Monica Macovei, la RFI: Voi infiinta un partid altfel, care va functiona foarte mult online, dar mai intai va fi o asociatie

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 decembrie 2014, 12:59 Revista Presei | Radio TV

Europarlamentarul Monica Macovei spune, la RFI, ca viitorul ei partid va functiona foarte mult online si nu va avea sedii in toata tara. Fostul candidat la Presedintie spera insa ca legislatia sa fie mai intai simplificata, pentru a nu fi nevoita sa stranga 25 de mii de semnaturi din 18 judete, cum prevede legea in prezent.

Monica Macovei cere modificarea legii: "Am cerut posibilitatea infiintarii unui partid in Romania cu minimum trei membri, fara conditionare geografica. Astazi, cerinta este de 25 de mii de membri, care trebuie sa provina din 18 judete si municipiul Bucuresti si cu un anumit numar de membri in fiecare judet. Nu mai exista o asemenea cerinta nicaieri in Europa".

"Vreau sa precizez ca nu e legat de finantare. Aceste partide nu vor fi finantate de la stat, decat daca vor dovedi ca au crescut si au anumite rezultate in alegeri. Spun asta pentru ca am auzit multe comentarii ca acum o sa rasara ca ciupercile partidele, numai ca sa primeasca sedii si bani. Nu, nu facem un partid pentru sedii si pentru bani, ci pentru idei", explica fostul candidat la Presedintie.

Continuarea pe www.rfi.ro.




















2205 vizualizari

  • -18 (30 voturi)    
    Eu socotesc... (Luni, 1 decembrie 2014, 13:17)

    AlainAlain [anonim]

    Da, socotesc ca ar fi minunat ca legea despre care vorbeste MM sa fie chiar mai permisiva : partidele sa poate fi infiintate doar de catre o singura persoana, in cazul acesta doar ea, Macovei! De ce propunerea asta, ti-au plecat laudatorii care te doreau la Cotroceni, fara sa stie ca tu erai pe felie cu vamesul Bleaga, uzurpatorul, sa candidezi fara petentii ci doar sa o carotezi pe Elena Udrea? Daca erau dotati cu minima inleligenta ( IQ 80 ), se prindeau si te abandonau ca pe ultima IUDA...cam atat, restul alta data...
    • +6 (14 voturi)    
      sarmana udrea (Luni, 1 decembrie 2014, 13:28)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui AlainAlain

      ca sa o caroteze cineva pe udrea trebuie sa joace in aceeasi liga cu dumneaei. or, s-a vazut de la o posta ca doamnele nu aveau nicio treaba una cu cealalta.
      propunerea cu partidele tine de reconectarea poporului la afacerile publice, legatura taiata cu talent de marii abonati la functii, demnitati si facutul legilor. daca in toata lumea civilizata libertatea de asociere politica este neingradita, nu vad de ce sa nu avem si noi sansa de a produce o clasa politica mai acatarii. asta incepe prin dreptul de acces si prin atragerea unor autentici servitori ai interesului public. deci da, sustin initiativa macovei.
    • +7 (17 voturi)    
      da (Luni, 1 decembrie 2014, 13:30)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui AlainAlain

      ma, voi in GIO sinteti legiune, cu maimu, sobolanul roz, dragnea si ghita in frunte, va e frica de macovei, dar nu scapati, nici neamtul n-are chef sa va salveze pieile groase de parveniti nesimtiti si obraznici.
    • -11 (13 voturi)    
      Oare nu-i spune nimeni ca-i penibila?! (Luni, 1 decembrie 2014, 14:06)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui AlainAlain

      Sarmana, e dusa rau, altfel nu-mi explic cum poate abera in halul asta! Cine s-ar inhaita cu o procuroare comunista care sperie lumea? Electoratul n-o vrea darea insista doar ca sa-i faca in ciuda Elenei Udrea. Vad ca ii porunceste lui Iohannis ce sa faca, fratilor asta se crede stapana tarii asa cum se credea pe timpul lui Ceausescu?! freasca-ne Dumnezeu de ea, sa plece naibba la Bruxelles si sa lase in pace politica ca nu-i de ea. Auziti la ea, vrea ca un partid sa se infiinteze din trei memebri!!! Pai unde s-a mai pomenit asa ceva? In nicio tara bananiera nu exista asa ceva. Ce vrea, ca toti retardatii, toate asociatiile de proprietari sa devina partide? Asta ar insemna. Iar in online cum sa functioneze, ca nu este legal asa ceva! Oare Mandela asta are habar de legile tarii? Chiar este de meserie as acum se lauda? S-o opereasca cineva fratilor, ca abereaza rau, imbatraneste urat, ori de asa cevanu avem nevoie in politica. I-a trecut vremea, gata cu fostii comunisti, sa ne lase in pace Macovei Mandela!!!
      • +3 (3 voturi)    
        eu o sa ma inhaitez (Luni, 1 decembrie 2014, 18:33)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        si mai stiu cateva sute de mii.In special cei care deja au votat-o in primul tur.
        dar atentie!Noi nu urmarim Latrina 3!sper ca nu te superi si din cauza asta...
  • -12 (22 voturi)    
    ... (Luni, 1 decembrie 2014, 13:23)

    rerenenegate [utilizator]

