Victor Ponta: Niciodata nu s-a vorbit ca Romania sa primeasca portofoliul de ajutor umanitar. Este o facatura din Romania/ Actiunile lui Basescu privind propunerile de comisar, realmente acte de tradare a Romaniei

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 4 septembrie 2014, 21:39 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta, la Sinteza Zilei
Foto: Captura Antena 3
Premierul Victor Ponta a declarat, joi, la Antena 3, ca nu s-a discutat niciodata la Bruxelles posibilitatea ca Romania sa primeasca portofoliul de comisar european pentru ajutor umanitar, aceasat informatie fiind "o facatura din Romania". Totodata, premierul la reluat acuzatiile la adresa presedintelui Traian Basescu, reprosandu-i ca, din cauza actiunilor sale la Bruxelles privind nominalizarea Corinei Cretu, Romania ar putea sa piarda postul de comisar pentru Politici Regionale. Seful Guvernului a catalogat actiunile presedintelui drept "realmente acte de tradare a Romaniei".

Ponta: Peste 5 ani de zile ma vad asigurand presedintia Uniunii Europene. E un vis pe care vreau sa-l impartasesc cu domnul Iurie Leanca, premierul Republicii Moldova.


Declaratii Victor Ponta:

Despre disputa cu privire la propunerile pentru comisar european
  • Sambata dl Basescu a aflat ca putem sa luam un portofoliu foarte bun, i-a pus pe dl Iohannis si pe dl Blaga sa scrie pentru ca Romania sa nu primeasca portofoliul foarte bun.
  • Dl Juncker a avut o discutie cu dna Cretu si cu dl Ciolos. Urmeaza ca maine sa anunte numele si saptamana viitoare portofoliile.
  • Batalia politica interna. Din cele 28 de tari, in 27, cu exceptia Romania, toata lumea - presedinte, guvern, prim-ministru, opozitie - s-a dus si a zis noi suntem uniti ca sa primim un portofoliu bun. Singura tara care a obtinut un portofoliu foarte bun pentru un comisar respectabil si care a fost atacata din interior e Romania
  • Am toate sperantele ca influenta aceasta si soparlele bagate din tara sa nu aiba efect si sa avem un portofoliu important.
  • Niciodata, in niciun fel - si astazi mi s-a confirmat acest lucru, i s-a confirmat si doamnei Cretu - niciodata nu s-a vorbit ca Romania sa primeasca portofoliul de ajutor umanitar. Este o facatura din Romania
  • Pana la urma dna Cretu - si azi am vorbit, nu e o problema de persoana - si azi am vorbit. Mi-a zis: "Daca problema sunt eu..." Daca puteam sa luam Agricultura pentru dl Ciolos, o luam.
  • Din punctul meu de vedere, acestea (actiunile lui Basescu privind propunerile - n.red.) sunt realmente acte de tradare a Romaniei. Cred ca e obligatia mea ca pana in ultima secunda sa nu ma dau batut.
  • Eu as vrea sa vedem sa se rezolve bine situatia cu comisarii.
  • Eu am avut discutia cu dl Juncker in iulie, doua discutii consecutive. La a doua mi-a zis: "Victore, nu Agricultura". I-am zis ca ii trimis si propunerea pentru Agricultura. Mi-a spus "Bine, dar tine cont de amenintarea cu respingerea Comisiei daca nu se indeplineste cota de femei".

Despre criza din Ucraina

  • Declaratia presedintelui privind acordarea de arme Ucrainei, un gest de iresponsabilitate, un lucru foarte grav.
  • Nu poti sa spui despre un personaj de pe scena internationala ca este "bolnav", asta tine de regulile diplomatice.
  • In momentul in care ai o functie cu asemenea grad de reprezentare, trebuie sa fii sigura ca vorbesti in numele celor 20 de milioane de romani. Credeti ca 20 de milioane de romani vor sa spuna "ala este nebun, ala este bolnav, ala este slab".

Despre vizita in China

  • (Care a fost miza vizitei?) Vrei sa facem un proiect, facem o procedura stricta.
  • Romania are acum un parteneriat strategic cu China. Barack Obama merge in China, dna Merkel merge in China, va fi si un summit UE-China.
  • Am semnat memorandumuri, am dat druml la studii de fezabilitate.

Despre situatia economica

  • Incercam sa indreptam ce a mai ramas la partea de pensii, este vorba despre grefieri si despre personalul aeronautic.

Victor Ponta

despre Monica Macovei: "Un dusman al Romaniei"

despre Elena Basescu: "Un Traian Basescu in fusta"

despre Calin Popescu Tariceanu: "Un om politic tare pe care tot timpul l-am admirat"

despre Klaus Iohannis: "O prestatie jalnica in campanie... Este omul lui Basescu"

Intrebat de moderator "cati oameni apropiati de Traian Basescu vor pleca dupa el?", premierul spune ca "este vorba de respectarea unor termene legale si nu vrea sa imite sistemul abuziv al lui Basescu", dar ca va lucra sa inlature modul de lucru al "sistemului Basescu".
























16269 vizualizari

  • +38 (44 voturi)    
    Daca vrei, draga victoras, (Joi, 4 septembrie 2014, 21:44)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    iti putem da si tie niste mure...umanitare!
    Chiorina a luat destule; si albe si negre!
    Doamne ce de genuflexiuni a facut ea.. asa umanitare!
    Buna gustare, pranz si dina,doamna chiorina!
    • +21 (23 voturi)    
      asta-i nimic pe (Vineri, 5 septembrie 2014, 8:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      langa ce se viseaza asta : presedintele u.e. peste 5 ani.
      asta vrea sa dea lapte si miere si uniunii, nu numai noua.
      a luat-o rau pe aratura. mai ceva ca vadim.
      • +5 (5 voturi)    
        a turbat (Vineri, 5 septembrie 2014, 10:37)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        curand va avea nevoie de camasa de fortza.
        daca in precampanie a ajuns in halul asta.
        cred ca n'apuca votul, ii aruca tata socru prospu' in ring.:))
    • +16 (18 voturi)    
      Asta e dus! (Vineri, 5 septembrie 2014, 8:59)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      In ultimele doua saptamani nu au mai aparut sondaje. Ponta e sub partid si se duce la vale. E nervos si injura pe toata lumea. Va pierde prezidentialele.
      • +13 (13 voturi)    
        e dus rau (Vineri, 5 septembrie 2014, 9:32)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Se vede la presedintia Uniunii Europene!!?? Pe langa lipsa oricarei calitati in sensul asta, daca in Romania merge sa fie Prim Ministru cu un doctorat plagiat si un masterat scos din CV, ma tem ca la Bruxelles poate ajunge cel mult la bancul zilei o asemenea aspiratie.

