VIDEO Sebastian Ghita, la B1TV: Cred cu tarie ca pe teritoriul Romaniei actioneaza servicii de spionaj, partenere si inamice, care recruteaza in politica, justitie si in presa/ Mai devreme sau mai tarziu mi-as dori sa preiau functia de ministru al Comunicatiilor

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 februarie 2015, 23:01 Revista Presei | Radio TV

Sebastian Ghita
Foto: Captura B1TV
Deputatul Sebastian Ghita, membru al Comisiei Comisiei permanente comune a Parlamentului pentru exercitarea controlului asupra activitatii SRI, a declarat intr-un interviu difuzat sambata seara de B1TV ca este convins de faptul ca pe teritoriul tarii noastre actioneaza servicii de spionaj, "partenere sau inamice", care recruteaza in politica, justitie si in presa.



Principalele declaratii ale lui Sebastian Ghita:
  • Ideea ca mogulii/ televiziunea/presa ia mintile oamenilor este una falsa, in opinia mea.
  • (Dan Andronic: Ati luat bani de la Dorin Cocos?) Evident, nu!
  • (despre situatia Elenei Udrea) Oricare ar fi raspunsul Inaltei Curti, imi pare rau pentru oricine ajunge in situatia asta.
  • Din 2005 incoace, Elena Udrea a fost aproape in fiecare zi o vedeta a politicii de Dambovita. Nu stiu daca a fost bine sau rau, daca a afectat-o aceasta expunere.
  • Cred ca avut sprijin foarte mare si cred ca a avut destul de multi bani pe mana, mai ales intr-o perioada in care Romania nu prea avea bani.
  • Stiu si multi oameni politici din Romania care nu au acces la atatia bani, atata putere, atat de mult acces media.
  • Cred cu tarie ca pe teritoriul Romaniei actioneaza servicii de spionaj care recruteaza in politica, justitie si in presa.
  • (Andronic: Mai aveti o relatie cu Victor Ponta?) Da. Am o relatie buna, suntem prieteni.
  • (despre deplasarea cu V.Ponta in Dubai) Era programata dinainte. Doar nu credeti ca a stat in discoteca cateva zile Victor Ponta. A fost la acea cursa.
  • Victor Ponta nu era sortit sa piarda, nu era sortit sa castige, era prea tanar.
  • Cred ca ce l-a facut pe V. Ponta sa piarda este aceasta perceptie a alegatorilor ca era prea tanar.
  • (despre faptul ca este perceput ca o amenintare de mai multe figuri politice) Nu sunt deloc ocult. De foarte multe ori acestia pun situatii in care lor nu le-au iesit lucrurile cum trebuie pe seama unor succese de ale mele.
  • Am spus deschis ca viitorul partidului depinde si de desprinderea de Marian Vanghelie, pentru ca este agramat, ca este incult, pentru ca nu este capabil sa se inteleaga cu ceilalti oameni, pentru ca aduce in institutii oameni de calitate foarte proasta.
  • (Andronic: Mediafaxul lui Adrian Sarbu ati inceract sa il cumparati?) Niciodata. E o afacere care de muolt timp nu mai castiga bani.
  • (Despre partidul Progres Romania) Am incheiat aceasta etapa a vietii mele in zona economica.
    Vreau sa fac in continuare politica din aceleasi motiv pentru care am intrat in politica. Societatea este prost condusa, este nevoie de o schimbare.
  • Vrem sa fim un partid progresist, de centru stanga, dar ceea ce ne defineste e ca noi consideram structrurile create dupa revolutie drept constructii conservatoare, ele doresc institutiile la fel ca inainte.
  • Apropo, cred ca gresim astazi zeificandu-l pe presedintele Iohannis. Nu ne prinde noua si nici dansului. Atat ii marim imaginea incat la sfarsit o sa ii cerem sa faca pe Dumnezeul pentru noi si o sa fim dezamagiti cand nu poate.
  • S-a contruit un nivel de control in societatea romaneasca, cel definit in ultimii ani ca fiind statul de drept, in justitie spre exemplu, la procuratura, la judecatori, la Inalta Curte si la Curtile de Apel. Acesti oameni au inchis cercul si nu mai avem nicio bresa politica printre ei.
  • Foarte multe redactii au unul doi jurnalistii de investigatii, nu sunt eu cel care le coordoneaza sau care beneficiaza. Nu stiu ce sa le raspund jurnalistilor care si ei ajung si ei in atentie la un moment dat devin agitati.
  • (Andronic: Ce post v-ati dori sa ocupati?) Daca nu reusim sa impingem inainte aceasta reorma a serviciilor din aministratia publica, mai devreme sau mai tarziu mi-as dori sa preiau functia de ministru al Comunicatiilor.
Potrivit postului de televiziune, interviul abordeaza subiecte precum relatia Ghita-Udrea, prietenia dintre Sebastian Ghita si Victor Ponta, culisele excursiei lui Ponta in Dubai, partidul pe care il lanseaza sau secretele demisiei lui George Maior.




















