Tudor Gheorghe, sprijin pentru Antena 3: Injuriile aduse de colegii de breasla, orbiti de invidie si altele cum vor fi sterse? Pana la urma se va constata ca totul a fost o facatura ordinara

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 13 august 2014, 22:09 Revista Presei | Radio TV

Tudor Gheorghe si Mihai Gadea
Foto: Antena 3
Cunoscutul rapsod popular Tudor Gheorghe a trimis postului Antena 3 un mesaj de sprijin in care compara situatia postului de televiziune amintit cu drama familiei sale, cand tatal sau a fost condamnat politic de catre comunisti la 22 de ani de inchisoare.

”In 59 tata a fost condamnat la 22 de ani de inchisoare si toata averea familie confiscata.Mama cu trei copii a fost trimisa pe drumuri. Prin 70 am primit o scrisoare prin care Justitia isi cerea scuze. De suferinta noastra nicio vorba. Pana la urma se va constata ca totul a fost o facatura ordinara. Si totul se va uita. Amaraciunea, consumul nervos, injurile aduse de colegii de breasla, orbiti de invidie si altele cum vor fi sterse”.

Ilie Tudor, tatal rapsodului, legionar si apropiat de Corneliu Zelea Codreanu, cunoscut in special pentru cartea sa ”Un an langa Capitan”, s-a facut remarcat pentru atitudinea sa anticomunista exprimata de-a lungul timpului.

Ilie Tudor a facut parte din copiii saraci sau orfani din Oltenia adusi de Corneliu Zelea Codreanu la Bucuresti pentru a fi scoliti si pregatiti pentru ”comertul legionar” si pusi sub obladuirea Nicoletei Nicolescu, sefa femeilor legionare organizate in corpul ”Cetatuilor”. Fiind unul dintre cei mai mici copii adusi din provincie a fost numit ”iedul” de catre Codreanu.

Ilie Tudor a fost condamanat de regimul comunist ca legionar. In interviurile facute cu domnia sa acesta s-a declarat intodeauna ”legionar si un fervent anticomunist”.

Cartea sa ”Un an langa Capitan” este una de referinta pentru literatura si memorialistica legionara.

"Ne-a luat în primire o fată înaltă, zâmbitoare, care ne-a spus: - De acum înainte, eu sunt mama voastră. Era atât de caldă şi de atrăgătoare încât am iubit-o din prima zi. Era Nicoleta Nicolescu (...) din primele zile s-a început pregătirea noastră în vederea formării ca viitori oameni, comercianţi români, cu o morală legionară, creştină, cu un comportament corect..." Toate elementele educative necesare unei conduite normale sunt astfel parcurse, iar tinerii ajung în scurt timp sã le asimileze si sã se dezvolte în spiritul ei sub supravegherea atentã a noii lor "mame", Nicoleta Nicolescu si a lui Bartolomeu Livezeanu, "sub care ne-am adăpostit din primele zile ale urcuşului spre adevărata trăire legionară." (fragment din carte)

vezi ”fisa penala” a lui Ilie Tudor












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
18001 vizualizari
  • +71 (89 voturi)    
    Eroare (Miercuri, 13 august 2014, 22:12)

    Soljenitin [utilizator]

    Greseala, maestre. Chiar azi ma uitam pe siteul unei companii ce vinde bilete la evenimente si planuiam sa cumpar bilete pentru spectacolul din 9 octombrie. Tocmai m-am razgandit.
    • +30 (48 voturi)    
      Un alt fripturist (Miercuri, 13 august 2014, 23:11)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu prea s-ar putea lauda ca la varsta si popularitatea asta are banii dinainte. Asa ca de ce sa nu accepte niste bani de la Felix si sa cante piesa care i se cere, ca doar e cantaret, nu om de cultura.
      • +13 (21 voturi)    
        tatal sau..... (Joi, 14 august 2014, 8:24)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

        ....."iedul", scolit de legionari, a ajuns un anticomunist fervent si a fost condamnat de acestia la 22 de ani de inchisoare.
        Fiul iedului, scolit de comunisti, a ajuns un biet lingau al celor care i-au condamnat tatal, "marele maestru" ne fiind altceva decat un biet "maistru" umil si servil.

        Deci scoala e de vina ? Oare pe escrocii care au distrus tara, i-a scolit cineva sau asa sunt ei din nastere?

        "Maistre", ceea ce servesti tu acum este "o facatura ordinara" prin care tu insuti trimiti "pe drumuri", asa cum spui ca ati fost si voi, mii de familii.
        Sa-ti fie rusine "maistre" !
        • +1 (1 vot)    
          Legionar! (Vineri, 15 august 2014, 7:40)

          Moll Flanders [anonim] i-a raspuns lui translativus

          Atit ne-au indoctrinat cei 45 de ani de comunism incit am ajuns ca la cuvintul "legionar"sa frisonam in cor. Daca ar fi sa cintarim cit de hulite sint cuvintele comunist si legionar, ultimul ar iesi de departe cistigator.
          Asta este unul din falsurile istoriei predate in scoala romineasca.
          Nu sint un admirator al Legiunii, dar am citit si o altfel de istorie decit cea de care vorbeam mai sus.
          Daca aveti de comentat ceva despre opiniile politice ale lui Tudor Gheorghe, indiferent care ar fi ele, e in regula, este vorba de idei. Dar sa-l condamni ca este "iedul, scolit de legionari", asta nu mai e in regula
          In general articolul este o gafa imensa pentru Hotnews. Tocmai ati dat motiv antenelor sa va incrimineze si, de data asta, au motiv.
          • -1 (1 vot)    
            Nicolae Iorga (Vineri, 15 august 2014, 11:29)