        La intrebarea despre economie (adica despre recesiunea in care ne aflam), el raspunde de pensii electorale. Am ajuns sa il regret pe Vacaroiu
  • +56 (60 voturi)    
    .., (Joi, 4 septembrie 2014, 21:45)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Eu intreb simplu, pe acest idiot (Ponta) nu il intreaba nimeni de ce vb ca un porc?
    Adica ii face pe cei 2 " Pacala si Tandala" iar nimeni nu isi mai pune nicio problema/intrebare daca este normal ca un idiot care ocupa o astfel de functie sa vb intr-un anume fel, chiar in felul acesta am ajuns cu totii, sa ne obisnuim cu nesimtirea incat sa ni se para ceva normal, chiar banal?!
    • +17 (21 voturi)    
      pai... (Vineri, 5 septembrie 2014, 6:34)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

      de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere...!
    • -16 (20 voturi)    
      Nea cetatene, (Vineri, 5 septembrie 2014, 8:03)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

      pai cum mama naibii sa-i faca pe cei doi tolomaci care s-au gasit,ca prosta-n targ,sa denigreze actiunile guvernului tarii in care,din pacate traiesc?
      • +9 (11 voturi)    
        ... (Vineri, 5 septembrie 2014, 9:33)

        uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Ai auzit de bun simt, diplomatie?
        Sau de la un cioban, nu ai pretentii?
    • -13 (17 voturi)    
      Pacala si Tandala au intrebat (Vineri, 5 septembrie 2014, 8:21)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

      NUMAI despre Corina Cretu de ce a fost propusa cica ilegal,Ciolos,celalta propunere dupa mintea lor creata ar fi legal,ca numele lui nu a fost amintit de iluminata pereche!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Pentru cei cu mintea firava (Vineri, 5 septembrie 2014, 12:28)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Ciolos a fost deja comisa, activitatea a fost evaluata deci poate ocupa functia.Madam cretu are competente zero validate doar de aventurile amoroase si nu a ocupat o functie in care sa fi fost nevoie de validarea competentelor de un forum national sau international. Sau simplu - Cioplos a fost deja audiat si a confirmat prin performanta in functie - recunoscuta international, cretu nu poate sustine nici o competenta si nu a fost audiata (public) de nimeni.
  • +38 (42 voturi)    
    ... (Joi, 4 septembrie 2014, 21:46)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Hai sa vedem cate minciuni poate elibera pe secunda....
    • +6 (6 voturi)    
      O singura data (Vineri, 5 septembrie 2014, 9:25)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

      a spus ADEVARUL ! Atunci cand a spus ca sa nascut Dar ce bine era pentru tara daca riminea la locul nasterii !
  • +20 (34 voturi)    
    Iar vorbeste Ponta la Antena 3?! (Joi, 4 septembrie 2014, 21:54)

    dumitrica [utilizator]

    Credeam ca dupa trimiterea la puscarie a lui Dan Voiculescu, postul Antena 3 va inceta sa-l mai invite pe primul ministru la emisiuni. Acesta insa continua sa apara ca si cum nimic nu s-a intimplat. Condamnarea lui Voiculescu pare sa aiba efecte zero desi miza ei era tocmai inchiderea gurii Antenelor care ii faceau campanie electorala agresiva premierului.
    • +39 (43 voturi)    
      otv2.. (Vineri, 5 septembrie 2014, 1:09)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      telenovela continua.. cu viorel ponta
      La Bruxelles nu a putut merge ca avea de lins niste bocanci in China. Acum, cand Basescu e la summitul NATO, Viorel da indicatii live din latrina tv..
      daca asta ajunge presedinte, ce rost mai are sa platiti taxe in Romania?
    • 0 (0 voturi)    
      "dupa trimiterea la puscarie a lui Dan Voiculescu" (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:29)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      antenele au mai multa nevoie ca oricind de sustinerea politica directa a lu' Ponta. iar Ponta are nevoie de sustinerea mediatica a antenelor ca, de!, vine campania. Simbioza e perfecta. Momentul e optim.
  • +30 (34 voturi)    
    acum inteleg (Joi, 4 septembrie 2014, 21:58)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Acesta este motivul pentru care trebuie Basescu suspendat, nu?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e nimic de inteles !!!!! (Vineri, 5 septembrie 2014, 10:37)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Ponta asta e........ jigodia perfecta !!! Asta e totul....
  • +47 (51 voturi)    
    bah Pontanocchio, (Joi, 4 septembrie 2014, 21:58)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    ca sa primesti "un portofoliu foarte bun" trebuie sa nominalizezi "o persoana foarte buna".

    e Traian Basescu de vina ca tu esti penal de prost si incalci pana si legile date de tine si grupul tau infractional organizat? Normal ca e, daca n-ar exista el sa fie vinovatul de serviciu, tot universul tau iresponsabil s-ar prabusi.
  • +37 (41 voturi)    
    ponta ce pisic ciufulit ai devenit (Joi, 4 septembrie 2014, 22:01)

    torna_fratre [utilizator]

    Ponta esti muci!
    Nu-ti da demisia,mai stai si te compromite.
    Hai ca se poate,ce-mi place cand te faultezi singur.
    O fi semn ca Ponta este oligofren?
    Hmmm,eu credeam ca e doar mongo.
  • +28 (32 voturi)    
    ajutor umanitar (Joi, 4 septembrie 2014, 22:02)

    sebagain [utilizator]

