Victor Ponta, la Al Jazeera: Este inacceptabil sa-i respingem sau sa-i lasam sa moara pe mare pe imigrantii care vor sa ajunga in UE

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 mai 2015, 11:19 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta la Al Jazeera
Foto: Agerpres
Este "absolut inacceptabil" sa-i respingem sau sa-i lasam sa moara pe mare pe imigrantii care vor sa ajunga in Uniunea Europeana, a declarat sambata, intr-un interviu pentru postul de televiziune Al Jazeera, premierul Victor Ponta, care a atras totodata atentia ca "trebuie sa ne pregatim pentru noi valuri de imigranti" si ca Marea Neagra a devenit o noua ruta pentru acestia.

"Este absolut inacceptabil sa-i respingem si sa-i lasam sa moara pe mare" pe imigrantii care vor sa ajunga in Uniunea Europeana, a declarat seful guvernului roman, in interviul acordat in cadrul turneului in Golf, potrivit Agerpres.

"Nu putem sa construim un zid impotriva oamenilor care vor sa ajunga in Europa", a precizat Ponta, subliniind ca "mii si mii de oameni lipsiti de speranta incearca sa ajunga zilnic in Europa".

"Este inacceptabil ca UE sa spuna ca nu poate face nimic decat sa-i respinga pe acesti oameni", a adaugat el.

Victor Ponta a mai spus ca UE trebuie sa aloce fonduri suplimentare si sa adopte politici pentru integrarea imigrantilor. "Trebuie sa gasim politici prin care sa-i integram pe cei mai multi dintre ei. Acesta este raspunsul tarii mele. Este singurul raspuns democratic", a explicat el.

"Toate tarile europene isi pot permite sa primeasca imigranti. Imigrantii aduc valoare adaugata societatii. Lucreaza din greu. Se adapteaza foarte rapid. Aceasta este opinia mea si este si experienta Romaniei", a declarat el, subliniind ca "politicienii extremisti si populisti se folosesc de tema imigratiei in lupta politica", lucru "care este impotriva valorilor europene".

El a recunoscut totodata ca Marea Neagra a devenit o noua ruta pentru imigrantii care vor sa ajunga in UE si a facut apel la intelegere pentru "presiunea asupra Turciei", care se confrunta cu doua milioane de refugiati sirieni fugiti de razboiul din tara lor.

"Trebuie sa ne pregatim pentru noi valuri de imigranti", a mai atras atentia Victor Ponta.

Premierul Victor Ponta a inceput vineri o vizita oficiala in statul Qatar, in cadrul unui turneu in Golf.

Europa se confrunta cu un val masiv de refugiati din tarile Africii si Orientului Mijlociu, acestia profitand de lipsa unei autoritati statale in Libia pentru a incerca sa ajunga din aceasta tara pe continentul european traversand Marea Mediterana, adesea la bordul unor ambarcatiuni improvizate.

Anul trecut, 3.000 de refugiati au murit in timpul unor asemenea calatorii, iar pentru anul in curs aceasta cifra a trecut de 1.600, numai intr-un naufragiu din noaptea de 18 spre 19 aprilie inregistrandu-se peste 800 de victime, catastrofa ce a determinat si convocarea unui summit european.
























4968 vizualizari

  • +45 (53 voturi)    
    iti doresc (Sâmbătă, 2 mai 2015, 11:31)

    xanti [utilizator]

