VIDEO Victor Ponta isi face bilantul dupa 3 ani de guvernare la Antena 3: Am vazut propaganda basista "Ponta - zero kilometri de autostrada". Sunt 300 de kilometri de autostrada facuti, 250 in lucru

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 19 aprilie 2015, 20:13 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Victor Ponta isi face, duminica seara, bilantul dupa 3 ani de guveranare la Antena 3, intr-o emisiune moderata de Radu Tudor: "Cu ce va ramane acest Guvern dupa ce se mai duce tensiunea, dupa ce se face o analiza mai detasata: in primul rand am preluat acest Guvern dupa 3 ani de recesiune. Avem 4 ani de crestere economica neintrerupta. Am promis ca venim la guvernare pentru a indrepta relele facute de opozitie: in acesti 3 ani nu s-a taiat un leu de la pensii si salarii. Salariul minim a crescut de la 700 la peste 1.000 de lei. In 3 ani nu s-a inchis o scoala, un spital, s-a redeschis o parte din cele inchise de fosta guvernare. Faimoasa reducere a CAS s-a facut anul trecut. Revenirea la TVA-ul dinainte se va face in doua etape: 1 iunie 2015 si 1 ianuarie 2016", a declarat premierul.

Primul ministru a vorbit si despre infrastructura si autostazi, spunand ca "Infrastructura intra la ce nu am reusit sa realizam si intra la prioritatile de acum. Am vazut propaganda basista <Ponta - zero kilometri de autostrada>. Sunt 300 de kilometri de autostada facuti, 250 contractati, in lucru. O parte erau incepute de fostele guverne, dar blocate. Cea mai mare problema - Comarnic - Brasov. E o autostrada scumpa din cauza zonei georgafice. Am mai explicat lucrul asta, cea mai buna varianta e sa o facem in parteneriat public-privat."

Alte declaratii ale primului ministru:


De ce trebuia sa ma critice si sa ma parasca la Comisia Europeana domnul asta, Predoiu, ca reduc TVA-ul? E prostie, dincolo de rautate.

Sunt niste mari proiecte - fiscale, de infrastructura.

Anul trecut doar Traian Basescu a criticat reducerea CAS, a spus "reduce Ponta CAS-ul, va fi un dezastru".

La autostrazi vom avea un Masterplan aprobat de Comisia Europeana pe care nu va mai putea nimeni sa il schimbe.

Chestionat de moderator in legatura cu afirmatia ca va ramane la guvernare "cat va fi voia DNA-ului": Voiam sa spun voia Domnului. DNA-ul e confundat cu divinitatea pentru ca nu poate fi criticat. Orice poate fi criticat intr-o democratie.



 Nu se va schimba majoritatea parlamentara pana in 2016. Cei de la PNL in fiecare zi anuntau ca au majoritate. Nu mai crede nimeni la un moment dat. Daca vom avea majoritate pana in 2016 intentionam sa ramanem la guvernare.



Afirmatia "Daca il iau pe Sova dau jos Guvernul Ponta" - o aberatie.

Guvernele trebuie schimbate in Parlament, iar Parlamentul e ales de cetateni. Daca se schimba asta suntem intr-o directie gresita. Dar nu s-a intamplat asta, nu am niciun element.

Propaganda ii prosteste pe oameni, vedeti cazul Sova: Parlamentul impiedica justitia. Nu, parlamentarul poate fi trimis in judecata, nu s-a impiedicat.

Traian Basescu e singurul om din 20 de milioane de romani care nu are dreptul sa critice justitia, pentru ca s-a laudat ca el a facut-o.

"Noua ne trebuie MCV ca suntem rai" e o explicatie de tip Monica Macovei. Daca suntem egali... poate si in Ungaria, si in Croatia sunt probleme. Despre Monica Macovei: Mi se pare o ticalosie fara seama sa te promovezi in afara spunand ce rau e in Romania. Si in Italia e coruptie. Dar daca noi avem cativa macoveisti care traiesc de ani de zile bine si avantaje injurand Romania...  Romanii nu sunt cei mai rai si corupti.