    E tare ! Super Tare! Si PM s-a umflat!
    • +3 (3 voturi)    
      nu e un portofoliu usor (Vineri, 5 septembrie 2014, 10:50)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

      e vorba de managementul situatiilor de criza.
      e mult de lucru, sunt situatii la limita, unde hotararile trebuiesc luate repede, in cooperare cu alte state din toata lumea.
      trebuie ca in zonele de criza sa faci ca ajutoarele umanitare se ajunga la timp, unde trebuie.
      pentru asta trebuie sa negociezi cu parti adverse traseul convoaielor, poduri aeriene, etc.

      cred ca palaria este enorma pt. un cap cretz..chiar cu multa dragoste pe potomac si dumbovitza.

      si pt. acest department, cred ca ciolos era mai potrivit.
      la bruksal, au ajuns ca pe vremea lui al batran, nea nicu, cu promovarea femeii...:)
  • +40 (44 voturi)    
    Plagiatorul (Joi, 4 septembrie 2014, 22:04)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Stie prea bine ca i se apropie procesele.Panait, jaful cu Sova ,trafic de influenta etc
    Doar pt mesajele gretoase transmise regimului comunist din China care a cauzat 100 mil de victime ar trebui sa fii tras la raspundere si trimis la reeducare
  • +42 (46 voturi)    
    Basescu sabotator , dusman al poporului? (Joi, 4 septembrie 2014, 22:04)

    STEFAN A. [utilizator]

    Doar Ceausescu mai debita asa "perle" de a da vina mereu pe altii pentru a ascunde incapacitatea personala . Nici poveste ca madam Cretu e doar de umplutura acolo , la UE ? (bine , pe salariu gras si privilegii dar profesional e zero barat)
    In tot PSD nu ai gasit oameni mai capabili profesional sau mai bine admite ca tot pe baza de pcr (pile , cunostinte , relatii) e si promovarea in partid . Destul sa te uiti in oglinda .
  • +32 (36 voturi)    
    da ma, toti aia rai is de vina. (Joi, 4 septembrie 2014, 22:05)

    ouyang [utilizator]

    numai ponta nu. dupa impresia viorelului juncker baga femei pe raboj de parca ar fi vite. sunt curios ce parere are juncker de aceste citate din memoria unuia cu probleme in citari.
  • +33 (37 voturi)    
    MAIMUTA... (Joi, 4 septembrie 2014, 22:08)

    schroedinger [utilizator]

    Ori trage tare pe nas ori e dus cu capu'!
  • +30 (34 voturi)    
    mars! (Joi, 4 septembrie 2014, 22:17)

    FPop2013 [utilizator]

    Mars, impostorule!
  • +32 (36 voturi)    
    hmm (Joi, 4 septembrie 2014, 22:20)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    S-o fi cerut in emisiune Ponta pt a-i taia din macaroana lui Macovei care evolueaza pe B1 ? Parca a zis ca sta pe tusa si se indoapa cu popcorn.
    • +12 (14 voturi)    
      i-a intrat cornul in pop (Vineri, 5 septembrie 2014, 8:53)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      de atata stat. Cred ca s-a plictisit si el...ca daca nu-l baga nimeni in seama prin Europa. In Africa e Ebola, In Asia e ditamai China si restul nu prea se vede iar in Rusia nu e de bonton sa te duci acum.
      Nasol!
  • +79 (85 voturi)    
    clar! (Joi, 4 septembrie 2014, 22:23)

    corvus coraX [utilizator]

    Băiatu e bolnav rău! Se cheamă delir. Unii au delir mistic, alții sexual. Ponta a avut probabil o mare problemă în prima copilărie și nu reușește să se detașeze de acel moment funest. Cineva i-a mânjit cu muci mânerele căluțului de lemn?! Colegii de școală l-or fi batjocorit zilnic: "Clămpăule!"? S-a atașat prea mult de clanța ușii vecinei? L-o fi hipnotizat cățelul unchiului din Băilești? Nu vom știi niciodată. Păcat.
    • +29 (35 voturi)    
      Despre China doar lansari studii fezabilitate! (Joi, 4 septembrie 2014, 22:47)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Referitor la rezultatele recentei vizite in China, Ponta declara doar: "Am semnat memorandumuri, am dat drumul la studii de fezabilitate."

      Tot in stadiul de memorandumuri si studii eram si in 2013 cu ocazia vizitelor lui Ponta la Beijing si a premierului chinez la Bucuresti.

      Deplasarea primului ministu roman in China a fost o simpla mascarada electorala fara rezultate economice concrete. Studiile de care vorbeste necesita fiecare nici o ora de calcule (vezi exemplul de mai jos) pentru a dovedi neviabilitatea proiectelor discutate.

      Exemplu:

      Studiu Fezabilitate pentru calea ferata de mare Viteza Bucuresti - Iasi

      Concluzie: Fara 6 mil. calatori/an linia e nerentabila

      Explicatii:
      O linie ferata de 200 - 250 km/h (atentie, este dedicata doar pentru pasageri ca in toate tarile, din motive tehnice nu se poate utiliza pentru marfa) costa cam 20 mil.$/km. Asadar, cei aproximativ 380 km dintre Bucuresti si Iasi vor necesita o investitie de 7.6 miliarde dolari. La un pret al biletului situat la 50 $ este nevoie de minim 16 657 calatori/zi adica 6.08 milioane pe an si asta doar ca investitorul chinez sa-si recupereze banii in 25 ani fara a face profit si considerind costurile de intretinere zero!! Comparativ, capitala nu are nici macar 2 milioane locuitori. De unde scoatem atita trafic, 6 mil. oameni/an, pe ruta Bucuresti - Iasi?!