    Sa te trezesti pe cap cu 1 milion de negrii,arabi,musulmani sa vedem daca iti mai place.
    Astia impreuna cu plozii lor vor bani ,moschei si vor aduce infractionalitate bai desteptule.
    • -8 (16 voturi)    
      ipocrizie sau prostie (Sâmbătă, 2 mai 2015, 18:59)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Noi,românii, suntem tare supărați că nu intrăm în Schengen și că, în multe țări, suntem desconsiderați și discriminați. Pe de altă parte, avem astfel de credințe primitive și comentarii de prost gust despre alții mai amărâți decât noi. Cred că, înainte de a spune astfel de prostii ar fi indicat să ne educăm un pic că nu doare ci ajută.
      • +1 (1 vot)    
        "Am nevoie" nu e un argument (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:00)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        suficient. Ok, ei au nevoie sa ajunga in Europa. Dar asta inseamna ca Europa are obligatia sa-i primeasca ? De ce ? Tu-i ajuti pe toti cei care au nevoie ? Ca nu trebuie sa ne uitam peste mari ca sa vedem nevoiasi, sunt foarte multi si langa noi. Ajuti dupa posibilitati, eventual, dar nu iti vinzi casa ca sa-i ajuti pe cei mai nevoiasi. Adica sunt oameni care nu au casa, deloc - frumos ar fi ca, daca ai un apartament mai mare, sa il vinzi si sa imparti banii cu o astfel de familie, sa-ti iei si tu o garsoniera pe undeva si ei - tot e mai bine decat sa stea sub cerul liber..
        Ma rog, poate o sa spui ca tu nu ai un apartament suficient de mare ca sa il schimbi pe doua garsoniere sau poate ai, dar te asigur ca nu ai face-o nici daca ai avea. Te-ai gandi ca ai sau vrei sa ai o familie, cum sa stati toti intr-o camera, oricum nu poti sa-i ajuti pe toti etc.
        In schimb, ai vrea ca altii sa faca exact asta.
        Europa pare a sta bine, dar are milioane de someri in clipa de fata. Nu are nevoie sa aduca si mai multi oameni, are nevoie sa dezvolte politici pentru cei deja rezidenti.
        Asta nici nu inseamna sa-i lase sa moara pe mare - sa-i salveze si sa-i trimita inapoi. Nu se vor intoarce prea curand - multi nu vor avea sa tot dea bani de multe ori celor care ii trec marea. Plus ca mai vad pe altii cum mor pe drum, se mai descurajeaza ... ma rog, e putin probabil sa incerce de multe ori.
        Plus ca mai e o problema - ei au tot primit imigranti, si in ani s-au trezit ca au adus, de fapt, niste straini care au ramas straini. Nu s-au integrat. Si multe dintre valorile culturilor lor sunt incompatibile cu valorile europene. Ca sa-i acomodeze, europenii ar trebui sa renunte la libertati si drepturi pentru care au luptat greu - in Ro, asta nu se intelege prea bine, pentru ca romanii nu prea au luptat pentru libertatile si drepturile lor. Au venit mereu din afara. Nu sunt lucruri asimilate, s-au trezit cu ele si nici nu prea le inteleg. Forme fara prea mult fond, deocamdata.
      • +2 (2 voturi)    
        Ia du-te si munceste 1-2 ani intr-o tara musulmana (Duminică, 3 mai 2015, 8:42)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        si apoi vino si impartaseste ideea aici, despre cum esti vazut, tratat, considerat.
  • +55 (63 voturi)    
    "Acesta este raspunsul tarii mele" (Sâmbătă, 2 mai 2015, 11:39)

    Herodot [utilizator]

    Nu tu esti cea mai autorizata persoana sa spui care este raspunsul tarii TALE, ci presedintele! Si a propos: vezi ca Iohannis a castigat alegerile!
    • +19 (41 voturi)    
      buna asta (Sâmbătă, 2 mai 2015, 12:57)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      care presedinte?
      Statuia de ceara de la muzeul de ceara Cotroceni?
      Stii cum e,daca seful este slab atunci subalternii isi fac de cap...asa si cu neamtul.
      El tace,tace si cand va intra in actiune s-ar putea sa fie deja suspendat sau sa-si fi terminat mandatul.
      Trebuie sa ne obisnuim cu o papusa chucky la cotroceni.
    • -8 (16 voturi)    
      Stai linistit. (Sâmbătă, 2 mai 2015, 17:02)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Iti garantez ca in cazul de fata si Iohannis ar fi spus acelasi lucru.
    • -5 (19 voturi)    
      De fapt, e cistigator (Sâmbătă, 2 mai 2015, 17:24)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Puterea lui acum e mai mare decit daca ar fi fost ales presedinte. Nu e neaparat rau. Sa vedem ce face cu puterea si cu abilitatea neindoielnica. Pina acum a reusit sa marcheze cite ceva, de exemplu, a reusit sa evite citeva privatizari impuse, am mai scapat si de lectiile predate zilnic de FMI. (Parca Frank il chema, nu?, cel care ne explica ce bine ar fi sa scapam si de Hidroelectrica si de CFR Marfa, si de Cernavoda, etc. Sa fie la ei.)
    • +2 (2 voturi)    
      Cred că l-a șpăguit vreun șeic... (Duminică, 3 mai 2015, 8:50)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      ...să spună prostiile astea prin vest.
  • +31 (35 voturi)    
    Viorele nu te mai intoarce-n patrie! Nu apuci 2016 (Sâmbătă, 2 mai 2015, 11:56)

