Ministrul Educatiei, incurcat de limba romana: "Aveti una dintre cea mai frumoasa scoala din Bucuresti"

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 15 septembrie 2014, 19:41 Revista Presei | Radio TV

Remus Pricopie
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, prezent luni la deschiderea anului de invatamant la o scoala din Capitala, a comis o noua gafa. Dupa ce duminica seara, intr-o emisiune tv, a fost pus in incurcatura de legenda lui Romulus si Remus, in discursul sustinut la scoala 311 din sectorul 6, Remus Pricopie a strecurat un dezacord gramatical, relateaza Digi24.

"Interventia mea se opreste aici, aproape se opreste aici, nu inainte de a va spune dumneavoastra, copiilor si parintilor, ca aveti una dintre cea mai frumoasa scoala din Bucuresti", a spus Remus Pricopie.

Ministrul Educatiei este autor si coautor a 6 volume, dar si autor a 28 de articole stiintifice publicate in jurnale de specialitate, dupa cum reiese din CV-ul publicat pe site-ul Guvernului.
























5836 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    O avea,ca pe vremuri,4 clase+facultatea! (Luni, 15 septembrie 2014, 20:56)

    gica43 [utilizator]

    Nu conteaza prea mult cat de imbecil este pricopie-on a vu d'autres-ci conteaza cat de imbecil trebuie sa fii incat sa-l pui ministru al Educatiei si sa- mai si tii acolo !!
    • -9 (13 voturi)    
      off-topic (Luni, 15 septembrie 2014, 23:14)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      ...aveti una dintre, cea mai frumoasa scoala din Bucuresti... este corect! :)
      • +5 (5 voturi)    
        intrebare (Marţi, 16 septembrie 2014, 8:03)

        moby dick [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        tu chiar existi ?
        • +4 (4 voturi)    
          Da, exist (Marţi, 16 septembrie 2014, 9:22)

          dihania [utilizator] i-a raspuns lui moby dick

          Sunt pricopie :P
    • +16 (16 voturi)    
      Prin extrapolare (Marţi, 16 septembrie 2014, 5:36)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      putem spune astfel: "Fa ponta, esti unul dintre cel mai prost premier al Romaniei, care a numit in fruntea Educatiei unul dintre cel mai prost ministru." Corect, domnu' ministru?
  • +10 (14 voturi)    
    Limba noastra-i o povara... (Luni, 15 septembrie 2014, 21:17)

    elephantul_mishu [utilizator]

    Probabil ca s-a razgandit in timp ce vorbea si a vrut sa nominalizeze scoala ca fiind cea mai frumoasa" si uite asa a aparut balba... Sau poate nu, poate asa stie el sa vorbeste... vom vedea in timp.
    • +15 (15 voturi)    
      Se mai intampla, cand esti incet la minte (Luni, 15 septembrie 2014, 22:58)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui elephantul_mishu

      sa te razgandesti pe parcurs in timp ce te scremi sa scoti o fraza pe gura; n-ar fi mare nenorocire.
      Dar este uluitor pentru un roman sa vorbeasca de "o vulpe" la legenda lui Romulus si Remus. Acest mit a fost adoptat in cultura poporului nostru aproape ca un mit fondator. Un ministru al educatiei care a dovedit ca nu-l cunoaste ar trebui silit sa-si dea demisia.
      Si pe acest specimen il cheama Remus!!
      • +10 (10 voturi)    
        scuze... (Luni, 15 septembrie 2014, 23:39)

        elephantul_mishu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        Nu vazusem faza cu vulpea... personajul incepe sa semene cu fostii activisti de partid, oameni de aciune, nu de fineturi intelectuale; c-o fi vulpe, c-o fi lupoaica, sa nu ne impiedicam in detalii, tovarasi!
        • +8 (8 voturi)    
          era barza (Marţi, 16 septembrie 2014, 8:45)

          Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui elephantul_mishu

          Daca ar fi fost vulpe sau lupoaica, Romulus si Remus ar fi fost gasiti intr-o vizuina, nicidecum intr-un cuib.
          Dar pentru ca, potrivit d-lui ministru (sa traiti, am onoarea!), cei doi prunci au fost gasiti intr-un cuib, e limpede ca nu e nimic miraculos in nasterea lor: si pe ei i-a adus barza, ca pe toti muritorii de rand.
      • +2 (2 voturi)    
        culmea e ca-l cheama... (Marţi, 16 septembrie 2014, 12:15)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        ...il cheama chiar Remus pe Remus Pricopie.
    • +3 (3 voturi)    
      Cogito ergo sum (Marţi, 16 septembrie 2014, 7:05)

      Doriado [utilizator] i-a raspuns lui elephantul_mishu

      Mai degraba nu s-a gandit inainte de a incepe sa vorbeasca.
      • +2 (2 voturi)    
        Ba bine ca nu! (Marţi, 16 septembrie 2014, 12:49)

        geodor [utilizator] i-a raspuns lui Doriado

        Be eu cred ca s-a gandit. Da' numa' atata poate omu' !
    • +2 (2 voturi)    
      Neah... (Marţi, 16 septembrie 2014, 12:48)

      geodor [utilizator] i-a raspuns lui elephantul_mishu

      Avand in vedere antecedentele (vezi vulpea din cuib), eu pariez ca exact asta a vrut sa spuna.
    • +1 (1 vot)    
      eu cred (Marţi, 16 septembrie 2014, 14:35)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui elephantul_mishu

      ca s-a molipsit de la Vanghelie via Marina Grapini...
  • -12 (20 voturi)    
    Precum EBA (Luni, 15 septembrie 2014, 21:18)

