VIDEO Inregistrare in care apare Nicusor Constantinescu, pe terasa, la New York, postata pe Facebook

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 17 iulie 2014, 12:50 Revista Presei | Radio TV

B1 TV prezinta o inregistrare video filmata cu telefonul mobil si atribuita unui "roman stabilit in New York" si in care Nicusor Constantinescu apare la o terasa din marele oras american, fumand o tigara.

Filmul a fost postat pe Facebook de utilizatorul "LULU Newyorkezul". "Doctorul spune ca e periculos sa calatoreasca, dar arata bn mersi unbla fumeaza etc", scrie acesta, pe pagina sa de Facebook.



UPDATE Nicusor Constantinescu a confirmat ulterior, pentru B1 TV, ca el este cel care apare in imagini.

"Ce e de comentat? O naparca m-a filmat pe o banca fumand o tigara! Deci concluzia filmului e ca nu sunt bolnav, ci benchetuiesc prin restaurante?! P.S.: 'relaxarea' mea e printre capotele masinilor! Asa zisa mea relaxare reprezinta un popas pe o banca printre masini parcate tendentios. Textul, coroborat cu micro-imaginile postate, sugereaza mincinos ca de fapt eu sunt sanatos tun! Faptul ca ma deplasez partial, ca mananc sau ca inca traiesc, derajeaza naparcile! Le doresc sanatatea mea!", a afirmat Nicusor Constantinescu.

In urma cu doua zile, contestatia lui Nicusor Constantinescu fata de arestarea preventiva dispusa de Tribunalul Capitalei, la propunerea DNA, a fost admisa de Curtea de Apel Bucuresti (CAB), decizia fiind definitiva.

Prin decizia de marti, CAB a respins inlocuirea controlului judiciar, dispus initial in cazul lui Constantinescu, cu arestul preventiv. Instanta a stabilit, de asemenea, ca presedintele Consiliului Judetean Constanta, aflat in SUA, a stat in mod legal in afara tarii intre 18 iunie si 1 iulie.

In aceste conditii, mandatul european de arestare emis pe numele lui Nicusor Constantinescu a ramas fara obiect.

Pe de alta parte, Consiliul Judetean Constanta a transmis, tot marti, noi documente medicale pentru a demonstra ca Nicusor Constantinescu nu poate fi adus in Romania, unul din documente fiind o scrisoare semnata de un medic roman care sustine ca seful CJ mai are nevoie de tratament si interventii chirurgicale.

"Eu sunt medicul care il trateaza pe domnul Nicusor Constantinescu si el este in prezent in grija mea datorita conditiilor care ii ameninta viata. Domnul Nicusor Constantinescu necesita in continuare alte tratamente si interventii chirurgicale. In prezent, el nu este stabil medical sa calatoreasca pana cand problemele medicale prezente nu vor fi rezolvate", se arata intr-un document datat 11 iulie si semnat de catre Doru Paul, profesor asistent de medicina de la Centrul de Cancer Monter.

Nicusor Constantinescu a fost dat in urmarire internationala, printr-o hotarare din 7 iulie a Tribunalului Bucuresti, care a dispus, totodata, emiterea unui mandat european de arestare pe numele acestuia. In aceeasi zi, aparatorul lui Constantinescu a contestat cele doua decizii la Curtea de Apel Bucuresti.

Nicusor Constantinescu a fost trimis in judecata de procurorii anticoruptie in trei dosare penale distincte. Intr-unul dintre ele este acuzat ca nu a asigurat finantarea Centrului Militar Zonal Constanta, in altul ca nu s-a supus controlului Curtii de Conturi, iar in cel de-al treilea pentru ca a atribuit nelegal terenuri.

Intr-un alt dosar, seful CJ Constanta este cercetat pentru luare de mita si nerespectarea regimului armelor si munitiilor, dupa ce in casa lui au fost gasite, la perchezitii, 15 cartuse de 9 milimetri.
























16601 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    Sunteti rautaciosi! (Joi, 17 iulie 2014, 12:57)

    un dac [utilizator]

    Tigara este una medicala, face parte din tratament. O sa apara doi doctori, culmea-romani stabiliti in SUA, care o sa ateste acest lucru. Iar spitalele din SUA sunt altfel decat cele din Romania. Au si terase, e firesc ca bolnavii sa stea in aer liber si sa socializeze.
    • +8 (8 voturi)    
      asa e Dootore via latrina 3 (Joi, 17 iulie 2014, 15:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      nu m am gandit dar la United Shpagas of democracy, diseara, brazilianu..va face..breaking news )))
    • +10 (10 voturi)    
      pai nu e bolnav la matzul gros si nici la plamini (Joi, 17 iulie 2014, 17:04)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Oameni rai, bai , astia sunteti! Sta si omul pe terasa, mananca 10 pizze, bea 5 beri, fumeaza, ce, nu vedeti cat e de bolnav? Sper sa il calce vreun dement de sofer pe acolo. Dle. Porc Judetean, luati-l domne si pe Duicu pe acolo, ala e si mai umflat! Uff, sa va ia gaia de nemernici nesimtiti.
    • +2 (2 voturi)    
      cu riscul de lua "minusuri" (Vineri, 18 iulie 2014, 12:48)

