Victor Ponta, la Romania TV: Teama noastra, a tuturor, nu e ca vin liberalii, ci ca vin PDL-istii inapoi/ Despre programul de guvernare PNL: Nici ei nu l-au citit

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2015, 20:03 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta, la Romania TV
Foto: Captura RTV.net
Premierul Victor Ponta a fost invitat marti seara la Romania TV, alaturi de ministrul Muncii Rovana Plumb si de ministrul Finantelor Darius Valcov. Seful Executivului a discutat despre noul Cod Fiscal propus de Guvern, criticand totodata pogramul noului PNL si componenta sa fiscala si afirmand ca "nici ei nu l-au citit. L-au facut dar nu l-au citit". Premierul Ponta a mai declarat ca teama PSD-ului nu este o venire a liberalilor la guvernare, ci o revenile a PDL-istilor.

Principalele declaratii ale premierului Victor Ponta:
  • Singura masura care se aplica la absolut toata lumea, universala, - inclusiv chestiunea cu accizele, ii afecteaza doar pe cei care consuma un anumit produs - acea masura este TVA.
  • Este o masura egala si corecta pentru toata lumea.
  • Teama noastra, a tuturor, nu e ca vin liberalii, ci ca vin PDL-istii inapoi.
  • Semnatura din Monitorul Oficial pentru cresterea TVA apartinea celor care acum vorbesc din nou de scaderea TVA (referire la noul PNL - n.red)
  • In fiecare an, din cei 3 , am avut 10 miliarde de lei in plus, in medie, de cheltuit, dintr-o crestere economica care s-a reflectat in incasari, din combaterea evaziunii fiscale - in special din insolvente -, din fonduri europene - de la 7%, la 54%. Am spuns, hai sa vedem cum pot sa se reflecte in viata de zi cu zi, pe fluturasul de pensie de salariu.
  • La anul, cand mergem la alegeri, oamenii pot sa aprecieze: "E bine?". Daca nu, vin altii, aia care au taiat.
  • (Despre programul PNL - n.red) Nici ei nu l-au citit. L-au facut dar nu l-au citit.
  • Traim intr-o zona dince in ce mai agitata, si nu vorbesc doar de Ucraina, ci de ce se intampla in tarile din jur, presiunile Rusiei, proiectele politice din Grecia etc.
  • Noi am ramas cea mai stabila tara din regiune. Daca ne apucam sa ne aruncam singuri in aer, bineinteles ca incasarile pot sa scada, dar sper sa nu fie sinucigasi.
  • Cand am preluat in 2012 era cate o bomba care exploda in fiecare zi, cate-o datorie etc.
  • Noi suntem la o treime din ce se consuma la nivel european.
  • Tineti minte ca ne-am certat cu FMI si Comisia European cand am propus reducerea TVA la paine. L-am redus si foarte bine.
  • Anul trecut au plecat cand am zis ca vrem sa reducem CAS. Am scazut si uite ca a fost bine.
  • In 2017 avem niste angajamente legate de apararea Romaniei. Guvernul pe care il conduc a semnat contractul pentru avioanele F16. Suntem singura tara din regiune care va avea in scurt timp asa ceva.
  • Azi la CSAT a fost o sedinta intre cei mai importanti oameni care rasound de tara asta.
  • (Intrebare: Excludeti un nou acord cu FMI? - n.red. ) Nu, nu il exclud. Dar as vrea sa nu mai fim tratati ca elevul din prima banca care isi face temele dar care e tras de urechi pentru ca e asezat in prima banca.
  • Sunt niste lucruri care tin de specificul Romaiei, de potentialul nostru de dezvoltare, iar Comisia Europeana trebuie sa ne sprijine sa ne dezvoltam.
  • (despre locuinta de la RAPPS pentru fostul presedintele Traian Basescu - n.red.) Dl Basescu are locuinta sa, personala, pe care si-a atribuit-o cand era primar. Noi ne-am tot rugat anul trecut sa accepte o locuinta, dar e prea cusurgiu. daca era dreptate, nu trebuia sa primeasca nimic.
  • Daca l-ar lua si pe al procurorii (pe Traian Basescu - n.red.), ar fi si mai bine (ca raspuns la o replica a lui Victor Ciutacu care afirmase ca il ia capul de ce spune Traian Basescu cu privire la finantarea campaniilor electorale - n.red.)
  • Din 2012 am oprit toate jafurile pe care acum, Parchetul, le confirma.
  • Acesti oameni care lucreaza de 2 ani jumatate si au salariu de secretar de stat, sunt amendati de instante, ei personal, ca nu platesc titlurile executorii.
  • Evaluarea e intre 8 si 14 miliarde de euro solicitari pentru titluri executori.
  • 140 milioane de euro am platit anul trecut titluri executorii. Ca sa constatam care nu sunt pe bune (solicitarile - n.red.) trebuie sa le verifice cineva.
  • Nu putem sa dam in 30 de zile cum zice instanta fara sa verificam dosarul. Ca daca dam, vin procurorii.
  • Toata tara, pe buna dreptate, asteapta Sibiu-Pitesti, am facut pentru studiul de fezabilitate, ni l-a si contestat cineva.
  • Eu vreau sa imi prezint un bilant al celor 5 ani de cand sunt la sefia partidului, in cadrul Consiliului National, sa stabilim incotro mergem, sa stabilim niste criterii. Nu 'or fi chiar toti cei 600 de mii de mebr PSD cercetati, or mai fi unii care s isi faca treaba.
  • (Intrebat daca candideaza la presedintie la urmatoarele alegeri - n.red.) Va voi raspunde dupa ce le voi raspunde colegilor mei la aceasta intrebare.

