Ministrul Justitiei: Ar mai fi nevoie de inca 10.000 de locuri in penitenciare

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2015, 10:54 Revista Presei | Radio TV

Robert Cazanciuc (foto arhiva)
Foto: AGERPRES
Ministrul justitiei, Robert Cazanciuc, a declarat duminica seara la Digi24 ca Romania ar mai avea nevoie de inca 10.000 de locuri in penitenciare in plus fata de cele 20.000 existente.

"In momentul de fata avem 44 de unitati penitenciare, 34 de penitenciare propriu-zise, sase spitale si patru unitati pentru tineri minori, in conditiile in care numarul detinutilor se situeaza in ultimii ani in jurul cifrei de 30.000. In mod cert avem nevoie pentru urmatorii ani de 30.000 de locuri de detentie care sa respecte anumite standarde. Fata de ceea ce avem acum, ar mai fi nevoie de inca 10.000 de locuri", a afirmat ministrul Justitiei.

"In bugetul Administratiei Penitenciarelor am prevazut investitii, astfel incat sa putem pana in 2020 sa avem inca 5.000 de locuri de cazare care sa respecte standardele, pe actuala infrastructura penitenciara", a declarat Cazanciuc, mentionand ca ministerul a demarat de curand studiile pentru doua noi penitenciare, unul la marginea Ploiestiului si unul in apropierea Craiovei, unde exista supraaglomerare si unde penitenciarele existente sunt in centrul orasului.




















1425 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    normal (Luni, 20 aprilie 2015, 11:02)

    Mazeta [utilizator]

    Cine închide școli deschide pușcării.
  • -8 (12 voturi)    
    pe banii nostrii (Luni, 20 aprilie 2015, 11:03)

    xanti [utilizator]

    Nu mai bine dati voi o amnistie generala?
    E mai ieftin decat 10000 de locuri in puscarii.
    As fi de acord cu conditia sa bagati la puscarie toti Basistii ramasi in Romania.
    • 0 (4 voturi)    
      și.. (Luni, 20 aprilie 2015, 11:21)

      deveselu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Șef de camera masa verde..
    • +4 (4 voturi)    
      Ai vrea? (Luni, 20 aprilie 2015, 12:19)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Aministie generala sa visezi la tine in Rusia!!!

      Acolo da, e amnistie continua pentru toate mafiile la furat si la ucis. Ai vrea tu sa fie si in Europa la fel ca la voi. Ti-ar placea sa bagam opozitia la zdup, sa inchidem gura presei, sa impartim teritorii impreuna cu voi, sa va dam tehnologii performante impreuna cu tovarasia infractionala. Ai vrea, nu-i asa? Sigur ca ai vrea.

      Vezi, ai grija cu cine te pretinzi solidar. In curind o sa trebuiasca sa alegi intre fractiunile in competitie la putere in Kremlin. O sa va ucideti intre voi ziua in amiaza mare, pe strazile Moscovei si in toata Federatia Rusa. Daca n-ai kalashnikov in beci, achizitioneaza-ti unu repede. O sa ai nevoie! Pe la noi, nu te primim. Esti pe lista neagra. Nu atit a noastra, cit a mortii. Ma-ta stie cu ce te ocupi?
      • -4 (4 voturi)    
        ce ai tras pe nas? (Luni, 20 aprilie 2015, 12:54)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        aici e hotnews nu vocea rusiei
        • +4 (4 voturi)    
          Adica? (Luni, 20 aprilie 2015, 13:53)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          Daca esti de la HN, spune-o mai clar. Adauga si un semn distinctiv, ca din partea redactiei. Dar n-o sa te creada nimeni. Incearca sa verificam.
  • +8 (8 voturi)    
    500 locuri (Luni, 20 aprilie 2015, 11:05)

    cristi_an [utilizator]

    urgent
    • +7 (7 voturi)    
      "500 locuri" (Luni, 20 aprilie 2015, 11:13)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Te combat, amice: 588!
  • +7 (7 voturi)    
    ha ha ha (Luni, 20 aprilie 2015, 11:07)

    vodatepes [utilizator]

    Ar trebui sa tina cont de numarul de politiceni din Romania, care sunt in libertate si functie de numarul lor sa se majoreze locurile in puscarii. Ar fi bine sa fie o inchisoare functie de Circumscripţie electorală. La nivelul de coruptie din randul politicenilor doar asa se poate rezolva cu celeritate ( mama ce cuvant destept) problema inchisorilor. Ha ha ha
    • +5 (5 voturi)    
      Da, dar toti (Luni, 20 aprilie 2015, 11:43)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Deci: ministri+ vicepremieri + secretari + parlamentari+sefi de cj+primari = ?

      Cati ies in total? 26+60+588+41+3187= 3902 dupa calculele mele dubioase.

