VIDEO Teodor Melescanu: Seful SIE de la vremea respectiva stie daca Victor Ponta a fost sau nu ofiter acoperit / Daca documentele prezentate de T. Basescu sunt SIE, este o problema. Este ilegal ca documentele SIE sa fie fotocopiate

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 14 octombrie 2014, 19:28 Revista Presei | Radio TV

Teodor Melescanu, la B1TV
Foto: Captura B1TV
Fostul sef al Serviciului de Informatii Externe Teodor Melescanu a declarat marti seara, invitat in platoul B1TV, ca nu stie daca Victor Ponta a fost sau nu ofiter sub acoperire, insa persoana aflata la conducerea SIE in perioada respectiva trebuie sa stie. Melescanu a mai afirmat ca, in pofida acuzatiilor lui Traian Basescu, nu cunoaste ofiterul de legatura.

"Nu stiu la cine se refera domnul Basescu, cu cel care ranjeste. Nu cunosc ofiterul de legatura. Nu stiu nici macar daca domnul Ponta a fost sau nu a fost ofiter sub acoperire. Ma depaseste aceasta chestiune", sustine Melescanu.



Principalele declaratii ale lui Teodor Melescanu:


Reporter: Exista un angajament scris?

Melescanu: Exista un ordin de numire pe care il semneaza directorul SIE si care il obliga pe cel ce accepta sa respecte legislatia Romaniei, ordinele scrise etc. Orice se intampla in serviciu este reglementat pe baza scrisa.

Ordinele de numire se pastreaza, da, intr-un singur exemplar.

Reporter: Practic, daca Ponta ar fi fost ofiter acoperit, seful serviciul din 1997, Harnagea, stie raspunsul la intrebarea care macina Romania?

Melescanu: Da.

Reporter: Poate sa fie documentul in mana ofiterului?

Melescanu: Nu.

Reporter: Poate sa iasa documentul din sistem?

Melescanu: Nu

Reporter: In afara de ofiterul SIE cine mai poate vedea angajamentul?

Melescanu:
Seful SIE si adjunctii. Nu stii foarte sigur ca director daca este o info de prima mana, sau a fost o informatie data de cineva ca sa te dezinformeze.

Reporter: Deci, daca nu exista o defectiune in SIE, o informatie privind un acoperit poate pleca de la cine detine documentul si 2-3 oameni din fruntea sistemului, nu?

Melescanu: Da, 2-3 oameni.

Reporter: Ati avut vreo sesizare la Parchet sau de la o alta institutie in urma unei desconspirari?

Melescanu: Nu, cat am avut eu mandatul, nu.

Reporter: S-a facut vro analiza in cadrul SIE dupa ce a iesit presedintele si a vorbit despre ofiterul acoperit?

Melescanu: Nu, doar atunci cand ni s-au solicitat informatii am facut o analiza pentru a putea da un raspuns presedintelui. E un raspuns al SIE elaborat de servicuul juridic.

Exista o modalitate, un mod de operare pentru ca in cazul in care se fac asemenea informatii, este foarte posibil ca partenerii sau competitorii nostri sa inceapa sa caute pe unde a fost, ce a facut, cu cine a luat legatura. Pot fi efecte profund negative asupra celor despre care se crede ca ar fi legaturile lui, sau cu cine s-a intalnit.


Despre HG 223/2013


Melescanu: Ideea ca dl Melescanu cu dl Ponta au facut o intelegere nu se sustine. Acest proiect de HG este elaborat din 2011, inainte de a se gandi cineva ca as putea ajunge la conducerea SIE.

Reporter: Cand ati aflat de aceasta HG?

Melescanu: Cand a fost aprobata de Guverb si a fost trimisa la noi catre departamentul juridic.

Mi-am asumat-o pentru ca am considerat ca este foarte important ca in contextul unei comapanii electorale sa ajunga serviciul sa fie obiectul unei dezbateri de acest tip, cum s-a vazut aseara.

Ca nu a trecut prin CSAT, e vorba de niste amendamente la o HG, toate aceste reactualizari le-au facut toate institutiile fara a trece prin CSAT.

Reporter: Nu ati avut niciun rol in aceasata HG?

Melescanu: Nu

Reporter: Nota de fundamentare la HG 223/2013, la finalul ei, apare numele directorul SIE, Melescanu. Este practic produsa de directorul SIE.

Nu apare semnatura mea. Notele de fundamentare se actualizeaza. In conditiile in care au fost schimbati ministri, se actualizeaza cu numele sefului institutiei.

Nu am lucrat (la document- n.red).

Reporter: Ati stiut ca apare numele dumneavoastra?

