George Maior: Romania, Polonia, Marea Britanie au atentionat de mult cu privire la actiunile Rusiei la nivel politic pentru fragmentarea pozitiilor in interiorul UE. Avem un control informational bun in Romania

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 martie 2015, 20:25 Revista Presei | Radio TV

Fostul director al Serviciului Roman de Informatii (SRI) George Maior a declarat intr-un interviu difuzat sambata la Realitatea TV ca tari precum Marea Britanie, Polonia si Romania au atentionat de mult ca serviciile secrete ruse au actionat in statele UE la nivel politic pentru a fragmenta pozitiile in interiorul UE. "Din pacate, nu s-a dat atentie. In timp, Putin a creat parghii de influenta a Rusiei in unele state UE", a spus Maior, care a mai mentionat ca "resursele serviciilor secrete ruse sunt in prezent mai mari decat in timpul Razboiului Rece".

"Romania si Polonia au anticipat bine actiunile Rusiei. Romania are o protectie informationala buna si a fost atenta la neacapararea de catre Rusia a unor sectoare strategice din economie", a mai declarat Maior.

Declaratii George Maior:
  • Tari precum Marea Britanie, Polonia sau Romania au atentionat de mult cu privire la actiunile Rusiei, au facut sesizari ca serviciile secrete ruse au actionat in statele UE, inclusiv actiuni informative, nu doar bazate pe ideea de culegere de informatii cat si pe ideea de influentare a deciziilor politice, de fragmentare a organismelor europene si a pozitiilor din interiorul UE
  • Din pacate, nu s-a dat atentie. In timp, Putin a creat parghii de influenta a Rusiei in unele state UE
  • Acum s-a trecut la o noua faza, la o faza geopolitica agresiva a Rusiei, de cucerire de teritoriu
  • Strategia pe care se bazeaza politica de securitate a Rusiei este sa se aproprie de gurile Dunarii
  • Dupa ce se obtine eliminarea acestor actiuni, trebuie sa se treaca si la o anumita ofensivitate pentru o impingere a Rusiei in cadrul dreptului international
  • Pana atunci nu se va putea discuta serios cu Rusia. La realpolitik-ul Rusiei trebuie venit cu un nou realpolitik
  • Din pacate, in unele state europene se discuta despre relatia dintre securitate si libertate, va asigur ca in Rusia nu se discuta aceste lucruri. Resursele serviciilor secrete ruse sunt in prezent mai mari decat in timpul Razboiului Rece
  • Romania si Polonia au anticipat bine actiunile Rusiei. Romania are o protectie informationala buna si a fost atenta la neacapararea de catre Rusia a unor sectoare strategice din economie
  • (Simtiti o rekaghebizare in Romania?) Nu trebuie sa exageram, avem un control informational bun in Romania
  • (Exista riscul ca Rusia sa izoleze Romania?) Nu putem vorbi de izolare atat timp cat Romania face parte din UE si NATO. Suntem in postura de a fi supusi unui anumit tip de incercuire, uitandu-ne la vecini, dar nu as dramatiza acest subiect
  • (Despre o armata a UE) Teoretic ar fi necesara, practic nu se va obtine acest lucru. Existe abordari diferite la nivelul tarilor a conceptului de aparare pe teritoriul european. Mai bine ar face europenii sa investeasca mai mult in bugetele de aparate si sa reechilibreze balanta in cadrul NATO. Securitatea nu e niciodata pe gratis






















5514 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    O observatie. (Sâmbătă, 21 martie 2015, 22:16)

    vflorean [anonim]

    In general, observatiile si comentariile d-lui Maior sunt pertinente, exceptand un aspect foarte important. Iata ce spune dansul:"•Romania si Polonia au anticipat bine actiunile Rusiei. Romania are o protectie informationala buna si a fost atenta la neacapararea de catre Rusia a unor sectoare strategice din economie"
    Din pacate nu s-a intamplat asa. Combinatul de oteluri speciale de la Targoviste, cel de sarma de la Campia Turzii, Rafo Onesti si altele au fost vandute pe nimic unor agenti ai FSB(fostul KGB), deghizati in investitori strategici si a caror singura misiune era demolarea unor obiective majore ale economiei romanesti(prin transferul in Rusia a echipamentelor tehnologice avansate)si a economiei romanesti in ansamblu, ceea ce s-a si intamplat datorita, as zice tradarii existente in randurile noastre. Aici ar trebui sa se concentreze serviciile noastre si sa dezvaluie cine sunt responsabilii pentru acest dezastru national.D-le Maior, poate mai aveti ceva cunostinte cu spirit patriotic pe la SRI. Ia vedeti.
    Sper ca dl Maior va citi si el aceste randuri.
    • -5 (9 voturi)    
      strategie ? (Duminică, 22 martie 2015, 8:39)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui vflorean