            H0RIA [utilizator] i-a raspuns lui Moll Flanders

            Atat am de spus: Legionarii l-au executat pe Nicolae Iorga, unul dintre cei mai patrioti romani. Miscarea legionara (ca orice fel de miscare extremista) este de condamnat pentru ca alieneaza oamenii. Ii separa in "cei care-s cu noi" si "cei care-s impotriva noastra". Eu, personal, nu mai vreau asa ceva pentru Romania!
            • +1 (1 vot)    
              Subiectul este altul (Vineri, 15 august 2014, 16:36)

              Moll Flanders [anonim] i-a raspuns lui H0RIA

              Subiectul nu este despre legionari si nici despre Iorga ci despre Tudor Gheorghe acuzat ca tatal sau a fost legionar, fapt care ar motiva opiniile si actiunile sale din prezent.
              Am spus ca nu sint admirator al miscarii legionare si nici eu nu mi-as dori reaparitia camasilor verzi si a sefilor de cuib, dar modul in care a fost conceput articolul este complet gresit in opinia mea si a dat prilejul lui gidea sa acuze Hotnews, de data asta acuzatia fiind intemeiata.
              P.S. Din nefricire N. Iorga a fost folosit de Carol al II-lea in razboiul sau cu legionarii, plingerea lui Iorga fiind folosita pentru arestarea si uciderea lui Zelea Codreanu impreuna cu alti legionari. Iorga a cazut victima unui razboi care nu era al lui.
      • -2 (20 voturi)    
        E simplu sa dai din gura (Joi, 14 august 2014, 8:50)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

        Nu inteleg fascinatia asta de a cataloga pe cei care au alte opinii. Ma mir ca n-ai zis si ceva de ma-sa...
        Probabil te crezi liberal in gandire, dar nu poti accepta ca pot exista oameni absolut onorabili, care in anumite situatii au opinii nefericite. In mintea ta singura explicatie e ca musai e platit sa spuna ce crede.
        • +2 (2 voturi)    
          Dragule (Vineri, 15 august 2014, 13:16)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Problemele sunt demagogia si ipocrizia. Pana in '89 Tudor Gheorghe era prigonit si fugarit de comunisti si el ii ura, drept pentru care dupa '89 s-a apucat de tinut concerte cu mesaje anticomuniste. Iar acum il pupa in dos pe Voiculescu. Sa mor daca pricep. Cand a mintit dl. Gheorghe, atunci sau acum?
      • +19 (23 voturi)    
        ASA e...Trist ! (Joi, 14 august 2014, 8:53)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

        Sa fi de stanga ca artist, chiar da bine, dar sa te umilesti sustinand un turnator si un securist, un infractor ce a furat banii statului e de neinteles.
        Nici sintagma: mare talent, mic caracter ce i-a pusa lui Paunescu nu poate fi o explicatie...
        Din pacate se pare ca maestru' avea si talentul acela, ce-l apreciau vechii securisti.
        Voi incerca sa despart artistul de omul Tudor G. dar imi e frica ca nu o sa reusesc.
    • +13 (17 voturi)    
      Salcamii (Joi, 14 august 2014, 9:38)

      brad1155 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Au inebunit salcamii si maestrul T.G odata cu ei. Cand prostia se intinde ca o lava vulcanica, imposibil de stapanit, cei mai slabi de "inger" nu se mai pot salva. L-am admirat si l-am ascultat cu cea mai mare placere. Il voi asculta in continuare dar fara sa-l mai admir. Nu voi pedepsi muzica, n-are nici un sens., ea poate fi ascultata si fara sa vezi interpretul. Imi pare rau...
    • +12 (14 voturi)    
      mdea (Joi, 14 august 2014, 11:05)

      knock-knock [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      nu uitati ca, daca nu ma insel Antena 3 (si Intact) in ultimii ani au fost singurii care au transmis concertele maestrului, probabil de aici si acest mesaj, ,dintre toate televiziunile doar ei (oferit bani), deci concluzia: BANUL FACE LEGEA SI LA DOMN MAESTRU...
    • +4 (6 voturi)    
      si eu m-am razgandit (Joi, 14 august 2014, 15:35)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      neasteptat, dezgustator
  • +33 (39 voturi)    
    War is Peace (Miercuri, 13 august 2014, 22:13)

    Vlad C [anonim]

    Freedom is Slavery

    Ignorance is Power
  • +55 (65 voturi)    
    Dezamagire (Miercuri, 13 august 2014, 22:15)

    urfe [utilizator]

    Pacat, sunt chiar surprins - nu ma asteptam la o astfel de interventie din partea lui Tudor Gheorghe.
    • +46 (56 voturi)    
      Ptr. Urfe (Joi, 14 august 2014, 0:19)

      soaresusrasare [utilizator] i-a raspuns lui urfe

      Ba da, ma astept de la T. G. la orice abatere de la bunul simt si caracter; stiam ca este un adversar notoriu al lui Traian Basescu; la un concert de Craciun intre 2 cantece mai trantea cate o sudalma la adresa presedintelui si a guvernului Boc, instigandu- i la ura pe spectatori; nu a fost de mirare ca destul de multi au parasit sala.Asa ceva este inadmisibil, acolo,( intr- un spatiu dedicat artei) lumea se duce pt. cu totul altceva, satula de dezbateri sterile. Asa ca nu ma mira atitudinea de acum. Pacat, a pierdut multi admiratori,va fi sters din memoria multora ca artist!
      • -20 (32 voturi)    
        Asa e! Va pierde multi admiratori ai lui... (Joi, 14 august 2014, 4:38)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui soaresusrasare

