Victor Ponta, la Antena 3: Ministrul Ioan Rus mi-a dat o veste buna si una proasta. Vestea buna, s-a dat castigatorul pentru studiul de fezabilitate la autostrada Pitesti-Sibiu. Vestea proasta e ca imediat s-a depus contestatie

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 1 martie 2015, 20:09 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta si Darius Valcov la Antena 3
Foto: captura Antena 3
Premierul Victor Ponta a declarat duminica seara, invitat la Antena 3, ca este necesara o noua lege a achizitiilor publice in conditiile in care procedura de contestare prevazuta in actuala lege duce la intarzieri majore in derulara proiectelor de infrastructura. Ponta a anuntat ca a fost recent informat de ministrul Tranporturilor Ioan Rus ca a fost desemnat un castigator pentru studiul de fezabilitate al autostrazii Pitesti-Sibiu, adaugand ca imediat a fost depusa si o contestatie.

Principalele declaratii ale lui Victor Ponta:

Despre situatia economica:

  • Vreau sa lamurim un lucru. Eu nu mai vreau sa mai fie un Guvern PNL sau un Guvern al lui Klaus Iohannis, ca nu a venit cu el de acasa, vreau sa fie un Guvern al Romaniei.
  • Noi am incercat in toti acesti ani - si o vom face si in continuare cat timp vom ramane in Palatul Victoria - sa ramanem Guvernul Romaniei, nu Guvernul...
  • Stiti, si Basescu a zis ca vrea Guvernul lui si ati vazut ce s-a ales cand a avut Guvernul lui. Deci e bine sa fie Guvernul Romaniei.
  • 1 martie este o zi speciala pentru  240.000 de profesori. De azi incepand intra in vigoare indexarea salariilor, adica de maine.
  • 2013 a fost un moment foarte dificil, restructurarea ANAF. In 2014 a inceput sa lucreze iar incasarile suplimentare vin si din crestere economica dar si din combaterea evaziunii. Am invatat in anii astia ca nu merge doar cu bata sau doar cu morcovul.
  • Aceste fonduri fac posibila indexarea pensiilor cu 5%.
  • Lucrurile care tin de echilibru social au facut ca societatea romaneasca sa fie mai performanta in acesti ultimi ani, dar nu poti dor cu taieri.
  • Dl Rus mi-a dat o veste buna si una proasta. Vestea buna e ca s-a dat castigatorul pentru studiul de fezabilitate la Pitesti-Sibiu. Vestea proasta este ca imediat s-a depus contestatie.
  • Sper ca in sfarsit sa avem legislatia buna, pe de o parte sa avem transparenta dar, pe de alta, sa ne putem pune o data pe munca.

Despre situatia regionala:

  • (Intrebat despre ingrijorarile ridicate de eventuale recrutari - n.red.) Ce sa faci cu tinerii, sa ii pui sa stea cu kalashnikovul?
  • Avem pilotii de F16, imediat se termina proiectul scutului antiracheta, toate investitiile programate pentru proiectele de pregatire militara le-am dat.
  • Romania ese sigura si este pregatita.
  • Criza din Ucraina in niciun caz nu este finalizata si in niciun caz nu in bine.
  • In Moldova, bine ca avem un guvern democratic, legitim.
  • Faptul ca e un guvern minoritar si ca e un guvern care depinde de comunisti nu e un lucru care sa ma bucure. Sper sa nu fac vreo greseala diplomatica, dar eu spun ce gandesc.
  • Un guvern minoritar intotdeauna este un guvern mai complicat, insa tot ce putem face pentru Moldova, vreau sa facem.