    Plagarus [utilizator]

    Este posibil, pt. inceput sa o Gaburesti !
    Numai ce a baut o cafea langa matale si s-a infectat treaba caci Ministerul de Interne din Republica Moldova a anunțat declanșarea unei urmăriri penale în cazul studiilor premierului Gaburici.(care nu-i "doctor")!!
    Copy paste dupa cariera ta, nu se știe cu exactitate ce instituții de învățământ a absolvit pe bune prim-ministrul moldovean.
    Până astăzi, Ministerul Educației al RM nu a reușit să clarifice lucrurile în dosarul studiilor premierului moldovean.
    Precum WcP si Gaburici a menționat că ”în ţară se fură milioane şi acest lucru se uită, în timp ce detalii atât de mici ca diploma premierului sunt subiect de presă”.??!
  • -41 (55 voturi)    
    stock vs. flow (Sâmbătă, 2 mai 2015, 12:13)

    demaGOGU [anonim]

    in conditiile in care a pierdut in ultimul deceniu aprox 5 milioane de locuitori, prin emigrare in Occident, RO se afla in situatia privilegiata de putea absorbi fara probleme 4-5 milioane de refugiati din Levant (orientul mijlociu, Maghreb (nordul Africii) si Sahel (Africa Subsahariana)

    ar fi vorba, in principal de forta de munca tanara, calificata, extrem de motivata sa reuseasca in tara de adoptie
    • +38 (42 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 2 mai 2015, 12:51)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      mai bine ii primiti la voi in rusia, ca oricum stati rau cu demografia, si nici voi astia vii nu va simtiti prea bine.
    • +32 (36 voturi)    
      Hahaha (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:14)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Calificata? Really?
      • +15 (17 voturi)    
        ..." si extrem de motivata ".. (Sâmbătă, 2 mai 2015, 17:41)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        ... pt obtzinerea de ajutoare sociale in timp ce pregateste terenul pentru convertirea la islamism.
    • +37 (41 voturi)    
      1.000.000 locuri de munca-i "asteapta" ? (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:33)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cu Viorel la bord,sigur mai pleaca inca 2-3 milioane de romani calificati, asa ca sa-i colononizam si sa-i inscriem la ajutor social si-n PSD !
    • +41 (47 voturi)    
      Daca raspunsul nu e o gluma ... (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:39)

      -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ... am mari indoieli asupra inteligentei tale.
      Ai fost in Franta sau in UK sa vezi cat de bine se integreaza arabii, cat de calificati si de motivati sunt si cat la suta din ei muncesc undeva?
      Totusi inclin sa cred ca raspunsul tau e o gluma, pentru ca altfel ar trebui sa te iei de mana cu Ponta si sa va duceti unde a intarcat mutu iapa ...
      • -12 (22 voturi)    
        Are dreptate (Sâmbătă, 2 mai 2015, 17:09)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

        Locuiesc in Londra si stau in casa cu un arab si un pakistanez printre altii. Ambii sunt foarte inteligenti si au un stil de viata si o perspectiva asupra lumii din jur complet europeana. Talibanii si jihadistii nu sunt reprezentativi pentru sutele de milioane de oameni care populeaza Levantul. Comentariile voastre sunt xenofobe si de altfel, de aceeasi speta cu comentariile lui Farage si Le Pen la adresa romanilor.
        • +17 (17 voturi)    
          Nu sunt (Sâmbătă, 2 mai 2015, 17:55)

          Alor [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          Nu sunt toti musulmanii jihadisti dar marea majoritate traiesc din alocatiile copiilor si din ajutoare sociale. Cu greu vei vedea la acesti oameni o activitate economica . Si cand spun asta am ca ca argument multele exemple pe care le vad zilnic in orasul unde traiesc in AT. exemplele pe care le spui cu cei calificati si integrati sunt extrem de putine.
        • +9 (9 voturi)    
          Nu are dreptate (Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:26)