Ministrul Darius Valcov:

  • Anul acesta va fi primul an in care vom prezenta doua bugete multianuale, dar vom adopta numai unul, pentru ca atat permite legea. Ne vom apuca de munca din timp, din mai.
  • Tentatia de evaziune va deveni mult mai mica odata cu scaderea TVA. Intensificarea activitatii ANAF si imbunatatirea legislatiei vor contribui si ele.
  • ANAF-ul nu poate sa recupereze pe sechestru ci recupereaza pe hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
  • Vom dezvolta o agentia cu Ministerul Justitiei, pe modelul francez, pentru recuperea prejudiciilor.
  • Am vorbit cu foarte multi colegi parlamentari. In Senat exista o foarte mare asteptate. Cred ca luna aprilie va fi o luna de dezbaeri pe noul Cod Fiscal. Camera decizionala va fi Camera Deputatilor. Nu cred ca va fi cazul sa ne asumam raspunderea pe noul Cod Fiscal.

Ministrul Rovana Plumb:

  • Vom avea doar cinci clase de salarizare in functie de studiile pe care le are fiecare din sectorul bugetar.






















7346 vizualizari

  • +35 (43 voturi)    
    Iar abereaza (Marţi, 3 martie 2015, 20:18)

    OmulNou [utilizator]

    Ce ma intereseaza e cand va fi dat jos?
    • +17 (27 voturi)    
      nu-l mai da nimeni jos (Marţi, 3 martie 2015, 20:40)

      toto [anonim] i-a raspuns lui OmulNou

      din pacate, momentul a trecut de mult.
      s-a dus valul care i-ar fi permis lui Iohannis sa-l ejecteze pe Pont
    • +2 (12 voturi)    
      Doar daca DNa-ul (Marţi, 3 martie 2015, 22:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      ceva legat de votul din diaspora ca in rest nici o speranta
  • +23 (27 voturi)    
    Discutati si de Cantacuzino (Marţi, 3 martie 2015, 20:18)

    D-or [utilizator]

    Guvernul nu are dreptul sa-l inchida si sa-l vinda pe bucati pentru ca nu este proprietar. Este doar mandatat de popor sa-l administreze. Daca nu reuseste, sa demisioneze ai sa raspunda civic, civil sau penal, daca este cazul.
    • +1 (1 vot)    
      Poporul (Miercuri, 4 martie 2015, 16:38)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Sta in casa la caldurica, nu are treaba cu iesitul in strada sa-si ceara drepturile...asa ca astia fac ce vor, nu-i nimic de mirare, lasa un sobolan in casa si nu face nimic in privinta lui, si vezi ce rezultate obtii.
  • +26 (34 voturi)    
    Teama mea e ca ramane PSD (Marţi, 3 martie 2015, 20:22)

    Q9 [anonim]

    si copii de clasa 1 si a 2-a nu vor avea manuale nici anul viitor...
    • -5 (13 voturi)    
      mai bine fara manuale (Marţi, 3 martie 2015, 23:27)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Q9

      decat cu tva marit, scaderi de salarii si, culmea, cersterea si datoriei externe in acelasi timp. Disparitia PDL e necesara!
      • +3 (7 voturi)    
        printre pensionari (Miercuri, 4 martie 2015, 10:30)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Circula vorba ca pensia nu mai ajunge nici de mancare de cand ponta guverneaza
      • +4 (4 voturi)    
        Pai normal (Miercuri, 4 martie 2015, 12:49)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        ce va trebe voua carte? Voua va trebe ajutor social si preturi mici. cartea e pentru prostii aia care vor sa munceasca. Si da, disparitia PDL e necesara, ca doar de la ei vi se trag toate nenorocirile astea gen DNA/ANI/CSM/CCR/ICCJ etc. Daca nu era PDL-ul dosarele se rezolvau si acu in sedinta de guvern ca pe vremurile Rodicai Stanoiu.
  • -3 (11 voturi)    
    pensii militare (Marţi, 3 martie 2015, 20:26)

    alma [anonim]