Despre ancheta de la Pitesti in care este vizat cumnatul sau:

  • Normal ca sunt afectat. Eu nu ma apuc sa mint poporul si oamenii. Tineti minte: "Intre justitie si fratele meu aleg justitia" (declaratia fostului presedinte Traian Basescu dupa retinerea fratelui sau -n.red.). Nici nu stiai daca sa plangi sau sa razi de ipocrizie. Nu. Ma doare cand se intampla ceva cu familia mea.
  • Nu am comentat si nu o sa comentez nicio secunda nimic legat de dosarul si de responsabilitatea cumnatului meu. E vinovat, plateste! Nu-i vinovat"
  • M-a afectat foarte tare linsajul mediatic. Subliniez ca imediat niste smecheri din propaganda basista au zis: "Uite, Ponta ataca procurorii". Hai, ma, dar ce, Rares Bogdan e procuror?!
  • Linsajul mediatic la adresa mamei mele, care, repet, pana la 72 de ani, eu asta cred, nu i-a zis niciun vecin vreodata "domn'e, esti sefa de familie mafiota".

Despre situatia politica si starea PSD:

  • Eu cred ca ne vom duce mandatul (guvernamnetal -n.red.) la bun sfarsit.
  • Eu voi propune (partidului - n.red.) ca toti liderii care se afla in diverse faze ale unei cercetari penale sa nu mai poata automat sa fie in guvern spre exemplu.
  • Atunci o sa vedeti ca PSD va face acest lucru.
  • Daca se face un dosar in care se incepe urmarirea penala fata de mine, nu am cum sa raman prim-ministrul. Eu cred ca in 2015 nu se schimba guverne cu mijloace judiciare.
  • Sunt gata sa ne batem cu PNL, dar nu vreau sa ne batem cu opinia publica. Daca opinia publica spune: Dom'le, aveti aceasta problema. Atunci trebuie sa o rezolvam.
  • Unii nu vor mai putea, cel putin pentru o vreme, sa ramana in functia publica.
  • Vom vota pentru, pentru ca este vorba de o persoana, Edi Hellvig, cu care am lucrat si am fondat USL.
  • Poate cu ocazia asta inchidem pvestea cu USL si lovituri de stat, dar ca principiu cred ca merita o dezbatere - dupa acest vot, nu este o conditionare - legata de faptul ca, cu cat ai mai multi oameni reprezentati, mai multi implicati in conducerea tarii, cu atat se pot limita greselile.

























11176 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Problema (Duminică, 1 martie 2015, 20:22)

    gigifisiune [utilizator]

    e ca nu prea mai avem doctori nici in orasele mari. Nu zic ca nu ar trebui sa fie indexate salariile profesorilor, dar poate ar trebui sa va ganditi de mai multe ori pana sa scadeti taxele. Poate ar fi bine sa pastrati taxele la nivelul actual si sa scresteti salariile medicilor.

    La urma urmei, de ce luati voi masuri de dreapta? Populism? Frica de puscarie?
    • -10 (14 voturi)    
      scaderea taxelor e de dreapta ? (Duminică, 1 martie 2015, 22:01)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Deci Boc a fost de stanga cand a crescut taxele ? Cam asa ma gandeam si eu. Talibanii care ieseau la proteste in strada ca ii impoziteaza statul ca sa dea la trantori voiau de fapt o guvernare PSD, nu una gen Boc, cu masuri de stanga.
      • +1 (3 voturi)    
        kolonelo, (Luni, 2 martie 2015, 11:08)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        pai daca ei vor binele boborului, dece l'au lasat pe boc sa taie pensiile nesimtite si salariile bugetare ?

        pai, nu fura ei la guvernare, inpreuna ? dece au iesit de la guvernare ?!
        ca a vrut jeoana sa'i faca o bucurie mihaielei ?!

        baaa ! mai incet cu minciunile ca nu's prosti decat cei ce se uita la latrine si otv sri ghitza.

        pensiile au fost taiate la coloneii comunisti, deblocati, la securisti si la magistratii de pe vremurile bune, ale lui ilici.
        pensiile mici n'au fost taiate.
        iar salariile bugetarilor au fost taiate pen' ca pe vremea lui bonbon, si apoi a motocicleanului, numarul celor ce invart hartii si dorm pe la ghiseele statutlui a fost dublat.

