VIDEO Crin Antonescu: Nu sunt interesat de revenirea la conducerea PNL / Victor Ponta a fost ucis sau s-a sinucis politic

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:12 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu
Foto: Agerpres
Crin Antonescu a declarat marti seara, la Realitatea TV, ca nu este interesat de revenirea la conducerea PNL si considera ca Victor Ponta a primit o "lovitura foarte grava spre fatala" prin pierderea alegerilor prezidentiale.

"Nu sunt interesat, nu am in agenda, in program, revenirea la conducerea PNL. In mod categoric", a spus Antonescu, subliniind ca nimeni nu l-a inlaturat de la conducerea partidului, ci a luat singur aceasta decizie, atunci cand si-a fixat pragul de 20% de atins la alegerile europarlamentare.

"Eu sunt cel care a luat decizia de a ma retrage. Daca doream sa conduc in continuare, ramaneam acolo", a sustinut acesta, precizand ca "energia oamenilor se poate consuma si in alte moduri, mult mai placute, decat politica", sau chiar si in viata politica, dar "fara a asuma neaparat conducerea unui partid".

In opinia sa, la conducerea partidului a venit vremea unor "figuri proaspete", dar "nu neaparat in sensul fara experienta politica", precum oameni din societatea civila. O alta solutie ar pute a fi punerea la "incercare a unor oameni care au vechime in partid, experienta, stiu despre ce e vorba dar care nu sunt figuri publice binecunoscute si asociate cu viata politica in Romania".

Crin Antonescu nu crede ca PNL ar trebui sa isi asume acum guvernarea, ci in momentul in care va sti "foarte clar, foarte aplicat ce doreste sa faca" si "cand in Parlament exista premisele unei majoritati care sa doreasca aceasta schimbare".

"Nu cred ca preocuparea principala acum a PNL ar trebui sa stea in coruperea unor elemente, usor coruptibile, de altfel, in sensul politic, din actuala majoritate", a comentat el.

Antonescu considera ca "exista si varianta unui guvern al actualei majoritati fara Victor Ponta", despre care considera ca este "tot ce poate da mai bun PSD".

Acesta variante ar putea fi un guvern de larga coalitie sau de tehnocrati.

"Nu m-ar mira ca pe la inceputul anului viitor sa ne pomenim chiar cu unul dintre candidatii pe care ii vehicula Victor Ponta, dar desigur nu Tariceanu, in fruntea, asa, a unui guvern de iarna", a adaugat fostul sef al liberalilor. Ponta declarase, in campania electorala, ca daca va ajunge presedinte isi va alege premierul dintre Tariceanu, George Maior si Florin Georgescu.

In ceea ce-l priveste pe Victor Ponta, acesta a "reactionat rapid si aproape cu umilinta" dupa ce a pierdut alegerile prezidentiale deoarece pentru el "este vital sa ramana la guvernare".

Crin Antonescu considera ca PSD, pentru a ramane  la putere, a distrus "multe lucruri, inclusiv USL si chiar pe Victor Ponta", cel care "s-a pomenit poate pe nedrept a fi incarcat cu toate relele sistemului politic, inclusiv cu problemele lui Traian Basescu".

In plus, Ponta "a facut eroarea de a-si asocia un intreg insectar politic de la Tariceanu la Vadim", respectiv "exact oamenii pe care lumea nu ii mai vrea", a continuat ex-presedintele PNL, care a apreciat ca actualul prim ministru "a fost ucis sau s-a sinucis politic", in conditiile in care pierderea alegerilor reprezinta o lovitura "foarte grava spre fatala".

Antonescu a precizat ca Ponta poate sa mai ramana si doi ani premier, la fel cum Tariceanu este formal presedintele Senatului, desi in realitate este o "fantoma", in conditiile in care pierderea alegerilor i-a luat "tocmai arma sa, perspectiva".

In ceea ce il priveste pe Iohannis, Crin Antonescu a recunoscut ca a fost "destul de sceptic in legatura cu sansele" acestuia si a apreciat ca lupta din turul doi s-a dus intre "un politician si un non-politician".

Ori acest lucru a "generat speranta si verdictul inspaimantator de dezechilibrat".

"Marea victorie in aceste alegeri e ca s-a transmis mesajul - nu va mai puteti face de cap mult timp, ne ne mai puteti pacali, nu mai stam acasa, va pedepsim", a subliniat el.