      Linia Bucuresti - Iasi de 200 - 250 km/h
      - Lungime: 380 km
      - Cost pe km: 20 mil. dolari
      - Cost total: 7.6 miliarde dolari
      - Pret bilet: 50 $
      - Recuperarea investitie de 7.6 miliarde $: 25 ani
      - Numar necesar calatori/zi: 16 657
      - Numar necesar calatori/an: 6.08 milioane
      - Durata calatorie minim teoretic posibila: 1 ora si 31 minute la 250 km/h. Practic drumul va dura cel putin 2 ore.
      • +25 (29 voturi)    
        O altă declarație în premieră (Vineri, 5 septembrie 2014, 1:00)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        "România are acum un parteneriat strategic cu China".
        O mișcare ce ar putea fi fatală pentru Ponta.
      • +7 (9 voturi)    
        stie tontolacul (Vineri, 5 septembrie 2014, 8:15)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        ca nu o sa-i iasa cine stie ce cu china dar, studiile fezabilitate fara rost practic, au rolul totusi de a sfeterisi banuti pt. prezidentiale.
        • +5 (5 voturi)    
          măcar tot rezolvă ceva (Vineri, 5 septembrie 2014, 10:06)

          corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Banii pe studiile de fezabilitate se duc la firmele de partid, eventual prin mărețul avocat Șova..
  • -51 (59 voturi)    
    haha (Joi, 4 septembrie 2014, 22:28)

    Mazeta [utilizator]

    Ce mincinos patologic! Cică Băsescu va fi pedepsit.
    • +26 (28 voturi)    
      Pai mai bagam (Joi, 4 septembrie 2014, 22:55)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      O suspendare ceva?
      Ca doar de asta sintem buni!
      La suspendaci!

      Tovarashu V(c) Ponta P(rima) M(azeta) a tzarii astea "neo COMUNISTE" in pamant cartofi ati mai pus?
      Nu putetzi sa il luatzi un pic pe nea Nelu ala Cotrocelu si pe proaspatul iesit de la Sanatoriu ala cu 4 Case (parca Adrian Asta Se...) il cheama si sa va ducetzi intr-o vizita cu BILET NUMAI DUSS spre Tovarashu Dolphy Viktorash Pfuitler zis PUTINESCU de la Moscowa?
      Si sa va intoarceti atunci cind v-o chema popo(r)ul Comunist!
    • +29 (33 voturi)    
      haha (Joi, 4 septembrie 2014, 23:15)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu e chiar rasul tau mazeto. foarte curand o sa incepi sa-ti dai singur minusuri
      • +2 (2 voturi)    
        deh, (Vineri, 5 septembrie 2014, 10:42)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

        incearca si el/ea sa se dea spiritual/spirituala.
  • +28 (32 voturi)    
    Carlane... (Joi, 4 septembrie 2014, 22:35)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    esti nebun!
    Si toti cei care ti se uita la tigle!
  • +32 (36 voturi)    
    Te-ai si intors? (Joi, 4 septembrie 2014, 22:36)

    Soljenitin [utilizator]

    Chiar nu ne-ai lipsit, mai puteai sta in China cativa ani...
  • +21 (25 voturi)    
    Halal peme :))))) (Joi, 4 septembrie 2014, 22:38)

    Clop [utilizator]

    Ponta insusi este "o facatura" din Romania.
  • +28 (32 voturi)    
    Fa Ponta: (Joi, 4 septembrie 2014, 22:40)

    ty [utilizator]

    demisioneaza.
  • +18 (26 voturi)    
    :(( (Joi, 4 septembrie 2014, 22:44)

    tirolez [utilizator]

    Mi-e groaza ca va ajunge presedinte. Zic si eu ca el, dar va fi doar din vina lui Basescu. Ca nu si-a pregatit un succesor serios in toti acesti ani.
  • +24 (28 voturi)    
    Tonto .. (Joi, 4 septembrie 2014, 22:49)

    yoko ono [utilizator]

    De neam prost nu te-ai gândit că ești ?

    Să moară dujmanii de ciudă !
  • +27 (29 voturi)    
    Sa rad, sau sa plang? (Joi, 4 septembrie 2014, 22:50)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    E uluitor cat poate minti baiatul asta! Partea tragica e ca minte credibil pentru multi.
  • +24 (28 voturi)    
    Ajutor ! (Joi, 4 septembrie 2014, 22:53)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Chiar sunt romani care pot aprecia aceasta pozitie ?
    Chiar nu mai gandim deloc ?
    Cine ne scapa de acest cosmar ?
    • +4 (4 voturi)    
      numai (Vineri, 5 septembrie 2014, 10:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      noi insine ne putem scapa de cosmarul tonta si psd.
  • +29 (33 voturi)    
    derbedeul iresponsabil (Joi, 4 septembrie 2014, 22:54)

    timp tamp [utilizator]

    Are fracturi de logică....
    În toate țările au colaborat presedintele premierul parlamentull..... păi la noi cine a ținut la secret nominalizătile derbedeule, cine a scris despre creața pisidistă că e bună oriunde???
    S-a ofuscat că Băsescu a zis că putin e bolnav... păi tu golane și socrul tău de câte ori ați înjurat Președintele țârii...
    Fă ponta, tu ești o zi paranoic, ală zi schizofrenic, în alta autist.....
  • +26 (30 voturi)    
    Ne ajuta chinezii (Joi, 4 septembrie 2014, 22:55)

    ciuche [utilizator]

    Aud din surse sigure ca vor trimite doua containere de tenesi contrafacuti, ca sa stimuleze consumul intern, si unul de etnobotanice, pentru distrusii de la bacalaureat.
  • +31 (35 voturi)    
    Victoras, amnezicul (Joi, 4 septembrie 2014, 22:56)

    Caligula [utilizator]