10551 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    planuri mari (Duminică, 15 februarie 2015, 0:00)

    spionul din vecini [anonim]

    Dar ce modest e Ghita din portita...
    De ce nu sef la SRI, doar e obisnuit cu serviciul?
  • +14 (14 voturi)    
    In dosarul "Tracia-Asesoft" - au intervenit (Duminică, 15 februarie 2015, 0:22)

    ion [anonim]

    seviciile de spionaj straine sau serviciile romane ca sa-l blocheze ??
  • +11 (11 voturi)    
    nimic de unde (Duminică, 15 februarie 2015, 0:32)

    banateanul. [utilizator]

    averea unui tănăr în jur de 40 de ani de cîteva sute milioane de EU !
  • +14 (16 voturi)    
    La puscarie cu securistul asta! (Duminică, 15 februarie 2015, 0:52)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Ghita a penetrat SRI-ul prin Maior si conduce lupta anticoruptie acum. Cand o sa-l vedeti pe el, Ponta sau tata socru Sarbu la DNA, sa-mi spuneti si mie. Atunci inseamna ca DNA e credibil.///
  • +12 (12 voturi)    
    stim cat credit moral ai.... (Duminică, 15 februarie 2015, 1:57)

    mihai [anonim]

    Ce incredere poti sa ai intr-un om care prin televiziunea proprie ,minte ,manipuleaza ordinar,improasca cu rahat oameni care il deranjeaza?ce incredere poti sa ai intr-un ///  ,indiferent cat de destept ar fi?
  • +14 (14 voturi)    
    HAHAHA! (Duminică, 15 februarie 2015, 2:29)

    Orizont [utilizator]

    Cica Ponta nu a fost ales ca e perceput de alegatori ca e prea tinar, hehehehe.
    Cirnatul ala nu o sa fie ales niciodata, eu unul m-as bucura sa tot candideze din partea PSD, ca sigur o sa iasa oponentul.
  • +15 (15 voturi)    
    mai devreme sau mai tarziu (Duminică, 15 februarie 2015, 5:55)

    thebblack [utilizator]

    mai devreme sau mai tarziu, mi-as dori sa te vad in puscarie. preferabil mai devreme si oricum inainte sa te vad ministru.
  • +12 (12 voturi)    
    hahaha (Duminică, 15 februarie 2015, 7:35)

    roderick [utilizator]

    asta se deconspira singur
  • +9 (9 voturi)    
    implicatul (Duminică, 15 februarie 2015, 7:51)

    alex [anonim]

    tot timpul sunt preocupat de:
    ce-o mai fi facand pentru popor "avocatul poporului" si ce datorie la banci mai are?
    pana cand va trebui sa STEA in functie pentru a-si lichida datoria? (sper sa nu si-o permanentizeze)
  • 0 (10 voturi)    
    de la coruptii lui Basescu la ai lui Ponta!! (Duminică, 15 februarie 2015, 8:15)

    lili [anonim]