        ...Base.
        • +18 (20 voturi)    
          Si tu (Joi, 14 august 2014, 7:42)

          somesanu [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

          ai spune la fel ca el, daca taica-tu ar fi fost o victima a comunistilor? Ai compara procesul din '59 cu procesul de acum? Daca ai fi tanar ai avea o scuza.
          Nici un proces nu dura 6 ani la comunisti.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu stiam (Joi, 14 august 2014, 8:37)

        urfe [utilizator] i-a raspuns lui soaresusrasare

        Nu cunoasteam episodul.
  • +52 (60 voturi)    
    dezamăgitor tudor gheorghe (Miercuri, 13 august 2014, 22:18)

    visio [utilizator]

    Nicolae Iorga a fost ucis de legionari, parcă...de familia turnată la poliția politică, nicio părere de rău....
  • +68 (78 voturi)    
    cu tot regretul (Miercuri, 13 august 2014, 22:25)

    AliKimiku [utilizator]

    Maestrul s-a tampit la batranete.
    Sa-i explice cineva maestrului ca exact aia care l-au condamnat pe tatal lui au fost parintii spirituali si sefii lui Voiculescu si ca a ii lua celui din urma apararea e o bataie de joc imensa la adresa tatalui.
    • +23 (29 voturi)    
      Oare cum sa fi uitat asta? (Miercuri, 13 august 2014, 23:14)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Care sa fie totusi explicatia ca unui om inteligent sa-i scape asa ceva?
      Dar mai apoi, cum de Draga Olteanu - pentru care am iarasi o stima deosebita - are cam aceleasi simpatii...
      Cand era Ceausescu, toata lumea il ura pe el, acum ne uram intre noi, mai rau ca pe vremea impuscatului.
      • +10 (12 voturi)    
        Marea masa (Joi, 14 august 2014, 8:36)

        Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

        a persoanelor care participa la spectacolele lor sunt cei de varsta inaintata...acestia sunt pensionari care oricum au intiparita sintagma "basescu/PDL a luat - ponta/psd a dat"
        ...asa ca sustinerea postului a3 este marketing sau altfel spus, apropierea publicului prin empatie...
        • +3 (5 voturi)    
          Dar (Joi, 14 august 2014, 15:23)

          avint [utilizator] i-a raspuns lui Mao2

          nu e o scuza. Un om integru nu face asa ceva, nici chiar pentru marketing.
    • +29 (35 voturi)    
      corect (Joi, 14 august 2014, 0:10)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      La ceva asemanator m-am gandit sie u cand am citit articolul.
      Sincer, NU INTELEG!!! S-a tampit totta lumea?!?!
      Adica familia ta face psucarie pe vremea comunistilor din cauza orientarii politice ,iar tu vii si declari public sustinere pentru un SECURIST cu dosar clar si dovedit??Nu mai mentionez ca tipul a furat de la stat cat a putut (a fost prins doar cu una dintre hotii).
      Chiar nu inteleg ce se intampla!Are cineva vreo idee?
      • +22 (30 voturi)    
        Cred ca banul e de vina! (Joi, 14 august 2014, 0:39)

        gazania [utilizator] i-a raspuns lui urob

        Concertele lui se transmiteau la antene,actorii cred ca primesc sponsorizari, asta e singura explicatie, lacomia. De prostie nu putem sa-i suspectam.
      • +9 (11 voturi)    
        Eu nu prea am auzit (Joi, 14 august 2014, 9:49)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui urob

        de legionari care au facut puscarie politica in regimul trecut si carora justitia comunista sa le fi cerut iertare in anii '70; poate doar cu niste conditii pe care ar fi de dorit sa ni le spuna si noua domnul Tudor Gheoghe. Si nici atunci. Justitia nu le-a cerut iertare official fostilor detinuti politici nici pana in zilele noastre. Ma refer la una din afirmatiile din articol.
  • +49 (61 voturi)    
    Lista varanului (Miercuri, 13 august 2014, 22:25)

    Daniels22026 [utilizator]

    Rapsodul Tudor, talent original, isi scoase la lumina sufletul ascuns. El este uslamist patruns.

