Victor Ponta: Acciza la palinca va fi eliminata de anul viitor. Trebuie sa ne pregatim pentru o batalie juridica cu Comisia Europeana

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 26 octombrie 2014, 15:33 Revista Presei | Radio TV

Acciza pentru palinca va fi eliminata, incepand din 2015, potrivit unui proiect de Lege care urmeaza sa intre in vigoare la 1 ianuarie 2015, dar Romania trebuie sa se pregateasca si de o batalie juridica cu Comisia Europeana pe aceasta tema, a declarat premierul Victor Ponta, duminica, in cadrul unei emisiuni la postul public de televiziune.

"Exista o tara vecina Romaniei care a avut o problema cu Comisia Europeana, dar a pierdut procesul. Noi am gasit o solutie si deja s-a introdus, e la Camera Deputatilor, o solutie pe care noi o consideram compatibila cu legislatia europeana, prin care se scoate acciza la palinca", a declarat Ponta, potrivit Agerpres.

Primul ministru a subliniat ca proiectul de lege ar putea fi adoptat luni in Camera Deputatilor si, daca va fi promulgat de presedintele Romaniei, va intra in vigoare la 1 ianuarie 2015. "Insa, este posibil Comisia Europeana sa ne ceara verificarea. Probabil vor avea grija vecinii nostri. Comisia ne-a transmis ca, daca facem ca Ungaria, nu este de acord, dar am gasit o alta solutie juridica. Cu siguranta va intra in vigoare la 1 ianuarie, dar tot cu siguranta vom avea o batalie juridica cu Comisia Europeana pe aceasta tema", a completat Ponta.

Codul Fiscal prevede ca pentru tuica si rachiu din fructe, realizate in propria gospodarie si destinate consumului propriu, producatorii sa plateasca o acciza de 1.000 de euro la hectolitru de alcool pur.

Producatorii romani de palinca solicita modificarea Codului Fiscal, in sensul neaccizarii unei cantitati de 200 de litri de tarie pentru fiecare familie, pentru consum propriu.

Astfel, prducatorii vor sa se excepteze de la plata accizelor: tuica, palinca, rachiurile din fructe, drojdia de vin, ginars si tescovina destinate consumului propriu al gospodariilor individuale, in limita unei cantitati echivalente de cel mult 100 de litri de produs pentru fiecare gospodarie individuala pe an cu concentratie alcoolica de 100% in volum, cantitatea reprezentand 200 litri de distilat din fructe la 50 grade.

O alta propunere este ca micile distilerii, care produc mai mult de 100 de litri de alcool sa plateasca o acciza de 10 ori mai mica.




















2399 vizualizari

  • -54 (60 voturi)    
    Dragul meu Ponta: lasă palinca aşa cum.. (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:54)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...era. În felul ăsta sondajele pot arăta cam la 60%; dacă le scoţi acciza vor rămâne sub 40%. Vrei sa-ajungi ca berea la 6% şi spumoasă ca România frumoasă? sau ca acru ca oţetu' (tot vreo 6%) ca murătura aia cu breton de motociclistă?
  • -48 (58 voturi)    
    E tare... (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:00)

    valy_74 [utilizator]

    Preocuparea lui Ponta e tuica frate?!?!
    Alte probleme se pare ca nu are...Totul e perfect numa'palinca ne strica directia. Si ne mai si pregatim de lupta cu comisia juridica EU. Tare frate...
  • -47 (59 voturi)    
    of, of! mai, mai! (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:07)

    Soljenitin [utilizator]

    Viitorul prezentat de tine, mai draga, suna atat de bine! Numai ca este o problema: de ce te-as crede cand ai fost dovedit de atatea ori cu minciuna?
  • -47 (59 voturi)    
    felicitari pentru strategia macroeconomica (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:07)

    GeorgeT [utilizator]

    inteleg acum , in sfirsit , de ce sunt sute de mii de like-uri pe facebukul lui VV Ponta , prim ministru mindru ca e roman. MS VV Ponta ii pasa de traditia romanaesca, palinca, poate si de "ochii lui Dobrin", sau "2 prune" cum ii spuneau comunistii aia mai batrini acum, tuiicii de prune , nu chiar palinca.
    Incep sa m-a debasific si sa ma pontaiesc, incet dar sigur. Pentru inceput , ca prim pas al debasificarii, o sa votez cu Monica Macovei..
    ---
    Ura , Ura , Ura , traiasca cel mai bun fiu al partidului si al tarii (aplauze si urale prelungi )
  • -48 (58 voturi)    
    ...dottore dottore ai ia ia ... (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:21)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...pai la cite cunostinte juridice ai tu ...procesul este pirdut in prima instanta, asshole ! Nici macar nu l mai baga pe rol. Atata timp cit exista un precedent judecat, si data o decizie, tot decizia aia se aplica !
  • -50 (56 voturi)    
    Promite că doar nu-l doare gura... (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:22)

    corvus coraX [utilizator]