    Se pare ca politicienii din Romania nu stiu sa se exprime bine... Ce fel de asociatie? Cooperativa de productie, de locatari? Si cum adica sa functioneze online? Adica pe cabluri de electricitate, ca pasarile, sau pe bloguri?
  • -14 (22 voturi)    
    and lie no more (Luni, 1 decembrie 2014, 13:25)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Vezi-ti, cucoana, de mandatul de europarlamentar! Pentru asta ai primit niste voturi si primesti leafa grasa din banii contribuabililor europeni, deci si romani. And lie no more!
  • +8 (8 voturi)    
    asteptam vesti dna. Macovei (Luni, 1 decembrie 2014, 13:38)

    johnescu [utilizator]

    Cand, cum, sa urnim bolovanii...sigur vor fi foarte multi interesati de program, o altfel de politica, cu oameni de calitate in conducere, cu teluri clare, cu termene clare, ar fi ceva straniu pentru actuala clasa politica...
  • +8 (10 voturi)    
    Abia astept (Luni, 1 decembrie 2014, 13:46)

    slakeritul [utilizator]

    Infiintarea acestui partid si schimbarea legii partidelor, lege antidemocratica pentru oricine are capul pe umeri. Hai MM!
  • +8 (10 voturi)    
    suna bine (Luni, 1 decembrie 2014, 13:46)

    catelu [utilizator]

    Ideea suna foarte bine, dar, din nou, asa suna si PMP-ul anuntat de Basescu. Nu stiu ce n-a functionat acolo, dar sper ca MM sa fi invatat din esecul PMP si sa evite politicienii reciclati si alte scursuri care pot strica totul. Eu cred ca sunt sanse sa avem in sfarsit un partid curat in tara asta.
    • +1 (1 vot)    
      DA! (Luni, 1 decembrie 2014, 18:36)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      Politicieni reciclati, bine zis. La mine in judet presedintele filialei PMP este un fost activist de partid ( PCR) , fiu de comunist de frunte, trecut apoi prin FSN , presedinte de Consiliu Judetean din partea PDL si apoi ,cand partidul a decis sa-l puna pe o pozitie mai joasa ,s-a suparat.
      Si fiind foarte orgolos s-a dus direct presedinte la PMP.
      Dar fraierii aia din conducerea centrala nu i-au cerut
      o scurta biografie ? Cred ca i-au cerut-o dar au apreciat ca e foarte buna ! Ca e un demn membru al
      acestui nou partid , facut cu oameni vechi, reciclati
      si resapati !
  • +7 (9 voturi)    
    Suces Doamna, ca se poate si altfel ! (Luni, 1 decembrie 2014, 13:51)

    Plagarus [utilizator]

    Gata cu zoaiele politice ce ne-au bagat in ceata 25 de ani ! Noul si tinerii neasistati social pot schimba si RO asta anchilozata ijn cutume de doi lei .
  • +10 (12 voturi)    
    Foarte bine, Doamna Macovei (Luni, 1 decembrie 2014, 14:13)

    adrian88000 [utilizator]

    Dar nu are rost sa asteptam sa se schimbe Legea .
    Putem astepat vreo 10ani !
    Sa incepem strangerea de semnaturi pentru infintarea noului partid.
    Eu ma inscriu ! Un partid mic , cu oameni putini dar bine triati, fara oameni compromisi ,fara hoti ( prinsi sau nu inca ), fara traseisti. Nu conteaza numarul mare al membrilor. Conteaza forta ideilor si abnegatia sustinerii lor pana la punerea in practica. Depasind orice obstacol Rabdare si tenacitate !
    Nu e nevoie de un nou partid de mase ,gen PSD.
    Un partid de elite este necesar acum !
  • -6 (10 voturi)    
    Ba da ... (Luni, 1 decembrie 2014, 15:19)

    taticutu [utilizator]

    Daca legea este asa cum este acuma , trebuie sa o respecti ! Parca tu ne inveti ca legea trebuie respectata ! Nu te baza ca Presedintele o sa modifice legea, legea poate fi modificata doar de Parlament ! Parca ne-ai invatat sa respectam Constitutia, nu ?
    • +1 (3 voturi)    
      aiurezi,tatucule? (Luni, 1 decembrie 2014, 18:37)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      unde a afirmat femeia sta ca nu va respecta legea.
      A afirmat ca e stupida si ca trebuie urgent modificata.
      si partidele sa nu mai fie finantate de la buget ca nu de aia platim taxe.
      Lucru cu care sint absolut de acord.
      tu nu?Esti deja inscris in P$D?
      • 0 (0 voturi)    
        Orice lege e stupidă (Marţi, 2 decembrie 2014, 12:09)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui urob

        deoarece îți dă motivația, prin interzicere, să te gândești cum s-o încalci. Abordare corectă nu este, de exemplu, interzicerea crimei ci reducerea, eventual eliminarea efectelor ei.
  • 0 (2 voturi)    
    când începem (Marţi, 2 decembrie 2014, 11:27)

    georgemarian [utilizator]

    Să batem fierul cât îi cald, cu cât mai repede cu atât mai bine, trebuie arătată forța facebook-ului.