    Bravo Gheorghe! Dadusi cu mucii in fasole! Te-am inscris pe lista artistilor antenelor. Mare artist! Jalnic intelect! Caracter infect!
  • +43 (53 voturi)    
    un alt cabotin (Miercuri, 13 august 2014, 22:31)

    tenere [utilizator]

    plangacios dupa vremurile lui ceasca si ale lui cantarea Romaniei, cand o sa va treziti si sa va respectati propriul popor parazitilor?
    • +26 (34 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 august 2014, 22:48)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      Sa nu uitam ca a plecat inainte de REvolutie in SUA...si s-a intors ca murea pe acolo de foame si de ratare...
  • -18 (50 voturi)    
    A, e clar ! Oricum canta fals ! (Miercuri, 13 august 2014, 22:32)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Si sigur e platit de Varan/Felix/Turnator/Infractor ! Traiasca Basescu !
    • +32 (40 voturi)    
      Ca actor (Miercuri, 13 august 2014, 23:17)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      n-a făcut nici cât o ceapă degerată. Ca "menestrel", cum îşi spunea cândva, a bucurat multe inimi amărâte pe vremea comuniştilor dar iată că farsa nu i-a reuşit până la capăt. Ruşinoasă ieşire din scenă, "maestre".
    • +25 (39 voturi)    
      Sa nu uitam de Basescu (Miercuri, 13 august 2014, 23:20)

      math [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      ...regimul de teroare instaurat de acest tiran i-a tampit pe acesti cativa oameni cu oarecare reputatie. Alifantis, Tudor Gheorghe, Lucia Hossu Longin.

      Deci sa ne intelegem, trebuie sa ai o problema cu capul, nu sunt suficienti banii sau cine stie ce recopensa in aceasta situatie. Te scufunzi iremediabil in mocirla Voiculescu-Antene-PSD si vei ramane cu laturile pe costum toata viata. Indiferent ce carti sau cantece sau teoreme sau poezii extraordinare mai produci tu ulterior.
    • +21 (29 voturi)    
      Mai cânta şi fals, (Miercuri, 13 august 2014, 23:36)

      ClaudoLupus [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      dar de data asta râgâie roşu. Şi la ieşirea din scenă dovedeşte că n-a fost decât un hăulitor de foame. Ori poate i s-a ivit o "oportunitate" de carieră în politică, o pensie grasă acolo merită, nu? Cât au să mă mai ţină uscatele-mi beregăţi? Dezgustător.
    • +9 (17 voturi)    
      Stai tu linistit.. (Joi, 14 august 2014, 1:00)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      .ca daca era dovedit de catre militia latrineasca (,) ca fiind "basist", ce-l mai injurau si-l tocau zi de zi si pe-asta.
  • +37 (43 voturi)    
    Unde ne sunt intelectualii? (Miercuri, 13 august 2014, 22:32)

    Andrei Bz. [anonim]

    Unde ne sunt intelectualii de marca? De ce nu ia nimeni pozitie? De ce ignora chestiile astea? E un lucru foarte grav cand un post de televiziune cu putere de manipulare dovedita (de multiplele anteniade din ultimii ani) ataca si decredibilizeaza institutii care stau la baza statului de drept cu argumente derizorii in cazuri inchise care sunt clare ca oglinda pentru oricine.

    Poate un om inteligent se gandeste ca nimeni nu baga chestiile astea in seama, dar nu e asa. La Antena 3 adevarul nu este un lucru obiectiv, ci adevarul se creeaza pe baza de impresii si ce spun amicii. Aristi netoti si fara minte ca Diaconu sau Tudor Gheorghe se baga in chestii despre care n-au habar doar pentru ca Gadea e "amicul" lor si daca mimeaza suferinta atunci trebuie sa-l sprijine. Iar apoi oamenii il cred pe Gadea pentru ca e simpatic si "crestin" si lupta cu "dusmanii" inchipuiti creati tot de Gadea.

    Oameni buni, treziti-va! Chestiile astea nu sunt normale iar daca le toleram maine va fi mai rau. Mult mai rau. Intelectualilor, treziti-va ca asta e rolul vostru! Daca nu luati pozitie si nu spuneti nimic, sunteti si voi de nimic si trebuia sa va alegeti alta meserie!
    • +22 (28 voturi)    
      Plesu a vorbit (Miercuri, 13 august 2014, 23:13)

      botea [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      Cel putin in legatura cu defectiunea Hossu-Longhin, vezi pe Revista 22 sau adevarul.ro:
      http://www.revista22.ro/cu-melancolie-despre-libertatea-presei-46321.html
    • +11 (17 voturi)    
      avem (teoretic) institutii (Joi, 14 august 2014, 0:13)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      care ar trebui sa ia pozitie fata de ce se intampla acum pe Latrina.
      Dar nu functioneaza.Au fost confiscate din 2012 (vezi CNA ,vezi avocatul poporului).
      Multumim si PNL-ului pentru sprijinul acordat in 2012.Acum vine doar nota de plata.
      Sper ca cei care nu-l sustin pe Ponta sa nu uite ca si PNL-ul a pus umarul la situatia de azi.Ar fi pacat de votul vostru.Va rog,mai reflectati.
  • +40 (44 voturi)    
    Domnule TG, (Miercuri, 13 august 2014, 22:32)

    DelMa [utilizator]

    Nu cumva ai pierdut direcția? Păcat! Mai târziu vei constata că ai greșit, că ai luat apărarea unor hoți și mincinoși. Ești într-o eroare totală!
  • +36 (42 voturi)    
    muicaaa, (Miercuri, 13 august 2014, 22:34)

    victor L [utilizator]

    Dunare daca n-aveam
    Jiul Larina-l faceam.
    Bravo Gheorghita :P
  • +41 (45 voturi)    
    Gustul salciu al "omagiilor" (Miercuri, 13 august 2014, 22:35)

    justin puscasu [utilizator]