    Uitati-va cine intra in politica romanesca, ce figuri de "incredere" care sa guverneze o tara aflata la cheremul penalilor din politica romanesca de 25 de ani!
    Ghita multimilionarul de Dambovita(sau Prahova, parca, desi fura si colo si colo!) viseaza la functia de Ministru la fel cum visa dna Udrea la cea de Presdinte de tara!
    Si nu m-ar mira sa ajunga la banii lui(BANII te duc in posturi inalte in statul roman si NU competenta, profesionalismul, ci nstea si corectitudinea), ca si la dna Udrea banii murdari ai Cocoului ei si protectia lui Traian Basescu au dus-o in inalte functii in stat, altfel azi ar fi vandut carnati de Plescoi in pietele Buzaului cu Facultatea de Drept Crestina de la Dimitrie Cantemir!
    Am avut o vecina tanara, cu Dreptul facut la Dimitrie Cantemir Cluj, vindea fructe vara la piata cu mama ei!
    Acum lucreaza la Autoliv Brasov, la o magazie, face facturi la livrari si greu si-a gasit locul de munca.
    Dl Ghita asta prieten cu Ponta si abonat la contracte banoase cu statul pentru el si pentru tot neamul lui nu se sinchiseste de LEGE, NU-i Pasa deloc ca intr-o zi ii va veni randul, asa-s toti, fura cat pot, or face eventual ceva puscarie sau cu suspendare, dar averea FURATA le ramane, ANAFul oricum nu se sinchiseste sa recupereze prejudiciile uriase ale acestor hoti!
    La puscarie cu toti penalii din politica romanesca, SILA!!
  • +12 (12 voturi)    
    Ministrul comunicațiilor în țeava de calorifer ;) (Duminică, 15 februarie 2015, 8:47)

    Wan Ted [utilizator]

    Eu sper ca în viitorul apropiat să preluați funcția de șef al comunicațiilor la ciocănitul în țeava de la calorifer în celula dvs. de la Rahova. Și totodată să-l luați cu dvs. și pe acolitul dvs. ponta și să comunicați împreună pentru multă vreme de-acum încolo.
  • +10 (10 voturi)    
    Asta ne mai trebuia (Duminică, 15 februarie 2015, 9:09)

    BobMuller [utilizator]

    Un Joseph Goebbels numai al nostru.
  • +17 (19 voturi)    
    Gura păcătosului... (Duminică, 15 februarie 2015, 9:17)

    marki [utilizator]

    „Cred cu tarie ca pe teritoriul Romaniei actioneaza servicii de spionaj care recruteaza in politica, justitie si in presa”, zise Ghiță, cel care (nota bene!) face parte din comisia de control a SRI. Și care se trage de șireturi cu șefii acestei instituții.
    Cel a cărui televiziune (mai mult decât penibilă...) manipulează la greu masele de inocenți.
    Cel despre a cărui megalomanie gurile rele spun că e comparabilă doar cu a prietenului său de afaceri dubioase, Ponta.
    Deducem astfel că cuplul Pontaghiță are gânduri mari legate de România care „este prost condusa, este nevoie de o schimbare”. (Doamne feri!)
  • +8 (8 voturi)    
    Ghitza viseaza ca ratza la dude (Duminică, 15 februarie 2015, 10:06)

    IancuJianu [utilizator]

    dar cu Poanta prim-sinistru e posibila si aberatia asta. ...
  • +11 (11 voturi)    
    VORBESTE "ACOPERITUL" (Duminică, 15 februarie 2015, 10:10)

    george [anonim]

    Ghita e un "acoperit" alaturi de bravii lui slugi din televiziunea patronata. Ei si ant 3 - toti sunt ACOPERITI, manipuleaza si inversuneaza, dezbina si stapineste creere. Acesta este scopul si atitudinea. Acum mai mult decit oricind "serviciile"sunt libere- la furt, manipulare, influenta. Acum se bat intre ELE sfisiind ROMANIA. Niciodata tara nu a avut mai mari dusmani decit cei din interior. Ghita face totul la vedere. Nici macar nu se mai freest nici el nici lingaii lui.Fuziunea -acoperitilor- fatisa s -a petrecut odata cu trecerea scribe de Ciutacu la postul lui. Tinta lor patetica + Ant3 e clara ! mint, fac scenarii, detin adevarul absolut.jurizeaza si condamna ! Stupid people sta cu ochii si urechile flaminde de birfa.Asexuatii de garda gidisti, ciuvici, badisti exterioreaza orgasm la cit de bine isi fac treaba. Da ei mereu au spus adevarul....si cred ! aveu informatii de la caseria acoperita ! Varaniciul le-a inlesnit procurarea informatiilr, NU?Iata cum se duce totul de ripa.. vorba lui Plwsu :emigram in Cuba !
  • +11 (11 voturi)    
    (despre deplasarea cu V.Ponta in Dubai): (Duminică, 15 februarie 2015, 10:11)

    ofCAER [utilizator]