      boros [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      recunosc ca m-a surpins faptul ac a recunscut ca el era persoana filmata.Eu unul nu am putut recunoaste dac era el sau nu (calitatea filmarii nu e extraordinara).Ma astepam sa nege.Sper (pentru el) sa fie la fel de demn si sa se intoarca in tara pentru proces.Daca nu se va dovedi doar un Bombonel mai smecher(se pare ca originalul nu a reusit/vrut sa o stearga afara).
  • +29 (29 voturi)    
    Sărmanul!! (Joi, 17 iulie 2014, 12:58)

    CosminMaricari [utilizator]

    Atât l-au hingherit dulăii băsiști de la DNA încât, după cum ne arată aceste imagini tragice, Nicu s-a hotărât să-și pună capăt zilelor cu demnitatea specifică acestui patrician de la Pontul Euxin, sinucigându-se lent, țigară cu țigară.
    • +21 (21 voturi)    
      ADDÉNDA (Joi, 17 iulie 2014, 14:35)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui CosminMaricari

      Presupun ca substantivul masculin "patrician", trebuie citit aici conform DEX astfel: "Cârnat preparat din carne de vită tocată, cu condimente, care se prepara fript pe grătar"!
  • +16 (16 voturi)    
    Pai doar nu credeati ca adeverinta de stat la pat (Joi, 17 iulie 2014, 13:05)

    lucadd [utilizator]

    data de doctorul "lui peste" este intradevar reala...
    Daca ii place omului acolo nu o sa mai vina in Balkani. Cere azil politic ca deh aici "e prigonit...coruptie mare...justitie partinitoare".
    El vrea sa traiasca cinstit intr un stat de drept.
  • +17 (17 voturi)    
    interlopul NC mai tare (Joi, 17 iulie 2014, 13:08)

    un domn [utilizator]

    decat Bercea, Izaura& comp
  • +16 (16 voturi)    
    era evident si din actele medicale (Joi, 17 iulie 2014, 13:38)

    Gobelin [utilizator]

    pacat ca CAB a acceptat recursul lui Nicusor.
    apararea nu a prezentat acte medicale ci o "
    declaratie" a unui doctor roman din NY si o tomografie din care rezulta clar ca nu are nimic grav.
    sunt ferm convins ca medicul acela a fost uns bine in acest sens.
    deasemenea, sunt convins ca Nicusor va zbura spre alte tari si mai calde pana in octombrie, cand teoretic ar trebui sa revina in tara.
  • +20 (20 voturi)    
    Marihuana (Joi, 17 iulie 2014, 13:51)

    vasile-roaita [utilizator]

    Este dovedita ca un bun medicament impotriva cancerului, recomandat de doctorii romani pesedisti din USA. Iar o sticla de whisky bauta acolo la terasa face bine la psihic in urma tratamentului dureros anticancer.
  • +12 (12 voturi)    
    Nu ati inteles (Joi, 17 iulie 2014, 16:25)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Asa cum avem prim-ministru cu doctorat plagiat, ministru de finante cu studii Har(d)vard si argumente economice din suflet si simtiri de ce sa nu avem bolnavi in stadii terminale ce se trateaza fumand la terase. Maine va trimite o scrisoare de la un doctor roman cu studii la Har(d)vard si care lucreaza la spitalul Standford care arata ca cel mai modern tratament e sa lasi bolnavul sa faca ce vrea el sa chefuiasca sa fumeze sa se simta bine poate ii trece indispozitia creata de DNA (evident e vorba de acidul dezoxiribonucleic)
  • +10 (10 voturi)    
    Si lacheii se calca in picioare sa-l pupe-n (Joi, 17 iulie 2014, 16:48)

    Matrafirefox [utilizator]

    Nicusor.

    Ce treaba are CJ-ul cu faptul ca e sau nu bolnav Nicusor? Si ce treaba are CJ-ul cu faptul ca Nicusor a furat?

    Dar vedeti, lacheul Cristinel trage la stapan, ca fara stapan, lacheul Cristinel la cine se ploconeste?

    Mi-e sila si de Nicusor si de Cristinel.
    • +10 (10 voturi)    
      nu-i chiar așa (Joi, 17 iulie 2014, 17:05)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Cândeștete pe câți va trage godacul după el dacă va fi arestat! Jumate din CJ intră după el....
  • +6 (6 voturi)    
    De-aia naparcile astea de... (Vineri, 18 iulie 2014, 4:44)

    Alius [utilizator]

    ..romani din diaspora nu merita sa aibe drept de vot. Uite ce fac alesilor nostri, alesi de noi domnilor, noi i-am pus acolo, sunt reprezentantii poporului si au dreptul sa faca orice!

    Niste naparci!