Melescanu: Bineinteles. A aparut in mandatul meu. Imi asum tot ce s-a facut in acea perioada.

Reporter: Ati recunoscut documentele pe care serviciul le-a trimis printre cele prezentate de Traian Basescu?

Melescanu: Nu, in afara de HG care e publica.

Reporter: Deci nu stim acum daca presedintele avea acolo scrisorile de la  SIE sau juca la cacialma.

Melescanu: Nu stim.

Reporter: Daca le avea, este o problema?

Melescanu: Este. Pentru ca ele se restituie dupa consultare si nu e voie ca ele sa se fotocopieze.

Reporter: V-au fost restituite?

Melescanu: Da.

Reporter: Deci daca presedintele le are, inseamna ca sunt copii?

Melescanu: Alta explicatie nu exista.

Reporter: Chiar daca sunt copii, spuneti ca exista o sanctiune legala.

Melescanu: Da. Nu stiu sa fie o infractiune concreta in acest sens cu pedepse foarte clare, insa este o infractiune, este contrar legii.

Potrivit legii, timp de 30 de ani nu se poate confirma sau infirma apartenenta la servicii.

Reporter: V-a cerut ceva T. Basescu atunci cand v-a facut propunerea de director SIE?


Melescanu: Nu a fost nicio conditie, nicio cerere din partea dl Basescu. Dupa ce am fost numit, a fost o relatie cat se poate de corecta, din punctul meu de vedere.

Reporter: Cand s-a rupt aceasta relatie?

Melescanu: In momentul in care mi s-a cerut ceva ce eu nu am considerat ca este bine. A fost dupa ce am dat primul raspuns la ofiterul acoperit.

Toti ofiterii SIE sunt acoperiti, nu doar cei care sunt sub acoperiri.

La SIE totul este sub control, inclusiv iregistrarile.

Reporter: L-ati informat pe premierul Ponta ca presedintele este interesat de el?

Melescanu: Relatiile noastre sunt doar institutionale. Nu aveam de ce sa informez pe nimeni,. era o relatie intre SIE si Presedintie.

Despre prezidentiale

Reporter: De ce candidati la prezidentiale?

Melescanu: Am dorit ca in campanie sa fie si un candidat care are o campanie electorala pe atributiile presedintelui, nu primite ca va da butelii, ca va face autostrazi, plecand de la premisa ca o astfel de atitudine ii fa face si pe alti candidati sa faca la fel.

Din evaluarile mele, cea mai importanta problema a Romaniei in perioada urmatoare este legata de politica externa.

In ultimii 7 ani, romanii au fost chemati de 11 ori la urne. Cand mai are timp sa se ocupe cineva de lucrurile adevarate care ii preocupa pe romani, cand toata lumea e in precampanie si postcampanie?

Reporter: Cum va finantati campania?

Melescanu: Din donatii

Reporter: Cum sunteti cotat?


Melescanu: Intre 5% si 8%

70% din cetatenii romanii apreciaza unirea alegerilor parlamenatre cu cele prezidentiale. aceasta idee a fost prezentata de un singur candidat, cel pe care il aveti acum in fata dumneavoastra.


Citeste mai multe despre   























5380 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Hai ca va spun eu (Marţi, 14 octombrie 2014, 19:37)

    ipolitic [utilizator]

    care e adevărul, și de ce se jenează Ponta sa recunoască.
    Nu a fost ofițer acoperit.
    A fost subofițer sub acoperire.
  • +6 (8 voturi)    
    cum mama naibii? :) (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:01)

    Remington_Steele [utilizator]

    Intrebare: L-ati acoperit pe Victor Ponta?
    Melescanu: Eu nu acopar si nu descopar pe nimeni, pentru ca eu, in calitate de sef de serviciu de informatii, daca spun despre cineva ca nu este ofiter acoperit, ar trebui sa spun despre toata lumea ca nu sunt ofiteri acoperiti...Daca dau pentru unul, ar trebui sa dau pentru toti, ceea ce nu este permis de lege.

    Intrebare: Dar a fost Victor Ponta ofiter acoperit?
    Melescanu: Nu pot sa va confirm, nici sa va infirm, pentru ca nu am acest drept si m-as face vinovat de savarsirea unei infractiuni.

    Intrebare: Ati transmis Parlamentului o adresa in care aratati ca printre candidati nu sunt ofiteri acoperiti?
    Melescanu: Da. Actuali.