Despre Rusia: Sunt ingrijorat, nu sunt usoare deciziile pe care trebuie sa le luam. Ca prim-ministru sunt vicepresedinte al CSAT. Cred ca Romania va fi sigura atata timp cat nu va fi singura. Uitati-va ce s-a intamplat cu Ucraina, uitati-va ce s-a intamplat cu Georgia. Cat timp suntem in NATO, nu exista pericol pentru romani. Cine stie istorie stie ca atunci cand am fost singuri am incurcat-o. Cealalta parte e ca trebuie sa iti asumi niste proiecte si niste cheltuieli - cum e amplasarea scutului de la Deveselu. Daca vrei ca cineva sa iti plateasca casa, trebuie niste cheltuieli.

Avem doi parteneri esentiali in regiune: Polonia si Turcia. Ca multi se intrebau ce cauta Erdogan la Bucuresti? Turcia e si cel mai mare partener comercial al Romaniei din afara UE.



Faptul ca medicii sunt considerati functionari publici e o prostie. Concurenta europeana poate face sa nu mai avem medici, sa nu mai avem asistente.

Sunt recunoscator celor care m-au sustinut, incerc sa imi dau seama ceilalti de ce nu m-au votat.

Imi doresc sa traiesc intr-o Romanie prospera, care sa uite de epoca Traian Basescu.
























7596 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    asa e (Duminică, 19 aprilie 2015, 20:33)

    ak33 [utilizator]

    sunt facuti km aia de autostrada dar erau inceputi dinainte , voi nu a-ti realizat nimic , dar absolut nimic
    • +6 (8 voturi)    
      Autostrada terminata? (Luni, 20 aprilie 2015, 9:04)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Faptul ca ai dat drumul la mai multe portiuni de autostrada, care nu este nici pe departe terminate te duce catre culmea penibilului.

      O sa vorbesc despre portiunea Bucuresti Ploiesti, duce lipsa de multe. O sa incep cu spatiile sanitare/ parcari, intrari sau iesiri catre anumite drumuri, o benzinarie; cand ati dat drumul acestei portiuni nu avea toate indicatoarele, o parte din ele erau gresite iti aratau parcarea care nu exista nici macar acum, lipseau o parte din protectiile contra vantalui sau gardurile pentru animale, si acum risti sa-ti sara un caine in fata masinii.
      Chiar si cu acele protectii puse ulterior, am vazut o multime de mortaciuni pe autostrada, un astfel de animal intrat pe carosabil poate duce la moartea oamenilor sau acidente in lant, iar cand au fost ninsorile acelea mai spre normal, portiunea de autostrada statea inchisa.
      Sunteti penibili, de 4 ani de zile nu sunteti sa finalizati portiunea de intrare in Bucuresti, este un adevarat labirint care te scoate pe centura langa manelisti si curve.
      Va bazati pe faptul ca alegatorii vostri nu au nici macar masina, daramite sa scoata nasul din casa sa vada marile realizari, stau in fata TV si se uita la A3, brain-wash.
      PENIBILI, o mare gasca de infractori.
      Poate ne spune dl. Ponta cati dintre ministrii sunt PENALI, anchetati, arestati si condamnati.
      Cum sa pui ministru un hot ca Valcov, care are o colectie personala de tablouri mai procopsita decat cea a Muzeului National?
      Cred ca acest articol era unul platit, trebuia sa apara un P in fata de la publicitate.
  • +31 (33 voturi)    
    Cat de mult poti sa minti? (Duminică, 19 aprilie 2015, 20:47)

    teo4ro [utilizator]

    Salariul (brut) minim pe economie este 975 de lei! Asta inseamna ca angajatul primeste in mana 724 de lei. Intradevar un angajator ajunge sa plateasca 1199 de lei, dar diferenta intre 1199 si 975 de lei care e salariul brut sunt doar contributii platite de angajator catre stat.

    Cat despre scolile neichise pe perioada mandatului. Este un liceu in Deva care s-a inchis... liceul pe care l-am terminat eu, inchis vara trecuta. Sunt destul de sigur ca mai sunt si altele.

