Victor Ponta: In 2015 va exista spatiu fiscal pentru reducerea TVA la 9% la legume-fructe si apoi la carne

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 26 octombrie 2014, 13:50 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat duminica, in cadrul unei emisiuni la postul public de televiziune, ca in 2015 va exista spatiul fiscal necesar pentru reducerea TVA la 9% la legume-fructe si apoi la carne.

"Am avut succes cu reducerea TVA la produse de panificatie. Asta inseamna ca anul viitor putem incepe, eu sau cei care vor fi la Guvern, proiectul pentru legume-fructe unde avem o mare evaziune fiscala si concurenta neloiala la legume si fructe venite din strainatate, si dupa aceea la carne. Cel mai mare impact pe buget este la carne, dar si efectul cel mai bun este la carne, deci putem reduce la 9%. (...) Sunt foarte convins ca in 2015 avem spatiul fiscal necesar ca sa mergem mai departe la legume-fructe si carne. Eu precizez de fiecare data si produsele bio, pentru ca acolo impactul este foarte mic", a subliniat premierul, potrivit Agerpres.

Seful Guvernului a mentionat ca masura de reducere a TVA s-a luat mai intai in domeniul produselor de panificatie, pentru ca acolo era evaziunea cea mai mare. De asemenea, Ponta considera ca evaziunea este foarte mare in domeniile legume-fructe, unde este si o concurenta neloiala din partea produselor din import, dar si in domeniul carnii.

Referitor la taxa pe constructiile speciale, premierul Victor Ponta a amintit ca aceasta va fi redusa de la 1,5% la 1% si exista discutii cu privire la acele constructii speciale din agricultura care vor fi exceptate de la plata taxei.
























2121 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    2015 vor exista multe (Duminică, 26 octombrie 2014, 14:25)

    potaissa [utilizator]

    dar mi-as dori ca tu sa nu mai existi pe scena politica. ///
    • +17 (17 voturi)    
      :// (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:39)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      vorbe electorale ieftine, doar pentru naivi!

      colectezi doar 50% din TVA si tu vrei sa reduci TVA-ul la partea de comert unde se face evaziune ca-n codru?

      colecteaza macar 85-90% din TVA ( si prinde evazionistii mbah!!!!!) si dupa asta mai vorbim de modificari de taxe.Tot anul asta si anul trecut v-ati jucat de-a fiscalitatea cum ati vrut voi.

      ati reusit sa aveti cea mai proasta colectare "ever" pe plaiuri mioritice + cea mai schimbatoare fiscalitate din uniune.

      ar trebui ca fiecare schimbare sa aiba un target clar, care daca nu e indeplinit ( intr-un termen scurt) sa duca la o demisie a tuturor celor care au sustinut masura si obligarea la plata prejudiciului adus la buget, integral.
      logic este sa se revine la situatia anterioara si sa se blocheze orice schimbare in acelasi sens pentru 10 ani.

      evident schimbarile ar trebui facute doar atunci cand ai o colectare corecta si schimbarile ar trebui sa fie facute doar prin legi ( si nu prin ordonante).

      tot timpul ati umblat si umblati in continuare numai cu smecherii ieftine, numai de munca nu v-ati tinut si nu va apucati , rusine, patrihotilor !
    • +3 (3 voturi)    
      auziti? (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:46)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Victor Porbant mai e presedinte? Mai candideaza si anu asta? Ca pe aicia pe facebook nu se mai stie nimic de el.
  • +16 (18 voturi)    
    alte gogosi, nu ne vinzi ? (Duminică, 26 octombrie 2014, 14:28)

    geocrin [utilizator]

    Prima data implineste promisiunile pe care le-ai facut in campania electorala de la parlamentre.
    De minciuni suntem satui.
    Vrem fapte, spuneai ca romanii vor traii mai bine, multi naivi au cezut asa dupa cum te-a crezut si fostul amic si aliat Antonescu !
    De cite ori trebuie sa se friga romanii sa priceapa ca, comunistii nu stiu sa traiasca si sa cistige dect mintind.
  • +8 (16 voturi)    
    Deja ai pierdut alegerile... (Duminică, 26 octombrie 2014, 14:32)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...în 2009 s-au câştigat preşedinţialele cu promisiunea că nu vor fi modificate cota unică şi T.V.A.-ul...ruşine Viorele, ruşine...
    • -6 (6 voturi)    
      hehe...ironie, dulce ironie... (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:47)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      ...deja cinci inteligenţi şi neuronali votanţi jihadopontişti în plasa de la ora 15.51..
    • -4 (4 voturi)    
      Ora 16.26: deja 10 "hormoneuronalointeligenţi"... (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:25)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      ...acum înţeleg de ce o cred unii pe Elena că poate dizolva Parlamentul şi pe Mămica Mandela că poate schimba legi...
  • +18 (20 voturi)    
    care sint idiotii ? (Duminică, 26 octombrie 2014, 14:37)

    oilman [utilizator]