        pe vremea lui al batran, la o intreprindere era un director, cel mult un adjunct..
        in vreme de criza, fiecare societate de stat avea cate zece cinspe directori, ca, de, romanu auns la putere, famelie mare, renumeratie...dupa bujet.

        hai, la furat tov colonel !
        dar, atentie la dna !:))
        • 0 (2 voturi)    
          NU amice, (Luni, 2 martie 2015, 12:36)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          salariile si pensiile au fost taiate ca sa poate ei avea excedent pentru furt!!!
  • +14 (20 voturi)    
    Taieri (Duminică, 1 martie 2015, 20:30)

    CititorulComentator [utilizator]

    A luat-o cu taierile, hai ca da vina si pe Basescu acus...nu se abtine ///!
    • -11 (15 voturi)    
      si nu e ceva adevarat ? (Duminică, 1 martie 2015, 22:01)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      repet. nu e ceva adevarat ? necesar sau nu, e un lucru real. S-au taiat multe in acelasi timp in care au crescut taxele. Halal guvernare de dreapta.
      • +3 (5 voturi)    
        de criza din 2008 voi ati auzit? (Luni, 2 martie 2015, 8:17)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        De ce s-a intamplat si se intampla in Grecia sau Spania se aude la sediul PSD? sau acolo zburda doar MTO-urile si pasaricile lui Dragnea?
        • 0 (2 voturi)    
          Nu,nu am auzit, (Luni, 2 martie 2015, 12:39)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          scumpul tau ex-presedinte spunea in 2008 si 2009 ca noi nu o sa intram in criza,ca nu taie pensii si salarii,apoi,dupa ce a bagat zeci de milioane de euro din spaga in campania electorala din 2009 si a fost ales le-a taiat si hopa si criza care n-a ocolit Romania!!!
  • +30 (38 voturi)    
    Veste buma: Macovei si-a facut partid (Duminică, 1 martie 2015, 20:46)

    ty [utilizator]

    Veste rea: ponta e inca premier
    • +20 (26 voturi)    
      NU ptr multa vreme (Duminică, 1 martie 2015, 21:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ty

      se va alatura doctorului felix...Guvernul Brutariei
    • -16 (24 voturi)    
      sau (Duminică, 1 martie 2015, 22:03)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui ty

      veste buna: Macovei a luat amenzi pentru incalcarea legii electorale (mai exact, a avut finantari frauduloase).
      Veste rea: Exista multi care inca o mai sustin, desi incalca legea in timp ce se promova sustinatoare a justitiei.
      • +1 (5 voturi)    
        ai putintica rabdare (Luni, 2 martie 2015, 9:58)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        sa iasa la iveala si dosarele cu Ponta ca protagonist...
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru imensa ta fericire (Luni, 2 martie 2015, 17:06)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        toti au luat amenzi cu exceptia PPDD-ului
  • +15 (15 voturi)    
    modificase legea (Duminică, 1 martie 2015, 21:13)

    Rollie [anonim]

    Parca Boagiu modificase legea pentru ca contestatile sa nu opreasca procedura de licitatie.
  • +14 (18 voturi)    
    Vestea buna! (Duminică, 1 martie 2015, 21:14)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Va cadea Guvernul Ponta in zece zile!
  • +11 (13 voturi)    
    cu firme prestabilte? (Duminică, 1 martie 2015, 21:32)

    evoque [utilizator]

    cu alea vrei sa te apuci de treaba? pai hai sa vedem care sunt castigatorii la licitatii de cand este rus ministru si ce legaturi au cu acesta.
  • +19 (19 voturi)    
    logica :) (Duminică, 1 martie 2015, 21:53)

    owl [anonim]

    cum ai castigator, daca ai o contestatie? Ai doar veste rea, dl Ponta.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai e greu sa gandesti, (Luni, 2 martie 2015, 12:41)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui owl

      dupa ce s-a stabilit un castigator s-a depus contestatie,dar gura vorbeste iute,iute si gandirea incet,incet!!!
      • -1 (1 vot)    
        In regimul ponta contestatia se depune la partid? (Luni, 2 martie 2015, 17:21)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Indubitabil castigatorul e castigator . . .
  • +17 (17 voturi)    
    "textul" impotentei (Duminică, 1 martie 2015, 21:55)