    Dar cum orice realitate care il pune in lumina negativa pe dl. Ponta si a sa guvernare este de fapt o "propaganda basista".......
    • +6 (6 voturi)    
      Spitale inchise (Luni, 20 aprilie 2015, 10:46)

      Ciulpanescu [utilizator] i-a raspuns lui teo4ro

      Referitor la spitale. Chiar nu se gaseste nimeni din opozitie sa-i inchida gura mincinosului cand mai aduce aminte de inchiderea spitalelor? Ei ce-au facut? Au continuat aceeasi politica. Din iunie 2012 pana in noiembrie 2014, acest guvern iresponsabil, prin hotarari de guvern a DESFIINTAT 18 spitale, si centre de sanatate.
      Cateva exemple:
      HOTARARE nr. 603 din 13 iunie 2012-Zlatna
      HOTARARE nr. 669 din 4 iulie 2012-Calan
      HOTARARE nr. 1.124 din 27 noiembrie 2012-Mavromati
      HOTARARE nr. 323 din 4 iunie 2013-Titu
      HOTĂRÂRE nr. 974 din 4 noiembrie 2014-Gurahont
    • +1 (1 vot)    
      NU ȘTIU CÂTE ȘCOLI (Marţi, 21 aprilie 2015, 17:14)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui teo4ro

      dar mitomanul a închis mii de grădinițe și a desființat mii de clase prin comasare și creșterea efectivelor de elevi la clasă
  • +30 (34 voturi)    
    Bravo Ponta! (Duminică, 19 aprilie 2015, 20:47)

    thatchme [utilizator]

    Poporul o duce bine. Guvernarea PSD a adus lapte si miere si pentru guvernanti si pentru opozitie si pentru popor. Doar proasta de diaspora crede ca romania e dusa rau.
  • +25 (27 voturi)    
    musiu premier (Duminică, 19 aprilie 2015, 20:49)

    marr.io [utilizator]

    "Comarnic - Brasov" este o aberatie pe care nu ajuta decat cocalarii si snobii... Autostrazile spre Moldova cand le faceti sau asta nu e in Romania. Va tot mirati ca e o zona subdezvoltata dar cine sa vina aici unde drumurile si calea ferata arata ca d.r.acu? Cand o sa facem autostrazi pentru cel putin 20 de ani, adica pe strat de beton armat nu pe flescaiala din acest moment. Lucrez in domeniu si stiu ce aberatii construim la preturi ne nave spatiale.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Luni, 20 aprilie 2015, 10:53)

      EMP [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      Ati pus punctul pe i. Autostrazile facute in ultimii ani au fost realizate cu scopul sa reziste pana expira garantia lucrarilor. Apoi vor trebui alti bani ca sa fie reparate, alte contracte pentru baietii destepti.
      Si in timp ce Ponta are ca prioritate construirea a 60 de km intre Brasov si Comarnic pentru cele doua sezoane turistice ale anului, Moldova sta izolata din punct de vedere al infrastructurii.
  • +26 (28 voturi)    
    CEA MAI MARE GRESEALA ... (Duminică, 19 aprilie 2015, 20:49)

    arheopterix [utilizator]

    ...Este sa intri in dialog cu un mitoman .
  • +18 (20 voturi)    
    Just ......... (Duminică, 19 aprilie 2015, 20:51)

    CiprianNicolae2 [anonim]

    CÂH !!!!!
  • +22 (24 voturi)    
    "Facuti " precum ti-e si doctoratul, in falsh ! (Duminică, 19 aprilie 2015, 20:54)

    Plagarus [utilizator]

