Teodor Melescanu, la Realitatea TV: Am acceptat numirea la Externe doar pentru romanii din Diaspora si am si reusit/ Violentele de la sectii nu au fost normale

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 26 noiembrie 2014, 22:19 Revista Presei | Radio TV

Teodor Melescanu, fostul ministru de Externe, a declarat la Realitatea TV ca a acceptat numirea ca sef al diploamtiei romane nu pentru a ajuta PSD-ul ci doar pentru a-i ajuta pe romanii din Diaspora sa voteze, lucru pe care considera ca l-a facut cu brio. Melescanu isi argumenteaza "succesul" prin faptul ca au votat mult mai multi romani decat in primul tur avand la dispozitie aceleasi mijlocace.

Declaratii Melesanu:
  • Imi cer scuze romanilor care nu au votat si de asta mi-am dat demisia. Imi cer scuze si celor care au stat in ploaie la vot, desi nu mai tinea de Externe.
  • Nu puteam face mai mult fiindca asa e legea. Nu se puteau infiinta mai multe sectii de vot sau prelungi votarea. S-ar fi ajuns la invalidarea alegerilor de catre BEC
  • Am suplimentat numarul stampilelor si al cabinelor.
  • Au fost multi lideri de partid care s-au agitat sa-mi ceara demisia. Eu le-am zis sa stea linistiti ca imi asum partea de vina si imi dau demisia. Ceilalti? Fiecare dupa constiinta lui.
  • Nimic nu poate scuza violentele de la sectiile de vot. Si mie nu-mi convin multe din cele ce-mi spuneti dar nu sar sa va dau una in cap.
  • Nu a chemat nimeni din ambasada jandarmeria Franceza. Au venit ei acolo vazand numarul mare d eoameni si au intervenit cand au inceput distrugerile.
  • E posibil ca la alte ambasade sa-i fi chemat consulii, dar nu cunosc.
  • Mi-a venit sa plang cand am vazut ce s-a intamplat la Paris...

Explicand "sfaturile" ca romanii sa mearga sa voteze la alte sectii aflate la sute de km departare: "Nu inteleg de unde aceasta rautate. Eu am venit doa rin ajutorul oamenilor care votau in paris si am vrut sa degrevez aceleasi sectii sfatuindu-i pe romani sa mearga la cea mai apropiata sectie, sa se adune 4-5 la o masina si sa nu mai stea atat de mult la cozi."
























2586 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Bineînțeles că ai reușit. (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 22:23)

    mitg [utilizator]

    Ai reușit să-ți dai demisia înainte să te linșeze cei 10,000 de protestatari care defilau pe străzi.
    • +6 (6 voturi)    
      Securistul....batran sau tanar tot securist ramane (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 23:53)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dovada. "Am acceptat numirea la Externe doar pentru romanii din Diaspora si am si reusit".... intradevar ca pion de sacrificiu al PSD ai reusit sa ne faci sa stam 10 ore la coada. Sa vedem acum recompensa pentru tine.
    • +6 (6 voturi)    
      Si a mai reusit sa se faca de rahat cu servilismul (Joi, 27 noiembrie 2014, 1:37)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      complicele plagiatorului, pardon "consilierul prezidential pe prob. de securitate"...
      hihihi
  • +14 (14 voturi)    
    Nu contează ce zic ceilalti (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 22:30)

    Mao2 [utilizator]

    important este ce zic eu...sfidare, furt, nesimțire si tupeu cele patru legi de baza ale PSD-ului....
  • +11 (11 voturi)    
    daca au avut aceleasi conditii ce ai facut deci ?! (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 22:33)

    mirceacr [utilizator]

    spui ca au avut aceleasi conditii dar ca au votat totusi mult mai multi deca tin primul tau

    este deci meritul romanilor intrigati de barierele cu care s-au confruntat la primul tur, fapt care i-a inversunat si determinat sa faca eforturi si mai mari ! adika sa se aseze la coada cu noaptea in cap si sa indure vremea si mai descurajatoare si cizle si mai mari !

    ca atare ai pus la coada si mia multi care au trebuit s aindure conditii mai ostile decat in primul tur !

    halal sfarsit de cariera !
  • +14 (14 voturi)    
    Spune o minciuna de suficient de multe ori... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 22:40)

    PeterPanzer [utilizator]

    ... si ea va deveni adevarul.

