Laura Codruta Kovesi: Mita pentru contractele cu Microsoft si EADS, in jur de 60 milioane de euro

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 11 august 2014, 12:54 Revista Presei | Radio TV

Din informatiile existente pana acum, mita data pentru contractele cu Microsoft si EADS se ridica la circa 60 milioane de euro, a declarat luni, la Adevarul LIVE, procurorul sef al DNA Laura Codruta Kovesi.

Intrebata despre cele 4 dosare privind contractele cu Microsoft si EADS, sefa DNA a aratat ca "sesizarea Corpului de Control a vizat citeva acte aditionale. Procurorul de caz a cercetat si contractul initial. S-a inceput urmarirea penala fata de fapte".

"Pina acum informatiile sint ca o suma in jur de 60 milioane de euro (nu pot da o suma exacta) s-a dat mita. Nu e inceputa urmarirea penala fata de persoane", a declarat sefa DNA.

Potrivit procurorului sef, tranzactiile finaciare s-au facut prin conturi din strainatate si prin off-shore-uri.

Kovesi a precizat ca sunt foarte multe comisii rogatorii in curs catre institutii din alte state, iar informatii suplimentare in aceste dosare vor fi disponibile de indata ce "vom primi raspunsurile de la institutii financiare si autoritati judiciare".

Directia Nationala Anticoruptie a dispus in data de 10 iulie inceperea urmaririi penale in rem cu privire la savarsirea infractiunilor de trafic de influenta in legatura cu infractiuni de coruptie, luare de mita, dare de mita, abuz in serviciu, intr-un dosar privind utilizarea licentelor educationale.

Procurorii anticoruptie au demarat cercetarile in acest dosar ca urmare a unei sesizari a Corpului de Control al premierului care reclama "utilizarea licentelor educationale fara temei legal sau contractual" incepand cu decembrie 2009, in mandatul fostilor ministri PDL Daniel Funeriu si Valerian Vreme.

Dosarul privind utilizarea licentelor educationale pentru care DNA a dispus joi inceperea urmaririi penale in rem cu privire la savarsirea infractiunilor de trafic de influenta, luare de mita, dare de mita si abuz in serviciu vizeaza inclusiv acordul semnat de EADS Deutschland GmbH Germania si Ministerul de Interne, in valoare de 534 milioane euro.

Initial, Corpul de Control al primului ministru a sesizat DNA in mai 2013 in legatura cu "utilizarea licentelor educationale fara temei legal sau contractual" incepand cu decembrie 2009, in epoca ministrilor Daniel Funeriu si Valerian Vreme, dar procurorii DNA au extins cercetarile asupra intregii proceduri de incheiere a contractelor, care urca pana in anul 2001, cum este cazul unui contract semnat de Siveco cu Ministerul Educatiei.

Care sunt cele patru contracte aflate acum in vizorul procurorilor DNA, potrivit unor surse judiciare consultate de HotNews.ro:
  • Contractul de inchiriere de licente Microsoft de tip Enterprise Agreement Subscription incheiat  intre  Guvernul  Romaniei  si  Microsoft  Ireland  prin intermediul Fujitsu Siemens Computers Austria GesmbH, in valoare de 105 milioane USD, derulat in perioada 2004-2009,
  • Contractul de inchiriere de licente Microsoft de tip Enterprise Agreement Subscription incheiat intre Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale si consortiul D-CON.NET (MCSI MS-EAS), in valoare de 96  milioane EUR, derulat in perioada 2009-2013 (extins in 2013 cu 33 milioane EUR, contract  in derlare).
  • Contractul privind Sistemul Educational Informatizat (MEC SEI) incheiat intre Siveco si Ministerul Educatiei,  in valoare de  124  milioane EUR  (contract derulat in 6 etape in perioada 2001-2009);
  • Contractul privind Sistemul Integrat pentru Securizarea Frontierei de Stat (MAI SISF) incheiat intre EADS Deutschland GmbH Germania si Ministerul  de Interne, in valoare de 534 milioane EUR (extins in 2009 cu 200 milioane EUR).
