    "Eu am avut discutia cu dl Juncker in iulie". Deci din iulie stia ca Ciolos e in pericol sa nu primeasca Agricultura si a uitat sa faca asta public. A tacut milc pana saptamana trecuta. Asa da "bataie" pentru tara, asa da "unitate", asa da "transparenta", asa da "respectarea" procesului de nominalizare!
    Mai ramane de vazut cand a propus-o pe "Doamna KGB", pe ce experienta si pe baza carei recomandari. De la est?
  • +27 (31 voturi)    
    ?! (Joi, 4 septembrie 2014, 22:57)

    raduX [utilizator]

    asta ca mananca c***t si cand doarme.
    e chiar un reprezentant de seama al catorva milioane de dobitoci.
  • +21 (23 voturi)    
    tradator de neam si tara esti tu, mah Pontanocchio (Joi, 4 septembrie 2014, 23:00)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    .
  • +22 (26 voturi)    
    la raport (Joi, 4 septembrie 2014, 23:02)

    timp tamp [utilizator]

    Limbricii lui felix au primit raportul de la pontalașu, felix e fericit, va dormi bine în această seară, lacheul lui e din ce în ce mai turbat, cine știe .... o nouă suspendare, ar fi bună pe la mijlocul lui ianuarie...să se mai încălzească în celulă...
  • +17 (21 voturi)    
    Faraonul din Gorj (Joi, 4 septembrie 2014, 23:04)

    Don Ciccio [utilizator]

    Greață, cât Parlamentul României...
  • +25 (29 voturi)    
    Pe bune, Tonta? (Joi, 4 septembrie 2014, 23:08)

    mitg [utilizator]

    "Peste 5 ani de zile ma vad asigurand presedintia Uniunii Europene"? Nici măcar nu există o funcție de conducere a Uniunii Europene, ci este o conducere "tricefală".
    Ce blestem s-a adeverit, oare, de avem un cabinet de Tonți condus de un Tont?
  • +18 (22 voturi)    
    •Nu poti sa spui despre un personaj de pe scena in (Joi, 4 septembrie 2014, 23:10)

    MihneaR [utilizator]

    pai Ponta jigneste nonstop pe toata lumea care nu este cu el
  • +22 (26 voturi)    
    pe mana cui este Ro (Joi, 4 septembrie 2014, 23:11)

    barbatdetreaba55 [utilizator]

    daca nu iesim la vot in numar mare, asistatii social, analfabetii ne vor da viitorul
    Asta vrem? Hoti, corupti la conducerea Ro?
  • +17 (21 voturi)    
    Iresponsabil (Joi, 4 septembrie 2014, 23:12)

    Daniels22026 [utilizator]

    Oare unele portofolii europene sint rusinoase? Mai degraba Ponta e iresponsabil. Prin secretizarea candidatului, plagiatorul arunca dispretul european asupra noastra. Candidati dubiosi, alesi in Romania dupa criterii dubioase, secrete, urmate de scandaluri si dezvaluiri. Oribil!

    De ce oare ne uitam la functiile europene din perspectiva avantajului pentru propria tara? Politica europeana este prin definite, continentala. Discutam prea putin si foarte national despre Europa.
  • +24 (28 voturi)    
    presedintia Ue ??? (Joi, 4 septembrie 2014, 23:12)

    urob [utilizator]

    Cand am citit
    "Ponta: Peste 5 ani de zile ma vad asigurand presedintia Uniunii Europene. "
    deja mi-am zis : iar defuleaza mitomanu' pe Latrina 3.Si nu m-am inselat!!
    :-)) e dus rau daca a ajuns la nivelul asta de delir.
  • +17 (21 voturi)    
    putin=ponta (Joi, 4 septembrie 2014, 23:15)

    FPop2013 [utilizator]

    2 kaghebisti nenorociti. Adversarii politici sunt, cica, nazisti, dusmanii tarii...si alte cretinitati din astea sconite de minti BOLSEVICE.,
  • +14 (26 voturi)    
    Il uram pe basescu... (Joi, 4 septembrie 2014, 23:17)

    titirica [utilizator]

    dar cand il vad pe asta cat de oligofren e stau si ma intreb: noi, restul, ce facem????
  • +22 (24 voturi)    
    elucubratiile unui nenorocit (Joi, 4 septembrie 2014, 23:20)

    FPop2013 [utilizator]

    Si nu inteleg de ce 24 de ore din 24 ne dati elucubratiile unui nenorocit ordinar ? Ne-am saturat de bolsevisme.
  • +23 (27 voturi)    
    nebunie (Joi, 4 septembrie 2014, 23:24)

    revo [utilizator]

    Acest individ este grav bolnav, este paranoic! Cat mai aveti de gand sa-l tineti acolo, muhaiele tradatoare de securisti kdb-isti, care-l manevrati ca pe o carpa drogata? Voi chiar vreti sa iesim inca o data in strada? Chiar trebuie sa explodam? Va doriti atat de mult? De data asta nu va mai tine fenta cu "fara violenta"!!!
  • +22 (26 voturi)    
    nerusinatul (Joi, 4 septembrie 2014, 23:26)

    Orizont [utilizator]

    prost e cine il crede.
  • +22 (26 voturi)    
    Cimpazaul tot cimpazau ramane (Joi, 4 septembrie 2014, 23:27)

    Wanheda [utilizator]

    si daca'l imbraci la costum.
    In cinci ani cu Pon Ta Chin Te probabil ca Romania o sa aiba presedintia uniunii Euro-Asiatice...ca Romania in UE, eu unul n-o mai vad.
  • +21 (25 voturi)    
    cum (Joi, 4 septembrie 2014, 23:28)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    a vorbit maimuta baroniala mongo cu juncker, bai iunchere, pune-o ma baiatule pe fa corina, ca e cu cretu, e kaghebista de-a noastra, garanteaza tataia ilici pentru ea, pune-o comisar si te am in vedere cu ceva, mai vedem noi cu ce, stai sa-i intreb pe mazare si pe bombo ca astia stiu mai bine.
  • +18 (22 voturi)    
    Incep sa cred in Dumnezeu (Joi, 4 septembrie 2014, 23:37)

    hot news [utilizator]

    si sa ma rog sa ne pazeasca
  • +24 (28 voturi)    
    de necrezut (Joi, 4 septembrie 2014, 23:46)

    andrei.b [utilizator]

    Fenomenul acesta e cel mai mare mincator de c&^%t pe care l-am vazut vreodata. Incredibil! Dar ce e mai trist este ca sint multi ce il urmeaza in delirul lui...
    Auzi la el, e amic la catarama cu Junker:" Victore asa si pe dincolo..." bullshit!
  • +25 (29 voturi)    
    Ponta cu teleaga la teleguvernare (Joi, 4 septembrie 2014, 23:52)

    Clop [utilizator]

    Admiratia pentru Tariceanu - multe neveste, mare playboy.