    Intrebare: Exista in Guvern la ora actuala vreun fost ofiter acoperit?
    Melescanu:Nu pot sa va confirm, decat daca aveti placerea peste 30 de ani ne intalnim din nou la un ceai si va spun toate lucrurile

    WTF?????
    1.Deci, nu am voie sa spun ca ala a FOST acoperit, incalc legea si apoi trebuie sa spun pentru toti, nu doar pt X.
    2. Confirm ca printre candidati nu sunt ofiteri acoperiti ACTUALI (pai acum nu a incalcat legea spunand ca aia nu sunt ofiteri acoperiti???)
    3. Nu pot sa confirm/infirm ca in guvern sunt FOSTI agenti acoperiti.
    • 0 (0 voturi)    
      mecanism (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:36)

      VladBerliba [anonim] i-a raspuns lui Remington_Steele

      Daca exista procedura de verificare pentru actuali trebuie sa existe si pentru fosti.
    • 0 (0 voturi)    
      actuali (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:56)

      VladBerliba [anonim] i-a raspuns lui Remington_Steele

      Daca se poate pentru actuali se poate si pentru fosti.
    • +1 (1 vot)    
      E ca și cu extratereștrii de la Area 51 (Marţi, 14 octombrie 2014, 22:32)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Remington_Steele

      Multă vreme US Army nu a putut nici să confirme, nici să infirme măcar existența bazei.
  • +6 (6 voturi)    
    haida de (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:11)

    fit [utilizator]

    Erau doar niste legi sai hotarari de guvern, care erau in Monitorul Oficiali...
    • +1 (1 vot)    
      hmmm, si pagina a doua? (Miercuri, 15 octombrie 2014, 13:08)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui fit

      aia de care spunea Base ca e secreta?
  • 0 (6 voturi)    
    Tineți minte cât s-au rugat PSD-iștii de Ponta (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:17)

    ploiesteanu [utilizator]

    să candideze la președinție, și el nu și nu ? De ce credeți? Cum a aflat că e oficială candidatura lui Ponta, Băsescu și-a frecat mâinile și-a spus că în cursa prezidențială s-au înscris și foști ofițeri sub acoperire. N-a spus de la început cine. Turcescu a fost în celula lui Ponta. În înțelegere cu Traian Băsescu a hotărât să se demaște ca să poată vorbi liber. Să vedem totuși dacă are curajul necesar.
    • 0 (0 voturi)    
      procurorul general a dat un semnal (Miercuri, 15 octombrie 2014, 11:57)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      declarând că nu va fi urmărit penal. Asta se traduce așa: vezi, noi suntem domni cu tine așa că ciocul mic dacă nu vrei să ajungi după gratii. Bomba va pica cu câteva zile înainte de alegeri, să fie bombă.
  • +10 (12 voturi)    
    E la mintea cocosului... (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:18)

    edvro [utilizator]

    ...cine a fost ofiterul de legatura, doar l-a facut ginere...
  • -6 (8 voturi)    
    Teoria conspiratiei (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:19)

    CRIZA [utilizator]

    1.Basescu colaboreaza cu Melescanu sa-l inlature pe Ponta care dispare.
    2.Santa Klaus este eliminat de ANI.
    3.Melescanu presedinte -Basescu premier
    • 0 (0 voturi)    
      ai imaginatie dar atat (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:55)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui CRIZA

      Melescanu e cu Ponta dragule
      punctul 1 si 2 pot fi ok dar 3 e gresit
  • +7 (9 voturi)    
    nu e chiar asa (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:27)

    VladBerliba [anonim]

    Nu doar directorul SIE ci toate persoanele care au accea la informatii clasificate ca si secret de stat. Presedintele, CSAT ar trebui sa aiba acces la cerere la ele.

    Daca se constata o problema de incompatibilitate sau conflict de interese in numirile vechi, informatiile trebuie sa fie declasificate pentru a permite investigatiile necesare.

    Daca acest lucru nu e posibil trebuie reglementat de urgenta.

    Oricum domnul Melescanu vorbeste doar ca sa se uite lumea in gura lui, ne mai fiind director SIE.
  • -1 (1 vot)    
    Melescanu a comis-o ! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 4:54)

    vezi [utilizator]

    Stie foarte bine ca l-a acoperit pe Wtonta si ca ofiterii activi sau inactivi nu au ce cauta in structurile politice de decizie.
    Melescanu zicea ca daca a fost si nu mai este, Wtonta nu mai are nici o problema.
    Treaba nu este asa simpla. In tarile democratice (nu stiu daca RO se numara printre ele !? ) ofiterii activi sau nu, nu au voie sa faca parte din structurile democratice de decizie (presedinte, pm, parlamentari, magistrati) tocmai pentru a nu prelua puterea.
    Wtonta daca a fost, poate oricand fi reactivat pentru ca sigur are ceva "murdar" de acoperit din perioada cat a fost activ. Deci este santajabil. Asta este problema.
    Toate tarile democratice ne vor arata cu degetul daca Wtonta va fi presedinte.
    In aceste conditii, daca regulile nu sunt respectate, peste tot se pot gasi ofiteri activi sau inactivi care vor manipula in interesul "structurilor".
    Scandalul este staul de drept si DEMOCRATIA, nu Udrea, nu agentul 00 Wtonta.
    Priviti in spatele perdelei de fum !
  • +1 (1 vot)    
    Mos Teaca, securist cu vechime in 2 sisteme (Miercuri, 15 octombrie 2014, 5:06)

