Victor Ponta, despre scandalul "ofiterului acoperit": In 2012, "Vocea Rusiei" scria ca Basescu va incerca sa acrediteze ideea ca Ponta este agent al unei puteri straine

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 24 septembrie 2014, 22:30 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta
Foto: captura Antena 3
Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri seara, la Antena 3, comentand declaratiile presedintelui Basescu privind faptul ca unul dintre candidatii la prezidentiale este ofiter acoperit, ca aceasta teorie a aparut in 2012 in ziarul "Vocea Rusiei" care sustinea ca Traian Basescu va incerca sa acrediteze ideea ca Victor Ponta este agent secret al unei puteri straine.

Ponta afirma ca totul este o manipulare a presedintelui Basescu "care simte ca pierde puterea".

Alte declaratii:
  • Vom face dreptate pana la capta dar nu ne vom razbuna pentru ca noi le suntem superiori
  • Oamenii care ne-au votat nu au fost toti pentru USL ci multi au fost impotriva lui Basescu si ne-au votat ca sa scapam de regimul lui
  • In 10 ani de zile in Romania a fost cultivata dezbinarea, ura, persecutarea celor care nu au fost cu ei.
  • Principala mea critica la adresa domnului Iohannis este ca reprezinta doar un pion in mana lui Traian Basescu ca sa-si asigure el in continuare puterea.























5069 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    bravo victore. (Miercuri, 24 septembrie 2014, 22:33)

    ouyang [utilizator]

    deja pregatesti apararea?
    • +10 (10 voturi)    
      Hai ca esti de-o prostie rara, Ponta! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:04)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Te-ai deconspirat singur!...
      • +1 (1 vot)    
        Ce film prost (Joi, 25 septembrie 2014, 17:53)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Prost film. Dar ca idee, de ce ar fi aparat Vocea Rusiei un agarici ca Ponta? De ce tocmai pe el?
        Ca sa nu mai spun ca daca Rusia sustine pe cineva atunci poti fi sigur ca acel cineva s- nascut cu secera si ciocanul in mana.
    • +7 (7 voturi)    
      mitomanu (Joi, 25 septembrie 2014, 0:08)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Ne explica despre ura infractorilor fata de lege.
    • +11 (11 voturi)    
      Super (Joi, 25 septembrie 2014, 0:50)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Ce, fa ponta, aveai chef de o deconspirare? Care va sa zica, matale esti ofiterul acoperit! Si inca al rusilor!
  • +22 (26 voturi)    
    Rugăminte. (Miercuri, 24 septembrie 2014, 22:36)

    ionv [utilizator]

    Cine are abonament la Vocea Rusiei este rugat să verifice spusele premierului.
    • +10 (10 voturi)    
      . (Miercuri, 24 septembrie 2014, 22:46)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui ionv

      si daca ar fi adevarat ca au zis .... inseamna ca Ponta ia de bun tot ce se spune acolo?!
    • -6 (10 voturi)    
      optiunea nucleara (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:06)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ionv

      http://romanian.ruvr.ru/2012_12_10/USL-a-caStigat-alegerile-Ce-urmeaza/

      Hehe, se pare că Turcescu a luat bomba asupra lui. Banzai!
    • +9 (9 voturi)    
      nu ai nevoie de abonament (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:24)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui ionv

      http://romanian.ruvr.ru/

      ai acolo toata strategia usl din 2012. pa gratis.

      oricum ponta se adreseaza idiotilor. nu poti sa pui baza pe ce spune el. el se adreseaza oamenilor cu memoria de 5 secunde.

      ws
    • +4 (4 voturi)    
      chiar crezi ce spune Plagiatorul? (Joi, 25 septembrie 2014, 0:18)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui ionv

      mai ai timp pentru așa ceva?
    • +7 (7 voturi)    
      123 (Joi, 25 septembrie 2014, 1:04)

      xna [utilizator] i-a raspuns lui ionv

      cine naiba citeste vocea rusiei :))
  • +8 (8 voturi)    
    Gura pacatosului (Miercuri, 24 septembrie 2014, 22:47)

    Malone_M [utilizator]

    Vocea rusiei zici, mister pontea? Prima iubire nu se uita, cred ca e valabil si pentru primul stapan, mai ales cand ai dus si duci o viata de sluga. Mongolu' face pe durul cu mama rusie ca sa cante ca Vestul dar nimeni nu stie ce e in inima lui, asa ca atunci cand poate, mai pupa si el poala jupanului.
  • +9 (9 voturi)    
    zice mafiotul: (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:01)

    ws [utilizator]