    CICEROnescu [utilizator]

    Unii nu vrea sa vorbeste cu tine.
    • +4 (10 voturi)    
      hai dormi... (Luni, 15 septembrie 2014, 23:33)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      .. e trecut de ora 5... ora michiduților de la stat de plecat acasa...
  • +20 (22 voturi)    
    care este! (Luni, 15 septembrie 2014, 21:26)

    zaboo [utilizator]

    si asta e "capu' la educatie", nene! cand ma gandeasc ca ASTIA radeau de EBA ma apuca rasul!
  • -4 (12 voturi)    
    nod in papura (Luni, 15 septembrie 2014, 21:59)

    zone [utilizator]

    Pentru cine n-a vorbit niciodata in public e usor sa arate cu degetul. Lasati prostiile astea, omul evident nu e un agramat. Mai bine judecam deciziile cu impact asupra viitorului nostru populiste, marca Andronescu, pe care le ia - gen facultate fara bac, macelarirea legii invatamantului pentru perpetuarea dinastiilor din rectorate, samd.
    • +9 (9 voturi)    
      niste carcotasi (Luni, 15 septembrie 2014, 22:27)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui zone

      Domnul Ministru a vorbit foarte corect. Se spune "aveti una dintre cea mai frumoasa scoala din Bucuresti" atunci cand in Bucuresti este o singura scoala frumoasa. Stie remus/romulus asta ce spune :)
    • +2 (2 voturi)    
      Care nod in papura??? (Marţi, 16 septembrie 2014, 10:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui zone

      E adevarat ca vorbitul in public implcia si ceva emotii, care pot genera bilbe din astea.
      Dar asta era scuzabil la EBA, o fatuca fara experienta la asha ceva. Apropos, eu sunt convins ca majoritatea gafelor ebei au avut drept cauza faptul ca vorbea in public.

      Dar la ditamai rectorul Scolii Nationale de Studii Politice si Administrative, e de-a dreptul penibil sa apara asemenea bilbe. Cum poti fi rectorul scolii de studii politice si administrative si sa nu fii in stare sa tii o cuvintare la deschiderea anului scolar? Scuza ta e de-a dreptul penibila.

      Iar faculta fara bac si macelarirea legii educatiei au articole dedicate, cel putin pe hotnews.
  • +11 (11 voturi)    
    cea mai valoroasa... (Luni, 15 septembrie 2014, 22:00)

    mache [utilizator]

    ... ministru
    • +8 (8 voturi)    
      e la fel de valoros (Marţi, 16 septembrie 2014, 0:38)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mache

      cum e si Ponta CA CAndidat
      • +8 (8 voturi)    
        Substantive comune! (Marţi, 16 septembrie 2014, 5:33)

        Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Cuvintele "ponta" si "pricopie" se scriu cu "p" mic, fiind substantive comune. Efortul de a scrie cu "P" mare se depune in alte circumstante.
  • +13 (13 voturi)    
    Pricopie - Analfabet (Luni, 15 septembrie 2014, 22:06)

    24alex24 [utilizator]

    Cu PSD merge treaba ca pe roate (patrate).
  • +11 (11 voturi)    
    Ce atâta școală .. (Luni, 15 septembrie 2014, 23:15)

    yoko ono [utilizator]

    Poți fi bou, poți fi analfabet-muci, poți fi șpăgar ..

    Oricare din calitățile astea te fac ministrul Educației.
    Ce folo atunci să mai faci școale, faculteți, doctorante, ..
  • +4 (4 voturi)    
    Ne-a procopsit Viorel si cu un PriCOPIE ! (Marţi, 16 septembrie 2014, 8:40)

    Plagarus [utilizator]

    Si-a trecut si " cinstitul " asta in CV o diploma PE CARE NU A OBTINUT-O !!
    " Dansul " spune ca a facut studii de Politici publice in invatamantul superior, la Universitatea George Washigton in perioada 2003-2004, dar nu apare in baza de date ca ar fi finalizat ceva studii acolo sireacul !

    Tot sistemul de invatamant superior romanesc este ridicat pe un fundament fragil,mai laes la nivel de doctorate, lectori, conferentiari, profesori.
    Desi beneficiaza de sprijinul Agentiei Universitare a Francofoniei ( 810 universitati in 88 de tari ), Proiectul Internet Society de verificari de diplome a fost ignorat de " cinstitii " doct/torului Viorel.
    Doar angajatorul poate pune presiune pentru imbunatatirea calitatii Cv-urilor, ori in Romania primul angajator este..........statul !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    de la (Marţi, 16 septembrie 2014, 10:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    apropierea de udmr i se trage, numai aia incurca genurile in limba romana. Ce carte bun am citit...
  • +1 (3 voturi)    
    Interviu cu ministru 1 (Marţi, 16 septembrie 2014, 11:37)

    MarinBaboi [anonim]

    Cind se sta la rind cu noptile la PUPAT MOASTE de ce ne miram ca avem asemenea ministrii ?Ce ziceti de multimile care alearga sa-i pupe,sa faca poze cu ei.Nu vedeti in ce hal ne-am timpit (ne-au timpit).Asa se indobitoceste un popor ce are o tara bogata si nu este in stare sa-i foloseasca bogatiile. Intrii cu NATO peste el,intrii cu UE peste ei,numesti conducatori de la INALTA POARTA patati,analfabeti,distrugi industrializarea,distrugi educatia si COLONIA iti apartine.POPOR ROMAN TREZESTETE !