    Pe Tudor Gheorghe, oricat ar fi de talentat, nu-l pot desparti de imaginea de recitator zelos de omagii catre Geniul Carpatilor si neasemuita Sinistra.
    Punea suflet in recitarile alea, era ceva intr-adevar vibrant.in ele. Am pus atunci zelul lui Gheorghe pe seama arivismului oltenesc.
    N-am stiut povestea lui Ilie Tudor. Am aflat-o acum si asta face si mai greu de inteles si mai respingatoare atitudinile lui Gheorghe atunci si acum cand plange soarta antenei3.
  • +45 (49 voturi)    
    rusine (Miercuri, 13 august 2014, 22:38)

    firstfb [utilizator]

    Rusine Tudor Gheorghe, rusine Lucia Hossu Longin.
    Rusine Rusine Rusine !!!
    Nu se poate compara ce au facut comunistii cu ce se intampla acum, nu se pot compara persecutiile si crimele si canalul si deportarile ...
    Pacat de taica-tu Tudor Gheorghe, pacat de memorialul durerii, Lucia Hossu Longin!
    • +6 (6 voturi)    
      La varsta lor (Joi, 14 august 2014, 7:57)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui firstfb

      nu cred ca le mai poate crapa obrazul de rusine. Un singur lucru ii doresc lui T.G.: sa se viseze langa taica-su, cum era la Aiud.
  • +37 (49 voturi)    
    da (Miercuri, 13 august 2014, 22:39)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    legionar, comunist, tot un drac, si oltean pe deasupra.
    Nu degeaba craiova e polul prostiei agresive din romania.
    Maestrul ceausist cu gura mare si creierul mic.
    • +25 (31 voturi)    
      subscriu (Miercuri, 13 august 2014, 22:52)

      a.ardeleanul [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      si sunt mandru de compania majoritatii dintre DVS.! Tudor Gheorghe,in afara unui talent nativ de exceptie,isi arata caracterul malign,nesatul pt.gologani-pe vremea lui ceausescu de la partid,pe vremea neocomunismului original de la varan si antene-,micimea onoarei,grosolania obrazului. Si nu-i singurul,cu precizarea ca toti latra si grohaie in acompaniamentul pastorului satanic,gadea! Ce creaturi si in tara asta!?
    • -4 (10 voturi)    
      Fain (Joi, 14 august 2014, 8:58)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      S-a dus dracului calitatea oamenilor de pe Hotnews.
      Mai nou 'e oltean' merge ca demonstratie si se gasesc destul imbecili care sa accepte asta si sa dea un 'thumbs up', ranjind prosteste.
  • +22 (26 voturi)    
    superb, durile varaniene hasnaliste (Miercuri, 13 august 2014, 22:50)

    Locke Lamora [utilizator]

    au otravit destule minti; nush daca doua generatii is de ajuns ca sa elimine otrava a3-ului.
    • +11 (15 voturi)    
      Duhorile varaniene am vrut sa spun (Miercuri, 13 august 2014, 23:50)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      scuzati typo-ul.
  • +13 (19 voturi)    
    Banii lu' Voiculescu, vorbeste ... (Miercuri, 13 august 2014, 23:02)

    luker [utilizator]

    Lasa ca e bine ca mai apare cate un cap patrat sa-si dea cu mucii in fasole. Peste cateva luni, or sa spuna toti ca stiau ca fac manipulare si spalare pe creier, dar ca efortul trebuia facut in cinstea zecilor de mii de euro pe care parnaistii astia i-au incasat de la Voiculescu in ultimii ani.

    Eu il puneam pe scaunul electric iar sediul antenelor il dadeam lu DNA sa aiba si ei un loc cald unde sa investigheze urmatoarele mizerii.
  • +14 (20 voturi)    
    surprindere (Miercuri, 13 august 2014, 23:04)

    mistydo [utilizator]

    Vă cunosc din anii 80... dar nu îmi vine să cred că puteți da credit unui post.... extrremist..
    Poate că echilibrul care vă carecterizează dă prioritate unor intenții populiste... dar este o gravă eroare să vă asociați cu cineva care evident nu acordă respect legii și bunului simț....
  • +18 (24 voturi)    
    Maestrul fost director! (Miercuri, 13 august 2014, 23:10)

    botea [utilizator]

    Cine putea fi director la Teatrul National Craiova pe vremea dictaturii, fara sa aiba vre-un angajament semnat cu institutia din care a facut parte si Felix Turnatoru?
    Deci daca sare in apararea unui fost coleg cu epoleti, sa nu mire pe nimeni.
  • +25 (29 voturi)    
    Nu ma surprinde, mi se confirma (Miercuri, 13 august 2014, 23:11)

    Rafaila [utilizator]

    Sa fi fost prin 1995 cind, pe cont propriu si numai cu bani de buzunar, am demarat un proiect ambitios care ar fi trebuit sa fie prima productie soap opera independenta din Romania. Am adunat o echipa de tineri entuziasti, am incropit un studio de inregistrari, am realizat patru episoade pilot si am obtinut sprijinul unui post de radio independent cu sediul central in Bucuresti. Ni s-a spus ca avem nevoie de aprobarea CNA pentru productie / difuzare. Am trimis echipa mea de tineri la CNA unde au fost primiti de functionarul rapsod Tudor Gheorghe. Nu oricum. Cu niste injuraturi care nu doar ca i-au dezgustat, i-au socat pur si simplu. Asa a murit un proiect cu un mare potential artistic si uman. Ucis cu injuraturi de Tudor Gheorghe.
  • +16 (22 voturi)    
    Nici o mirare, a fost o "lauta" pe placul tovarasi (Miercuri, 13 august 2014, 23:14)

    Plagarus [utilizator]

    1945: S-a nascut Tudor Gheorghe, solist vocal, instrumentist, compozitor, actor la Teatrul National din Craiova (Podari, jud. Dolj).