    Mitomanul vânează voturile din Ardeal, sediul tradițional al palincii. Problema este că în acest sens condițiile impuse de UE sunt foarte clare, și ele sunt la fel și pentru Slivovitz (Cehia, Slovacia), Grappa (Italia) etc. Așa că șansele sunt Zero! Dar voturile din Ardeal sunt prețioase. Geaba mitomanule, geaba...
  • -49 (57 voturi)    
    O tampenie... (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:43)

    y0 [utilizator]

    De parca asta e problema Romaniei, cum sa bem palinca mai ieftin...
    Prin asta se incurajeaza consumul de palinca, plus ca reducerea aia va fi precum ce la paine: o s-o vezi doar la producator in buzunar.
  • -49 (57 voturi)    
    ne (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:48)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pregatim, facem, dregem, lutam, dam, ce dracu tot vorbeste semichinezul asta la plural, mie personal imi provoaca o greata profunda, regret ca am mincat ceva astazi.
    Altfel, cu reglementarile europene nu te ''lupti'', le respecti sau nu. Nu le respecti, urmeaza sanctiuni, adica platesti, iar semichinezul mon go dawn nu va plati din banii lui si ai membrilor GIO, ci de la buget.
  • -48 (58 voturi)    
    De ce crede Ponta ca plateste cineva acciza ? (Duminică, 26 octombrie 2014, 17:06)

    Kado [utilizator]

    Crede Ponta ca plateste cineva acciza la palinca? Nu crede da vorbeste pentru cine nu stie. Este din categoria absurdului.Tot de la anul se va da cota libera la gaini sa se oua si la pomi sa faca fructe.
    Ponta este generos comic .Le da oamenilor ce este al lor de drept.Rade lumea de el.
  • -47 (59 voturi)    
    Preocupare de candidat serios la prezidentiale (Duminică, 26 octombrie 2014, 17:08)

    ty [utilizator]

    sau se gandeste la ce va face in cazul ca pierde?
  • -47 (59 voturi)    
    Jos cu Victor Ponta Plagiatorul! (Duminică, 26 octombrie 2014, 17:12)

    AdelaidaO [utilizator]

    Dottore plagiatorul incearca sa mai castige cateva voturi facand astfel de declaratii. Noi ne-am plictisit de toate deciziile neinspirate pe care le-a luat de-a lungul carierei sale de prim ministru. Cu siguranta populatia si-a dat seama ca acest mitoman PSD-ist nu trebuie sa ajunga presedintele Romaniei si prin urmare va merge pe 2 noiembrie la vot si-l va da jos pe acest impostor!
  • -46 (60 voturi)    
    stupid (Duminică, 26 octombrie 2014, 17:48)

    tenere [utilizator]

    ce probleme are copiatorul si cata dreptate face el producatorilor de palinca de se bate cu Comisia Europeana pentru asta...

    romanii sunt prostiti din nou fara jena de acest individ needucat si fara nici un strop de buna credinta

    incredibil cum un om atat de mic prosteste atata lume
  • +61 (63 voturi)    
    Hotnews hecărit! (Duminică, 26 octombrie 2014, 20:10)

    corvus coraX [utilizator]

    Fraților v-a hecărit Ponta site-ul și vă dă minusuri cu toate degetele de la mâini și de la picioare....
    • -47 (57 voturi)    
      asa e (Duminică, 26 octombrie 2014, 20:38)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Dintr-o data apar cite 50 minusuri la fiecare ..
  • -45 (59 voturi)    
    Alo, redactia ! (Duminică, 26 octombrie 2014, 20:40)

    NicolaeA [utilizator]

    Introduceti filtre la votul automat; toate postarile pana la ora 18.00 au primit 51 de voturi negative; ieri, la o stire despre prostiile spuse de Lavrov, toate comentariile primisera 39 de minusuri; cred ca astia exerseaza votul multiplu pentru alegerile prezidentiale !
  • -46 (60 voturi)    
    da´hackerii nostri unde-s? cuminti ca Iohannis??? (Duminică, 26 octombrie 2014, 22:29)

    baimarean [utilizator]

    cei ai PSD se pare ca duc lupte pe toate fronturile.
    Asta e doar repetitia??
  • +4 (4 voturi)    
    Viorel P. ne promite in stil Kimjongillia ? (Luni, 27 octombrie 2014, 7:15)

    Plagarus [utilizator]

    DNA a găsit 25 de off-shore-uri care s-au alimentat, periodic, timp de un deceniu, din trei contracte alocate de Guvernul Năstase informatizării şi securizării României.
    Procurorii anticorupţie au indicii că la capătul fiecărui off-shore se află câte un înalt funcţionar guvernamental: miniştrii comunicaţiilor, miniştrii de interne, miniştrii educaţiei, miniştrii finanţelor, secretari generali de guvern.(cine era controlorul sef al lui Bombo ?-WcP !!)