    "Vom face dreptate pana la capta dar nu ne vom razbuna pentru ca noi le suntem superiori"

    ei bine, ei se vor razbuna in continuare, pentru ca lavinia stanciu, codruta kovesi, lucian papici, camelia bogdan, daniel morar si restul gastii va sunt "inferiori"

    ei ii sunt inferiori lui ponta victor, mazare radu, duicu adrian, constantinescu nicusor, nicolescu constantin, dragnea liviu, stanciu bunea.

    go figure.

    ws
  • +8 (8 voturi)    
    Ohohoho da' de ce te-ai speriat Dofttore? (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:09)

    Wanheda [utilizator]

    Ce sari asa de fund in sus, ca agentul Baronilor esti. O sa aflam curand ca esti si al rusilor? Ca tot ai batut caile Asiei prin Kirghistan, China, etc.
  • -8 (12 voturi)    
    opinie 1 (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:12)

    zar-zar [utilizator]

    opinie XXXXXX
    Am vrut sa postez la Nastase despre Turcescu, dar prefer aici pentru ca mi se pare important si general valabil.
    In situatia lui de eliberat conditionat, Nastase are dreptul la opinie. Daca credeti altfel, mergeti si impuscati-l - veti fi fericiti, nu-i asa?
    Pine cind voi vedea si alte programe, ale altor candidati, ce propune Ponta mi se pare onorabil.
    Apropo de plagiat, in texte juridice, cam toata lumea plagiaza - daca te referi la un text si nu-l preiei in intregime, risti sa-i pierzi sensul. Ati observa ca in toate documentele legale se mentioneaza aliniatul, paragraful, samd. Asta inseamna plagiat? Comisia care a anulat acuzatia asta a si explicat. Autorul textului in cauza a si declarat ca nu are nici o problema, si asa textul respectiv era doar o versiune mai veche, pe care a modificat-o ulterior.
    Intre Basescu si Nastase nu-i nici o diferenta. Au fost parteneri si nu s-au inteles. Basescu l-a asteptat la cotitura - asta dovedeste ca a fost mai tare. Roata o sa se invirta si probabil ca va scrie si el amintiri la umbra. Nu-i doresc asta, dar este o posibilitate.
    Cind a candidat pentru presedentie, Basescu a declarat ca nu a avut nici o colaborare cu sesuritatea, si a fost .. crezut pe cuvint. Poate ca nu stiti cine a fost Basescu in timpul lui Ceausescu. Poate ca nu stiti de libertatea de actiune pe care a avut-o in Marea Nordului. Poate ca nu stiti ca navigind peste licenta lui si a traficat arme. De catastrofele de navigatie care au costat Romania ati auzit? In timpul lui Iliescu a asigurat transportul minerilor la Bucuresti - de mineriade am auzit de la romani. Nu stiu cit de comunist a fost, dar ca afost securist, este fara indoiala. Si serviciile de securitate isi au rolul lor in apararea tarii, nu este de contestat. Dar abuzurile, sub acoperire sau nu, au fost si sunt o realitate.
    Printre cei multi care nu fac altceva decit sa injure, vad si comentarii, justificari - toate fiind opinii de luat in considerare si discutate.
  • -7 (11 voturi)    
    opinie 2 (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:16)

    zar-zar [utilizator]

    Apreciez cind omul demonstreaza ca vrea ceva, cind balacareste ... probail ca este, doar, in asteptarea feliutei.
    Se pare ca vor fi 18 candidati la presedentie, impresionant de democratic. Dar probabil ca unii sunt numai de "colectare" (aranjamente si viitoare negocieri = murdarie). Neincrederea este, deci, justificata. Mai mult, nimeni nu poate garanta ca cel ales va fi ceia ce are nevoie poporul. Sa mai mentionez ca "marile influente" se vor manifesta, de fapt, asupra alesului final? Insa, una peste alta, neincrederea are o solutie indiscutabila: vointa poporului - obisnuiesc sa spun: daca gresim cu totii, nimeni nu este vinovat. Deci tot ce conteaza este o "unitate majoritara" de idei. Cind spun unitate majoritara, inteleg un minimum de 3/4 din populatie (peste 16 ani, cum a fost si in Scotia). Jumi'-juma', nu confera nici o stabilitate, nu spune nimic.
    Cum se poate atinge un asemenea nivel al vointei populare? Prin interese majore comune: somaj zero (program economic pe termen lung si corelat cu prioritatile nationale), apreciere si respect civic (remunerare conforma cu pregatirea, experienta, efortul depus), educatie si sanatate gratuita (suportata de la buget), fiscalitatea sa fie inclusa in preturi si salarii (dispare toata birocratia si structura de vatafi financiari, contributiile ajung la buget automat si 100%), desfiintarea licitatiilor prin atribuirea proiectelor functie de disponibilitatea imediata a fortei de munca (nimeni sa nu stea, ai terminat una primesti alta, ca nu lipseste), samd. La asemenea aspecte trebuie sa ne punem deacord, sa le discutam si media sa-si faca datoria completa: nu numai de informarea noastra ci si a alesilor (altfel trebuie sa iesim in strada ca sa fim auziti).
    Toate de mai sus, nu au nici o valoare daca alesii isi baga picioarele in ele. Trebuie sa poata fi controlati si obligati sa le instaureze si sa le respecte. Daca nu corespund acestei cerinte, sa plece la o munca mai usoara de care sa fie capabili.
  • +8 (8 voturi)    
    Vocea rusiei = finantare de 16 miliarde $ !!!! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:17)