    A mai murit inca unul
    din nemernica gloata
    care pe rand se gata
    Unul cate unul
    Trei, sase, opt, zece......
    A mai murit un misel
    Ce bine de el
    ca-i liber sa plece

    Lasati-l sa plece
    Nu spuneti o vorba
    Ne lasa o ciorba
    si-o paine rece ( Radu Gyr- A mai murit inca unul)

    Tudor Gheorghe . ..... ce mason fara principii !
  • +19 (27 voturi)    
    nu mi/a placut... (Miercuri, 13 august 2014, 23:21)

    ecm [utilizator]

    nu mi/a placut niciodata T. Gheorghe....si tot asteptam o justificare...iata ca a venit...
  • +24 (28 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 13 august 2014, 23:22)

    Ionut_DO [utilizator]

    Este foarte regretabil din doua motive. Unul ar fi faptul ca Tudor Gheorghe, un artist destul de apreciat a intrat in aceasta mizerie. Chiar daca avea o opinie personala in legatura cu procesul lui Felix, e absurd sa o faca publica fara a cunoaste detaliile dosarului si fara a avea experienta juridica.
    Doi - inca o data acest caracter infect, care este Gadea, se foloseste de numele unui artist consacrat (care probabil a muncit zeci de ani sa-si construiasca un nume) intr-o lupta politica murdara. E incredibil pana unde pot merge acesti marsavi.
    Paca, foarte pacat. Il respecam pe TG pentru ceea ce a facut in ultimii 25 de ani, dar un om care isi vinde sufletul, este nimeni.
  • +14 (20 voturi)    
    Si tu vrei sa fiu cuminte ? (Miercuri, 13 august 2014, 23:38)

    DoruCompostoru [utilizator]

    Au innebunit "salcamii"
    De atata echitate,
    Umbla despuiati "saracii"
    CNA-ul, libertate !

    Si l-au scos de dimineata (vineri)
    Alb si incarcat din fire
    Cu miresme tari de ceruri
    Smulse dintr-o brutarie

    :)
  • +20 (26 voturi)    
    maestre, (Miercuri, 13 august 2014, 23:57)

    dan tulceanu [utilizator]

    asta este ziua cand ai murit .
    Pacat ! Ai fi putut avea o viata mai lunga si frumoasa.
    Din pacate ai gustat din otrava oportunistului, al meschinului, al ipocritului, al mincinosului. al sarlatanului si al omului fara de lege, care este gadea. Omul asta are si nume predestinat .
    Oare ce te-a convins sa-l sprijini pe unul din urmasii calailor tatalui tau ?!
    Pacat ! O viata frumoasa curmata printr-o prostie.
    RUSINE !!!
  • +15 (21 voturi)    
    Aşa a fost şi în comunism. (Miercuri, 13 august 2014, 23:58)

    Kentt [utilizator]

    Şi-a avut şi fostul regim lăudătorii şi beneficiarii lui.
  • +15 (19 voturi)    
    Valoare (Joi, 14 august 2014, 0:29)

    BennyBenois [anonim]

    Pentru cei 2-300 lei cat am dat pe concertele la care am fost, nu-mi pare rau, au fost concerte care, dpdv artistic, au ridicat o anume stacheta la nivel de profesionalism artistic.

    Cu siguranta nu voi mai merge la niciun concert de-al matale. Oltenia, prin tine, isi mai arata inca o data adevaratul crez.
  • +15 (19 voturi)    
    E bine: să iasă toţi, să le vedem faţa la toţi! (Joi, 14 august 2014, 0:41)

    Kentt [utilizator]

    La toţi care ne trag spre trecut, la toţi datorită cărora România are mersul ăsta împiedicat.

    E vremea Varanului şi ies la suprafaţă toate reptilele.
    • +9 (9 voturi)    
      Serios (Joi, 14 august 2014, 5:38)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      Chiar la asta ma gandem , se face inventarul molustelor . Ca sa repetam , e vorba de o "afacere" prin care s-au cumparat 3.6 ha langa Herastrau cu pret de doua apartamente de 2 camere .
  • +16 (20 voturi)    
    Tudor Gheorghe (Joi, 14 august 2014, 0:41)

    agentul [utilizator]

    E posibil ,cu tata la puscarie ,sa fi colaborat-ciripitor,daca a juns director de teatru la Craiova ,mare la cenaclu lui Paunescu.Atunci se explica "chemarea la ordin " la dan felix.
  • +14 (18 voturi)    
    Asa-s unii , nu pricep nimic (Joi, 14 august 2014, 0:47)

    Intermezzo [utilizator]

    Si ce trebuia sa priceapa Tudor Gheorghe ? Macar care-s taberele . Si de ce Voiculescu cu Antenele lui nu-s norodul ci tagma jefuitorilor . De fapt toti artistii , politic , au niste simpatii de toata jena . Semn ca talentul dauneaza grav inteligentei .
  • +19 (27 voturi)    
    ?!?!?!? (Joi, 14 august 2014, 1:04)

    Cucucveaua [utilizator]