    Se. Ghita: "Era programata dinainte".
    Eu: Daca era "programata dinainte", don' Ghita, cu plecarea pe 19 nov., sau 20?, atunci cum se face ca dr. Ponta ne-a spus tuturor, in 18 nov., ca vrea sa-si petreaca "zilele urmatoare" cu familia lui? Ca matale nu se poa' sa nu stii, ca doar ai ocupat locu' familiei...
    • +6 (6 voturi)    
      io cred ca (Duminică, 15 februarie 2015, 12:39)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      niciunul din ei n'a mintit. :)
      la ei, famiglia inseamna cu totul ...ce inseamna, si e sfanta. :)
      tata socru' este il capo di tutti capi.
      iar ei, fratelli. deci, petrecura in famiglia. cica n'ar fi fost singuri. au mai avut partasi la taina.
    • 0 (0 voturi)    
      Si a fost in familie (Luni, 16 februarie 2015, 7:58)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui ofCAER

      Ghita se pare ca e foarte apropiat de Ponta! Cand doi oameni se iubesc...... . Se vorbeste dar nu spuneti la nimeni!
  • +14 (14 voturi)    
    Schimbare cum vrea Ghiță. (Duminică, 15 februarie 2015, 10:26)

    vali47 [utilizator]

    Ghiță nu vrea o schimbare care să ofere șanse egale.Vrea o schimbare care să favorizeze hoții,să pună pumnul în gură criticilor.Să insulte românii ,dar lăudându-se că-i mândru,că-i român.România tv insultă românii care au alte opinii decât Ghiță și Ghiță își permite să mențină această denumire ca pe un sechestru pus pe România!
  • +8 (8 voturi)    
    Un interviu sters, (Duminică, 15 februarie 2015, 10:39)

    ty [utilizator]

    plictisitor. Raspunsuri stas, neangajante, neutre.
    Apele linistite sunt foarte adanci.
  • +8 (8 voturi)    
    adevarul (Duminică, 15 februarie 2015, 11:26)

    IonCreanga1 [anonim]

    iesi din gura ta
  • +8 (8 voturi)    
    GHITA =BOMBO LA PATRAT (Duminică, 15 februarie 2015, 12:12)

    arheopterix [utilizator]

    Din grajdurile PSD-ului , responsabilii ne livreaza un nou bombonel (al trei-lea ) menit sa puna in opera programul lor . Acesta e al lor si al stapinilor lor , care nu locuesc in RO .Ce observ eu (din presa ) la noul ,,cirlan ,, Calitati de comunicator , siguranta si determinare . Pe scurt are stofa de lider . Unde a gresit . S-a expus intr-un decor izbitor de asemanator cu Bombo. Acuma , de la iazul cu pesti de la Ploiesti , la incasari de peste 1000.000E de la fiecare casa judeteana de asigurari de sanatate , adica peste 60.000.000 de E pe an , saltul e cam prea mare in citva ani (ANI nu vede ! )in conditiile in care nimeni nu observa salariati de-ai lu Ghita aferindu-se pe coridoare sa faca ceva de muntele asta de bani .Internauti cascati ochii la activitatile electronice ale lui Ghita si expuneti-le pe net sa vedem si noi pe ce dam atiti bani . Eu am intrebat pe un vice pres de CJ, s-a uitat pe un laptop l-a inchis si a oftat ,asta in conditiile in care CJAS din judetul lui e in faliment (ANI nu vede!) Poate ii deschidem noi ochii inchisi.
  • +4 (4 voturi)    
    domn ministru (Duminică, 15 februarie 2015, 13:16)

    Dodel540 [utilizator]

    Si de ce ai veni tu , Sebastian Ghita, milionar in euro, sa muncesti la minister pe 1000 de euro lunar?
    E anus contra naturii sincer.
  • +3 (3 voturi)    
    Tov.Ghita si Agenturilii (Duminică, 15 februarie 2015, 17:38)

    Caius SOLOVAN [anonim]

    am mai avut unul obsesia agenturilor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ghita, (Luni, 16 februarie 2015, 12:48)

    John M. [utilizator]

    cu toti banii si interfatele tale, facem pariu ca in cel mult un an fluturi catuse la TV?
    Take it from a pro...