Mihai Razvan Ungureanu: Presedintele a primit informatii din partea serviciilor cu privire la cazul Bercea

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iunie 2014, 15:07 Revista Presei | Radio TV

Mihai Razvan Ungureanu a sustinut marti seara, in cadrul emisiunii "Jocuri de putere" de la Realitatea Tv, ca presedintele Traian Basescu a primit informatii din partea partea Serviciului Roman de Informatii (SRI) si a Serviciului de Protectie si Paza (SPP) cu privire la cazul Bercea Mondial.

Intrebat daca seful statului a fost informat cu privire la cazul Bercea, presedintele partidului Forta Civica, Mihai Razvan Ungureanu, a raspuns: "Sigur ca da". "In momentul in care stii ca ai o vulnerabilitate langa tine, care a fost exploatata de interlopi, nu-mi imaginez ca presedintele nu a solicitat informarea sau ca nimeni nu a incercat sa-l protejeze", a spus Ungureanu, potrivit realitatea.net.

Cat despre scandalul in care este implicat fratele lui Traian Basescu, Mihai Razvan Ungureanu a spus ca este "o situatie delicata". "E o situatie delicata, e vorba de frate. Nu e o chestiune de politica de joasa speta! Este un scandal in care presedintele este victima", a afirmat el.

"Presedintele Romaniei este o persoana cu enorme responsabilitati si esti obligat sa-i oferi protectie. Presedintele este beneficiar de informatii indiferent de vulnerabilitatile sale. Radacinile acestei situatii se aseaza in felul in care a tratat clasa politica chestiunile legate de informatiile clasificate. Pachetul de legi privind siguranta natioanala nu a fost aprobat. Din 1991 legile care sunt esentiale pentru o Romanie sigura nu au trecut in Parlament", a spus senatorul Mihai Razvan Ungureanu.
























8169 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Ori neinformat ori rauintentionat (Miercuri, 25 iunie 2014, 15:17)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Aici e o cheie a intregii povesti. Daca SRI recunoaste ca l-a informat pe Presedinte de afacerile lui Mircea basescu cu un clan interlop - aici atentie - aflat in curs de anchetare pentru o suma de infractiuni, atunci SRI a incalcat grav legea deoarece nu a respectat secretul anchetei si a dezvaluit elemente de ancheta. Conducerea SRI si intregul serviciu compromise, demisie, Ghita vine cu numirile salvatoare ce vor punce SRI alaturi de jigodiile din politie la influenta totala a psd-ului. Legal SRI a procedat corect prin neinformarea lui traian Basescu si monitorizand ancheta poentru a nu se intra din domeniul penal in cel al sigurantei nationale. MRU da dovada prin aceasta declkaratie de lipsa de profesionalism si arata ca nu e pregatir sa ocupe o pozitie importanta in stat.
    • +5 (5 voturi)    
      Evident. (Miercuri, 25 iunie 2014, 17:31)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      incepusem sa cred ca toata tara asta e blocata intr-un proces de disonanta cognitiva :)

      in 2011 Mondialul a cazut la brutarie pt. o tentativa de omor, dosarul fiind instrumentat de procurorul Iacobescu; din probe a rezultat ca dricu' Mircea a luat o poala de mangoti promitand ca-l scapa pe Mondial cu ajutorul presedintelui; si serviciile ce sa faca? sa informeze un suspect?

      Mondialul a fost judecat 3 ani, teoretic in orice moment al procesului presedintele ar fi putut sa puna botu' si sa intre in combinatie cu frati-su & interlopii; n-am nicio simpatie pt. Ponea dar din perspectiva anchetei era f. rational sa-i ia dosarul lui Iacobescu care incepuse sa verse informatii in presa; eu cred ca pe toata durata anchetei si a procesului, din perspectiva procurorilor si a serviciilor, presedintele a fost - fara vina lui - suspect.

      asa cum stateau lucrurile, informarea presedintelui nu numai ca nu l-ar fi protejat - l-ar fi discreditat si ar fi compromis ancheta; Merkel, Obama, orice cetatean roman pro sau anti Basescu n-ar fi stiut niciodata daca presedintele nu a mers la combinatie pt. ca e onest sau pt. ca a fost prevenit.

      pe Tariceanu pot sa-l suspectez ca a lansat intoxicarea cu audierea serviciilor in parlament intentionat; dar pe MRU nu stiu de ce altceva sa-l suspectez decat de stupiditate.
  • +4 (18 voturi)    
    hai sa fim seriosi (Miercuri, 25 iunie 2014, 15:28)

    Bittick [utilizator]