      Chiar crezi ca sunt atat de strategice ? Intr-o piata libera, bazata pe eficienta ... Se pare ca si rusii s-au lamurit si le inchid pe rand ...
    • -1 (5 voturi)    
      Din pacate (Duminică, 22 martie 2015, 10:49)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui vflorean

      eventualul spirit patriotic se va lovi de ifosele si pretentiile nevestelor, de fitele copiilor, de veleitatile soacrei( sau ale parintilor), asa incit el(spiritul) va fi foarte greu, spre imposibil, de gasit. Un singur job, chiar bine retribuit , nu va face fata la toate.
    • +3 (7 voturi)    
      Ai dreptate cu toate minusurile primite (Duminică, 22 martie 2015, 11:43)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui vflorean

      SRI-ul nu a protejat Romania asa cum trebuia. Rezultatele se vad . Ce ai scris e doar o parte din smecheriile facute de rusi dar si Ungaria si-a permis sa faca ce a vrut prin Romania si SRI nu a luat masuri permitind Ungariei sa isi faca jocurile , gen tabere de antrenament paramilitare sub egida scolilor de vara . Incredibil. Rusii la fel
      In oricare tara serviciile speciale fac ce trebuie pt a-si proteja tara chiar ocolind legea la o adica, pentru ca acei oameni ar trebui sa fie devotati tarii.

      Nimeni din tara nu s-ar fi suparat daca am fi vazut cetateni straini expulati pentru actiuni subversive.

      Dar acum vine Maior si pozeaza in marele invingator ..... s-o creada el.
    • -2 (4 voturi)    
      furi curent (Duminică, 22 martie 2015, 12:50)

      diverse [anonim] i-a raspuns lui vflorean

      De unde atata tehnologie la Rafo? De pe vremea lui Ceausescu...
      La fel si la alea de oteluri.

      Daca rusii au furat tehnologie de la noi....bag seama ca ma apuc si eu sa fur tehnologie de la Apple.
  • -10 (22 voturi)    
    si cu cei care (Sâmbătă, 21 martie 2015, 22:40)

    xanti [utilizator]

    S-au saturat de UE ca Islanda ce spuneti sunt indezirabili sau vanduti rusilor?
    • 0 (10 voturi)    
      Sunt (Duminică, 22 martie 2015, 8:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mujici
      • 0 (6 voturi)    
        Zice cine? (Duminică, 22 martie 2015, 13:02)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        dar pe tine te mai baga cineva-n seama?
    • 0 (4 voturi)    
      Mutati-va (Duminică, 22 martie 2015, 13:29)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      La Cizmova.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu tata, libertate de alegere (Duminică, 22 martie 2015, 16:14)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Considerand si pozitia pe harta a islandei e de inteles. Nu tre sa fii vandut rusilor numaidecat. FYI, nu ai cum sa fii vandut rusilor, pt ca mujicul te ia cu totul la pachet pe gratis, te asimileaza sau iti fura bogatiile...
  • +7 (21 voturi)    
    Rusi sustin Supracoruptia in Romania ! (Duminică, 22 martie 2015, 0:52)

    Ivan Iorgulescu [anonim]

    Pentru a destabiliza Romania ca Tara NATO, Servicile Secrete Ruse se folosesc de fosti Securist si PCR ´ist pe teritoriul Romaniei care sant representanti in Parlamentul si Guvernul Roman.

    Destabilizarea Economic-Sociala si Politic sa efectuat prin sustinerea si desvoltarea Supra Coruptiei care la randul ei a daunat Romaniei in timpul anilor o pierdere financiara de peste 750 miliarde de € .

    Rusia sa foloseste si de aliatul Budapestei respectiv UDMR pentru a slabi Tara .

    Concret putem spune ca cine sustine si apara Supracoruptia in Romanie este cel mai mare apropiat si prieten intim al Rusiei pentru a destabiliza din toate punctele de vedere o Tara NATO !!!
  • +7 (17 voturi)    
    Fascistii RUȘI (Duminică, 22 martie 2015, 0:52)

    bob69 [utilizator]

    Hopa !! Au și apărut postacii FASCIȘTI RUȘI. ..
  • -10 (20 voturi)    
    șef SRI pe persoana fizica (Duminică, 22 martie 2015, 1:42)

    Gustav666 [utilizator]

