Victor Ponta: Nu am date privind implicarea lui Dragnea in cazul Bica. Orice ministru urmarit penal pleaca

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 14 decembrie 2014, 22:17 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat ca nu are niciun fel de informatie oficiala privind o implicare a vicepremierului Liviu Dragnea in dosarul Bica si a precizat ca, in eventualiatea in care pentru vreun ministru va fi inceputa urmarirea penala, acea persoana va trebui sa se retraga din Guvern, potrivit Mediafax.

Intrebat, la Romania TV, daca i-a cerut explicatii lui Dragnea cu privire la informatiile ce sustin implicarea acestuia in cazul Alina Bica, liderul PSD, premierul Ponta a raspuns ca nu are nicio informatie oficiala cu privire la aceste acuzatii.

Premierul a mai aratat ca, asa cum el isi va da demisia din conducerea Guvernului daca va fi inceputa urmarirea sa penala in dosarul privind votul din diaspora, la fel orice ministru va parasi Guvernul daca se va afla intr-i astfel de situatie.

"Pentru orice membru al actualului guvern pentru care DNA sau Parchetul cere inceperea urmaririi penale pentru ceva, cu siguranta se va retrage din Guvern. Nu inseamna ca e vinovat, inseamna insa ca nu poate sa fie si ministru, si anchetat penal. Daca va fi cazul, asta se va intampla", a spus Ponta.

Presedintele executiv al PSD, vicepremierul Liviu Dragnea a negat duminica orice implicare in dosarul Bica, in care este mentionat ca ar fi intermediat o mita de 3,5 milioane de euro, el precizand ca acest lucru este ¬o enormitate¬ si nu are cunostinta de asa ceva.

¬Nu exista asa ceva, nu am intermediat asa ceva, nici nu am auzit de asa ceva¬, a spus Dragnea.




















3941 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Pai si ce sa inteleg .. (Duminică, 14 decembrie 2014, 22:22)

    trilulilu [utilizator]

    eu din asta?
    Ca jumatate din guvern si din PSD se va autosuspenda sau va parasi partidul?
    Pai si Dragnea parca e cercetat inca cu mish-mashu de la referendum, sau nu?
    Asta inseamna ca pleaca si el si multi altii?
    Of doamne cata risipia de resurse umane, cu DNA-ul asta :-) :-) :-) :-)
    • +4 (4 voturi)    
      Tot PSD-ul trebuie sa plece (Luni, 15 decembrie 2014, 0:07)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui trilulilu

      Dar Pontalasul minte din nou...si-a tras fatza umana in Dubai dupa o baie in cada cu uischi. Vor sa manipuleze lumea cu ideea ca psd is cinstiti....ei cei mai hoti dintre hoti.
  • +12 (12 voturi)    
    Da' in cazul (Duminică, 14 decembrie 2014, 22:23)

    Bazil [utilizator]

    unui prim-ministru mai este valabil?
  • +16 (16 voturi)    
    incredibil (Duminică, 14 decembrie 2014, 23:31)

    pragmatism [utilizator]

    Păi,Dragnea a depasit deja statutul de urmărit penal pt că el este judecat in dosarul referendumului. Deci ... ar fi trebuit să plece chiar de ieri!!!! Ponta, ăsta, ne crede pe toti prosti??? Tocmai de-asta a pierdut alegerile ... pt ca a crezut ca ne abureste cu minciunile lui răsuflate!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Se pare... (Luni, 15 decembrie 2014, 2:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      ...ca e valabila doar pentru ministri. Dragnea nu e ministru in guvernul Tonta.
      • 0 (0 voturi)    
        CE VORBESTI? (Luni, 15 decembrie 2014, 7:48)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Nu mai e PVPM, dar minisrtu la dezvoltarea Teleormanului a ramas. Ponta, ca de obicei, un dobitoc arogant, cu paie in loc de creier!
  • +1 (1 vot)    
    " Cinstitii " merita promovati daca-s ''doftori" (Luni, 15 decembrie 2014, 8:35)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta Viorel declara că persoanele care au succes în mediul academic şi cel universitar merită încurajate, şi nu descurajate, pentru a se implica în ceea ce înseamnă conducerea ţării şi reformele care urmează a fi făcute.

    "Cred că de fapt cine are succes în mediul universitar merită încurajat, şi nu descurajat, să se implice în ceea ce înseamnă conducerea ţării şi reformele pe care le avem să le facem " (citat dr.Ponta Viorel )
    Progrese s-au facut si prin inscrierea in universitati fara diplome de bacalaureat astfel ca in 9 septembrie, în Monitorul Oficial a apărut Ordinul nr. 4.542 din 8 septembrie 2014 pentru aprobarea Metodologiei-cadru privind organizarea și funcționarea învățământului terțiar nonuniversitar, organizat la nivelul colegiilor din cadrul instituțiilor de învățământ superior acreditate, în anul scolar 2014-2015.
  • 0 (0 voturi)    
    cu stângu-n dreptu' (Luni, 15 decembrie 2014, 9:55)

    sobolan [utilizator]

    " (...) nimeni nu a intervenit la Victor Ponta, nu numai eu. E foarte simplu", a afirmat Liviu Dragnea, la Palatul Parlamentului, inainte de sedinta de sedinta Comitetului Executiv National al PSD.

    Nu numai eu. Nu numai eu. Nu numai eu. De o mie de ori, fă Dragneo, la tablă.
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Luni, 15 decembrie 2014, 10:58)

    ToXRM [anonim]

    din motivul asta l-au scos din functia de vice premier. se pregateste mazilirea necromancerului
  • 0 (0 voturi)    
    mincinosii (Luni, 15 decembrie 2014, 17:49)

    UsureluFlorin [anonim]

    De la Ana la Caiafa.