    Domnule Ponta, tara a intrat in recesiune tehnica si tu promiti in continuare pomeni de campanie electorala ? Poate sint naiv, dar inca mai sper ca pina si baza voastra electorala de fosti bolshevici, urmasii lor plus impotenti aistati social sa inceapa sa inteleaga consecintele guvernarii mafiei pe care o reprezinti
  • +8 (10 voturi)    
    Tontanele, 0% auzi? (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:07)

    Wanheda [utilizator]

    0% la suta e tva pe alimente in lumea civilizata. Si sunt locuri in lume unde tva e 5-7%.
    • -6 (14 voturi)    
      Nu pot să admit că i-ai putea face.. (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:29)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ...necivilizaţi pe Băse şi Boc. Te rog să-ţi retragi cuvintele şi să te exprimi aşa: păi Băse şi Boc au salvat ţara asta din criză cu T.V.A. de 25% şi tu, /// îl reduci de capul tău?...
      • +2 (2 voturi)    
        2015 spatiu fiscal de marit taxe pentru platia (Duminică, 26 octombrie 2014, 17:01)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        pomenillor electorale de anul acesta.
        2014 anul de prostit naivi cu minciuni electorale si mai sus pomenitele pomeni.
  • +10 (10 voturi)    
    individ fara perspectiva economica. (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:35)

    ciubex [utilizator]

    Individu' asta ce vrea sa ne fie presedinte nu are nici o perspectiva economica. Insa are o foarte "buna" perspectiva economico-populista.
    Nu am pretentia ca un presedinte sa fie economist, dar am pretentia ca el sa isi aleaga consilieri pe domenii buni si foarte buni pe toate domeniile si sa fie cumpatat in declaratiile populiste.
    Revenind la discutia legata de TVA.
    TVA-ul e bine sa fie mic, dar diferentiarea lui este nociva, greu de controlat si greu de anticipat.
  • +12 (12 voturi)    
    Câteva nedumeriri... (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:38)

    marki [utilizator]

    Ce uită să ne spună Prim-mitomanul țării este prin ce metode ar crea un asemenea „spațiu fiscal”? Cum o să acopere găurile din buget făcute de nerușinatele pomeni electorale? Sau cum va justifica golirea fondului de rezervă al Guvernului, din care a avut grijă să mituiască bisericile, în timp ce școlile patriei se dărâmă, spitalele colcăie de sărăcie și mizerie, în timp ce medicii buni fug care încotro văd cu ochii!
    Dar datul ochilor peste cap și datul din gură nu vă costă, nu-i așa? Le rezolvăm pe toate, „sunt mândru că-s candidat la președinție”! (Sper din tot sufletul că ATÂT veți rămâne!)
    • +2 (4 voturi)    
      O să le ducem dorul lui Băse şi Boc... (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:00)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui marki

      ...pentru că se dărâmau şi colcăiau de mizerie şi sărăcie, le-au închis, iar medicii, pentru că protestau pentru condiţii şi tăierea salariilor au fost poftiţi s-o şteargă - iată cum doi bărbaţi de stat au rezolvat problemele în plină criză...nedumeriri ziceai, 'ai...
  • +3 (3 voturi)    
    de ce nu scad acum? (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:52)

    gigi1 [utilizator]

    psd are majoritate de ani de zile si a tot avut ocazia sa demonstreze ca se pot scadea taxele si la fel promiteau si inainte sa ajunga la guvernare dar dupa ce au ajuns ele au tot crescut si probabil o sa creasca in continuare avand in vedere ca am intrat iar in recesiune, nu stiu cine poate sa mai creada minciunile extrem de evidente ale lui ponta.
  • +4 (4 voturi)    
    Si totusi: cu ce? (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:54)

    MPopa [utilizator]

    Reducerea TVA la alimente de baza e o masura foarte buna, o masura care ar stimula consumul.
    Dar pe ce se bazeaza domnul Ponta pentru a compensa pierderile pe care le va genera aceasta reducere in faza ei initiala? Din cate stiu incasarile bugetare sunt tot pe scadere. Mai taiem ceva fonduri de investitii? Ca din alta parte chiar nu vad ce s-ar mai putea taia, poate doar daca faceti liceul de 2 ani si in felul asta mai puteti reduce bugetul educatiei. SI v-ati consolida si baza electorala.
  • +5 (5 voturi)    
    Am inteles (Duminică, 26 octombrie 2014, 17:13)

    KostasP [utilizator]

    Ca multa lume voteaza cu Dan Diaconescu. Doamne cati retardati in tara asta!
  • +2 (2 voturi)    
    Ajunge (Duminică, 26 octombrie 2014, 21:09)

    miohaiham [utilizator]

    Gata cu mincinosii Hoții si jegurile politice!S a dus dracul tara asta cu tampitii morții pensionarii si politicienii astia
  • +1 (3 voturi)    
    Tovarășe plagiator (Luni, 27 octombrie 2014, 4:27)

    NikosGalis [utilizator]

    Ne-am lămurit de capabilitățile dumneavoastră de a conduce Romania ca prim ministru. Nu dorim sa te vedem președinte.
    Nu ai fost capabil sa faci măcar un singur lucru bun.