Teodor Melescanu afirma ca a fost amenintat de Traian Basescu ca va fi dat afara

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:40 Revista Presei | Radio TV

Fostul sef al SIE, Teodor Melescanu, a afirmat miercuri seara, la Romania TV, ca presedintele Traian Basescu l-a amenintat ca il va da afara dupa ce nu i-a raspuns la cererea de a-i pune la dispozitie lista cu ofiteri acoperiti din Guvern.

El a fost intrebat de moderatori daca a fost amenintat de Traian Basescu ca il va da afara.

"Da, a fost o discutie mai tensionata, da", a raspuns Melescanu, invitat in studio alaturi de ministrul Transporturilor, Ioan Rus.

Acesta a sustinut ca SIE este afecat de acest scandal iar partenerii externi ai Romaniei "nu mai baga niciun ban, totul e inghetat, asteptand sa vada ce se intampla".
























3540 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    melescanu (Miercuri, 15 octombrie 2014, 20:54)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Datoria ta era sa te conformezi cand presedintele iti cere ceva . Pt insubordonare ar trebui sa fii cercetat si lasat fara pensie
  • +16 (16 voturi)    
    Cum adica... (Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:04)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    ... partenerii straini nu mai baga niciun ban in SIE?!!!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Trebuia sa il dea (Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:04)

    Maniu [utilizator]

    dar pe urma tov secu' se dadea victim!
    • +7 (9 voturi)    
      El este martirul elegant prin excelenta! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:31)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Asa cum Taricica este premierul elegant si tepar, si dl Melescica este martirul securist care infrunta curajos presedintele care il persecuta amarnic, cerandu-i listele cu agentii sub acoperire din Guvern. Se stie doar ca Guvernul este cel mai mare dusman extern al Romaniei, si el trebuie spionat de SIE!!!
  • +10 (12 voturi)    
    Doar te-a amenintat? (Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:23)

    Herodot [utilizator]

    Pai in cazul asta Presedintele a gresit: trebuia sa te dea afara, nu doar sa te ameninte!
  • +4 (6 voturi)    
    Totalmente hilar (Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:33)

    Clop [utilizator]

    Va fi dat afara?! Hahahaha!

    La pensie cu Mos Craciun secu'.
  • +10 (10 voturi)    
    ? (Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:34)

    uzu [utilizator]

    cum a ajuns un politician din partidul comunist roman a lui nicolae ceausescu sa fie seful serviciului de informatii externe al Romaniei ?

    cum e posibil ca in 2014, la 25 de ani de cand oamenii au murit la Timisoara sa aven un fost sctivist de partid ca si candidat la presedentia Romaniei ?

    ma intreb cum este posibil legal si moral.
  • +17 (19 voturi)    
    Sigur ca da. (Miercuri, 15 octombrie 2014, 22:00)

    Andradda [utilizator]

    Pana ieri nu era vb nici macar de discutii tensionate.
    Astazi si-a amintit Meleasca, ca Basescu l-a amenintat cu demisia.
    Maine o sa declare ca Basescu i-a rupt 3 coaste si i-a tras si una peste mecla, iar ca dovada o sa-si puna proteza avariata pe una din mesele de la Antena 3.
    E penibil jocul pe care-l face acest dervis harsait de 50 de ani in politica romaneasca.
    Interesant si un articol al lui Orcan, care aduce niste lamuriri foarte picante despre stransa legatura dintre Melescanu, Tata socru Sarbu si Patriarhul Daniel.
    Toti 3 au activat prin Elvetia, simultan, pt o buna bucata de vreme, prin anii 80-85, perioada in care fara "simpatia " securitatii nu aveai cum sa obtii asemenea posturi in strainatate. Apoi dupa revenirea in tara, in perioada postdecembrista drumurile lor s-au intersectat in permanenta. Iar in momentul cand Meleasca a primit directie SIE, Sarbu a primit automat functia de membru al comisiei de control al Parlamentului asupra SIE.
    Cam prea multe coincidente ca sa nu fie intre ei mai mult decat o simpla colegialitate intamplatoare. Mai ales ca stransa prietenie dintre Ponta - ginerele lui Sarbu si Peter Imre, ginerele lui Melescanu este de notorietate.
    Ca fapt divers, pe Meleasca im mai cheama si Viorel :))
    • +3 (5 voturi)    
      Fara misiune din partea secu' mai bine zis (Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:25)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      astia toti erau o clica oribila, perversa, in care securitatea josnica se infratea cu popimea atee. De-aia trebuia caterisita mare parte din preoti, ca nu mai aveau nimic sfant. O voce nu s-a ridicat contra darimarii bisericilor! Una macar!
  • +7 (9 voturi)    
    Greseala lui Basescu (Miercuri, 15 octombrie 2014, 22:22)

    Caligula [utilizator]

    Basescu trebuia sa-l dea afara direct, fara sa-l ameninte. Macar ar fi rezolvat chestiunea cu SIE raspunzator in fata guvernul si nu catre CSAT - asa cum scrie legea. Cum poti avea incredere intr-un serviciu care face ce vrea? Ce vrea de fapt SIE? Ca decand cu prim-ministru Ponta ca ofiter ne-deconspirat, nu e clar.
  • +5 (7 voturi)    
    foarte bine iti facea . (Miercuri, 15 octombrie 2014, 22:25)

    dezamagitul [utilizator]

    Cine musca mana celui care ii da sa mannce o ia peste bot.
  • +8 (10 voturi)    
    73 de ani (Miercuri, 15 octombrie 2014, 22:47)

    Serban. B [anonim]

    ok. ai 73 de ani Melescanu. Cam ce mai vrei de la viata si ce interes ai la varsta asta sa controlezi aberant niste lucruri. conform mersului lucrurilor si tie iti va veni mult mai devreme sfarsitul decat ne va veni noua. Ce interes ai sa ne ascunzi adevarul despre Ponta? Crezi ca face vreo diferenta greutatea pamantului in care repet toti vom merge candva, dar pentru ca tu ti-ai mancat malaiul, asta e, tu vei merge mai repede. In fond tre sa-ti fie si tie dor de nevasta. Suna fascistic, stiu! Dar te rog domnule.... lasa-ne. Lasa-ne sa vedem cine ne-a omorat la revolutie, cine ne-a batut la mineriade, cine a devalizat economia Romaniei. La varsta pe care o ai lasa-ne sa ne zugravim tara in culorile pe care le vrem. Ia-te cu Ilici de mana ca aveti destui bani sa va plimbati si sa mancati bine pana la moarte. Du-te in Ibiza, traieste-ti ce a mai ramas din viata asta. De ce la varsta ta ai petrece seara la Romania TV?