Pe de alta parte, Crin Antonescu si-a exprimat speranta ca acest vot va insemna si sfarsitul "televiziunilor maciuca" de tipul Antena 3 si RTV, care au facut o campanie mizerabila.

























18021 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Crine, Johannis e de 100 de ori (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:22)

    Wanheda [utilizator]

    mai politician si decat tine. Cu Ponta nu exista grad de comparatie, Ponta e null si fara valoare, e o marioneta proasta si nesimtita...nu are nimic care sa-l recomande drept politician. E un maimutoi jalnic si penibil.
  • +2 (14 voturi)    
    Foarte bine ca nu e interesat (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:25)

    un-buburuz [utilizator]

    Antonescu i-a făcut mari pe Ponta și PSD, când a apărut cu ei la braț in 2012. Ce-i drept, s-au despărțit ulterior, când nu s-au mai înțeles pentru ciolan. Dar tot n-am uitat că, după aia, Antonescu pur și simplu a dispărut, s-a spălat pe mâini și ne-a lăsat cu Ponta pe cap (mai mult ca sigur că, în taină, a sperat să câștige Ponta, să-și ia partidul înapoi după ce Iohannis își va fi rupt gâtul).
    Acum apare din ce în ce mai des pe la televizoare. O avea vreo nouă idee, un nou proiect?
  • +5 (15 voturi)    
    Ce tot are cu Basescu?! (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:30)

    fit [utilizator]

    "Crin Antonescu considera ca PSD, pentru a ramane la putere, a distrus "multe lucruri, inclusiv USL si chiar pe Victor Ponta", cel care "s-a pomenit poate pe nedrept a fi incarcat cu toate relele sistemului politic, inclusiv cu problemele lui Traian Basescu"".

    Eu as spune ca relele sistemului PSD au fost puse in carca lui Basescu, Iar Base nu s-a lasat asa usor, cum ar fi vrut mafiotii.
  • +5 (15 voturi)    
    Nici nu te vrem psd istule (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:37)

    Seserman [utilizator]

    Nici nu te vrem psd istule! Esti sinucis politic demult.
  • +10 (14 voturi)    
    mosule, (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:37)

    clint [utilizator]

    daca nu as sti cine esti si ce ai facut, as zice ca esti un geniu al politicii !

    cum plecati de la putere, cum va sare IQ-ul cu 20-30 de puncte, judecand dupa discurs !

    oricum, iti multumesc ca ai rupt USL-ul cand poate acum ai fi fost in locul lui Klaus ori mai degraba Ponta, dar oricum sa stii ca raul facut de tine va ramane brazdat mult pe fata tarii noastre !

    iti doresc sa ramai departe de putere, sa nu sfarsesti ca Tariceanu, senil, umbland dupa ciolan !
  • +6 (14 voturi)    
    distrus (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:42)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Daca Ponta e sinucis tu esti distrus politic.
    nimeni nu poate uita campania ' bunului simt' demarata impreuna cu ponta care a divizat tara
  • +8 (16 voturi)    
    Crinutz (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:44)

    rokoz [utilizator]

    Niciodata nu l-am considerat pe un lider autentic, insa nu pot decat sa apreciez gestul lui de a face un pas inapoi si a promova/sustine un om integru cum este Johannis. Insusi faptul ca nu s-a implicat in campania electorala a fost in avantajul lui Johannis. A mai spalat din pacatele cumulate in timpul USL-ului, insa salut decizia lui de a ramane in fundal. Sper ca experienta cumulata in timpul USL-ului sa ii fie utila acuma.
  • +5 (13 voturi)    
    O analiza a discursului (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:54)

    Daea_Mi [utilizator]