    Rusine! Rusine, Corlatean! Rusine, Melescanu! Dar, mai ales, rusine Victor-Viorel Ponta!

    Inca nu ati platit pretul corect pentru ce ati facut.
  • +13 (13 voturi)    
    cea ce ati comis se numeste INFRACTIUNE (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 22:48)

    mnicku [utilizator]

    si raspunderea este PENALA adica PUSCARIE pt cei ce au blocat dreptul de vot al romanilor .

    PUSCARIE pe termen lung + BONUS de PEDEAPSA , restul sint discutii inutile
  • +13 (13 voturi)    
    A reusit ? (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 22:53)

    adrian88000 [utilizator]

    Nu inca. Va reusi sa intre in puscarie. Curand.
    DUBA-i gata !
  • -13 (15 voturi)    
    Nimic nu poate scuza violentele de la.. (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 23:00)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    Domnule Melescanu, unii oameni o sa argumenteze inclusiv aceste violente. Acolo lucrau oameni, care au lucrat continuu 12 ore. Si ghici ce, vin oamenii educati si emancipati din diaspora sa le dea in cap. Lor, nu voua, guvernantilor, care poate meritati. Apoi se plang ca i-au scos jandarmii pentru ca erau violenti la adresa unor oameni complet nevinovati, ba chiar s-au chinuit sa-i ajute pe cat mai multi sa voteze. Ipocrizie maxima. Agresorii sunt declarate victime de marinarii nostrii de pe facebook.
    • 0 (2 voturi)    
      Vai, vai vai... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 23:59)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      ..oooofffffffffff. Dar ai dreptate: ipocrizie maxima. Asa ati fost tot timpul: ipocriti si hoti, din 1921 pana acum.
  • +14 (14 voturi)    
    comunistu tot comunist ramine (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 23:38)

    Orizont [utilizator]

    Auzi a acceptat numirea de ministru pentru cei din diaspora, zici ca e spusa de tonta.
    Se mai si contrazice singur, deci isi da demisia nu au putut vota dar in acelasi timp si-a facut treaba cu brio!?!
    Violentele tot din cauza lui, daca toata lumea vota, nu mai era nimeni suparat. Insa sa stai 8-10 ore si sa inchida usa in nas, cum sa nu te enervezi?
  • +5 (5 voturi)    
    BA TU ESTI PROST!? BA TU ESI TAMPIT!? (Joi, 27 noiembrie 2014, 0:02)

    Popoviciu [utilizator]

    zici ca e senil
  • +5 (5 voturi)    
    Și mie mi-ar fi venit să plâng... (Joi, 27 noiembrie 2014, 0:43)

    Caligula [utilizator]

    ...știind că votul din diaspora e împotriva lui Ponta și e decisiv.
  • +6 (6 voturi)    
    melescanu (Joi, 27 noiembrie 2014, 0:52)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Coada de topor sovietica a actionat la comanda..adica a facut tot ce-i sta in putere sa blocheze votul si a facut declaratii anti-roman..latura penala exista
  • +6 (6 voturi)    
    numai (Joi, 27 noiembrie 2014, 1:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    minciuni suprapuse stie sa spuna sulfa securista, nici nu avea de gind sa stea pe post, dar a demisionat, au votat mai multi, dar n-a facut nimic fata de turul unu, si tot asa. In stilul pdsr, mostenitorul pcr.
  • +5 (5 voturi)    
    Fac ceva (Joi, 27 noiembrie 2014, 2:02)

    batmanss [utilizator]

    pe scuzele tale , Belescanule !
  • +4 (4 voturi)    
    Punct (Joi, 27 noiembrie 2014, 5:41)

    Calinul [utilizator]

