Iohannis, la Realitatea TV: Relatia mea cu fostii lideri PNL, intre inexistenta si in curs de racire/ Toate cele 6 locuinte pe care le am valoreaza cat un aparatament de Bucuresti

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 22 septembrie 2014, 22:25 Revista Presei | Radio TV

Klaus Iohannis
Foto: Agerpres
"Poate va surprinde ceea ce va zic, dar eu am o parere foarte buna despre serviciile secrete romanesti. Traim intr-un stat din UE, avem parteneri seriosi, iar serviciile isi fac bine treaba. Eu cred ca cel care a deschis aceasta tema (n.r. Traian Basescu) este dator sa o si inchida", a declarat Klaus Iohannis la Realitatea TV vorbind despre declaratiile lui Robert Turcescu.

Iohannis crede ca "tema serviciilor secrete nu are ce cauta in campania electorala", ca este "o fumigena" lansata de presedintele Basescu din diferite considerente electorale.

Despre cele sase locuinte detinute

  • Am cumparat atunci cand sasii au inceput sa plece profitand de preturile mici.
  • Prima locuinta am cumparat-o in 1994
  • Lumea tot vorbeste despre cele 6 case ale mele dar este vorba despre niste locuinte modeste. E vorba despre casa unde locuiesc eu, mai am doua case mici cu cate doua camere si restul apartamente.
  • Toate cele 6 locuinte pe care le am valoreaza cat un aparatament de Bucuresti

Despre relatia cu fostii lideri PNL

  • Am o relatie foarte buna cu domnul presedinte Quintus. Chiar ma bucur cand il vad, cred ca si domnia sa se bucura cand ne intalnim.
  • Cu alti fosti presedinti relatia mea este undeva intre inexistenta si in curs de racire.
  • Cu domnul Tariceanu stiti bine ca suntem in optiuni diferite, eu am ramas mai de partea liberala, domnia sa s-a tras mai catre PSD.
  • Cu domnul Stolojan nu am avut niciodata vreo relatie, ne cunoastem, ne respectam, atat.
  • Iar cu domnul Crin Antonescu e o relatie...usor mai distanta decat a fost acum cateva luni de zile.
  • Am mai vorbit la telefon cu Crin Antonescu, dar recunosc ca destul de rar.























4293 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    Locuinte modeste dintr-un salariu si mai modest (Luni, 22 septembrie 2014, 23:40)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Daca nu chiar derizoriu. Ma intreb ce pazesc DNA si ANI, trebuie luat domnul in cauza, se inmulteste salariul cu nr de luni lucrate si restul se confisca. Va candida astfel curat si va pierde senin.
    • -1 (1 vot)    
      acu inteleg (Marţi, 23 septembrie 2014, 2:03)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      acu inteleg cum a putut sa-si ia 6 case din meditatii, pt ca toate cele 6 case abia fac cat un apartament in bucuresti
    • -1 (1 vot)    
      Cat de fals este omul asta (Marţi, 23 septembrie 2014, 10:50)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Nu-mi vine sa cred cu cata usurinta poate sa minta. El este promotorul unui alt fel de a face politca??? Ne asteapta vremuri grele...

      De ce minte? Pai tot in aceeasi declaratie pe care o gasiti pe site-ul ANI (http://declaratii.integritate.eu/UserFiles/PDFfiles/RP676_122839-C30-I780_2-ANI_BEC3-L334-00001[061974]ready//DA_2014-09-19_IOHANNIS%20G.H.%20KLAUS%20WERNER_61741134.pdf)

      se spune asa la rubrica venituri: "venituri din cedarea folosintei bunurilor", altfel spus inchirere: 114.066 RON x2 = 228.132 RON = aprox 52.000 EUR/ an adica peste 4000 EUR/luna. E dublat pt ca bunul este detinut 50%-50% de el si sotie, deci sunt doua venituri (si nu cum se sustine pe Hotnews in celalalt articol).

      La un calcul standard, valoarea imobilului, luand in calcul chiria pe 20 de ani se apropie de 1.000.000 EUR. Ce mai e de spus?


      Cam ce valoare sa aiba acest/e imobil/e de pot fi inchiriate cu o astfel de suma?

      Ce sa mai vorbim de "umilele" case si apartamente cu suprafete de 377m2, 253m2, 166m2 ?
  • +2 (2 voturi)    
    Eu nu am o parere buna despre serviciile romane (Luni, 22 septembrie 2014, 23:51)

    Clop [utilizator]

    Daca serviciile nu ar fi fost atat de politizate, niste chestiuni aflate astazi la vedere, ar fi fost demult rezolvate, aneantizate, neesentiale.
    -----------------------------------------------------------------------------
    Domnule Johannis, daca astazi a cazut motiunea de cenzura impotriva guvernului Ponta, trebuie sa va pregatiti din toate unghiurile pentru intalnirile decisive de la TV si nu numai, dumneavoastra ca un candidat printre multi altii.
    -----------------------------------------------------------------------------
    Nu ne intereseaza cate case are cineva, ci ceea ce stie sa faca in mod real, cum sa fie bun manager si diplomat/ mediator intr-o functie si gospodarul tarii.

    Dintre candidatii care sunt anuntati, nici unul n-a mai fost presedintele Romaniei, dar totusi exista un Ponta, lansat pe stadion si sustinut de baroni si interesele de grupusculi secu'&business, care fac jocurile politice in Romania.

    Dvs., in campanie, trebuie sa iesiti la atac, pentru ca lupta nu va fi dominata de fair-play, ci de gong-uri pentru o noua runda si ghioage.
    • -1 (1 vot)    
      cita inocenta... (Marţi, 23 septembrie 2014, 0:54)

      Stars_and_Stripes [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Daca tu crezi ca baronii aia vor avea vreo jena daca ajunge Iohanis presedinte, ai trait degeaba in ultimii 20 de ani.
  • -1 (9 voturi)    
    da (Marţi, 23 septembrie 2014, 0:11)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    are sase colibe in sibiu, din nuiele, acoperite cu stuf, care valoreaza cit un apartament cu doua camere in fundul berceniului. Cind il auzi, mai ca-ti vine sa-l crezi.
    Ce om modest.
    • 0 (2 voturi)    
      doar asa putea sa le ia din meditatii (Marţi, 23 septembrie 2014, 2:04)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      :)))
      pt ca sunt ieftine casele la sibiu
  • -1 (5 voturi)    
    hilar (Marţi, 23 septembrie 2014, 0:41)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Relatia asta (chiar si distanta) cu Antonescu arata cit de sus cu pluta este acest om. Inca nu m-am decis care-i dezastrul cel mai mare, el, Ponta sau Udrea.
    • +2 (2 voturi)    
      destul de relevant.. (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:38)

      obaput [utilizator] i-a raspuns lui Stars_and_Stripes

      ..daca tu il compari pe mister Klauss cu Ponta WunBun inseamna ca urmaresti de maine detaliile acestei campanii si probabil cataloghezi oamenii cu pareri diferite drept basisti. Fara nicio urma de propaganda..dar Iohannis are infinit mai multa clasa decat domnul MTO si partidu lui. Romania nu e obisnuita cu astfel de politica. Hai sa-l lasam pe marinimosu asta sa dea toti banii din guvern acum in campanie si la anu' sa acoperim noi, milogii, din taxe facute cado' de la 1 ianuarie :)
  • 0 (0 voturi)    
    liberali? (Marţi, 30 septembrie 2014, 14:58)

    PetrescuCiprian [utilizator]

    Iohanis a ramas spre liberali? De cand se muta ALDE in PPE?