    Din categoria: "Nimeni nu intreaba, dar Antonescu raspunde". In afara de ultimele doua fraze - care sunt de o luciditate surprinzatoare venind din partea lui (probabil i-au fost suflate) - totul e vorba goala inturnata si rasturnata. Pentru a-l recunoaste ca totusi e discursul lui, revine cu laitmotivul "Basescu e de vina". De data asta, vina e in esecul lui Ponta. Sa zicem ca ar putea avea dreptate daca mergem pe rationamentul ca am vazut ca se poate trai mai bine fara comunisti si nu vrem sa ne intoarcem inapoi. Dar prea tare incearca sa se pacaleasca pe sine ca nu s-ar intoarce la vremea cand era zi de zi la televizor, visandu-se presedinte. De parca nu i-a placut sa semneze coalitia cu PSD-ul si sa se culce in pat cu inamicul. Pe vremea aia, Antenele jucau pe placul lui. Acum ca vede ca poporul roman la ananghie e in stare sa se trezeasca din amorteala, incearca sa o scalde. Profesor de istorie fiind, ar fi trebuit sa stie ca romanii sunt super-toleranti, dar cand ajunge cutitul la os ne trezim, si atunci vai de cel care a pus cutitul pe noi.
  • -2 (8 voturi)    
    Crizut , (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:01)

    thatchme [utilizator]

    ar fi bine sa taci ca ai spus numai lucruri interesante si noi. E bine ca incerci sa revii din urma dar nu este tocmai ceea ce vroiam sa auzim de la un lider politic care il sustine pe noul PRESEDINTE AL ROMANIEI.
  • -2 (8 voturi)    
    nu pleaca asa repede (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:01)

    VladBerliba [anonim]

    Nu pleaca el asa repede ... Asteapta 9 decembrie ... cand romanii vor avea o surpriza ...

    Lucrurile din fostul bloc comunist (Ucraina, Ungaria, Polonia, Romania) se desfasoara aproximativ la fel ... lumea vrea spre vest ... unii lideri vor spre est ... marile puteri mai baga si ele coada ...

    Nu cred ca o sa iasa prea pretty ...
  • -3 (7 voturi)    
    Crin (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:06)

    cristi_an [utilizator]

    nu ai inteles ca nu vrem? nu!
  • -3 (7 voturi)    
    Klaus Johannis (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:10)

    thatchme [utilizator]

    Sa nu uite nici un moment ca este doar un instrument in mana POPORULUI ROMAN.
  • +7 (9 voturi)    
    Te-ai trezit? (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:11)

    h.bogdan [utilizator]

    Sa veniti la guvernare cand veti castiga alegeri parlamentare.
  • +3 (9 voturi)    
    RIP (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:31)

    Excelsior [utilizator]

    ...
  • -2 (10 voturi)    
    Consilier prezidențial (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:31)

    Nyk1 [utilizator]

    Cred că Antonescu are suficientă experiență (vezi emisiunea cu Gâdea la Antena 3) pentru a-l îndruma pe Johannis cum să facă față cu brio mizeriilor din politica românească. Plus că poate să facă acest lucru și mai pe seară, nefiind necesară prezența la prima oră când Klaus oricum va fi foarte ocupat cu sarcinile sale.
  • +12 (16 voturi)    
    Luciditate (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:31)

    CititorulComentator [utilizator]

    Unde era luciditatea asta în 2012 domnule Antonescu?
  • +4 (12 voturi)    
    Chiar mi s-a acrit de Crin (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:35)

    OmulNou [utilizator]

    si de calculele lui politice. A facut intelegeri si cu Ponta, ar trebui sa se scoata singur din joc.
  • +9 (15 voturi)    
    cum-cum? (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:47)

    ws [utilizator]

    "televiziuni măciucă" a spus?

    incredibil, să-i tragă cineva două palme și să-l trimită înapoi la groapa de gunoi a istoriei.

    ws
    • +2 (8 voturi)    
      Pai da, simate domn, (Marţi, 18 noiembrie 2014, 23:39)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ws