    LA BULAU!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Te crezi om serios asa ca,somn de veghe ! (Joi, 27 noiembrie 2014, 8:05)

    Plagarus [utilizator]

    Planton de nadejde in securitatea cea veche, resuscitat de politica vechilor tovarasi, dupa rivolutie si-a sacrificat batranetile liniste pt. a mai servi odata patria cea draga lui, aia veche dintre fruntarii !
    Poate peste 10 ani se va califica pt. un post de consiler patriarhal al Preaferictului,oricare va fi acela
  • +4 (4 voturi)    
    Tipic comunist (Joi, 27 noiembrie 2014, 8:48)

    Ger [utilizator]

    Domnul Melescanu bate campii. A ,,reusit'' si dansul sa-si bata joc de toti cei care au votat si de cei care nu au reusit sa voteze. Este fericit ca reusit sa umileasca mai multi romani decat a reusit Corlatean in primul tur. Adevarul este ca nu s-a vrut sttind ca cei din Diaspora voteaza dreapta, dar si ca nu pot vota un specimen ca Ponta. Cum poti sa fi mandru ca esti Roman cu Ponta premier, dar mai ales presedinte. Domnul Johanis este ceea ne trebuie acum, cu conditia sa nu urmeze modelul domnului Constantinescu!
  • 0 (0 voturi)    
    "nu cunosc" (Joi, 27 noiembrie 2014, 11:31)

    revo [utilizator]

    ce simplu, ce comod... "nu cunosc" si gata, e curat, uscat si fericit. Chestia asta e veche: "tovarasul nu stie, nu e informat, el are suflet bun dar nu-l informeaza tovarasii de la partid".
    Acum, dupa ce ne-am mai linistit, este evident ca l-am pedepsit prea tare in comentarii. Chiar daca ar fi vrut, ar fi fost imposibil sa i se opuna lui Ponta, partidului si mafiei transpartinice denumita USD. Asa, a incercat sa impace si capra si varza: a suplimentat numarul de stampile si personalul si nu s-a atins de numarul de sectii de votare. Ma mir ca i-au permis si atat.
  • +1 (1 vot)    
    Melescanu a aparut la Realitatea, fiind anuntat (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:22)

    dbdb [utilizator]

    de post ca el vine ca sa spuna adevarul despre votul din diaspora. Prima fraza, Rares Bogdan, bla, bla, bla, - nu au putut vota cei din diaspora, dle Melescanu! de ce nu ati infiintat sectii de votare in plus, ca uite va lasa legea!? Si Melescanu zice: bla, bla, bla, pai, dvs. la Realitatea, aveti niste reguli interne in care nu scrie ca n-aveti voie sa dati amenzi de circulatie, de fapt, in cazul asta, ati putea da amenzi de circulatie, nu? pai, asa si cu legea asta, dar daca am fi deschis noi sectii de votare, ne era frica ca se putea contesta in justitie scrutinul! RAMAI TRASNIT! RAMAI TRASNIT! Ori asta e speech-ul pentru aia cei 5 milioane care l-au votat pe Ponta, ca sa nu intre aia in panica ca dispare PSD, ori PSD isi considera pana ca si pe proprii votanti niste prosti care sunt in stare sa inghita orice! Melescane, asta nu e argument, e doar flecareala de 2 bani! In actele de constituire a oricarei firme apare cu ce se ocupa aia, deci Realitatea nu poate da amenzi de circulatie, pentru ca nu e asta obiectul ei de activitate! Dar GUVERNUL ARE OBLIGATIA PRIN LEGE SA ORGANIZEZE ALEGERILE, asta e una dintre activitatile guvernului, sa faca tot ce este necesar ca ele sa se desfasoare in buna regula! Nu va suparati, sustinatori ai PSD, dar PSD-ul chiar va ia de prosti! Cereti-va alti oameni care sa faca alta stanga in tara asta, ca sunt destui oameni decenti care tin cu stanga, nu e nevoie de conserve d-astea comuniste expirate, cu argumente bune pentru creierele de amiba! Dati-vi-l jos pe Ponta, ca face de ras stanga definitiv!