    Am inteles ca Dnii Ministrii se lauda la tv cu diverse realizari (mai mult promisiuni), dar despre Proiectul Pensiilor Militare promis de Dl Dusa, nu se mai pomeneste nimic.
    Iar in legatura cu netaierea pensiilor cu care invitatii se lauda am o intrebare. De ce nu se abroga lg 263? care taie pensia din momentul calcularii ei pentru anuleaza aproape toate drepturile unei persoane.
    Acum pensiile sunt taiate legal(prin lg263) fata de BOC, care le taia ilegal.
    Ar fi chiar culmea , cat sa le mai taie, la un sfert?
  • +28 (32 voturi)    
    Alte temeri... (Marţi, 3 martie 2015, 20:27)

    Gladiatorul [anonim]

    ...nu aveti. N'asa tovarasi. PDL-istii, hmmm. Altfel, PSD-isti niste ingeri, niste sfinti. Incotro vreti sa indreptati tara asta, tovule? Voi cei mai cinstiti, cei mai drepti, viteji si mandri ca sunteti romani. Romani-ortodocsi. Bleah!
  • +21 (25 voturi)    
    gura pacatosului (Marţi, 3 martie 2015, 20:56)

    cris64 [utilizator]

    Mai Pinochiu ( scuze personajului de poveste ) vezi ca PDL-istii au revenit chiar adusi de tine. Vrei un exemplu ? Darius Valcov, ministrul pe care il lauzi atat.
  • +21 (25 voturi)    
    haha, aparare (Marţi, 3 martie 2015, 21:09)

    Gipsi [utilizator]

    "In 2017 avem niste angajamente legate de apararea Romaniei. Guvernul pe care il conduc a semnat contractul pentru avioanele F16. Suntem singura tara din regiune care va avea in scurt timp asa ceva."
    Pentru domnul Ponta:
    Poate suntem singura tara din regiune care vom avea doar atat!
    Cam asta exista in.... regiune...
    Polonia - 48 F16, 31 MIG-29, 32 SU-22
    Ungaria - 14 Grippen
    Ukraina - 18 SU-27 si 32 MIG-29
    Mai are rost sa mentionez [b]Turcia care are 240 de F16?[/b] Si multe altele pe care nu am loc sa le scriu aici? :D
  • +14 (18 voturi)    
    Sa vezi si sa nu crezi !! (Marţi, 3 martie 2015, 21:17)

    gica43 [utilizator]

    Ponta aplica "Divide et impera "! Dar precis este convins ca el este autorul !
  • +7 (15 voturi)    
    Cumperi mai putin cu pensia actuala (Marţi, 3 martie 2015, 21:29)

    Wanheda [utilizator]

    marita de Phonta....fata de pensia de acum 3-4 ani. Experimentat la cumparaturi. Deci Phonta minte de ingheata apele cu cresterea lui economica....nu se reflecta DELOC in nivelul de trai.
  • +9 (17 voturi)    
    Tradus: Teama noastra (Marţi, 3 martie 2015, 21:32)

    potaissa [utilizator]

    a tuturor participantilor la lovitura de stat din 2012 si a tuturor talharilor din mafia Damboviteana e ca o sa ne manance puscaria. Mi-e o sila......
  • +11 (15 voturi)    
    piei aratare! (Marţi, 3 martie 2015, 21:34)

    Kpriciu [utilizator]

    Cretinule, lasa-neeeeee!Iar ai inceput sa umbli prin studiourile televiziunilor prietene, doar-doar mai sucestiniste minti! Esti fumat, consumatule, afara din politica!
  • +9 (13 voturi)    
    PDL+PSD=FSN (Marţi, 3 martie 2015, 21:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tot din radacina FSN de hoti si mafioti va trageti.
  • +10 (12 voturi)    
    Pai pe astea cu liberalii (Marţi, 3 martie 2015, 21:46)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu le știe inca.
    Are dificultăți de adaptare, ii da tot cu PDL-ul, ca pe alea le stie pe de rost.
  • +2 (8 voturi)    
    Hmm... (Marţi, 3 martie 2015, 22:14)

    solar [utilizator]