    Invective:
    - despre Monica Macovei: Ponta, tu nu ajungi nici pana la manseta doamnei Macovei, profesional vorbind, ca n-o sa fii toata viata prim-ministru sau pupil. Profesional, esti la depou. "Politicul" - politica, nu este o profesie, este un cosmar cinic.

    - despre Johannis: Marele ortodox Ponta dixit... lol! Intre tine si Johannis nu exista grad ca comparatie ca prestatie de campanie: tu mergi la pupatul de cadelnita si de baba si cu saru'mana aiurea'n tramvai, cand nu zici "fa". Ii zici "fa" ministrei si "saru'mana" babelor analfabete. Sper sa traiesti un tramvai numit dorinta... si functia la care nazuiesti sa te arunce in neant, nu in scaun.
  • +26 (30 voturi)    
    Daca mai era nevioe de dovezi (Vineri, 5 septembrie 2014, 0:14)

    NicolaeA [utilizator]

    Cica "Peste 5 ani de zile ma vad asigurand presedintia Uniunii Europene." ! E clar, maniac nebun !
  • +18 (22 voturi)    
    omul e dement (Vineri, 5 septembrie 2014, 0:40)

    ws [utilizator]

    this is no joke. plagiatorul a intrat in zodia nebunilor. omul trebuie dat urgent jos. e un pericol pentru tara si pentru fiecare dintre noi.

    doua litere il vor duce in parnaie:

    mm

    regards,
    ws
  • +13 (17 voturi)    
    ha? (Vineri, 5 septembrie 2014, 0:48)

    ggna [utilizator]

    ” Peste 5 ani de zile ma vad asigurand presedintia Uniunii Europene. Ha???? E dus cu capul? Doamne, indura-te de noi si du-l pe pustie...
    • +11 (15 voturi)    
      ba pardon! (Vineri, 5 septembrie 2014, 2:58)

      alllx [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      Doamne-Doamne se uita la noi si ne zice: da aruncati-l bai voi peste bord ca sta in puterea voastra! Iesiti la vot in masa si e gata prostovanu!
    • 0 (0 voturi)    
      mai bine zis : (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:32)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      Doamne, îndura-te de noi si scoate-ne la vot...
  • +13 (17 voturi)    
    Daca SCELERATUL asta (Vineri, 5 septembrie 2014, 3:35)

    fosta zoezoe [utilizator]

    nu va scoate la vot, impotriva lui toata suflarea , inseamna ca suntem intr-adevar morti ! Oricare dintre cetatenii Romaniei, ales cu ochii inchisi din cartea de telefon este (macar) mai putin nociv decat el !
    Nu mai este vorba despre drapta (care a pierdut de mult si se straduieste sa piarda si in decembrie) stanga, nici despre plagiat sau minciuni ! Sceleratul trebuie sa fie extirpat si apoi cauterizat locul....
  • +14 (18 voturi)    
    Ingrijorator acest Victor Pustiu cap de Plumb (Vineri, 5 septembrie 2014, 4:17)

    Gabba [utilizator]

    Daca tot vorbeste de alte 27 state unde puterile in Stat sunt UNITE, cum explica Primul Ministru al Romaniei declaratii de genul "MM este dusmanul Romaniei" sau (acum vreo trei saptamani) "Il urasc pe Basescu"?
    Serios oamenilor, tipul a lua-o razna sieste periculos pentru o tara din UE.
    • +7 (9 voturi)    
      Se repeta istoria? (Vineri, 5 septembrie 2014, 8:52)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Gabba

      V.V Ponta a mai scos una pe goarna maoista (ca pe vremea marilor epurari din China lui Mao - marele magistru al Mitomanului din Palatul Victoria): Basescu si "basistii" trebuie sa dispara!
      In istoria moderna, doar nazismul din Germania lui Hitler a mai facut "disparute" milioane de oameni, doar pentru ca asa a considerat in dementa lui, Adolf Hitler.
  • +12 (16 voturi)    
    Iarăși minte (Vineri, 5 septembrie 2014, 4:50)

    NikosGalis [utilizator]

    Te-ai laudat ca ai negociat la singe. Nici copii de la gradinita nu te cred. Victorias sa cerem sa vedem inregistrarea discutiei din timpul negocierilor?
    Cirlane demisioneaza, daca Esti barbat.
  • +8 (12 voturi)    
    Sincer, nu se autosesizeaza spitalul nr 4? (Vineri, 5 septembrie 2014, 6:46)

    Wanheda [utilizator]

    Macar sa-i dea niste pastile ca asta s-a debilizat, sufera de dementa infantila si mitomanie cronica.
    Cineva sa ia masuri, totusi.
  • +10 (14 voturi)    
    Cum (Vineri, 5 septembrie 2014, 7:02)

    TadeusParascovici [anonim]

    poti sa minti in halul asta ai grije ca se va intoarce impotriva ta toate minciunile
    In prima ta scrisoare catre Juncker ii spui clar ca orice portofoliu este bun
  • +9 (13 voturi)    
    export de smecherie (Vineri, 5 septembrie 2014, 7:27)

    RoPe [utilizator]

