Romania Tv continua discutia despre sanatatea lui Traian Basescu: Pozitia mainii este "nefireasca", presedintele "are momente cand nu se poate controla" si este "iesit din tiparul comun al unui sef de stat sanatos"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 16 octombrie 2014, 20:52 Revista Presei | Radio TV

Romania Tv continua si joi seara discutia despre sanatatea lui Traian Basescu, pentru a doua seara consecutiv. Cu psihologul Hannibal Dumitrascu si avocatul Pavel Abraham invitati in studio, postul de televiziune patronat de Sebastian Ghita a titrat "Ce ascunde buletinul medical al lui Traian Basescu" si "Secretele bine pastrate despre sanatatea lui Traian Basescu". Hannibal Dumitrascu a spus, pe parcursul emisiunii, ca din buletinul medical dat publicitatii joi dupa-amiaza de Administratia Prezidentiala "lipsesc analize medicale" si ca "pozitia mainii lui Traian Basescu intr-o fotografie este nefireasca". Hannibal Dumitrascu a precizat, apoi, ca el nu este medic, "sunt doar psiholog".

In direct in emisiune a intrat si fostul ministru al Sanatatii Daniela Bartos (PSD), care, dupa ce a trecut in revista rezultatele testarii medicale anuale efectuate de presedintele Traian Basescu, a concluzionat ca "nu este o problema de sanatate" si ca "Nimic nu este foarte grav. Nu mi s-a parut din ce am vazut in raport sa aiba vreo interdictie."

La randul sau, avocatul Pavel Abraham, prezent in emisiune, a sustinut ca "domnului presedinte cand isi ducea mana la gura ii tremura asa, ii tremura foarte tare". "Este iesit din tiparul comun al unui sef de stat sanatos, in Europa nu o sa mai gasiti", a mai spus Abraham.

Administratia Prezidentiala a dat publicitatii, joi, rezultatul testarii medicale anuale efectuate de presedintele Traian Basescu in luna iulie a acestui an, la Spitalul Militar din Bucuresti. Concluzia comisiei medicale interdisciplinare care a intocmit raportul medical este ca presedintele Traian Basescu este apt din punct de vedere medical pentru indeplinirea atributiilor functiei.

"Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, a efectuat joi, 10 iulie a.c., la Spitalul Militar din Bucuresti, testarea medicala anuala. Va prezentam, in continuare, rezultatul testarii medicale anuale", se arata in comunicatul Presedintiei.

Potrivit raportului medical, "Comisia medicala multidisciplinara concluzioneaza ca domnul Presedinte Traian Basescu este apt din punct de vedere medical pentru indeplinirea atributiilor functiei."

Romania TV a anuntat miercuri seara, dupa ora 21.00, timp de peste jumatate de ora, ca va arata imagini exclusive tinute ascunse pana acum cu Traian Basescu. La ora 22.00, postul tv a prezentat cateva imagini cu presedintele, din diverse aparitii publice, jurnalistii RTV sustinad ca pe imagini se poate vedea cum sefului statului ii tremura mana, acest lucru fiind un semn al bolii Parkinson.

Mai mult, RTV a sustinut ca surse medicale au declarat ca Traian Basescu ar fi suferit doua atacuri cerebrale si ca ar fi mers la Viena pentru un control medical.

Postul patronat de Sebastian Ghita nu a cerut pozitia Presedintiei si a speculat fara a avea la baza un document medical.
























4188 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Pavel Abraham....... (Joi, 16 octombrie 2014, 20:22)

    banateanul. [utilizator]

    nu am cuvinte, esti un .....
    • +8 (10 voturi)    
      Nu-s animalele de vina (Joi, 16 octombrie 2014, 21:37)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      mananca si ele o paine, grav este ca nu avem CNA...
    • +3 (5 voturi)    
      un.... (Vineri, 17 octombrie 2014, 0:20)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      urmas al lui Vadim ....
      numa el lipseste din acest circ
  • +18 (20 voturi)    
    CNA? (Joi, 16 octombrie 2014, 20:30)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Romania TV trebuie inchis si amendat pt asa ceva. Nicaieri in Europa nu gasesti asa ceva. Ghita ar trebui si el arestat ca Vantu .locul lor este la brutarie langa voiculescu
  • +15 (17 voturi)    
    Abraham (Joi, 16 octombrie 2014, 20:40)

    Orpheus [utilizator]

    Asta e si mai fripturist decat ponta. Nu are nici o jena, se baga la toti penalii si mafiotii, cu conditia sa aiba bani.