    Proiectele de infrastructură nu înaintează deloc,dar sunt aproape 300 de penali PSDei " in lucru " : Adam Luminiţa-Pachel, Adăscăliţei Constantin, Andea Petru, Anton Marin, Arsene Ionel, Avram Marian, Axente Ioan, Babuş Radu, Baltă Mihai, Bălan Ion, Benga Ioan, Birchall Ana, Bîrsăşteanu Florică, Boboc Valentin Gabriel, Bogdan Gheorghe-Dănuţ, Bogdănici Camelia-Margareta, Bordeianu Dan, Bucura-Oprescu Simona, Buicu Corneliu-Florin, Caloianu Mario-Ernest, Călin Ion, Căprar Dorel-Gheorghe, Chebac Eugen, Chirvăsuţă Laurenţiu, Ciobanu Gheorghe, Ciocan Dan, Ciofu Tamara-Dorina, Ciolacu Ion-Marcel, Codîrlă Liviu, Covaci Dorel, Cristea Aurelia, Cristea Victor, Daea Petre, Delureanu Virgil, Diaconu Adrian-Nicolae, Dima Toader, Dîrzu Ioan, Dobre Mircea-Titus, Dolineaschi Andrei, Dragomir Viorel Marian, Drăghici Mircea-Gheorghe, Drăghici Sonia-Maria, Dumitrache Ileana Cristina, Emacu Gheorghe, Enache Marian, Florea Daniel, Frăticiu Gheorghe, Găină Mihăiţă, Ghiveciu Marian, Gliga Vasile Ghiorghe, Grama Horia, Harbuz Liviu, Iacoban Sorin-Avram, Iancu Iulian, Iane Ovidiu-Cristian, Intotero Natalia-Elena, Iordache Florin, Itu Cornel, Khraibani Camelia, Manolache Marius, Marica Petru-Sorin, Marin Laura, Matei Călin-Vasile-Andrei, Măduţa Flavius-Luigi, Melinte Ion, Mihăilescu Ion-Bogdan, Mitrea Manuela, Mîrza Gavril, Mocanu Adrian, Mocioalcă Ion, Moisii Constantin, Moldovan Carmen Ileana, Moţ Constantin-Stelian-Emil, Muntean Mircia, Munteanu Ioan, Murgu Neagu, Nassar Rodica, Neacşu Marian, Nica Nicolae-Ciprian, Nichita Cristina, Nicolae Florian, Niculae Aurel, Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae, Nistor Laurenţiu, Nistor Marioara, Niţă Constantin, Niţă Emil, Nosa Iuliu, Ochi Ion, Pană Adriana-Doina, Pârgaru Ion, Pâslaru Florin-Costin, Peia Ninel, Petrea Dorin Silviu, Petric Octavian, Popeangă Vasile, Popescu Dumitru-Iulian, Pop Georgian, Potor Călin, Răducanu Ion, Rădulescu Cătălin-Marian, Răţoi Neculai, Rizea Cristian, Roşca Lucreţia, Simionescu Adrian Constantin, Solomon Adrian, Stanciu
  • +30 (32 voturi)    
    Nu minti ! (Duminică, 19 aprilie 2015, 20:55)

    mircea_cjn [utilizator]

    Pontaaaa, nu minti!
    Intrebarile erau :

    1. Cati km noi de autostrada ai CONTRACTAT tu in perioada cat ai fost la guvernare?

    2. Cati km ai terminat din acesti km contractati.

    La intrebarea 2 sigur raspunsul e ZERO !

    La intrebarea 1, pentru anii 2012, 2013, 2014 - ani de guvernare Ponta , raspunsul este ZERO !! Doar in 2015 Rus a contractat Gilau-Nadasel = 8km :) si Sebes-Turda.

    Fata de realizarile lui Boc , Ponta este un zero absolut.
    • -14 (18 voturi)    
      aoleu (Luni, 20 aprilie 2015, 1:05)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      realizarile lui Boc? ahahahah
      m-ai ucis
      ej varza
  • +20 (22 voturi)    
    <br> (Duminică, 19 aprilie 2015, 20:57)

    Je__ [utilizator]

    Un penibil, cu zero realizari.
    Multumim SRI si facebuk si cui o mai manipulat de nu a iesit.

    Ar fi fost trist sa fim reprezentati de un plagiator.
    Sper ca 2016 sa curete amintirea despre el.
  • +22 (24 voturi)    
    Lauda de sine... (Duminică, 19 aprilie 2015, 21:03)

    marchi [utilizator]

    „Avem 4 ani de crestere economica neintrerupta.”
    Ah, da, și ăsta e meritul vostru? Al guvernului din care fac parte 14 penali? E meritul DNA-ului, că a intrat în voi ca-n brânză, v-a speriat și ați furat mai puțin!
    Întrebarea care se pune este ce ați făcut cu creșterea asta economică? Din câte știm, mai nimic...
    Așa că, suntem sătui de fanfaroni care se bat cu pumnii în piept...
    • +12 (12 voturi)    
      pai... (Luni, 20 aprilie 2015, 4:56)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui marchi

      ...in trei ani de guvernare „Avem 4 ani de crestere economica neintrerupta.”...?? interesant...
      • +2 (2 voturi)    
        astuia i-a (Luni, 20 aprilie 2015, 13:38)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        ramas in mite realizarea cincinalului in 4 ani si 1/2 din epoca ceasca.
  • +15 (17 voturi)    
    Lauda-ma gura c`o sa-ti dau friptura..... (Duminică, 19 aprilie 2015, 21:20)