    rov [utilizator]

    pentru ce ?
    Pentru a manipula ordinar!
    Ponta, tu citezi din mizeria aia? Chiar asa ?
    sau esti intr-adevar pe statul de plata?
  • -8 (10 voturi)    
    opinie 3 (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:17)

    zar-zar [utilizator]

    Intr-o tara civilizata, acest aspect este prevazut in Constitutie, in asa fel incit demiterea alesilor sa se faca imediat si legal. Demiterea si inlocuirea, desigur. Alesii trebuie sa stie de la inceput ce-i asteapta. Pentru acesta trebuie clarificat gradul de responsabilitate - cind lucrurile sunt clare, n-ai nevoie de Justitie. Ca sa fiu total clar: modificarea Constitutiei trebuie facuta inaintea alegerilor.
    Pentru ca am pomenit de Justitie, ce rol are, de fapt, Justitia? Sa urmareasc, sa prinda, sa judece si sa condamne. O cheltuiala imensa si inutila - condamnatul, dupa eliberare va fi mai bun? Faptul ca l-ai prins pe unul nu face decit ca altul sa se perfectioneze sau sa se protejeze - dar raul continua sa se faca. Sunt sigur ca voi fi mai bine inteles daca voi compara societatea cu familia. Cind un membru al familiei face o boacana - rufele murdare se spala in familie, nu-l trimiti in puscarie. Si lucrurile se aranjeaza, pentru ca nimeni nu face rele de al dracului, ci de nevoie. La fel si in societate, comunitatea judeca si pedepseste. Dar nu cu inchisoare. Omuciderea, pierderea unei vieti, intentionata (crima, inclusiv betia la volan) sau accedentala trebuie pedepsita exemplar - pedeapsa capitala. Nu consider ca este o barbarie ci o forma de preintimpinare. Deci nu este nevoie de inchisori intr-o lume civilizata.
    Deci cam asa vad eu ca internetul poate fi constructiv, imbunatatind calitatea comunicarii dintre oameni.
  • +10 (10 voturi)    
    daca a zis Vocea Rusiei... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:28)

    urob [utilizator]

    ca el nu e vreun Bond 007 ,atunci asa e!
    Cum sa nu crezi tocmai Vocea Rusiei?! Ca doar acest onorabil si independent post de stiri are legaturi chiar si la Kremlin.Si Putin sigur are dreptate ! Intotdeauna!
  • +9 (9 voturi)    
    probabil ca in 2012 (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:46)

    baimarean [utilizator]

    i-a luat gura pe dinainte pe cei de la Vocea Rusiei si nu l-au avertizat si pe Ponta
  • +8 (8 voturi)    
    vocea rusiei... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:53)

    sebagain [utilizator]

    a devenit si asta basista?
  • +9 (9 voturi)    
    cand minte? (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:56)

    tild [utilizator]

    Nea Ponta minte atat de des incat nici Vocea Rusiei nu ar trebui sa creada tot ce spune el :) Cred ca nici el nu mai stie ce a mintit in diverse ocazii. Singurul adevar pe care il stie este ca minte intotdeauna. :)
  • +4 (6 voturi)    
    Tupeu (Joi, 25 septembrie 2014, 0:08)

    miohaiham [utilizator]

    De borfași.mutate in RUSIA
  • +6 (6 voturi)    
    Am ajuns la capatul sacului (Joi, 25 septembrie 2014, 0:24)

    Clop [utilizator]

    Traim intr-o tara de fumigene de la un munte la celalalt.