    Faptul ca a avut functii mari in politie spune multe despre politia romana.
  • +15 (17 voturi)    
    Acoperitul descoperit, tata socru la DNA (Joi, 16 octombrie 2014, 20:51)

    ty [utilizator]

    sunt subiecte care trebuiesc cat mai repede facute uitate. Altfel se poate ca ponta sa nu mai ajunga nici in turul 2.
    • +3 (3 voturi)    
      si TVR a schimbat repede pe ebola (Joi, 16 octombrie 2014, 22:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ty

      dar cat de cat au mai spus de Ilie Sarbu si, dupa ce au dat textul lui Basescu cu "boala pe hoti" pentru dreptul la replica (al hotilor , evident) l-au intebat pe Ponta.
  • +13 (13 voturi)    
    DACA,,, (Joi, 16 octombrie 2014, 21:03)

    romania_curata [utilizator]

    si doar daca as zice ca o scarnavie militiana-abraham + o canalie psiholoAgA - hannibal sunt debili mintal...o fi real?
    ''ma'' canaliilor, de bine de rau presedintele-si face acel control medical ANUAL; oare voi si plagiatorul pe care-l tot pupincwriti ati trece de un examen psihiatric???
  • +7 (7 voturi)    
    credibilitate (Joi, 16 octombrie 2014, 21:05)

    VladBerliba [anonim]

    Ca sa fie credibile astfel de stiri ar trebui ca aparatul de analiza sa fie cat de cat calibrat. Daca oamenii de la RTV sufera de ipohondrie sau mai rau poate au fobii ... cine stie ce vad ... ce li se nazare. Naluciri ... Off oamenii astia ...
  • +12 (12 voturi)    
    aceasta "invectivgatie" deja miroase a penal (Joi, 16 octombrie 2014, 21:05)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    e totusi interesant cum de nu investigheaza un caz celebru de mitomanie la nivel inalt, in care pot gasi dovezi suficiente incat sa-si umple programul 24/24 7/7
  • +9 (9 voturi)    
    Psiholog? diletant. (Joi, 16 octombrie 2014, 21:07)

    Bribery (fularu) [anonim]

    Pisicologul ar face bine sa analizeze boala de care le-a spus Basescu ca sufera. Ca daca zice ca nu-i medic n-are cum sa aprecieze daca lipsesc sau nu chestii medicale din buletinul medical dat publicitatii de AP.
  • +13 (13 voturi)    
    Psihologu Hanibal (Joi, 16 octombrie 2014, 21:07)

    don giovanni [utilizator]

    Pisicologu Hanibal este supraponderal, deci o multime de belele in asteptare, si are si o pata pe cap, probabil cu ecouri pe creier, care nu poate fi tinuta sub control decat de viitorul laser dela Magurele. Ce mai asteapta, de ce nu se cauta?
    La fel, si militianul Abraham, dupa ce a dat cu drogurile de pamant pana s-a umplut Romania de ele, baga in el slana pana s-a facut cat un mongolfier.
    Ce exemplu de sanatate dau ei, icoanele lu' Ghitza?
    • +4 (4 voturi)    
      As vrea sa vad lucrarea de barou (Joi, 16 octombrie 2014, 21:58)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

      cu ce lucrare a intrat si cand acest tovaras in barou. E in arhiva?
      • +2 (2 voturi)    
        ei..acum si tu.. (Joi, 16 octombrie 2014, 23:52)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        ce lucrare!!!...e la fel ca a lui prim-escrocul....unde ai vazut javre sa aiba "lucrari"...
  • +13 (13 voturi)    
    Natie de bolnavi! (Joi, 16 octombrie 2014, 21:19)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Mai ales cei care sunt bolnavi de ura!
    Romani multi si prosti, spalati pe creier!
  • +8 (8 voturi)    
    ? (Joi, 16 octombrie 2014, 21:21)

    sinner [utilizator]

    da fac e Romania TV?
  • +2 (4 voturi)    
    Daca nu pica Ceausescu, ei unde erau? (Joi, 16 octombrie 2014, 21:57)

    Maniu [utilizator]

    ce-ar mai fi dezbatut neamurili astea proaste si unde?
  • +4 (4 voturi)    
    eu (Joi, 16 octombrie 2014, 22:32)

    ggna [utilizator]

    Cred ca e o greseala mediatica de prportii. Au mai facut ei asa ceva: cand au dat un filmulet in care Base statea drepti la imn pe un vant cumplit, da ti se ridica parul pe tine cand te uitai... Si nu s-a clintit pana la sfarsit. Ei spuneau ca-i o imagine umilitoare, dar efectul a fost total invers...
    Si acuma...orice om de bun simt care ar crede ca Base e bolnav pe moarte, nu ar zice ca ...sarmanul, numai el stie cum si-a rabdat durerile si s-a luptat cu EI dusmanii, pana la capat? Numai el stie cum si-a inghitit si imilintele si boala si n-a zis nimic, fara sa cracneasca? Daca ar mai avea de stat 2-3 ani, s-ar lega cumva, ca-i in incapacitate de munca, dar asa? A rabdat boala 10 ani si nu mai poate o luna? E prostie curata! Il fac erou si nici nu stiu...
  • +5 (5 voturi)    
    Votati Victor Ponta ! (Joi, 16 octombrie 2014, 23:14)

    math [utilizator]