    Excelsior [utilizator]

    ...parca-i Nastase!
    • +12 (14 voturi)    
      e uCENICUL (Duminică, 19 aprilie 2015, 22:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      nu e e oricine..si bunicul iliescovici cucuvescu
  • +22 (24 voturi)    
    Bolnav saracu (Duminică, 19 aprilie 2015, 21:26)

    Orizont [utilizator]

    Ponta a ramas cu sechele la cap...numai Basescu vede in fatza ochilor.
    Nu a facut autostrazi...da vina tot pe Basescu.
    Mincinos, bolnav cu capul si sa nu uitam si criminal.
  • +16 (18 voturi)    
    Cat de senin minte Phonta (Duminică, 19 aprilie 2015, 21:29)

    Wanheda [utilizator]

    Totul a fost inceput de celelalte guvernari si de constructie se ocupa niste firme. Phonta si cu Prostul Marilor Proiecte au facut fix pix.
  • +22 (24 voturi)    
    mda (Duminică, 19 aprilie 2015, 21:35)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Suntem o tara de prosti.
    Se vede asta prin faptul ca Individul asta este cel care ne conduce.
  • +17 (19 voturi)    
    cat e chiria pentru felix ? (Duminică, 19 aprilie 2015, 22:12)

    un domn [utilizator]

    sediile in care se desfasoara vuvuzele lui felix ? sunt ale Statului Roman..ma rog din banii Statului Roman via Crescent, acum..TREBUIE felix sa plateasca chirie !
  • +22 (24 voturi)    
    Ne trebuie MCV fiindca fara MCV P$D ar fura tot (Duminică, 19 aprilie 2015, 22:14)

    OmulNou [utilizator]

    De-aia ne trebuie MCV, fiindca Guvernul si Parlamentul sunt niste institutii concepute sa ne jefuiasca.
  • +16 (18 voturi)    
    Dilema mea: (Duminică, 19 aprilie 2015, 23:02)

    mfilip91 [utilizator]

    Auzi:
    "Sunt recunoscator celor care m-au sustinut, incerc sa imi dau seama ceilalti de ce nu m-au votat."

    Oare chiar nu stie sau minte iar?!

    Sigur e ca in oricare din variante tot rau e!!!
  • +13 (15 voturi)    
    Hai zău (Luni, 20 aprilie 2015, 0:16)

    snams [utilizator]

    Șeful bandei de jefuitori a ieșit iarăși la rampă. De ce trebuie să acceptăm ca banda asta să ne conducă și să ne reprezinte?
  • +11 (13 voturi)    
    Cresterea (Luni, 20 aprilie 2015, 0:42)

    n.dumiritu [utilizator]

    La un PIB de 7500E/loc, cit avem noi, cresterea de pina in 2-3% care a fost inseamna maxim 225E/loc. Germania are crestere peste 1% la un PIB de 45000E/loc, deci peste 450E/loc. Se vede ca o crestere de 3% este abia la jumatatea cresterii necesare pentru a recupera din decalajul fata de tarile bogate. Cam asta cu cresterea cu care se lauda P.
  • +13 (15 voturi)    
    Raspuns pentru dragalasul PM (Luni, 20 aprilie 2015, 1:17)

    Peredhil [utilizator]

    "Sunt recunoscator celor care m-au sustinut, incerc sa imi dau seama ceilalti de ce nu m-au votat"

    Uita-te la tabloul ala semnat walt disney ce il tii in baie deasupra chiuvetei.Vorbeste cu el 2 minute.Iti vei da seama.....
  • +13 (15 voturi)    
    gunoiul (Luni, 20 aprilie 2015, 5:09)

    gopo111 [utilizator]

    inca minte cu nerusinare, lui pinochio asta nu ii creste nasul deloc, nu a taiat nimic dar a pus taxe pe tot, mai are sa puna pe aerul respirat si gata, nu e nimeni sa il scuipe pe asta in fata cind minte cu nerusinare
  • +8 (10 voturi)    
    Alo ,Spitalul Nr 9 Socola ,mai aveti un loc ? (Luni, 20 aprilie 2015, 9:26)

    andreesanu [utilizator]

