Elena Udrea, despre Dorin Cocos si dosarul licentelor Microsoft: Pentru activitatea lui raspunde personal

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 septembrie 2014, 22:48 Revista Presei | Radio TV

Elena Udrea a declarat marti seara ca fostul sau sot, despre care un martor a afirmat ca ar fi primit mita "8-9 milioane de euro" in dosarul Microsoft, este un om care era implicat in afaceri cu mult inainte de casatoria lor si care raspunde personal pentru activitatea sa.

Intrebata cum vede faptul ca numele lui Dorin Cocos apare in dosarul Microsoft, Elena Udrea a subliniat ca principiul ei este "Fiat justitia, et pereat mundus". Ea a explicat ca fostul sau sot era om de afaceri cu mult inainte de casatorie.

"Activitatea lui e una pentru care raspunde personal", a subliniat Elena Udrea, notand insa ca acest dosar arata realitatea oculta dintre mediul de afaceri, clasa politica si institutii din Romania.

Un martor audiat de DNA in dosarul licentelor Microsoft le-a declarat anchetatorilor ca omul de afaceri Dorin Cocos si primarul orasului Piatra Neamt, Gheorghe Stefan, au primit "opt-noua" milioane de euro, respectiv "circa trei milioane de euro", pe durata derularii contractelor.

Declaratiile martorilor sunt prezentate in documente ale procurorilor anticoruptie, aflate printre cele prin care se cere aviz pentru inceperea urmarii penale a noua fosti ministri, in acest dosar.












VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
4873 vizualizari
  • +3 (13 voturi)    
    Udrea face numai politica? (Marţi, 30 septembrie 2014, 23:13)

    transalpinarum [utilizator]

    atunci ne poate explica de unde are bani de vuitoane, mertzane, case? din ce venituri de politician?!
    • 0 (6 voturi)    
      ... de la ... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 8:07)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      ... "sponzori "... .
    • +1 (5 voturi)    
      Udrea face numai politica?. (Miercuri, 1 octombrie 2014, 12:53)

      AureliaIonescu [anonim] i-a raspuns lui transalpinarum

      Udrea se leapada de Cocos . Da dupa ce l-a jecmanit !. Apoi s-a apucat ( Udrea ) de "sex politic" , daca nu stiti ce inseamna asta ,va spun eu : cand dai din c - r ca sa ajungi in functii inalte in stat ( de exemplu Presedinte) atunci inseamna ca esti o prostituata ( la propriu) politica .Este clar , nu?! .
  • +4 (10 voturi)    
    heh (Marţi, 30 septembrie 2014, 23:22)

    Ar3s [utilizator]

    sa raspunda personal. Nu...partajat.
  • 0 (8 voturi)    
    ii va veni scadenta (Marţi, 30 septembrie 2014, 23:45)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    /// si ei sa raspunda personal...
  • -5 (15 voturi)    
    Asa da politician! Nota 10 Udrea (Marţi, 30 septembrie 2014, 23:54)

    Cristiann80 [utilizator]

    Raspunsul este de milioane! Felcitari Elena Udrea: "Justitie pana la capat" fara sa se tina cont de nimic, aici nu-i vorba de sentimentalisme. Vedeti de ce este Udrea net superioara tuturor? A raspuns clar fara sa apere sau sa menajeze pe nimeni.
    In schimb ceilalti tac, nu misca, s-au ascuns! Ponta a dat in balbe. Ei?
    • +3 (7 voturi)    
      .... iara esti aci.. (Miercuri, 1 octombrie 2014, 8:09)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      ... fa ?
    • +1 (7 voturi)    
      Ce jalnic ești... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 12:33)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Ți se pare că toate astea se pot obține prin muncă cinstită?
      - 27 de terenuri agricole și intravilane
      - două case în București
      - două autoturisme
      - bijuterii din aur si argint in valoare de 100.000 de euro.
      - Elena Udrea a realizat un venit anual de 58.908 lei in calitate de deputat
      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-18169543-declaratiile-avere-interese-ale-prezidentiabililor-site-ani-elena-udrea-27-terenuri-doua-case-calin-popescu-tariceanu-4-apartaente-casa-mai-multe-autoturisme-teodor-melescanu-apartament-casa-dan-diaco.htm
      • -1 (1 vot)    
        Depinde de munca pe care-o faci (Miercuri, 1 octombrie 2014, 14:11)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Pt. un CEO de multinationala toate astea puse laolalta is banii de napolitane.

        Nu e Udrea musai la nivelul ala, da' daca ai rabdarea si aplecarea sa-ti investesti cu grija banii, sa te mentii in permanenta informat despre posibilitati de investitii rentabile, si eventual mai capeti si ceva de-acasa, si nu toci banii precum constanteanul Mazare, averea asta e chiar mica.