      Mai adaugam 6000 de infractori de drept comun ca deh, viata e grea, si ne apropiem de cifra lui Cazanciuc.

      Tot n-am inteles de ce nu e urmarit penal si Cazanciuc, fiindca a vrut s-o puna ilegal pe Elisabeta Ponea sefa de sectie la DNA.
  • +8 (8 voturi)    
    foarte bine! >:) (Luni, 20 aprilie 2015, 11:18)

    Codruta N [utilizator]

    Pai fortza de munca are. Sa-i puna pe ãstia care sunt inchisi acum sa lucreze la noile puscarii - si iese mai ieftin ;)
    Vorba unui clasic in viatza: "investiti in viitorul vostru" :P
  • +7 (7 voturi)    
    "penitenciarele sa respecte standardele".. (Luni, 20 aprilie 2015, 11:30)

    lili [anonim]

    In timp ce scolile romanesti derapanate de la tara au WC turcesc, spitalele se prabusesc, sistemul sanitar e-n faliment efectiv, Ministru Banicioiu spunea ieri: "România, dacă nu ia nişte decizii în 2015, riscă să piardă pariul cu sistemul sanitar în sensul că va fi o pro­ble­mă să mai găseşti un medic în câţiva ani în România. ", salariile romanilor sunt cele mai mici in Europa, pensiile sunt de supravietuire, dar PRIORITATEA Romaniei sunt penitenciarele la standarde europeen!!
    Rusine, va pregatiti penitenciarele sa stati la standarde europene, cand o sa ajungeti acolo. TOTI, coruptilor!
    V-a speriat imagine E Udrea de la beciul domnesc, va ingrozeste sa inlocuiti luxul in care traiti cu WCul turcesc!
    Sila.
    Rusine!
  • +7 (9 voturi)    
    O comparatie (Luni, 20 aprilie 2015, 12:06)

    Justin Puscasu [anonim]

    Intretinerea fiecarui detinut din cei 20.000 ne costa circa 3.000 lei/luna (36.000 lei/an).
    Alocatia bugetara pentru un student este cam 2.400 lei/an. De 15 ori mai mica!
    Optiunea romaneasca intre puscarii si universitati e clara.
    • -2 (4 voturi)    
      corect (Luni, 20 aprilie 2015, 12:56)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      Conteaza mai mult puscariile decat spitale ,universitati,scoli...
      Sunt prea vasali ca sa vada asta ,lucreaza la comanda .
      Tot ce conteaza e sa bage la puscarie multi pe banii nostrii.
  • +6 (6 voturi)    
    Puneti puscariasii la munca nu la fitnes !!! (Luni, 20 aprilie 2015, 12:51)

    andreesanu [utilizator]

    Ce va plingeti ca nu-s locuri in puscarii !!!,ati desfiintat unitati militare ???,trasformati cazarmile in puscarii !!,iar puscariasii selectatii pe categorii de infractiuni !!!.
    Vreti conditii mai bune in puscarii sa si le faca cu munca lor ,sa produca,reeducare prin munca .
    Reeducare prin povesti scrise sau copiate ,eliberare conditionata la cei cu cumul de pedepse la 30% din termenul la care au fost condamnati e o prostie,in vecii vecilor nu se mai reeduca acesti infractori.
  • +3 (3 voturi)    
    POZA CU CAZZA... IN ,,RUGACIUNE ,,... (Luni, 20 aprilie 2015, 14:49)

    arheopterix [utilizator]

    E geniala. Am mai spus-o si repet : Dl ministru in loc sa implore mana cereasca pentru bani de puscarii , poate sa cazeze citeva sute de puscariasi (de preferinta politicieni ) intr-un spatiu improvizat (cazarma ,scoala , sau spital dezafectat ) ,un fel de organizare de santier ,si delicventii care vor practica o meserie simpla si clara (zidar , timplar , fierar betonist , etc vor fi eliberati in avans , numai daca (la examen ) vor proba ca o cunosc ,si vor demonstra prin fisa de pontaj cit au lucrat. Scrierea (de catre altii ) de carti inepte si plagiate e o porcarie si o bataie de joc la adresa cetateanului cinstit Dle ministru nu incercati sa ne prostiti ca nu mai tine
  • +2 (2 voturi)    
    Foarte interesant ! Inseamna.... (Luni, 20 aprilie 2015, 17:09)

    gica43 [utilizator]

    ...ca doar atatia membri psd mai sunt in libertate !!!
  • +1 (1 vot)    
    Pedeapsa cu moartea e solutia ! (Luni, 20 aprilie 2015, 20:06)

    Dana [anonim]

    Pedeapsa cu moartea aplicata pentru cei ce fura , viloleaza si omoara , ar face un spatiu foarte mare in puscarii , ar mai fi loc de inca 20000 .