    John M. [utilizator]

    ar trebui schimbat ca nu mai merge nici la electoratul de ulei, zahar, faina si malai. Pe "studiile de fezabilitate" s-au facut mai multi bani decat a costat bruma de autostrazi facute pana acum.
    • -17 (23 voturi)    
      electoratul fantoma (Duminică, 1 martie 2015, 22:05)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      inventati de voi talabanii iesiti in strada, ca sa aveti un reper de inferioritate impotriva caruia luptati. Hai sictir, nu voteaza nimeni pt ulei, zahar sau faina. Cei care am votat cu Ponta am votat pentru echilibrul social creat si pentru faptul ca am avut 4 ani de crestere economica, lucru necunoscut guvernarilor basiste din 90 pana azi.
      • +3 (5 voturi)    
        Pacat! (Luni, 2 martie 2015, 8:51)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Nu vei ajunge niciodata general...
      • -1 (1 vot)    
        Cresterea economica (Luni, 2 martie 2015, 17:19)

        PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        se datoreaza exact celor pe care ii critici, care si-au asumat luarea unor masuri nepopulare, tocmai pentru a evita intrarea in colaps - vezi Grecia.
        [Nu de alta dar in vremea lui Motocicleanu s-a mai umflat aparatul bugetar cu 150.000 de persoane.
        Ca sa nu mai vorbim de promisiunile de crestere a salariilor cu 50% facute profesorilor - aprobate , din pacate, de Basescu.]
        Spune-ne macar o masura economica luata de minunatele guverne Ponta si apoi vorbim de efecte. Nu de alta dar guvernarea cu televizorul NU POATE PRODUCE CRESTERE decat de audienta la dejectii.
        De 25 de ani asteptam, din pacate doar asteptam, sa vedem macar un partid cu viziune economica si nu numai. Speram sa vina ziua in care in Romania se va face politica adevarata in interesul poporului.
      • 0 (0 voturi)    
        Esti cam slab la matematica? (Luni, 2 martie 2015, 17:33)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Sustinutul taa vorbeste doar de 3 (trei) ani de crestere economica. Il face uitat pe unul. Tu ai dreptate sunt 4 (patru) ani de crestere econimica: 2011, 2012(?), 2013, 2014. Recunosc ca esti grozav la matematica, evident superior lui ponta. Am totutsi o mica observatie: in 2011 au guvernat Romania Boc si MRU. Evident asta nu trebuie saocotit tinand cont de imenele esecuri care au urmat: suspendare Basescu, martea neagra, dezastrul de la prezidentiale. Echilibru deh.
        • 0 (0 voturi)    
          Rectificare (Luni, 2 martie 2015, 18:36)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui ty

          In 2011 a guvernat Romania Boc (crestere economica 2,3%). Ungureanu a urmat in februarie 2012. Din aprilie 2012 a urmat dezastrul ponta.
  • +17 (19 voturi)    
    Ehh, parca nu mai e la fel (Duminică, 1 martie 2015, 22:33)

    OmulNou [utilizator]

    Cum faci o licitatie trucata sa scoti si tu cateva milioane, cum depune cineva contestatie.