    Maestre Gheorghe...
    ti sa incovoie spinarea, de-atita lipsa de demnitate...
    As fi pus rateul dumitale, pe seama "piticilor" batrinetii, dar ma tem ca prea este asa...
    Dupa ce mi-am adus aminte, cit de frumos le recitai pe vremuri, alaturi de Paunescu, ode, ceausestilor, acestia pot sa-ti zimbeasca din groapa.
    au reusit sa faca din tine "omul nou" alaturi de noua generatie de "oamnei noi" , mutantii de la latrina 3...
    M-am tot intrebat in ultimii 25 de ani, unde sint acele elite intelectuale care sa ii lumineze si pe cei lipsiti pina si de educatia omului simplu si harnic de la tara, care practic a disparut sufocat in multimea putorilor care au napadit satele romanesti. ce sa mai vorbim de orase?
    Dumneata si alti intelectuali adulatori ai marxism-leninismului adaptat plaiurilor mioritice in modul original ceausist si mai tirziu, brucano-iliescean, ca Draga Olteanu, Mircea Diaconu si Lucia Hossu Longin, mi-ati dat raspunsul mult asteptat....
    si este un raspuns foarte urit mirositor, as spune, pestilential.
    Daca va mai adunati multi din astia, rupti de adevar si de realitate, care binecuvintati chemarile la ura, nedreptate, hotie, inselaciune, coruptie si violenta ale antelenlor trnatorului si infractorului, voiculescu, ce sa mai asteptam de la oamenii fara educatie si fara prea multa inteligenta?
    Nu cumva sinteti voi blestemul cazut asupra frumoasei Romanii? Ia puneti-va intrebarea asta, in fiecare dimineata, cind va spalati pe fata si va uitati in oglinda....
    Voi si impostorii antenei 3, va puteti lua de miini si felicita.. i-ati depasit si pe stalin si pe goebbels, la capitolul propaganda, minciuna si manipulare.
    Vai si-amar de tarisoara numita Romania.
    O sa inchei cu o intrebare: pe cind vom auzi si noua dumitale doina: "sa dam in cap basistilor?" - avind in vedere ca oricine nu e de acord cu mizeriile antenelor voiculesciene, sint imediat considerati de catre voi "basisti" si deci "dusmani ai poporului"....
    poate mai puneti de un linsaj cu mineri, ,olteni?
    • +7 (7 voturi)    
      omisiune (Joi, 14 august 2014, 9:50)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Cucucveaua

      Din insirarea de nume omiti un "mareeeee" actor sugator al valorilor comunisto -securiste, DORELLLLL VISAN !!!!!!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Va multumim! Nu le vom uita niciodata! (Joi, 14 august 2014, 13:35)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Cucucveaua

      V-ati ales username 'cucuveaua' ca sa ne amintiti cantecul pe i-l cantau zecile de mii de manifestanti lui Iliescu, in 'Zona libera de comunism', in 1990 : 'La palatul Cotroceni, canta cucuveaua...'?
      Cu unii dintre noi ati reusit. Va multumim!
      Si-o fi amintit si ticalosul mitoman-plagiator, ca asa cum ni s-a laudat, 'a fost, si el, in Piata Universitatii? (intrebare retorica, stiindu-l pe hahalera mincinoasa!).
  • +11 (13 voturi)    
    Oare ce-ar fi spus Nicoleta Nicolescu (Joi, 14 august 2014, 2:42)

    Kepler [utilizator]

    despre fiul lui Ilie ?!
  • +14 (14 voturi)    
    maestre (Joi, 14 august 2014, 3:31)

    meandmyfriends [utilizator]

    Nasol maestre.Isi baga dracu coada.. Din pacate dansul nu o sa mai aiba scuza ca a fost o ratacire a tineretii !!!
  • +16 (16 voturi)    
    Oportunist 'doi-lei' perechea! (Joi, 14 august 2014, 4:02)

    hotnewsfil [utilizator]

    Tudor Gheorhe nu este, ar zice fanii lui, nici prost ca noaptea, nici imoral pana in maduva oaselor.
    Este doar un oportunist cinstit, cum a fost intreaga viata : ii spune instinctul ca mitomanul-plagiator (calitati pe care Tudor -'m-a facut mama olteeeaan...'- le admira l-a alesul sau) va castiga alegerile si vrea sa isi asigure, din timp, bonul nr.1, pe lista favorzatilor.
  • +6 (6 voturi)    
    e bine o chestie din asta... (Joi, 14 august 2014, 8:28)

    rochiri [utilizator]

    ...vezi stupizenia oamenilor..
    Inca ma intreb cum tu..care zici ca urasi comunistii...iti asociezi numele de un fost SECURIST dovedit hot...
    mi se pare ceva incredibil......
  • +4 (4 voturi)    
    tudor... (Joi, 14 august 2014, 9:05)

    ReifanAprilian [anonim]

    daca o sa mai ai concert la Oradea nu o sa mai vin....
  • +6 (6 voturi)    
    Maestre, (Joi, 14 august 2014, 9:18)

    fvb [utilizator]

    ai mai pierdut inca unul.

    ma gandeam sa cumpar bilete pentru concert, dar o sa imi folosesc altfel banii.

    sunt inca uluit, ametit de-a binelea, cum unii pot sa sprijine Latrina 3.

    pana la urma, si Tudor Gheorghe, si Lucia Hossu Longin, si Dorel Visan, si Draga Olteanu Matei, tot oameni sunt, nu sunt zei perecti. doar noua ni se pare ca daca sunt persoane publice, sunt cumva perfecti.