    Presedintele a stiut foarte bine care e treaba cu Bercea si ai lui si deasemenea a stiut si de relatia dintre ei si fratele sau. Mai si intreba odata razand "ala, cum il cheama, al lu' frati-miu"... Nu pot sa inteleg cum un infractor ca Bercea a reusit sa se incuscreasca cu persoane ca M Basescu, fostul prefect de Olt, magistrati de rang inalt din tribunalul Bucuresti, fosta sefa CSM etc... Astept minusurile :)))
  • +11 (17 voturi)    
    "la cazul Bercea", (Miercuri, 25 iunie 2014, 15:28)

    victor L [utilizator]

    care caz este in atentia organelor din 2001, sigur ca
    presedintele a primit informatii.
    Dece trebuia sa se dea mare MRU, cind seful SRI, Maior, a spus ca informatii au primit si Iliescu si Basescu.
    De unde stie MRU "sigur ca da", din moment ce Maior spune ca la cazul Mircea Basescu- clanul Bercea, presedintele nu a fost informat.
    Mare spion si mic politician MRU.
  • +15 (15 voturi)    
    conflicte? (Miercuri, 25 iunie 2014, 15:31)

    MarinOprea [anonim]

    L-am ascultat pe acest domn live si din ce spunea dansul ar insemna ca d-l Maior, seful SRI, minte, daca e sa intelegem ca MRU e corect. Deci cine are dreptate? vezi declaratia d-lui Maior, si comparati cu ce spune acest domn.
  • +6 (8 voturi)    
    mru-o mare deziluzie (Miercuri, 25 iunie 2014, 15:39)

    n italy [utilizator]

    Nu am vazut emisiunea de la Realitatea dar am vazut destule comentarii care m-a lamurit in privinta caracterului incalificabil a lui mru..Daca pana acum il urau cei ce nu-l intelegeau,acum il dispretuiesc si ceilalti care au inteles ce caracter urat are..cred ca comunismul a mai facut o victima chiar daca asa de tarziu [mai bine mai tarziu decat niciodata ] Sper ca dl Plesu ,care l-a recomandat odata sa-si spuna parerea pe care multi ar astepta-o!
    • +3 (3 voturi)    
      esti sigur? (Miercuri, 25 iunie 2014, 16:19)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui n italy

      Iar daca Plesu il va sustine pe MRU, vei conchide ca din nou comunismul a mai facut o victima.
      In general comunismul face victime in randul celor care intr-un fel sau altul nu au aceeasi opinie ca liderul suprem.
      Presupun ca si eu sunt o victima a comunismului, asta daca nu cumva sunt platit de Voiculescu.
  • +7 (15 voturi)    
    sinecuri multe,minte putina (Miercuri, 25 iunie 2014, 15:52)

    MarioaraBadauta [anonim]

    Un penibil acest MRU.Sa spui cu alte cuvinte ca presedintele minte,Maior minte,iar tu spui adevarul ,arata cit de hahalera esti..La emisiunea de aseara te-ai dat in stamba intrun mod rusinos.Sa-ti fie rusine,d-le MRU!
    • -5 (9 voturi)    
      nu zic ca ungurel nu minte ... (Miercuri, 25 iunie 2014, 16:06)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui MarioaraBadauta

      dar e impresionant sa vezi cum unii cred orbeste pe bas , in detrimentul oricui !
  • +10 (14 voturi)    
    "Sigur ca da" este, de fapt, ce-si imagineaza MRU (Miercuri, 25 iunie 2014, 15:53)

    smc [utilizator]

    Tot el zice dupa aia "nu-mi imaginez ca presedintele nu a solicitat informarea sau ca nimeni nu a incercat sa-l protejeze".

    Cum soliciti o informare despre ceva care nu stii ca exista?
    • +1 (3 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 25 iunie 2014, 18:00)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui smc

      'Ba sereistule, frate-miu s-a inrudit cu regele ferului vechi, stapanul camatarilor si imparatul haurului. E ceva ce ar trebui sa stiu? Nu de alta, dar acu vreo cativa ani se visa traficant de arme'.
      Sau si mai simplu: 'ba sereistule, daca auzi ca vreunul din familionul meu se baga in golanii, da-mi si mie un semn, macar sa fiu pe felie'
  • -1 (1 vot)    
    Moderatori (Miercuri, 25 iunie 2014, 17:54)

    muciflenduri [utilizator]

    Modul in care sunt moderate raspunsurile e cat se poate de bizar. Cel care se ocupa cu asta ori e un mare admirator al lui Basescu, ori e o domnisoara de pension, sensibila ca o mimoza.
    Poate ar trebui ca cei platiti sa modereze mesaje sa se abtina de la a face analiza pe text si sa se rezume la a refuza mesajele obscene si/sau atacurile la persoana.
  • 0 (0 voturi)    
    MARIA (Sâmbătă, 28 iunie 2014, 5:49)

    pasaluc [utilizator]

    Toata lumea stie , femeia este gatul , iar barbatul este capul . De ce gatul MARIEI a fost luat cu un BANUT .RUSINE BARBATE .