          -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          Si eu am stat in aceeasi casa cu un arab si mai multi indieni si nu sunt deloc xenofob. Cu arabul ieseam in fata casei la o tigara, foarte de treaba, toti din casa aveau servici. Dar asta nu avea legatura cu miile de arabi ce se vanturau prin centru fara nicio treaba sau in cartierul lor unde vindeau "iluzii". Tu nu vezi padurea din cauza copacilor.
  • +34 (38 voturi)    
    da (Sâmbătă, 2 mai 2015, 12:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    se gindeste ca e rost de furat ceva fonduri si de marit masa de asistati necalificati si imbecili, adica electoratul lui.
  • +32 (34 voturi)    
    Acest ponta, (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:01)

    SchiauCornel1 [anonim]

    cu siguranta in fata unei alte televiziuni va face vorbire de riscurile care le implica pentru Ro. si UE, infiltrarea de elemente teroriste in randul masei de emigranti si alte cateva elemente de dificultate, din aceasta zona.
  • +33 (35 voturi)    
    Waw....... (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:17)

    polonyca [utilizator]

    Iresponsabilul vesel........ loveste din nou !!!!!!!!!
  • +26 (30 voturi)    
    Prostovanul asta mai da mult cu mucii in fasole ? (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:34)

    danduta [utilizator]

    Cum este inacceptabil sa-i respingi ? Importi tu toata floarea emigratiei africane si asiatice ? Toti dezaxatii, si jihadistii lumii ? Toate bolile tropicale si nu numai, toate bolile de nespalare si mizerie, in care traiesc acestia, astea vrea prostovanul sa le primim ?
    Ca dastia vin. Cu obiceiurile lor, care traiesc in ghetourile lor si nu se integreaza deloc, dar deloc.
    Vezi cazul Frantei cu algerienii ei, care desi erau colonizati de mult, desi vorbeau franceza innainte de emigrare, tot in ghetou Islamic au ales sa traiasca.
    Vezi si cazul Angliei cu pakistanezii ei, al Germaniei cu turcii care nu s-au integrat deloc, care traiesc tot in ghetouri musulmane.
    Asa vrea intaiul protovan sa fie si la noi ?
    Huo!-
  • +36 (38 voturi)    
    Oare arabii bogati pot dormi ? (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:35)

    luiz [anonim]

    ...de grija fratilor aflati in dificultate? Ca dl.Ponta, care nu are destui saraci si disperati in tara lui, vrea sa-i mai importe si pe ai altora! In loc sa fie preocupat de masuri pentru a stopa migrarea propriului popor in cautare de locuri de munca si mijloace de subzistenta!...
  • +37 (41 voturi)    
    Unii ca Ponta (Sâmbătă, 2 mai 2015, 14:22)

    smc [utilizator]

    Unii ca Ponta au lasat sa se umple Europa de barbosi islamisti care vor acum Sharia si de care n-o sa mai scape niciodata tarile din vest.

    Ponta e exact omul care sa ne aduca astfel de specimene agresive si in Romania.

    Asta ne lipseste, jihadisti care sa omoare oameni nevinovati. Din pacate, se va intampla si la noi, pentru ca asa am ajuns, niste blegi.

    Se rasuceste Stefan cel Mare in mormant.
    • +7 (9 voturi)    
      ...cel mai mare pericol.... (Sâmbătă, 2 mai 2015, 17:48)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui smc

      ... nu sunt invadatorii ci cozile de topor !
  • +23 (23 voturi)    
    exemplu (Sâmbătă, 2 mai 2015, 14:24)

    john70 [utilizator]

    Uite ce se intampla cand Europa doarme si granitele sunt inexistente:
    http://www.thelocal.fr/20150430/the-refugee-camps-in-the-heart-of-paris
  • +25 (27 voturi)    
    tare prost mai este Puio Monta (Sâmbătă, 2 mai 2015, 14:49)

    Adrian [anonim]

    1. este o afirmatie care aproape ca justifica imigratia ilegala.

    2. mii de oameni mor pe mare, iar el incurajeaza acest fenomen.

    3. imigratia in vestul UE a ajuns la nivele atat de mari incat in multe comunitati se vorbeste de riscuri la adresa identitatii nationale. In Italia si Franta exista partide politice cu viziuni extrem de nazionaliste cu major suport politic din partea populatiei.
    Iar cap de melc afirma ca tarile europene "isi pot permite sa primesca imigranti"?

    4. Romania trebuie sa taca cand e vorba de integrare. Cand e vorba de integrarea tiganilor dam vina pe ei ca sunt hoti, nomazi si necivilizati. Dar stim sa aratam cu degetul catre Franta sau Germania cand e vorba de comunitatile lor de marocani si turci.