        Din ce stiu io, singurele slabiciuni (la capitolul cheltuieli) ale lu' Udrea sunt pantofii si posetele. Compara asta cu unu' care sparge mii de EUR pe noapte pe prostituate si bautura, si poate-ti dai seama de unde poa' sa vina diferenta de avere.
      • 0 (0 voturi)    
        Atit destinatarul... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 16:14)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui marki

        ... cit si subiectul NU AU notziunea de munca cinstita .
    • 0 (0 voturi)    
      Pai normal, ... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 14:06)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      ... ca datu' din gura e ieftin.

      Da' cand a fost de tras sfori in partid, ca sa nu acceada cei cu adevarat reformatori la conducerea partidului, n-a avut probleme de constiinta. Ce-i drept, nici asta nu e musai reprobabil - asta-i politica, oricare politician se bate pentru tabara din care face parte.

      Totusi, prin afilierea la "tabara" care conduce acuma PDL, dupa parerea mea a dat dovada de multa miopie politica - a renuntat la un avantaj strategic (pe termen lung) pentru unul tactic (pe termen scurt). Si asta nu doar pt. PDL, ci pt. toata Romania.

      Daca Udrea ar fi sustinut fractiunea reformista din PDL, in loc sa sustina vechii dinozauri, poate azi Macovei ar fi fost candidatul PDL. Cu Macovei in turul doi, Ponta n-avea nici o sansa, in schimb Romania avea una mare.
  • 0 (2 voturi)    
    avem și martori acoperiți...telenovelă nu alta (Miercuri, 1 octombrie 2014, 0:30)

    timp tamp [utilizator]

    Cam ciudată declarație de martor, FS a dat șpagă ca să piardă în 2009 contractul, din câte se vede dosarul nu a stat degeaba pe la Nițu și Cazanciuc înainte să ajungă la tata socru,.....cum de nu apare declarația și în comunicatul inițial?
  • +1 (7 voturi)    
    Foarte transanta candidata Udrea (Miercuri, 1 octombrie 2014, 0:32)

    Clop [utilizator]

    Totusi, Udrea a fost si a ramas, fara indoiala, o privilegiata a acestei "oculte". Nu putea sa acceada in politica damboviteana fara acesta baza, fara acest fost mariaj, fara beneficiile care au aparut din si de dupa.
  • +6 (12 voturi)    
    serios, lenuto? (Miercuri, 1 octombrie 2014, 0:34)

    Nevermind [utilizator]

    Pai decarteaza banii aia "curati" primiti la divort. Da, stiu... gura nu-ti miroase, ca altul a mancat usturoiul oficial.

    Misto caracter ai... puteai macar sa te abtii in a declara ceva.
  • +4 (10 voturi)    
    hm (Miercuri, 1 octombrie 2014, 0:49)

    Xorciser [utilizator]

    Si daca mita a intrat la partaj?
    • +4 (10 voturi)    
      simplu, ca d'aia e partaj (Miercuri, 1 octombrie 2014, 3:14)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      banii la lenuta si raspunderea la cocosel. udritza a fost destul de clara in declaratie :D
      • +4 (8 voturi)    
        ... spalare de miini... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 8:11)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        .. a la Pilat .
    • +3 (7 voturi)    
      Mai aveți îndoieli? (Miercuri, 1 octombrie 2014, 9:20)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      - 27 de terenuri agricole și intravilane
      - două case în București
      - două autoturisme
      - bijuterii din aur si argint in valoare de 100.000 de euro.
      - Elena Udrea a realizat un venit anual de 58.908 lei in calitate de deputat
      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-18169543-declaratiile-avere-interese-ale-prezidentiabililor-site-ani-elena-udrea-27-terenuri-doua-case-calin-popescu-tariceanu-4-apartaente-casa-mai-multe-autoturisme-teodor-melescanu-apartament-casa-dan-diaco.htm
  • +4 (8 voturi)    
    confiscarea extinsa (Miercuri, 1 octombrie 2014, 9:25)

    ardel [utilizator]

    Daca averea cocosului se dovedeste ilicita nu se aplica confiscarea extinsa ca in cazul ICA?Sau ICA a fost un caz special.cu dedicatie?Sotia cocosului nu a beneficiat ,la partaj, de averea ,posibil ilicita.Nu am auzit nici un caz in care sa faci milioane de euro cum sustine fosta sotie a cocosului.
    • +1 (5 voturi)    
      latareata (Miercuri, 1 octombrie 2014, 11:56)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui ardel

      Ca sa se asorteze, va fi o confiscare latareata...