    BOR-ul trage clopotele cu putere, discret, la vedere - un oximoron probat in practica politica curenta.

    Etc.

    Cine mai are putere, sa emigreze.

    Omul e in Disneyland. Gusa mare, ceafa mare, dos mare, tupeu mare, totul e hyperbolizat. Manelistul de serviciu din fruntea tarii imbalsamat si pomadat cu TV-ul.
  • +3 (3 voturi)    
    Evident ca "doctorul " WctorP-i,"conserva"ruseasc (Joi, 25 septembrie 2014, 5:15)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta a transmis Washingtonului mesajul că ţara nu este “o colonie” a SUA,!
    Vocea Rusiei este aproape sigură, după toate aceste indicii, că PSD "a virat spre Est" şi că România ar putea urma această cale.
    Dacă Bucureştiul va continua să pună justiţia în corzi, ar putea fi într-adevăr abandonată de aliaţii săi din Occident, iar locul lăsat liber de aceştia ar putea fi repede ocupat de Moscova, care în ultima vreme este tot mai interesată să-şi recupereze influenţa în Europa de Est.

    Viorele vezi, ( cacu ) cat te deplasezi mai catre est, cu atit dispare bunul simt” – hm, cand ai sa cresti mai mare ai sa incepi si tu sa faci diferenta intre bunul simt autentic, venit din educatie si morala sanatoasa, si bunul simt mimat, zambetul de plastic, fals si ipocrit tinut pe fata matale doar de urmatoarea baie de multime si aparitie tv.

    “Consiliul Național al Societății Civile” – îi știți, Dogaru, FACIAS, Asociația chiriașilor din casele naționalizate, toată rețeaua “civilă” creată și finanțată de Voiculescu Dan – au găsit un singur vinovat pentru eșecul tentativei de dinamitare a statului de drept in 2012 : Occidentul.”” ?!

    Rusia are agenti si prin parlamentul Romaniei ?
    Ponta cred ca are un FSB in ceafa iar telecomanda este la Moskova
    Dogaru asta e mare prieten cu Dughin , consilierul lui Putin .
    Nastase, PSD: fond informativ la nivelul UM 0625, UM 0195, UM 0544; Melescanu,: fond informativ la nivelul UM0544, UM 0195, UM 0625; Cosea: fond informativ la nivelul UM 0544, UM 0625, UM 0195; Mircea Pascu PSD: fond informativ la nivelul UM 0544, UM 0195, UM 0110; Radu Vasile, fost premier: fond informativ la nivelul UM 0610 si al Securitatii Municipiului Bucuresti; Eugen Dijmarescu: fond informativ la nivelul UM 0544, UM 0195, UM 0625; Alin Teodorescu,: fond informativ la nivelul Directiei a II-a, Securitatea Municipiului Bucuresti;Hrebenciuc, deputat PSD: fond informativ la nivelul UM 0110, UM 0195; Ilie Sarbu, senator PSD: fond informativ la UM 0610;
    • -1 (1 vot)    
      ce prafuri !! (Joi, 25 septembrie 2014, 12:57)

      makensen [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ce prafuri poate arunca acest Plagarus !!! Ce tare !! Cum le stie omul, cum ne da numere de unitati militare ! El nu stie ca deconspirarea ( daca stie ceva, ceea ce ma indoiesc) se pedepseste cu inchisoarea ? Dupa modul in care o face omul blufeaza, incearca sa bucure postacii portocalii, care, chiar cred ca tatuca Basescu ii va face fericiti si in urmatorii 199 de ani . Vise desarte, singura placere de a arunca prafuri nu-i mai incanta pe cei peste 7 milioane de oameni care s-au sculat din somn, si s-au convins ce hiena poate fi maidanezul. E timpul sa fie cautati alti aruncatori de prafuri, domnilor !! . Spre exemplu Udrea, Macovei, Predoiu etc Toti la un loc nu fac 3 procente.
      • +1 (1 vot)    
        Vrei nu vrei ,"Pantha rei!”bey makerosen (Joi, 25 septembrie 2014, 17:59)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui makensen

        Strabunicul lt. col. iar stranepotul doar maior ?!

        Acuma, daca ar ,,afurisi” pisica şi ar alunga-o in lume, păstrând totuşi cotoii, ar trebui schimbat personalul cu totul: doi căţei, doi tăuraşi, doi ţapi şi, bineînţeles, 9 călugari !