      ca nu Crin Antonescu aparea seara de seara la antena3 cindva...
      Si nici habar nu are Crin de alianta de centru-dreapta PNL-PC pe care a semnat-o Crin Antonescu...
  • +14 (16 voturi)    
    Mai tineti minte bancurile cu Ceausescu? (Marţi, 18 noiembrie 2014, 22:51)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Klaus Iohannis, Monica Luisa Macovei si Victor Ponta se deplasau cu avionul in strainatate, pentru a sustine o conferinta de presa. In timpul zborului, li se defecteaza motoarele si pierd o aripa. Trebuie sa se parasuteze ca sa poata scapa. Aveau insa o mare problema: ei erau trei, insa aveau doar doua parasute.
    Victor Ponta, luand o parasuta in spate, sare si striga:
    -Eu sunt un geniu! Sunt DOTTORE! Eu trebuie sa traiesc, ca sa fiu presedintele Romaniei!
    Iohannis se uita la Macovei...Macovei se uita la Iohannis.
    La un moment dat Iohannis ii spune:
    -Poftim, ia parasuta!
    -Nu pot sa cred...un domn desavarsit..un gentleman. Multumesc mult, dar nu pot accepta! E prea mult.
    -Stai linistita, ca nu-i nimic. Geniul a sarit cu sacul meu de dormit! :)
  • -9 (15 voturi)    
    Draga Crinule (Marţi, 18 noiembrie 2014, 23:05)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Revino-ti si revino in viata politica; acum e nevoie de tine! Ai plecat cand, intr-adevr, erai detestat pentru inhaitarea ta cu Ponta, dar acum e din nou mare nevoie de tine langa Iohannis.
    • +7 (13 voturi)    
      ia-l pe crin la tine acasa daca vrei (Marţi, 18 noiembrie 2014, 23:35)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      nu mai chema rebutul asta in politica
      • +3 (9 voturi)    
        un rebut (Marţi, 18 noiembrie 2014, 23:48)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        care poate controla rebuturi si mai mari. Incredibil cum se fac utili unii oameni.
      • 0 (14 voturi)    
        de ce (Marţi, 18 noiembrie 2014, 23:54)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        e rebut? ca nu iti place tie de el? e nevoie si de un antibasescian veritabil langa Johannis. PD-ul e plin de pupincuristii "chiorului". Johannis trebuie sa aiba curajul sa ceara judecarea lui Basescu. asta daca vrea curatenie totala. daca doar baga gunoiul sub pres nu am facut nimic.
        • +2 (8 voturi)    
          basescu a muncit la tara asta (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 0:06)

          thatchme [utilizator] i-a raspuns lui freejack

          cat n-au facut toti politicienii romani de cand s-a infiintat Romania ca stat. Faptul ca ai putea sa spui "Sa traiti, am inteles Capitane!" ar putea fi un privilegiu mult prea mare pentru tine impreuna cu CrizA.
        • -2 (8 voturi)    
          Cine fai? (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 0:08)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui freejack

          Ce sa ceara? Judecarea cui? Da' unde suntem aici, la Nascase acasa? Numai el cerea si decidea ce dosare sa fie judecate.

          Tara nu are nevoie de "antibasescieni". Tara are nevoie de policieni inteligenti, integri, nesantajabili si incoruptibili. Ia-i tu pe antibasescieni la tine acasa si faceti-va un partid politic, in care singura calitate pe care o aveti e antibasismul.

          "PD-ul e plin de pupincuristii "chiorului". Si PNL-ul e plin de pupincuristii PSD-istilor. Hai mars la tine acolo cu antibasistii tai.
          • 0 (2 voturi)    
            nu singura calitate (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 8:33)

            freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            una dintre ele.
            ce justitie e aia care condamna doar pe unii? daca facem curatenie atunci maturam tot gunoiul. astept momentul in care Basescu ajunge la ICCJ. atunci vom putea spune ca justitia e pe drumul cel bun.
            p.s. in 2005 Basescu a vrut sa desfiinteze Partidul Liberal. asa ceva nu se uita si nu se iarta. cel putin eu nu pot.
            in rest, sa auzim numai de bine.
            • +1 (1 vot)    
              Poate ca n-ai inteles.. (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 14:37)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

              Si nu m-am exprimat cum trebuie. NU presedintele cere ce dosare trebuie deschise si cine trebuie judecat. Asta o faci in dictatura lui Nascase.

              Uite ca ce a vrut Basescu, sa faca un partid mare de dreapta, au facut altii. Iar daca vrei sa fie judecat pentru asta, du-te si judeca-l.
          • +2 (2 voturi)    
            ar fi bine sa faci niste flotari logice (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 8:35)

            thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            inainte de a comenta pentru ca reusesti sa le faci pe celelalte. Probabil ca ti-a luat destul de mult timp sa exersezi utilizarea pe la telecomanda latrinei 3 cu modele precum gadea, badea.
            • +2 (2 voturi)    
              esti complet pe dinafara. (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 14:02)