    Individul trebuie tratat ,s-a dovedit incoerent in 4 guvernari,s-a dovedit instabil psihic si cu pierderi de memorie -de la o zi la alta nu stie ce spune ,de la o TV la alta se contrazice !.
    Si-a pierdut simtul ratiunii,simtul ridicolului,simtul onoarei si demnitatii !!!.
    Se plimba cu barca pe uscat pe sosea !
    Semneaza documente in numele guvernului pentru circuite de formula 1.
    Se crede pilot si urca in avioane militare sa faca poze
    dovada de infantilism !.
    Va rugam trimiteti elicopterul Smurd pe Palatul Victoria pina nu se crede si parasutist !
  • -7 (9 voturi)    
    Comparatie guverne Boc-Ponta: (Luni, 20 aprilie 2015, 10:26)

    xrogo [utilizator]

    -Boc a taiat,Ponta a adaugat
    -Boc a amanat aplicarea legilor asumate de guvernul sau,Ponta le-a aplicat
    -Boc a inchis scoli,spitale,Ponta le-a deschis
    -Boc marit TVA,Ponta il micsoreaza
    -Sub obladuirea lui Boc si a lui Traienica,furturi la ANRP,Microsoft,EADS,sub Ponta ies la iveala furturile,mai vreti mai basisti incurabili?
    • +6 (6 voturi)    
      ctr bechtel vrem mai hantenistule (Luni, 20 aprilie 2015, 12:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      si vrem sursa financiara a femiliei nastase..aka bombonel...adevarul despre mineriade..revolutie..spune hantenistule..hai spune
      • +1 (1 vot)    
        Mai nea un domn, (Miercuri, 22 aprilie 2015, 14:30)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        oi fi eu hantenist,dar arata-mi unde am gresit,am spus ceva neadevarat?
    • +4 (4 voturi)    
      Nici doctor, nici avocat,ce-o fi Ponta Viorel ? (Luni, 20 aprilie 2015, 15:37)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      I-aţi văzut pe oamenii din Comarnic înotând prin noroi până la gât pentru că şefii judeţului, apropiaţi ai dumneavoastră, domnule premier, au furat banii europeni destinaţi canalizării oraşului?
      Noroiul de pe străzile Comarnicului, mizeria din Gara de Nord din Bucureşti? Sărăcia lucie din Valea Jiului, din satele Moldovei?
      Intenţia Ministerului Sănătăţii de a transforma multe dintre spitalele închise în centre pentru bătrâni nu s-a materializat.
      La ora actuală avem un procent din PIB alocat sănătații mai mic decât cel al Albaniei și de zece ori mai puțin decât media europeană
      Spitale care nici nu ar trebui să existe, darămite să primească bolnavi. Asta se poate spune, pe scurt, despre multe clădiri în care funcţionează zeci de spitale din România
      Sunt oraşe unde vechile spitale sunt cu lacătul pe uşă, iar autorităţile le ţin în "conservare" suportând costurile aferente în aşteptarea unor avize pentru a le transforma în centre de permanenţă sau cămine de bătrâna
      Asadar aproape jumătate dintre spitalele închise în 2011 şi care ar fi trebuit transformate în cămine pentru bătrâni sunt nefolosite şi acum, la doi ani de luarea deciziei.
      Astfel, din cele 67 de spitale închise, doar 21 au fost transformate şi funcţionează cu statutulde cămin pentru îngrijirea bărânilor !
      In perioada ianuarie-februarie, din 2012 până în 2014, bugetul public a avut deficit. Acum avem excedent.
      De unde acest excedent? Statistica de la sfârșitul lunii februarie arată că atât din cauza creșterii veniturilor bugetare (cu 11%), cât și a scăderii cheltuielilor (cu 6%).!
      40% din TVA nu se colectează !
      Anchetatorii au deschis în 2012 două dosare în care apărea numele Viorelului.
      Una dintre anchetele care îl vizează pe Ponta a fost deschisă în 2012 de DNA Biroul Teritorial Târgu-Jiu, pentru infracţiuni de abuz în serviciu. in careconducerea Complexului Energetic Rovinari ar fi avut cheltuieli abuzive ce au adus pagube statului.
      181.000 lei cnf.declaratiei de avere Ponta de la Sova !