    Incep sa cred ce n-as fi crezut niciodata... Dar banuiala nu ma lasa in pace.Se contureaza o perpetuare a PSD la guvernare de ...10 ani. "Noul PNL" reqactioneaza cu incetinitorul parca anume ca sa netezeasca aceasta dorita cale... de 10 ani."Noul PNL" , in conditiile care parca se profileaza , se va multumi in cele din urma cu situatia creata si ne va zice tuturor ca ...n-a avut incotro. Astfel "vechiul USL" va fi exact ceea ce s-a perpetuat .Nu mi-e clara de loc , dimpotriva imi este f. imprevizibila sitauatia politica ce se contureaza.Iar alegerile din 1916 , bat la usa si isi cer"implinirea". Regionalizarea (noua reforma administrativa) ? Mai poate sa ...astepte !! Reforma Constitutiei? Si ea la fel ...Adica "altadata " !!Or, aceste doua lucruri(+alte cateva) mi se par esentiale pentru modernizarea si progresul Romaniei. Basescu,Boc si PDL le avea foarte serios in vizor. Iar PSD cand aude de Basescu si de PDL face alergie maxima!!!
    • 0 (2 voturi)    
      1916? de fapt, o suta de ani in plus, (Miercuri, 4 martie 2015, 9:00)

      bizonul_nou [utilizator] i-a raspuns lui solar

      adica 2016
      :)
  • +5 (13 voturi)    
    nu credeam ca spun asta (Marţi, 3 martie 2015, 22:40)

    xanti [utilizator]

    Dar "il meritam"
    Jos palaria frate esti tare ca nu te-au dat astia jos.
    Va dati seama ce papagal a fost MRU l-au dat jos in doi timpi si trei miscari.
    Ponta a fost tavalit ca un snitzel in faina si tot degeaba,a rezistat asa nesimtit cum e si a castigat.
    PNL in frunte cu Alinutza nu e in stare sa rastoarne guvernul,cred ca Klaus are fiori reci pe sira spinarii.
    • -2 (8 voturi)    
      investitorii (Marţi, 3 martie 2015, 23:46)

      vi_escu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      privati din capania lui johannis isi vor banii inapoi, cu profit desigur. Cum de unde, din buget!
  • +5 (9 voturi)    
    Foarte bine pentru cine? (Marţi, 3 martie 2015, 22:44)

    LiviuX [utilizator]

    Citez: "•Tineti minte ca ne-am certat cu FMI si Comisia European cand am propus reducerea TVA la paine. L-am redus si foarte bine.
    •Anul trecut au plecat cand am zis ca vrem sa reducem CAS. Am scazut si uite ca a fost bine." Deci e foarte bine pentru cine? Cu cat a scazul pretul painii la cumparator, cu cat a crescut nivelul de trai, cu cat a scazut cosul mediu datorita masurilor astea?
    • 0 (0 voturi)    
      Tipic PSD-ist (si nu numai)! (Miercuri, 4 martie 2015, 15:19)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Vad ca am luat niste minusiri. Dar nimeni nu a avut si curajul raspunderii ca sa spuna ce e gresit in ce spun, sa vina cu cifre si surse credibile care sa demonstreze ca nu am dreptate.
  • +4 (12 voturi)    
    STIMA NOASTRA SI MANDRIA.... (Marţi, 3 martie 2015, 22:45)

    solar [utilizator]

    ...Teama noastra, a tuturor, nu e ca vin liberalii, ci ca vin PDL-istii inapoi.....
    Iata tema centrala a politicii intelepte a tovarasului PONTA!! El tine neaparat sa ne convinga ca TOTI,TOATA SUFLAREA POPORULUI ROMAN ARE CONVIGEREA ASTA !
    Pai, propozitii de felul asta am mai auzit demult! Exact pe vremea lui CEASCA -CEAUSESCU ! Ponta era atunci un vajnic purtator de cravata rosie cu tricolor care scanda la comanda conducatorului sau de detasament pionieresc ...NOI IN ANUL 2000 CAND NU VOM MAI FI COPII!! URAAAA, URAAAA, URAAA
  • +2 (10 voturi)    
    omul este bolnva psihic (Marţi, 3 martie 2015, 22:49)

    visio [utilizator]

    sincer, dacă DNA merge în ritmul acesta, pâna la sfârșitul anului psd se desființează!
    • +3 (5 voturi)    
      desigur (Marţi, 3 martie 2015, 23:48)

      vi_escu [utilizator] i-a raspuns lui visio

      valabil si pentru mafia basista
      • 0 (2 voturi)    
        bineînțeles că și pt ei; sunt mână în mână toți! (Miercuri, 4 martie 2015, 10:55)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

        toți sunt la furat din buzunarul românilor!
  • +6 (8 voturi)    
    Teama noastra, a tuturor... (Marţi, 3 martie 2015, 23:08)