        Acum strabunicul este din Ardeal,in urma cu o luna de zile era etnic albanez.
        Pesedistilor unde dracului l-ati gasit ma pe Bula asta albanezo-italiano-ardelean născut în cartierul Ferentari ?


        Autobiografie Ponta :D

        "M-am nascut intr-un salcam,
        Intr-un cuib de cioara,
        Si de al dracu' ce eram,
        Scoteam mecla afara"

        Omul s-a nascut in cadrul Diviziei 1989 Aviatie calare,caruta 14,coviltirul langa cal :D Si a avut 7,4 bulioane de ametiti drept colegi de cort :D (Vlad Tepes )

        Daca bunicul se trage dintre albanezii emigrati prin Italia inainte de cel de-al doilea razboi mondial, cine naiba poate crede o asemenea gogorita, ca tatal acelui bunic fusese nascut in Ardeal !!! Si cum a ajuns sa devina tata al unui bunic albanez care era legat de maica-sa crestina dupa o musulmana reconvertita dupa sot, ca asta e chiar prea de tot !!! (Win Dos )
        • 0 (0 voturi)    
          Maestre, Caragiale era un neica nimeni ! (Joi, 25 septembrie 2014, 19:10)

          makensen [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          E clar ! Nu ai nici in clin nici in maneca cu "sobectul", stimabile ! Ai talent de 'scarta-scarta' pe hartie, ceea ce nu-i decolea ! Cu Pon't 'e"a chiar ma amuza bibliografia romanatata ! Si, " misi'pipi" cum spune compatriotul nostru Bula ! Credeam ca esti fan maidanezu' de la Cotroceni,
          marele carmaci care atunci cand se uita dupa slanina vede o blonda in alcov, iar cand sare in alcov, cade intr-o sticla ! E chestie de orientare...
          L-au lasat organele, si cele de la Odai, si cele de la podul Otopeni. E de notoritate , tradarea la romani este capitol de istorie ! Se pregateste acum pentru cursuri intensive la universitatea de stiinte inlantuite de la Rahova. Iti dai seama Plici'garule ce razboi va fi cand rudele celor din Petromin, tarati prin puscarii, Berceanu, Videanu, Duvaz,Sassu, Nastase, Voiculescu, Antonescu si alte cativa sute calcati in picioare de pitecantropul securist ,etc, etc, vor pune mana de la mana ? Subiecte de poeme o sa ai, maestre !! Apropo, vrei sa scrii si bibliografia romantata a maidanezului ? Iti dau eu elemente, cu surprize demne de infarct ...
  • +7 (7 voturi)    
    Ce idiot (Joi, 25 septembrie 2014, 8:36)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Arata de fapt ca este un agent de influenta rus spunand ca sefii lui de la Moscova l-au avertizat ca va fi deconspirat. Faptul ca Ponta se sprijina pe afirmatiile de la vocea Rusiei - organ de propaganda al Rusiei - spune tot despre stapanii lui adevarati.
  • +2 (2 voturi)    
    Atentie Pontica (Joi, 25 septembrie 2014, 10:50)

    dinoKiller [utilizator]

    Intre timp Vocea Rusiei s-a desfiintat, la fel cum se va intampla si cu tine - Micule Ceausescu
  • +1 (1 vot)    
    Citat (Joi, 25 septembrie 2014, 11:21)

    dinoKiller [utilizator]

    Vladimir Putin desfiinteaza agentia rusa de presa RIA Novosti si postul de radio Vocea Rusiei

    de I.R. HotNews.ro

    Luni, 9 decembrie 2013, 13:14 Economie | Media & Publicitate


    Presedintele rus Vladimir Putin a semnat un decret surpriza, publicat luni pe website-ul Kremlinului, prin care anunta desfiintarea agentiei ruse de stiri RIA Novosti, detinuta de stat, si inlocuirea acesteia cu agentia "Rusia Astazi", scrie BBC News.

    Noua agentie va fi condusa de jurnalistul Dmitri Kiselev, suporter al administratiei Putin.

    Si postul de radio Vocea Rusiei, de asemenea detinut de stat, a fost inchis. Decretul intra in vigoare imediat dupa promulgare.
  • +1 (1 vot)    
    Deci Daca ... (Joi, 25 septembrie 2014, 11:28)

    dinoKiller [utilizator]

    Rusilor le-au aparut gandaci pe documente in aparatul de stat când i-au suparat pe englezi ( a se vedea stirille din 2009) ma intreb ce unghiute de dama il vor alinta pe Pontica in campanie