    Nu era mai bine pe vremea lu' Bombonel? Cand era liniste si PDSR putea incalca legea in liniste?
  • +13 (21 voturi)    
    O veste buna (Duminică, 1 martie 2015, 22:43)

    potaissa [utilizator]

    ar fi sa intri tu pe vreo 10 ani in puscarie. Cea proasta ar fi ca sunt doar 10.
  • +5 (9 voturi)    
    o alta veste proasta penrtu noi (Duminică, 1 martie 2015, 23:49)

    cetatean [anonim]

    Esta aceea ca inca existi!!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    vestea si mai buna... (Luni, 2 martie 2015, 0:24)

    Mihai [anonim]

    ...este ca in 9-12 luni se solutioneaza contestatia, apoi in 5-6 luni se declara castigatorul oficial, apoi in 6-12 luni se declara inceputul lucrarilor, apoi cu putin noroc se plateste si prima transa si cu si mai mult noroc prindem acest SF in exercitiul 2014-2020. Apoi de la capat, ca s-a invechit, ca nu se mai finanteaza samd.
    Vezi vechiul studiu si perioada de reluare, vezi reluarea licitatiei pe Arad Nadlac, vezi loturile 1-2 din Sebes Turda, intr-un cuvant vesti bune de la acest Guvern al Romaniei: de 3 ani de guvernare, inca ne bucuram de ce inceptul vechiul guvern. D-nule Ponta al Romaniei, de lucru efectiv cand se apuca acest Guvern? Ca la cum demarati proiectele am o mare teama! Tara proiectelor fara materializare!
  • +9 (11 voturi)    
    Vestea buna-i ca ramai "doctor" ?! (Luni, 2 martie 2015, 1:21)

    Plagarus [utilizator]

    " De când sunt eu la guvernare, cumnatul nu a participat la vreo licitaţie " (Viorel Plagiatorul )
    In realitate, după data de 7 mai 2012, de când Ponta Viorel a devenit oficial premierul României, firma Grossman Engineering Grup, deţinută şi administrată de cumnatul său, Iulian Herţanu, a câştigat 6 contracte publice de la autorităţile locale. Valoarea lor se ridică la peste 400.000 de euro (1,78 milioane lei).
  • 0 (4 voturi)    
    pontache ... (Luni, 2 martie 2015, 7:56)

    astronaut [utilizator]

    ''daca se face un dosar fata de mine...'', alooo , sefu ! faptele determina declansarea anchetei (dosarului), sau vrei sa ne prostesti pe fata , sau nu cunosti procedura , manipulatorule de ''oi'', HAI sictir !
  • 0 (2 voturi)    
    hahaha ! (Luni, 2 martie 2015, 11:13)

    nash pandelica [utilizator]

    cum ar fi lumea fara latrina 3 si fara sticla sri, otv ghitza.
    acolo se calca pe picioare fostii camarazi usl'asi.
    acolo canta si tenorul luigi orban, minte si dr tontulescu.
    acolo se invarte toata doktrina jos basescu.
    pentru urmatorii 10 ani. ca vad ca's la moda programele pe 10 ani. :)
    • 0 (2 voturi)    
      La latrine (Luni, 2 martie 2015, 12:45)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      s-au spus prima data si furturile basiste,si furtul lui Mirciulica si uite ca DNA le da dreptate,cam tarziu dar mai bine mai tarziu decat niciodata!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Proasta? (Luni, 2 martie 2015, 12:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar vestea ca nu pra mai aveti bani de furat cum e? Au jefuit tot si nu mai au facut nimic. Decit sa plagieze si sa fure la vot, evident! Valcov, daca ar fi cinstit, nu ar fi acceptat sa faca parte dintr-un guvern de mafioti.
  • +1 (3 voturi)    
    . (Luni, 2 martie 2015, 13:05)

    gabi [anonim]

    singura veste buna pe care ne-o poate da Ponta este ca si-a dat demisia. O asteptam in continuare
  • +1 (3 voturi)    
    alt studiu de fezabilitate? (Luni, 2 martie 2015, 14:13)

    Lacra [anonim]

    Da' ala vechi ce avea? S-a alterat, s-a schimbat structura solului, au venit extraterestrii?