    Plagarus [utilizator]

    Datele biografiei sale (diplomat inainte de 1989, chiar reprezentant al Romaniei la ONU) pledeaza pentru aceasta varianta.
    Decorat de presedintele Iliescu, inainte de 1989 a fost ofiter de securitate, sub acoperire de diplomat. Dupa "revolutie", a fost numit ministru de externe, infiintand ulterior partidul Alianta pentru Romania, pe care l-a condus la un dezastru total. A candidat la Presedintie, castigand examenul fara loc.
    Bine deghizat in vremurile noi a fost "insurubat " in 2009 sef la Comisia pentru apărare, siguranţă naţională şi ordine publică a Senatului României
    Pe-asta nici psihotronicele nu-l mai ataca la 70 si de ani, e imun…fir-ar….
  • +1 (1 vot)    
    gafa lui Melescanu ! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 8:10)

    vezi [utilizator]

    Marele maestru ICristoiu ( CTP, DTapalaga) nu s-au intrebat ei asa, stand pe buda, de ce oare isi da demisia Melescanu ?! Chiar asa, sa intre in cursa presidentiala ? Pai el, seful SIE nu stie ca n-are nici o sansa ? Atunci de ce ????
    Pentru ca Melescanu trebuia sa-si dea demisia dupa gafa cu Wtonta acoperit. Cand a fost intrebat de presedinte data Wtonta are bube, la investitura de PM, Melescanu a spus ca nu !
    Melescanu, la cererea lui tata socru si a altor lifte psd-iste a mintit presedintele.
    Daca Mele spunea adevarul, Wtonta nu era investit ca PM.
    Presedintele a tras semnalul de alarma pentru ca nu se mai putea accepta infiltrarea unui agent la cea mai ianlta functie in stat (intr-un stat democratic).
    Domnilo anal-isti, trageti aer si recunoasteti ca Basescu este cel mai bun patriot si politician.
    Romani, dormiti linistiti ! Se lucreaza pentru democratie originala !
  • -1 (1 vot)    
    mosneag mincinos (Miercuri, 15 octombrie 2014, 8:32)

    florin_f [utilizator]

    sa ajungi la asa o varsta si sa minti ca un mucos de gradinita e rusinos. E timpu sa se pensioneze la 70 de ani si sa nu ne mai consume bani de la buget.
  • +1 (1 vot)    
    Sangele apa nu se face (Miercuri, 15 octombrie 2014, 8:47)

    rov [utilizator]

    Cat credit a reusise sa stanga melescanu asta la un moment dat.
    Cine stie povestea cu Alianta Pentru Romania cu dezastru si deziluzia aduse tinerilor implicati in acest partid poate constientiza ca ACEST INDIVID ESTE PARTE A SISTEMULUI TICALOSIT DE COMUNISTO SECURISTI A LUI ILICI & CO.
    Doar un pion al mafiei p$d...
  • 0 (0 voturi)    
    OH. (Miercuri, 15 octombrie 2014, 11:02)

    letsoc [utilizator]

    De ce nu stie ? Cand a preluat sefia SIE nu l-a interesat decat ce se intampla din acel moment ? Asa se lucreaza in servicii , pe etape , fara sa se cunoasca episoadele trecute ? Atunci sa-l intrebam pe Claudiu Saftoiu sau pe MRU ? Sau sefii astia sunt pusi acolo ca bunica lui Bula , in geam, s-o vada postasul pentru pensie . Deci serviciile secrete sunt asa de secrete ca nici sefii lor nu stiu ca sunt sefi sau nu . VRAJEALA . Cu stima , NC .
  • 0 (0 voturi)    
    sa intelegem (Marţi, 21 octombrie 2014, 20:07)

    Ellias [utilizator]

    ca , asa dupa cum spune dl.melescanu, poti fii ofiter/subofiter de informatii acoperit ( sau descoperit) si sa candidezi la presedentia tarii. Deci..dati-i inainte fratilor..."scuipati" tot din gusha..la rusi, la nemti, la americani...si noi sa va alegem..ca deh...SRI ( or SIE-or cum i-o mai zice) nu are voie sa spuna cine le ciripeste si despre cine. Frumos coane Fanica!