    ma intreb si eu asa, cati artisti tineri au sarit zilele astea in sprijinul Latrinei 3?

    una e sa fii cu sau contra lui Basescu, si cu totul altceva e sa iti pierzi simtul ratiunii si sa ti se para ca aia de la Latrina 3 sunt ziaristi.
  • +4 (4 voturi)    
    eu zic doar atat... (Joi, 14 august 2014, 9:42)

    meddio [utilizator]

    follow the money!
  • +3 (7 voturi)    
    Mie . . . (Joi, 14 august 2014, 10:21)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . si marturisesc ca am ureche muzicala, nu mi-a placut niciodata acest actor care neavand success in teatru s-a apucat de cantat. Si nu mi-a placut stilul baladesc al muzicii sale. De fiecare data apare cu o cobza pe care o zdrangane cam fara noima si canta pe sub mustati un fel de rap oltenesc, pentru ca voce in adevaratul sens al cuvintelor nu are deloc, mereu si mereu in aceiasi masura si tact, unde doar cuvintele sunt schimbate dar si acelea aproape toate sunt de dor si jale. Place unui anumit public, mie insa nu imi place deloc Acum aflu ca nici mintea nu prea ii mai e pe acasa. Nici nu ma mira.Omul invatat cu traiul bun si cu aplauzele unui public mediocru, la un moment dat chiar crede ca e cineva si incepe sa dea sfaturi in dreapta si in stanga fara ca cineva sa ii ceara acest lucru. Dupa parerea mea este un cabotin care se crede destept!
  • +5 (7 voturi)    
    Meserias oportunist, categoria Paunescu (Joi, 14 august 2014, 10:25)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Meseriasi mai mult decat deficitari moral. Care pot servi orice, pe oricine la fel de meserias...
    Credeam ca personajul face parte din patrimoniul national. Aceasta pozitionare ma contrazice (ca si oricare alta in afara de una care ar avea legatura cu valorile nationale pe care a pretins ca le slujeste). Nu ma intereseaza daca varsta ii joaca feste, daca e frustrat sau are pensie mica ! Comparatia "situatiei"antenei 3 cu cea a familiei sale din anii 1959 (asemanatoare cu a multora dintre noi) ne arata in plus ca creatura nu are constiinta propriei valori, si arunca chiar el in derizoriu suferinta familiei sale. ..
  • +3 (3 voturi)    
    RUSINE... (Joi, 14 august 2014, 12:23)

    hot news [utilizator]

    ... desi ii stiam orientarea psd-ista, ii mai pastram Anotimpurile, pe care le ascultam cu placere.
    Acum, cu regret artistic, ii voi nimici cele 4 CD-uri pe care le aveam.
    Astfel de oameni capitalizeaza imagine pentru leprosii3, ceea ce este atat de trist... vezi Albulescu, ca tig..ca de draga-olteanu nu era decat o simpla tzatza.
  • +3 (3 voturi)    
    In vremuri d-astea se vad colaboratorii (Joi, 14 august 2014, 15:07)

    Razvan_M [utilizator]

    Pe toti astia care ies in fatza la antene ii leaga niste fire. Care fire au atasate in coada niste dosare. Care dosare sunt puse bine si folosite la nevoie.

    D-aia observam ca ies rand pe rand asa-zisii lideri la rampa, aparand ce-i mai corupt in tara asta. Sunt liderii Securitatii, activati la ordin. Cine crede ca reteaua de turnatori si colaboratori ai Securitatii a disparut in 1990 este naiv. Cine crede ca este o coincidenta ca in mai toate functiile publice sunt turnatori, colaboratori sau infractori obisnuiti, cu vulnerabilitati penale este naiv. Basescu a stiut el ce vorbeste cand s-a referit la dosarele candidatilor de tot felul. Vom vedea in curand cum sistemul se va apara impotriva Monicai Macovei prin voci venite din toate directiile spectrului politic.
  • -1 (3 voturi)    
    care injurii? (Joi, 14 august 2014, 15:07)

    CosminBajescu1 [anonim]

    Eu nu am auzit pana acum injurii decat din partea antenistilor. Posturile adverse au fost mult mai retinute. in ceea ce il priveste pe maestrul Tudor Gheorghe, Cred ca se baga acolo unde nu ar trebui sa se bage. probabil pentru ca cei de la antena 3 l-au primit de multe ori in studiourile lor l-a facut sa simta nevoia sa ii sprijine. nu mi se pare in regula insa modul in care articolul hotnews prezinta trecutul tatalui maestrului. Indiferent ce orientare politica ar fi avut, nu merita sa fie pedepsit pentru acest lucru. Au existat multi legionari care au iubit aceasta tara si au actionat din dorinta de a face bine. Faptul ca printre ei au fost si infractori este o alta problema.
  • -2 (2 voturi)    
    Pt toti comentatorii: (Joi, 14 august 2014, 17:00)

    miguelito [utilizator]

    libertatea de opinie si exprimarea acesteia constituie esenta democratiei.
  • +3 (3 voturi)    
    RUSINE (Joi, 14 august 2014, 21:26)

    MariusCiobanu [anonim]

    Poate ne spune si noua Tudor Ghe. asta cum isi turna colegii la Securitate cand venea din turnee....
    Alta mizerie de securist RUSINE!!!