Ponta, la Antena 3: Daca se face un dosar in care fata de mine se incepe urmarirea penala, nu am cum sa raman in functie

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2015, 7:52 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat, duminica, la Antena 3, ca daca se va face un dosar in care se va incepe urmarirea penala fata de el, nu are cum sa ramana in functia de prim-ministru, dar a exprimat speranta ca in 2015 guvernele nu se schimba cu "mijloace judiciare", potrivit Agerpres.

"Daca se face un dosar in care fata de mine se incepe urmarirea penala, nu am cum sa raman in functia de prim-ministru, sa stau in fiecare dimineata sa dau explicatii cum e cu dosarul. Dar eu sper ca in 2015 nu se schimba guvernele cu mijloace judiciare. Cred acest lucru, ca nu se va intampla", a spus Ponta.

In acest context, presedintele PSD a anuntat ca va propune in Consiliul National al partidului niste modificari statutare care sa stabileasca "o atitudine transanta" in situatiile in care membri ai Guvernului sau lideri nationali si locali ai partidului se afla in diverse faze ale unor cercetari penale.

"Mai direct, eu voi propune ￯ daca am sprijinul necesar, daca nu, nu am cum sa trec aceste propuneri ￯ ca toti liderii nationali si locali care se afla in diverse faze ale unor cercetari penale sa aiba statutar, automat, o anumita responsabilitate politica. Adica, se cere inceperea urmarii penale impotriva mea sau a unui ministru, nu mai pot sa mai fiu sau nu mai poate sa mai fie in Guvern. Esti trimis in judecata, nu mai poti sa ocupi o alta functie (...). Adica niste lucruri trecute in statut, automate, care nu inseamna in niciun caz ca daca s-a inceput urmarirea penala inseamna ca esti si vinovat (...) dar (...) vrem sa dea PSD acest semnal foarte clar ca are o atitudine transanta in asemenea situatii", a explicat Victor Ponta, citat de Agrerpres.

El a aratat ca unele decizii care se vor lua la Consiliul National al PSD vor fi "dureroase, dar absolut necesare".

"Le-am spus colegilor mei: sunt gata sa ne batem cu PNL, sunt gata sa ne batem cum ne-am batut cu Basescu, dar nu vreau sa ma bat cu publicul care asteapta acest lucru de la noi. Un partid politic nu se bate cu opinia publica niciodata. (...) Daca opinia publica spune 'aveti aceasta problema', atunci trebuie s-o rezolvam, chiar daca (...) unii, pana la urma, vor trebui sa renunte la o functie publica sau politica, o perioada cel putin", a sustinut Ponta.






















1599 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Si eu am doua vesti.... (Luni, 2 martie 2015, 8:13)

    circumspectul [utilizator]

    Vestea buna este ca toata lumea are dreptul la opinie. Si crestinii si musulmanii ,dar asta nu inseamna ca ce face ISIS in fiecare zi nu este terorism abominabil. Vestea proasta este ca si Antena 3 are dreptul sa emita, desi este o grupare ISIS... a media.
  • +5 (5 voturi)    
    acelasi ipocrit Ponta... (Luni, 2 martie 2015, 8:13)

    lili [anonim]

    Mai zilele trecute a laudat DNA la Bilantul de 2014, mai demult l-a laudat in SUA la intalnirea cu americanii, apoi cand a fost si s-a intalnit cu mai marii din UE la Brussels a laudat DNAul, dar aseara la Antena 3 si-a dat arama pe fata de ipocrit: " Dar eu sper ca in 2015 nu se schimba guvernele cu mijloace judiciare. Cred acest lucru, ca nu se va intampla"

    Acelasi ipocrit, nu se dezminte nici o clipa, azi spune una, maine alta, dar intr-o zi spune adevarul despre el, adica il doare-n pais' pe de DNA, de coruptie, il doare sa fie la putere el si acolitii lui penali!
    Rusine Ponta, o rusine de Premier, sper sa scapam de tine cat mai repede... nu stiu ce va face "noul" PNL(adica fostii PDListi care vor incepe maine-poimaine cararea spre DNA si fostii PNListi cu nimic mai brezi), dar sper sa scapam de tine!
    Desi, daca ma gandesc bine de cate ori ai zis ca pleci si nu ai plecat, parca nu te cred nici acum, ma tem ca si cu dosar la DNA tu te vei agata de "prezumtia de nevinovatie"...
    Rusine, Ponta!
    • +3 (3 voturi)    
      Niciun comunist, (Luni, 2 martie 2015, 9:25)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui lili

      niciodata in istorie, nu a renuntat la putere de buna voie.
      • 0 (0 voturi)    
        ipocrizia .... (Luni, 2 martie 2015, 11:27)

        lili [anonim] i-a raspuns lui John M.

        Ponta isi arata adevarata fata cand ajunge la Antena 3, uita ce-a spus cu 1 zi inainte, cum intra in studioul Antena 3!
        Iar cei de la Antena jubileaza auzindu-l pe Ponta cum vorbeste despre DNAul "drag" inimii lor, d-aia NU-l intreaba niciodata: stai, dle Ponta, ca ieri ai laudat DNA, azi cum de spui asemenea vorbe total opuse celor de ieri?!
        Niciodata nu vedem asta, la fel cum niciodata pe Traian Basescu nu l-a intrebat la B1 nimeni de ce azi zicea una si maine alta!
        Sila!
    • 0 (0 voturi)    
      asa-i cind sint 2 in 1... (Luni, 2 martie 2015, 10:10)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ...deputatul se opune prim ministrului din el iar jigodismul vine peste amindoi.
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta (Luni, 2 martie 2015, 9:31)

    Iliescu [anonim]

    Mai idiotule, daca esti curat ce sa aiba DNA-ul cu tine?
  • 0 (0 voturi)    
    ok (Luni, 2 martie 2015, 10:16)

    lukuss [utilizator]

    și dacă opinia publică, vrea să te duci odată, să o lași în pace, să o scutești de minciunile tale... asculți? Rezolvi problema asta?
  • +2 (2 voturi)    
    pai cum asa? (Luni, 2 martie 2015, 11:45)

    Gobelin [anonim]

    cand fratele presedintelui a aparut intr-un scandal de coruptie, strigai in gura mare "demisia".
    acum, cand sora-ta si ma-ta sunt in plin scandal de coruptie, o dai intoarsa, ca numai daca te cerceteaza pe tine ...
    mai Puie, esti din seria "penibil am fost, penibil sunt inca".