              freestyle [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

              nu ai cum sa intelegi un om care a trait revolutia si este antifesenist, adica impotriva ambelor aripi ale feseneului, PSD, aripa stanga si PD, aripa dreapta. Pentru mine este acelasi lucru. nu stiti decat antena 3 gadea si alte prostii din astea. Nu inteleg cum aveti timp sa va uitati la toate prostiile? Dimineata la munca, dupa amiaza gospodarie, seara o carte, un film, un teatru. Cand... doamne iarta-ma, sa mai ma uit si la televiziunile alea de asa zise stiri?
              Da Basescu a urmarit distrugerea Partidului Liberal asa cum a contribuit si la disparitia PNT-Cd. Asta a fost scopul securistilor dupa 1989, creearea a doua partide rasarite din FSN-ul originar. Adica partidele lor. Uite ca PNL-ul a rezistat datorita si unor oameni curajosi ca Antonescu sau Orban. Acum PNL-ul se unifica cu PD-ul. Pentru mine este o eroare.
              In rest ii urez succes lui Iohannes, in amintirea membrilor familiei mele (deportati in Donbas) care nu mai pot acum sa se bucure alaturi de noi.
  • +3 (5 voturi)    
    poate fuge ...( in ...china?) (Marţi, 18 noiembrie 2014, 23:52)

    baimarean [utilizator]

    de frica baronilor. Sau a varanului...Sau...
    Nu e imposibil ca sa fi fost amenintat, altfel nu stiu de ce "sufera atat de tare familia...". Cumulat cu doasarul socrului, chiar ca e un sfarsit de an nashpa.
  • 0 (6 voturi)    
    Crinule fii si tu o data barbat! (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 0:07)

    ametitu [utilizator]

    Crinule - tu ne-ai pricopsit cu Iohanis. Tu l-ai luat de la Sibiu unde statea bine si linistit si ai inceput sa-l plimbi prin Bucuresti ca un ursar. Acum ti-e frica ca ar putea-o da in bara si te faci ca nu-l mai cunosti.
    Fii si tu barbat o data in viata si constientizeaza-ti greselile si poate apoi ai sa-ti intelegi si meritele.
  • +2 (2 voturi)    
    Play misty for me, (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 1:43)

    John M. [utilizator]

    Ne pare bine ca ai disparut.
    Ai o logoree probabil controlata cu medicatie.
    A venit neamtu' si v-a linistit pe toti.
    Restul, nu mai conteaza.
  • +3 (3 voturi)    
    Tu mai vreo agenda, mai draga Kkarau ? (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 5:52)

    Plagarus [utilizator]

    La muzeu nu ai nevoie de nici o agenda,asa ca somn usor Mon Dieu !
  • +3 (3 voturi)    
    Crin esti mai lichea ca Ponta. (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 8:16)

    vali47 [utilizator]

    Nu-i conducerea PNL de Crin Antonescu.Antonescu sa mearga la PSD ,daca vrea sa mai faca politica.La PNL,cu ideile si prostia lui ,Antonescu a fost pe punctul sa distruga partidul.poate asta a si vrut.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca si acum te obsedeaza Basescu esti' 0' (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 11:28)

    andreesanu [utilizator]

    Antonescule ,in afara de gargara stii alceva sa mai faci ???.
    Daca si acum cind Basescu mai are 30 de zile de mandat ,tu inca mai faci referire la trecut !!!,tu esti un om terminat ,fara viitor !!!.
    Ce pot invata altii de la tine ???,tu faci istorii ,tu nu poti fi liberal ,tu n-ai viziune,tu n-ai solutii,tu plingi ca un copil speriat pierdut intr-o gara.
    Trenul tau deja e plecat demult ,fara bilet !!!,fara cunostinte va trebui sa inveti sa traiesti de azi pe miine.
    Dumnezeu sa te aiba in grija suflet chinuit .
    • +1 (3 voturi)    
      30 de zile de mandat... (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 14:10)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      ...de arestare. De abia astept sa-l vad alaturi de frati-sau. Reintregirea familiei Basescu...la Jilava.
      Antonescu a fost un luptator pentru supravietuirea Partidului Liberal in fata agresiunii feseniste. Un adevarat lider. Nici o afacere pe langa, doar om politic. Nu a putut nimeni sa-l santajeze. Avand in vedere ca el l-a adus pe Iohannis in politica mare, prin victoria acestuia si Antonescu este astazi un invingator.