    Si acesti oameni vor atingi noi culmi ale gloriei, vor aduce bunastarea si fericirea poporului. Cititi rar cu voce tare:
    Firea, Ciuvica, Nastase, Becali, Abraham, Gadea, Pieleanu, Hanibal, Dragotescu, Ghita, Mazare, Hrebenciuc, Badea, Tariceanu, Sova.

    Votati Victor Ponta daca vreti pensii cu 87 de lei mai mari pana in 2019. Votati Victor Ponta daca vreti sa salvati Antena3, cel mai liber post TV din lume. Votati Victor Ponta daca vreti sa profitam de realizarile economice si democratice ale marilor popoare sovietic si chinez !
    • -4 (4 voturi)    
      asa (Vineri, 17 octombrie 2014, 5:00)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui math

      Am inteles mesajul si ma conformez!
      • +1 (1 vot)    
        Eu o gluma ? (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:53)

        math [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

        Sau chiar ii admiri pe acesti oameni de mare caracter, cinste si cultura ?
        sa nu inteleaga nimeni gresit, ca opozitia ar oferi pe tava toate geniile altruiste din Carpati dar PSD si partidele satelit create numai ca sa mai suga niste miliarde de la buget reprezinta esenta si garantia perpetuarii "sistemului balcanic, romanesc, de stat" unde noi controlam tot, noi vamuim tot, orice functie, orice contract, orice decizie (inclusiv a justitiei).
  • +4 (6 voturi)    
    Ponta si Ghita terfelesc numele tarii! (Vineri, 17 octombrie 2014, 5:42)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ticalosii din PSD, in frunte cu lichele, borfasi, semidocti, securisti si nomenclaturisti sau urmasi ai acestora, au adus tara in faza finala de descompunere morala : 'doctorul in Crinologie', care ingheata rauri si fluvii oricand deschide gura - gunoiul cu o mie de fete de securist - raspandeste pe afise si la intalniri electorale, enorma blasfemie, jignirea adusa tarii : 'mandru ca sunt roman'. Adica, 'mandru ca sunt cetatean al Romaniei'
    In acelas timp, o alta fata a ticalosului pune in miscare batjocorirea, terfelirea, tararea in gunoi a numelului patriei noastre, astfel : 'prietenul lui - securistul Ghita - si-a ales, cu sprijinul ticaloasei pesediste puse de Ponta in fruntea CNA, denumirea ROMANIA, pentru spelunca prin care imprastie permanent laturi, tintite catre oricine este banuit ca le-ar fi adversar lor (Ponta si Ghita).
    Ticalosia ajunsa la paroxism - injghebata neintrerupt in laboratoarele postului TV detinut de securistul Ghita - sunt trimise catre poporul roman, de catre cativa angajati ai lui Ghita, total lipsiti de caracter, de moralitate, care fac aceasta treaba murdara (de latrineri), in schimbul argintilor pe care ii primesc cu carul, si ei, acesti vehiculatori de otrava, trimisa catre poporul pe care Ponta il jigneste profund, cu : 'romanii mei!'
    Acesti ticalosi - complet degradati moral - dezonoreaza constient, deliberat, aceasta tara, pe toti romanii de azi, jignesc profund memoria strabunilor nostri - cei care au dat tarii lor numele ROMANIA
    Ticalosii infiltreaza astfel, sistematic, de la nivelul cel mai inalt, de informare si de conducere a poporului roman, in mintea tinerei generatii, a copiiilor, convingerea ca Romania lor este asa cum le-o prezinta, cu obstinatie, perfect organizat, acesti ticlosi distrugatori de tara. Cu obstinatie pentru ca ticalosii vor sa nu scape nicio alta tara de convingerea ca 'asta este ROMANIA', de ea trebue sa ne ferim, sa nu ne fie contaminata popuatia.
    ROMANIA lui Ponta este grav bolnava, nu Traian Basescu!
  • -1 (3 voturi)    
    tremuraturi (Vineri, 17 octombrie 2014, 14:20)

    PROFESS [utilizator]

    DELIRIUM TREMENS loc. s. n. Criza caracterizata prin delir, halucinatii vizuale sau auditive și tremuraturi ale fetei si ale membrelor, care apare la alcoolicii cronici. [DEX]