    Interviul domnului Maior nu face altceva decat sa confirme faptul ca domnia sa a fost șef al SRI "pe persoana fizica".
    In afara faptului ca-si demonstrează caracterul de coada de topor a SUA, îmi întărește, odată in plus, convingerea ca atacul la adresa Curții Constituționale, după ce aceasta a respins legile Big Brother, a fost pe cont propriu si la ordinele primite de la Washington. Desigur ca singura soluție i-a fost demisia, acceptata imediat de președintele Iohannis.
    Opiniile domnului Maior seamănă izbitor de mult cu ale domnului Baconschi publicate tot azi pe Contributors.
    Tandemul România-Polonia este la loc de frunte si acolo... si acolo. Despre locul României in Uniunea Europeana, nimic?
    • +4 (8 voturi)    
      se cunoaste mana kgb...omulet verde? (Duminică, 22 martie 2015, 7:56)

      mithras [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

      ce se intampla? esti deja aici?
      • +1 (5 voturi)    
        ai cumva (Duminică, 22 martie 2015, 12:05)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui mithras

        si niste contraargumente la postarea mea?
        Sunteti penibili: votca, mujici, phutin, kgb...
        La un dialog civilizat nu va duce capul?
    • +1 (9 voturi)    
      Locul (Duminică, 22 martie 2015, 8:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Nu este langa mujici
      • -1 (7 voturi)    
        Mujici ? (Duminică, 22 martie 2015, 13:03)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Tot mai bine ca rromanasi ,nu? Hai ,mai ia o mana de seminte!
    • +2 (6 voturi)    
      Mujicul ca carat la greu din Romania (Duminică, 22 martie 2015, 16:16)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      De ce ai vrea sa fii intr-o alianta cu el atata vreme cat ai ajuns nici macar de gaz sa nu mai ai nevoie de la el? Ti-a furat tezaurul, grane, petrol, minereuri vreme de 20-25 de ani, ai avut armata de cucerire mujica 20 de ani pe teritoriul tarii.
      De ce Gustave? Pt ca esti tu sluga kaghebista?
  • +8 (12 voturi)    
    Postacii nostrii sunt mai destepti decat ai lor (Duminică, 22 martie 2015, 7:37)

    vali [anonim]

    Daca te uiti la ce scriu si cum scriu postacii platiti de moscova, la cat de ridicoli si primitivi sunt dar si pericolul pe care il dezvaluie iti dai seama ca, da suntem pe drumul cel bun. Ca deobicei suntem la margine, fata in fata cu monstrul.
    Avem o clasa politica de tot rasul, dar daca noi vom fi mai buni si ei se vor schimba.
    • +1 (5 voturi)    
      Normal ca suntem destepti (Duminică, 22 martie 2015, 16:19)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui vali

      Avem un pdv logic si fair....fata de ei care vor un imperiu european rus bazat pe ce? Pe teroare fesebista si oligarhi? In afara de oil&gas si armata...ce are mujicia de oferit? Ceva know how, tehnologie, etc....la cat de mari is...nici macar mancare destula sa nu urle de foame nu pot produce.
  • -4 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 22 martie 2015, 8:52)

    rerenenegate [utilizator]

    Da, deci la cate avioane de lupta am vazut azi prin Bucuresti, cu inteligenta mea mica, nu aveti nici o sansa (boiilor!).
  • -7 (11 voturi)    
    România,Polonia,Marea Britanie. (Duminică, 22 martie 2015, 10:16)

    vali47 [utilizator]

    Poate de aceia Klaus a scos Londra din Axă.Nu am aflat dacă după vizita în Polonia a convins și Varșovia să schimbe axa.
  • -2 (6 voturi)    
    Postacii rusi (Duminică, 22 martie 2015, 12:18)

    Task Damager [utilizator]

    Observ ca postacii rusi n-au curaj sa dialogheze. Isi arunca pastila de propaganda si daca li te adresezi, nu vei primi nici un raspuns.
    Daca-s nascuti in Romania, ar merita sa fie expulzati si sa li se retraga cetatenia! Poate chiar condamnati pentru tradare!
  • 0 (6 voturi)    
    FELICITARI DLE VFLOREAN ! (Duminică, 22 martie 2015, 16:56)

    arheopterix [utilizator]

    Si eu am sesizat aspectele semnalate de Dv . Trebue sa continuam , poate ne aude cineva , poate se ia vreo masura . E de mirare (daca nu e penala ) miopia decidentilor politici care au incredintat fabrici strategice unor strutocamile , kagebisti - capitalisti (suna ca dracu ) si acum vedem ce au avut ei in cap . La ocna cu cei care mai pot fi prinsi .
  • -1 (5 voturi)    
    Problema e ca.. (Duminică, 22 martie 2015, 20:02)

    lis.nc [utilizator]

    noi am zis dar nimeni nu baga de seama!
    Si cine sa bage? Franta, care acum 25 de ani era a 15 republica sovietica? Germania, care are interese economice uriase in Rusia? Italia, care mai ieri a semnat cu rusii un tratat economic de aservire...etc.

    Asa ca mai usor cu ''pozele'' de anti- ...!?