    5. Vizita oficiala in Qatar la un turneu de golf? WTF!!!
  • +25 (25 voturi)    
    Ca sa scapi de soareci, iti iei pisica, ca sa (Sâmbătă, 2 mai 2015, 14:57)

    D-or [utilizator]

    scapi de pisici iti iei ciine... pina nu mai ai tu loc in casa ta!

    Trebuie sa ne aducem romanii nostri acasa.
    • -10 (10 voturi)    
      get real (Sâmbătă, 2 mai 2015, 18:11)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui D-or

      nu se mai intoarce nici dreak.

      imigratia din fostele provincii ale imperiului roman - Levant, Cartagina, Egipt, etc - este oricand preferabila valurilor de asiatici.
  • +21 (27 voturi)    
    Buna idee, hai sa primim toti prostii, (Sâmbătă, 2 mai 2015, 16:21)

    OmulNou [utilizator]

    ca cei de la noi sunt insuficienti.

    Ponta n-a invatat nimic din atacurile din ianuarie, nu poti sa-i educi pe oamenii astia.
    • -12 (12 voturi)    
      proștii sunt deja aici (Sâmbătă, 2 mai 2015, 19:01)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui OmulNou

      Cel puțin așa se vede din comentarii de felul ăsta. Deci primirea altora poate ne-ar da o șansă să ne deșteptăm, disipând prostia care deja există.
      • +9 (9 voturi)    
        Bine ca te crezi tu destept (Sâmbătă, 2 mai 2015, 19:57)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Hai sa primim toti sarantocii fara pic de experienta sau calitati utilizabile.

        Daca vrei sa fie primiti, atunci sa-i primesti tu la tine acasa, daca esti asa de generos.

        Te rog continua-ti aroganta neconforma realitatii, in curand vei fi senator sau deputat.
  • -21 (21 voturi)    
    Surprinzator (Sâmbătă, 2 mai 2015, 17:11)

    RaduMiron [utilizator]

    Sunt surprins sa ma vad de acord cu VV Ponta. Cred ca e prima data.
    • +13 (13 voturi)    
      Asta ar trebui sa-ti dea de gandit... (Sâmbătă, 2 mai 2015, 18:55)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

      ... ;)
  • +16 (16 voturi)    
    Asa, apoi asculta-ne telefoanele la toti (Sâmbătă, 2 mai 2015, 17:35)

    CezarN [utilizator]

    Asa, asa. ii primesti pe astia in tara, apoi pui SRI sa ne asculte pe toti, caci ne-au spus noua partenerii occidentali ca in Romana sunt 10 teroristi. Da nu spunem cine! Asa ca, drept urmare, ascultam toate telefoanele, citim toate emailurile si intram pe toate calculatoarele ca sa depistam cei 10-20 teroristi infiltrati de Statul Islamic printre emigranti.

    De ce nu aduci in tara romanii fugariti de Iliescu si pe care ai asmutit tu jandarmii francezi pentru ca au indraznit sa-si ceara drepul la vot? Aaa, astia nu iti plac pentru ca au drept de vot si isi cer drepturile.

    Sau de ce nu iti pui la munca armatele de asistati social [-democrati]? Aaaa, astia iti plac tocmai pentru ca au drept de vot, vot pe care il vand PSD-ului pe mai nimica.

    Mai pe scurt zis: puie monta!
  • +10 (12 voturi)    
    ce cauta dl Ponta la Al Jazeera? (Sâmbătă, 2 mai 2015, 17:38)

    mihaitzateo [utilizator]

    Ponta e prim-ministru unei tari care e membru NATO ce cauta sa dea declaratii la Al Jazeera?
  • +10 (10 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 2 mai 2015, 18:36)

    miohaiham [utilizator]

    Poți sa i duci la tine acasă !
  • 0 (12 voturi)    
    Ofensiva galben-neagra (Sâmbătă, 2 mai 2015, 18:53)

    Observer [anonim]

    Nu va mai agitati, oricum in cateva zeci de ani Continentul Alb va deveni negru-galbui. Sau, cu putin noroc, gri-galbui.
  • 0 (0 voturi)    
    o altă probă de demagogie (Duminică, 3 mai 2015, 9:21)

    Kentt [utilizator]

    ce resurse alocă Guvernul României dacă i se pare "inacceptabil" ca imigranţii să fie rsepinşi sau să moară încercând să ajungă în UE?