    Ponta e un smecher ordinar. A venit la TV ca sa pregateasca terenul pt cazul in care Romania nu va primi portofoliul dorit si deja da vina pe Johannis, pe presedintele Basescu etc.
    Mi-e rusine cu un astfel de om la conducerea guvernului, dar din pacate, in viata de zi cu zi avem de-a face cu multi ca Ponta pentru ca smecheria e in ADN romanului, Majoritatea ar face ca el daca ar fi in locul lui. Hraneste ura adversarilor lui Basescu, da pomeni electorale in loc sa indemne la munca si mentine starea permanenta de conflict pt ca scandalul place.
    Vorbeste de coruptie dar el are nevasta europarlamentar, socrul senator, nasul seful SRI. Toata familia se hraneste din bani de la buget, de-aia tine cu dintii de functie si cu siguranta va ajunge presedinte pentru ca este reprezentatul majoritatii romanilor.
  • +12 (16 voturi)    
    breaking news !!! (Vineri, 5 septembrie 2014, 7:43)

    krampus [utilizator]

    Mincinosul national vine cu un nou scenariu senzational: Juncker mi-a zis: "Victore, nu Agricultura", io: "Jean-Claude sa-ti traiasca copii, da macar ceva misto pentru doamna Corina ca e nasa lu' ala micu'", Juncker: Sa mor io sefu' daca ni i-as da, da' nu ma lasa Base ca e turbat", io: "Lasa ba Jean-Claude. ca te descurci tu ca esti baiat destept" Filmul va fi produs de casa de filme Latrina 3 in regia lui Mircea Badea.
  • +16 (20 voturi)    
    Premierul Mint-inspir-mint-expir (Vineri, 5 septembrie 2014, 7:44)

    Ana Armanca [utilizator]

    Premierul Mint-inspir-mint-expir zice:
    Sambata dl Basescu a aflat ca putem sa luam un portofoliu foarte bun, i-a pus pe dl Iohannis si pe dl Blaga sa scrie pentru ca Romania sa nu primeasca portofoliul foarte bun.
    Păi spunea zilele trecute că a vorbit el cu Juncker, că părerea lui Base nu contează, că nimeni nu-l mai ascultă pe Base la Bruxelles...
    Ce ar rezolva faptul că noi i-am scrie lui Junker?
  • +7 (9 voturi)    
    Schimoneseli electorale ale mitomanului! (Vineri, 5 septembrie 2014, 8:01)

    hotnewsfil [utilizator]

    Viorel lupta 'pana la capat' sa respecte partitura primita de la strategii care i-au trasat drumul, conceptul general unic fiind : "jos Basescu'.
    Acest "concept" este 'o schimonoseala' a politicii democratice, o tentativa de uratire total dizgratioasa a moralitatii poporului, un mecanism perfid de tradare nationala.
    Strategii - Felix, Iliescu, Adrian Nstase, Ilie Sarbu, etc., sunt cu ochii pe maimutoiul Viorel, il corecteaza 'din mers', il invata ce sa spuna, ce sa faca, siretlicuri intemeiate pe minciuna permanenta, pe diversiune, pe bascalie, pe aroganta prosteasca, pe sfidare.
    Mitomanul, speriat de caderea accelerata a increderii populatiei, lamurita in ritm rapid ca Viorel este un pustulache neterminat, un mincinos fara pereche, de netratat, trece regulat pe la Antena 3, sa primeasca doze de incurajare de la Gadea, la schimb cu angajamentul ca, odata instalat la Cotroceni (instalat de baroni, de borfasi, de puscariasi si de puscarabili -care au pregatit deja apartamentul all-inclusive de la Rahova), va emite o ploaie de ordonante de urgenta, prin care sa anihileze CCR, sa scimbe compozitia conducerii justitiei (procurori si judecatori), sa schimbe legi prin care sa anuleze deciziile judecatoresti- cele care au bagat borfasii in puscarii, sa puna in aplicare integral protocolul semnat de el si de celalat saltimbanc al politicii - Crinisor limbutul-, cu Dogaru.
    Mitomanul este atat de panicat de subrezirea increderii populatiei in minciunile lui, incat face gesturi disperate - baga tot bugetul tarii in jocul electoral, ca sa ii mituiasca pe credulii care nu l-au parasit inca. Toti hotomanii profita de situatie, il preseaza cu cele mai nastrusnice revendicari, solicitari de favoruri.
    Nici nu apuca vreun astfel de hotoman sa deschida gura revendicatoare ca mitomanul se si repede cu : 'o fac si p-asta, iti dau si tie, ii dau orice, oricat, oricui, daca promite ca ma voteaza'.
    Meritul cel mare nu este al robotelului Vio, ci al papusarilor sforari care il dirijeaza
  • +7 (9 voturi)    
    ponta reincalzeste ciorba (Vineri, 5 septembrie 2014, 8:18)

    NickNickart [anonim]

    pentru propriul electorat, a simtit ca incepe sa piarda din propriul electorat si a renuntat la popcorn flavors
  • +11 (13 voturi)    
    ponta a inteles ca electoratul lui e retardat (Vineri, 5 septembrie 2014, 8:41)

    qwerasdf [utilizator]

    si acum chiar nu-i pasa ce scoate pe gura. Pentru el e totul un joc, ii place sa-si simta puterea. Sper ca dupa urmatoarele alegeri acest rebut al naturii sa dispara definitiv din scena politica, odata cu el sper sa mai dispara si altii.
  • +11 (13 voturi)    
    obraz gros (Vineri, 5 septembrie 2014, 8:59)

    nedumeritul [utilizator]

    Trebuie sa ai obrazul foarte gros ca in lipsa unor informatii temeinic verificate sa declari public ca presedintele tarii tale tradeaza Romania.....de pe pozitia de prim ministru.....nici huliganii de cartier nu se comporta asa....naucitor....huliganii de stadion sunt mai civilizati....
  • +14 (16 voturi)    
    Noi peste 5 ani te vedem (Vineri, 5 septembrie 2014, 9:03)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Acolo de unde ai plecat - spaland vase intr-un fast food din Paris. Din acest important post de comanda vei conduce destinele UE. E cu adevarat dureros si penibil ca un chelner mitoman, plagiator si incompetent a fost adus, de grupuri mafiote, la conducerea Romaniei. Aceasta e adevarata rusine pe care trebuie sa o suportam la fiecare intalnire sau iesire in exterior. Acesta e motivul pentru care se merge sa se caute aplauze intr-un stat totalitar comunist (similitudinea cu ceausescu e imposibil de ignorat pentru ca are o cauza comuna - dorinta de a fi adulat si frustrarea la izolarea de catre puterile democratice).
    • +2 (2 voturi)    
      Bine zis .... (Vineri, 5 septembrie 2014, 12:41)

      conul [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

      .... 100% esenta de adevar.
  • +12 (14 voturi)    
    Ai umplut-o de sânge, dom' doctor (Vineri, 5 septembrie 2014, 9:11)

    un-buburuz [utilizator]