9562 vizualizari

  • -13 (21 voturi)    
    Justitia sa nu mai cheltuiasca banii.. (Luni, 11 august 2014, 13:05)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...pentru un proces. Acelasi (cam) cuantum de prejudiciu, acelasi deznodamant va fi...Expertiza e deja facuta, expertul e Expert (in ambalajul original)...stim ca DNA s-a autosesizat...judecata nu are cum sa dureze mai mult de 40 de zile, cu atat mai mult cu cat e vacanta judecatoreasca. Amin!..
    ACEASTA POSTARE ESTE UN PAMFLET SI TREBUIE TRATATA CA ATARE.
    • +11 (11 voturi)    
      hmmm (Luni, 11 august 2014, 13:57)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Primesti 74 RON per comentariu?
      Zic sa-ti schimbi nick-ul in "EU-0,02-RON" - cam atat valoreaza parerea ta.
      • -11 (11 voturi)    
        Multumesc prietene. As fi preferat,totusi,.. (Luni, 11 august 2014, 14:18)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

        ...sa nu-mi fi facut concurenta..
        • +8 (8 voturi)    
          don't worry (Luni, 11 august 2014, 16:39)

          igorashu [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

          Ti-am dat ocazia sa mai facturezi ceva;)
  • -12 (14 voturi)    
    bravo! (Luni, 11 august 2014, 14:04)

    Mazeta [utilizator]

    Abia aștept ca Voiculescu să împartă celula cu Bill Gates.
    • +9 (9 voturi)    
      libertatea presei (Luni, 11 august 2014, 18:18)

      vladn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Jurnalistii Antena folosesc software Microsoft, e clar ca aceasta ancheta impotriva Microsoft reprezinta inca o tentativa a DNA-ului basist de a inchide gura presei libere.
  • -9 (9 voturi)    
    Cam 60 de milioane.Atata reiese din... (Luni, 11 august 2014, 14:17)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...cateva acte aditionale si din contractul initial.Mita era prevazuta in anexa 27 paragraful 3 literele L, C si K. Totusi, urmarirea este in REM pentru ca in anexe nu erau specificate numele celor care urmau sa ia mita. Mita s-a acordat in REM. ...vreo 60 milioane mita, intre 1,2 si 2,5 milioane de voturi fraudate...cam pe-acolo...
    • +6 (6 voturi)    
      ..... nu te bucura .... (Luni, 11 august 2014, 15:55)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Aceasta ancheta s-ar putea sa explodeze acolo unde nu te astepti. Si sa vezi plansete: ca este "dosar politic", ca de ce "noi" si nu "ei" .....
      • -4 (4 voturi)    
        Eu zic sa-nceapa cu Ponta. Ca doar el... (Luni, 11 august 2014, 16:47)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        ..sau,ma rog, corpul lui control a sesizat DNA. Si pe deasupra mai si candideaza..
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Luni, 11 august 2014, 14:38)

    rerenenegate [utilizator]

    O vor lua rau in bot astia de la MS, chiar exista o lege foarte naspa in US cu privire la coruperea functionarilor straini: http://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_Corrupt_Practices_Act

    Chiar sunt curios cum se vor descurca MS-istii din RO, probabil pe undeva pe la un aprozar :))
    • +3 (5 voturi)    
      NSA + Microsoft = <3 (Luni, 11 august 2014, 18:41)

      vladn [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      N-as fi asa de sigur, Microsoft are o relatie stransa cu NSA ceea ce plaseaza firma sub umbrela vaga a securitatii nationale. Este in interesul NSA ca Microsoft sa aiba softul instalat pe cat mai multe sisteme ale institutiilor straine. NSA cheltuieste $250m pe an pe programul "Sigint enabling" care se ocupa cu introducerea de vulnerabilitati in design-ul produselor software si hardware astfel incat sa poata fi exploatate pentru strangerea de informatii.

      http://www.theguardian.com/world/2013/jul/11/microsoft-nsa-collaboration-user-data
      http://www.theguardian.com/world/2013/sep/05/nsa-gchq-encryption-codes-security
      http://en.wikipedia.org/wiki/NSAKEY