    BPM [utilizator]

    ... este ca daca mai ramai tu cateva zile la guvernare, ne ducem dreaq in groapa ...
  • +6 (8 voturi)    
    au apărut postacii psd-iști sau ai minerilor (Miercuri, 4 martie 2015, 1:14)

    visio [utilizator]

    sincer, chiar mă întrebam cât va mai dura! Oricum, mediul online nu este pentru voi! Mergeți la țărani și dați-le 1kg de făină! Mediul online nu e targetul vostru! Știu că vă pregătiți pentru 2016, însă...băieți și fete psd-iști: sunteți nulități ca patronii voștri!
    • -1 (5 voturi)    
      Mai bine pesedist (Miercuri, 4 martie 2015, 9:08)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui visio

      decat basist!!!
      • 0 (4 voturi)    
        voi m-ați obligat să votez cu Băsescu (Miercuri, 4 martie 2015, 10:59)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        așa că nu ai de ce să mă arăți cu degetul! Dacă nu era băsescu, era altul! Oricum, psd-iștii au adus minerii la bucurești! NUmai pentru asta și trebuie să înfundați pușcăriile! 45% din populație trebuie să meargă la pușcărie! Vrei să-ți mai spun de morții lui Decembrie 1989? Iliescu de ce nu a fost atins de niciun glonte, deși era luminat de reflectoare? Alți lideri, irakieni și sirieni au fost arestați! Iliescu de ce este liber? Așa cum spuneam, mediul online nu e pentru voi! Locul vostru este la coada vacii!
  • +3 (5 voturi)    
    Tu nu ti-ai citit nici "doctoratul"Viorele! (Miercuri, 4 martie 2015, 4:52)

    Plagarus [utilizator]

    Sfertodoctorul Viorel este premier in format A3 si cam atat.
    Anul trecut, după primele 11 luni bugetul era echilibrat și ar fi rămas așa dacă, pe ultima sută de metri guvernul " cinstitilor" nu ar fi luat măsuri controversate de sporire a cheltuielilor, translatând niște obligații de plată din viitor în prezent.
    Acum scaderea cu aprox. o cincime TVA de la 24% la 20%,Viorele ?
    TVA este oricum un eșec total. Dat fiind că guvernul a strâns din TVA 7,5% din PIB, prin reducere asta înseamnă că bugetul statului va renunța, în primă fază, la 1,5% din PIB
    Cum măsura se va aplica de la jumătatea anului, înseamnă că în 2015 statul va renunța la cel mult 0,7% din PIB.
    Viorele tu reduci taxele ca nu mai poti fura Grossman, sau oricum furi mai putin ?
  • +1 (3 voturi)    
    pontachio ! (Miercuri, 4 martie 2015, 8:48)

    astronaut [utilizator]

    ''teama noastra....'' , sa te auda d-zeu si sa dea ca ''de ce ti-e teama sa nu scapi'' ! .manipulatorule de ''OI''.
  • +1 (3 voturi)    
    Sper ca prin sintagma (Miercuri, 4 martie 2015, 8:57)

    John M. [utilizator]

    "teama noastra, a tuturor" sa fi inteles "poporul psd" ca noi, ceilalti, nu intram in numaratoarea ta, baiete. Noi suntem aia care te-am ciomagit in 16 nov. si care ne pregatim s-o mai facem o data la anul.
  • 0 (2 voturi)    
    Teama de puscarie (Miercuri, 4 martie 2015, 10:04)

    CititorulComentator [utilizator]

    Soricul de pe Ponta are deja planuri de imbolnavire subita. Daciana, te rog, ai gria de el, sa fie in forta pentru puscarie.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai normal (Miercuri, 4 martie 2015, 12:54)

    bogdan1477 [utilizator]

    ce sa zica si pontanache?
    daca nu erau pedelistii si dictatorul nu apareau toti balaurii astia din 3-4 litere care prigonesc bietul politician cinstit cu dosare politice. isi imagina cineva pe vremea lui Nastase ca acronime din astea DNA/ANI/CCR/CSM/ICCJ vor ajunge sa prigoneasca politicienii? Ehe, pe vremea aia se dadea drumul la dosare direct din sedinta de guvern (pentru cei mai tineri dati o cautare dupa rodica stanoiu dosraul flota).
    Normal ca asta e frica cea mai mare. De-abia au scapat de Basescu, acu asta le mai trebuie, sa ajunge pedelistii la guvernare si sa mareasca bugetul si organigrama DNA!