    Ponta la 5 iulie 2013:
    "Pe domnul preşedinte nu prea il mai bagă nimeni în seamă. Vă minte"
    Pînă la urmă, cum a rămas: îl bagă sau nu?
  • +7 (7 voturi)    
    revoltator (Vineri, 5 septembrie 2014, 10:06)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Este jignitor ca Ponta sa ne vorbeasca in acest fel.
  • +8 (8 voturi)    
    Dincolo de palavre, e un mare nimic... (Vineri, 5 septembrie 2014, 10:12)

    Metec [utilizator]

    Incerc sa inteleg de ce multi oameni care au muncit si muncesc serios in viata, care si-au crescut bine copiii si nu au a-si face vreun repros moral, ajung sa se uite in gura unui papagal politicianist de cea mai joasa speta, ca acesta... Raspunsul nu poate fi decat naivitatea sau prostia! Cum poti, ca om cu scaun la cap, sa-l crezi pe unul care n-a facut nimic, decat prostii, de cand ocupa postul acesta de prim-ministru?!?! Baiatu' asta, care se viseaza pe cai mari, nu stie decat sa-si faca imagine, iar asta ii asigura voturi! Nu, e clar, trebuie facut ceva serios cu educatia acestui popor, pe care prostia si ignoranta il condamna la inapoiere, pe vecie...
  • +8 (8 voturi)    
    Limbaj de bulevardist,comportament de derbedeu (Vineri, 5 septembrie 2014, 10:15)

    andreesanu [utilizator]

    Cind lipsa de educatie este completata cu lipsa de demnitate vine de la sine iresponsabilitatea,incompetenta si mitocania sa puna capac.
    Romani i-ati dat un deget prostului si acuma nesimtitul vrea totul si viseaza cai verzi pe pereti.
    Natia asta nu poate fi guvernata la nesfirsit prin prostie,hotie,minciuni,aranjamente,circ de mahala.
    Derbedeii v-au amanetat viitorul vostru si al urmasilor,azi acesti derbedei si-au pierdut controlul si au luat-o razna in toate ,e timpul sa-i trimiteti unde le e locul hotilor,mafiotilor,iresponsabililor -dupa gratii cu pramatiile si clica lor.
  • +4 (4 voturi)    
    halal premier... (Vineri, 5 septembrie 2014, 11:09)

    Mamuk [utilizator]

    O exprimare jalnică are premierul României, dar cum altfel poate presta la antena3 ?! Oare se poate mai jenant de-atât ?!
    Sperăm că, totuşi, alegătorii vor discerne între a vota acest incompetent şi un candidat cu adevărat potrivit pentru preşedinţia ţării...
  • +3 (3 voturi)    
    recapitulare (Vineri, 5 septembrie 2014, 12:40)

    barba-neagra [utilizator]

    Il suspendam pe Presedintele Basescu pentru ca:
    1. a cerut echipament militar pentru Ucraina (lucru confirmat de NATO in Irlanda, dar negat si criticat de premierul Ponta, dupa o vizita in China);
    2. a lucrat-o pe Corina Cretu, insistand ca ea sa primeasca "ajutoare umanitare" :) desi oficial dar si practic nu exista dovezi in acest sens, in afara incompententei doamnei "omul lui Iliescu".
    Pe scurt acestea sunt actele de tradare in viziunea domnilor Ponta, Tariceanu si... Zgonea.
  • +4 (4 voturi)    
    am si io un vis : (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:21)

    coor [utilizator]

    peste 5 ani sa fi trecut macar 4 de cand v.v.ponta ne scrie pe blog din puscarie ,si eu ma pot plimba pe autostrada transilvania de la un capat la altul , blestemindu-l pe nastase si sova !!!
  • +4 (4 voturi)    
    nesimtitul... (Vineri, 5 septembrie 2014, 16:25)

    ..13 [utilizator]

    Uite ce scriu ziarele din irlanda:

    he incoming Commission President, Jean Claude Juncker, is meeting with all 27 incoming Commission nominees this week before considering the options over the weekend. An announcement on who gets what is expected next Tuesday.

    Brussels officials said that Mr Hogan, a former environment minister, remains a strong contender for the post of Agriculture Commissioner which controls up to 40pc of the EU's annual budget of €150bn and carries considerable clout across the entire EU system.

    His hopes have been buoyed by the Romanian government signal that they may not renew the mandate of their current Commissioner, Dacian Ciolos. who holds the agriculture post, and send a woman in his place.
    - See more at: http://www.independent.ie/irish-news/politics/phil-hogans-big-job-interview-in-brussels-30560917.html#sthash.N7MRmLTw.dpuf
  • +5 (5 voturi)    
    Victor Viorel, (Vineri, 5 septembrie 2014, 17:24)

    John M. [utilizator]

    Tu ai intrat in Liga I a marilor puteri in pantaloni scurti si cu un t-shirt cu portretul lui Che pe piept. Cochetaria Vestului cu comunismul se incheiase inca de prin anii 70, dar tu ai ramas fascinat de Iliescu. La Newport se joaca o carte istorica, dar tu te-ai dus in China sa te joci cu trenuletul.
    Baiete, esti in afara vremurilor...
  • 0 (0 voturi)    
    comentriu (Duminică, 7 septembrie 2014, 7:27)

    Livut [utilizator]

    Inca o minciuna gogonata tipic mitoman Ponta