata? :-) Dati filmul intreg si mai vorbim.
  • +3 (5 voturi)    
    MAFIOTII (Joi, 19 iunie 2014, 7:34)

    STANPATITU [utilizator]

    Se vorbeste in inregistrari de dolari nu de euro. Dolarii se vehiculeaza in afacerile cu droguri.
  • +1 (3 voturi)    
    ATENTIE.....ROG REGIA..!!!!!.... (Joi, 19 iunie 2014, 7:48)

    spectator47 [utilizator]

    o dubla va rog. juniorul mondial doar v-a spus ca si-a uitat telefonul la el ar putea da rau la finalul scenariului TOT NU O SA SCAPE FELIX............
  • +1 (1 vot)    
    mircea basescu (Joi, 19 iunie 2014, 19:15)

    adri@n [utilizator]

    Paolo Berlusconi este cercetat de procuratura din Milano, pentru că ar fi primit mită între anii 2005 şi 2006, din partea directorului RCS, Roberto Raffaeli. În schimbul banilor, fratele lui Silvio Berlusconi a promis că va apela la şeful de cabinet al premierului, Valentino Valentini, care încă nu este cercetat. Colaboratorul apropiat al premierului a scăpat de anchetă, deocamdată, pentru că mărturia împotriva sa şi a lui Paolo Berlusconi a ieşit la iveală cu prilejul cercetărilor în alt caz. Fratele premierului mai este anchetat şi pentru evaziune fiscală prin facturi false (de aproape un milion de euro).