      Gasesti sute de articole pe aceasta tema.
    • +5 (5 voturi)    
      Ai dreptate si exista si un precedent (Luni, 11 august 2014, 18:49)

      analiza [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      Dupa ce SIEMENS a fost prins ca a dat spaga in Grecia la OTE (da, si ROMTELECOM este pe acolo intr-un fel sau in altul...), nu s-a facut scandal public, dar firma a trebuit sa renunte la productia de echipamente de telecomunicatii, desi era unul din cei mai mari producatori mondiali...
      Nu am vazut actele, dar cred ca este singura explicatie pentru derularea evenimentelor.
      Si mi se pare ca Fiscul German a avut si el un cuvant de spus, ne tolerand asemenea hotii, chiar daca era implicata una din firmele lor de traditie.
      Cred ca suntem in fata unui caz asemanator de coruptie si urmeaza sa vedem daca se va judeca la fel de exemplar.
    • +5 (5 voturi)    
      MS (Luni, 11 august 2014, 19:07)

      un anonim [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      legea se refera la americanii care dau mita functionarilor straini. MS probabil se va distanta de angajatii din europa, cum au facut si in cazurile similare din italia sau china, spunand ca actionau pe cont propriu si nu la ordinele microsoft sua.
      pun pariu ca nu gasesc niciun document incriminator venit de la centru.
  • +5 (5 voturi)    
    cine . . . (Luni, 11 august 2014, 16:18)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . semana vant, culege furtuna, sau cine sapa groapa altuia, cade singur in ea. Cine are cap sa inteleaga ce vor sa spuna aceste proverbe referitor la cazul de fata! Cutia Pandorrei a fost deschisa, asa ca . . .
  • +2 (2 voturi)    
    60mil de la Voiculescu + (Luni, 11 august 2014, 21:30)

    DanDare [utilizator]

    60 milioane de aici, iata cum se aduna banii pt recucerea CAS, TVA, accize la benzina si MTO.

    Mai sapati putin si la Petromidia, Petrom ,BCR, Sidex... si cred ca puteti elimina de tot taxele in tara asta, o sa ajungem ca in Brunei :D
  • +4 (4 voturi)    
    A sarit " doctorul " in capul magistrului Bombo (Luni, 11 august 2014, 22:30)

    Plagarus [utilizator]

    Din prostie Viorel-Dorel Premier, a facut-o lata cu corpul lui, tinta fiind Funeriu-PDL cu oaresce acte aditionale la contractul spaguit in mandat pe persoana fizica, de .....Adelu Magisterul, tatal ''doctoratului " neortodox !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i mult? (Marţi, 12 august 2014, 7:17)

    Cetateanu [utilizator]

    Nu-i cam mult 60M ? ca la contracte de 2-3/5 sute, mi se pare cam mult - 10% din suma sa dai spaga? Ca papagalii care dau cu semnatura se pot cumpara si cu 1 kg de carnati. _ Paguba da poate sa fie asa mare, da asta e altceva.
    Pe de alta parte mai Codruta, de ce astepti sa fie corpuri de control? de ce nu te auto-sesizezi? Pai uita-te de jur imprejur prin parcuri, pe spatii verzi, pe asfalt si o sa vezi cate sute de milioane din bani loco si europeni, sunt matrasiti, chiar daca au "acoperirea" legala a unor altor vagabozi - consilieri loco si generali. Ca nu inteleg ce inseamna - legal, cand o haita de -30 50 insi pun mana la ciordeala? Asta cred ca se numeste mafie - asociere in vederea comiterii unor infractiuni.
    • 0 (0 voturi)    
      Pare a fi mult . . . (Marţi, 12 august 2014, 11:35)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      . . . dar trebuie avuta in vedere valoarea contractelor la care se face referire. Ambele contracte si cel cu EADS si cel cu Microsoft (Romania) trec binisor de miliardul de euro, asa ca in final s-ar putea sa se dovedeasca ca e chiar mica! Ce zici?
  • 0 (0 voturi)    
    HN,de ce nu sunteti exacti, (Marţi, 12 august 2014, 9:11)

    xrogo [utilizator]

    Luluta la intrebarea reporterului a raspuns initial "cateva sute de milioane",apoi dandu-si seama ca a scos un porumbel s-a repliat si a scos suma de 60 milioane!!!
  • 0 (0 voturi)    
    daaa (Marţi, 12 august 2014, 17:45)

    I [utilizator]

    Romania! o tara foarte bogata!