VIDEO Elena Udrea, interviu prin telefon la B1 Tv: Doamna Kovesi, arestandu-ma pe mine, a castigat popularitate. Nu stiu daca va candida, dar e prima data cand un procuror are popularitate in sondaje. / Se intampla o preluare a puterii in mod ocult in aceasta tara. / In mod cert voi face plangere la CEDO pentru conditiile din arest

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2015, 21:34 Revista Presei | Radio TV

Elena Udrea
Foto: Hotnews
Elena Udrea, aflata in arest la domiciului in dosarul Gala Bute, a acordat, duminica seara, un interviu prin telefon postului de televiziune B1 Tv, intr-o emisiune moderata de Catalin Striblea si Ion Cristoiu. Udrea a afirmat, in interviu, ca "E o competitie cine aresteaza mai mult", sustinand ca procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi "a tintit corect din punctul de vedere al unei strategii de imagine, tintind catre Elena Udrea. (...) Doamna Kovesi, arestandu-ma pe mine, a castigat popularitate, se vede in sondaje. Nu stiu daca va candida, dar e prima data cand un procuror are popularitate in sondaje. Nu exclud ca acesti procurori care instrumenteaza acum aceste dosare vor dori sa faca politica. Macovei face deja politica". "Cred ca toata aceasta lupta cu coruptia se duce si cu un scop de popularitate", a declarat Elena Udrea.

Acesta este primul interviu pe care Elena Udrea il acorda, dupa perioada petrecuta in arestul Politiei Capitalei si, apoi, in Penitenciarul Targsor.

Udrea a mai afirmat, in interviu, ca este de parere ca "Tot ce a facut Traian Basescu a facut cu buna credinta, pentru a avea un stat de drept puternic. Multi dintre cei care conduc justitia astazi si fac parte din sistem folosesc justitia in interes propriu. Toata lumea incearca acum sa aresteze, sa isi faca imagine cu acest nou instrument care este arestarea preventiva, cu toate ca un om arestat preventiv este un om prezumat nevinovat."

Elena Udrea a mai spus ca nu a facut denunturi in perioada in care s-a aflat in arest preventiv: "Probabil singurele denunturi pe care le-as fi putut face ar fi fost despre fostul presedinte, dar nu as fi avut ce sa spun. Nmeni nu indraznea pe mine, Elena Udrea, sa ma preseze sa declar ceva despre altcineva, sa fac denunturi."

Elena Udrea a explicat si gestul controversat cu degetul la nas: "Era un semn pentru un om foarte apropiat pentru mine, caruia ii transmiteam sa nu isi faca griji pentru mine. E un gest privat."



Cele mai importante declaratii ale Elenei Udrea:


In arest exista conditii minimale, mai ales pentru o femeie. Arestul te schimba fizic.

Sunt foarte multe femei care indura exact aceleasi conditii inumane pe care le-am indurat si eu.

Impactul a fost foarte mare, eu fiind o persoana publica, vazand toata lumea o Elena Udrea care nu a avut conditii minime de ingrijire pentru o femeie.

Ce am vazut in arestul politiei Capitalei este grav pentru sanatate: nu poti face miscare, trebuie sa stai imobilizat intr-o camera de 9 metri patrati 4 persoane. Multe persoane pleaca de acolo bolnave.

Imi doresc sa imi petrec momentele de intimitate singura, am trimis-o pana si pe mama de acasa, dupa aceste 3 luni.

Am stat in camera cu femei angajate la companii, arestate cu grupul, care nu au fost nici macar o data chemate sa vorbeasca cu procurorii, imi reprosau mie acest mod de a face justitie - un repros cu prietenie pentru ca situatia grea in care ne aflam a facut posibila o prietenie care cred ca va fi pe toata viata. Imi reprosau "Uite ce justitie ai sustinut!"

Sunt un om care a stat 10 ani cu Traian Basescu si sunt convinsa ca tot ce a facut, a facut cu buna credinta, pentru a avea un stat de drept puternic.

Multi dintre cei care conduc justitia astazi si fac parte din sistem folosesc justitia in interes propriu.

Toata lumea incearca acum sa aresteze, sa isi faca imagine cu acest nou intrument care este arestarea preventiva, cu toate ca un om arestat preventiv este un om prezumat nevinovat.
E o competitie cine aresteaza mai mult.

Nu cred ca foloseste acest arest preventiv decat la a teroriza oamenii. Este si un instrument de a determina oamenii sa recunoasca lucruri pe care nu le-au facut sau sa spuna despre cei vizati ce vor procurorii sa afle.

Cei din arest spuneau daca Elena Udrea a fost arestata, ce sansa avem noi?

In arest preventiv nu am vazut talhari, proxeneti, infractori de drept comun, ci politicieni de rang inalt si patroni arestati pentru evaziune fiscala.

Tintind catre Elena Udrea, Kovesi a tintit corect din punctul de vedere al unei strategii de imagine.

Imi asum ca nu am reusit sa imi corectez imaginea publica. Am fost un ministru bun, dar uneori tocurile si posetele au creat alta imagine.

Doamna Kovesi, arestandu-ma pe mine, a castigat popularitate, se vede in sondaje. Nu stiu daca va candida, dar e prima data cand un procuror are popularitate in sondaje.



Nu exclud ca acesti procurori care instrumenteaza acum aceste dosare vor dori sa faca politica. Macovei face deja politica.

Eu nu am aparut intamplator in lupta aceasta anticoruptie in conditiile in care pana pe 2 februarie nu a existat nici o acuzatie impotriva mea.

Cred ca toata aceasta lupta cu coruptia se duce si cu un scop de popularitate.

Eu stiam ca voi fi arestata de foarte mult timp, nu stiam pentru ce. Motivul a aparut ulterior.

Orice argument ar fi fost suficient sa fiu arestata pentru ca asta s-a dorit.

Se intampla o preluare a puterii in mod ocult in aceasta tara.

Lupta asta arata ca cei care stiau niste lucruri trebuie redusi la tacere, eu din arest nu am mai putut sa spun nimic, decat sa scriu pe Facebook.

Nu am tinut cont de sentimentele oamenilor, care vedeau o persoana care isi permite o viata mai comoda decat a lor. Fata de acesti oameni am o atitudine retinuta
Probabil singurele denunturi pe care le-as fi putut face ar fi fost despre fostul presedinte, dar nu as fi avut ce sa spun.

Nimeni nu indraznea pe mine, elena udrea, sa ma preseze sa declar ceva despre altcineva, sa fac denunturi.

In mod cert voi face plangere la CEDO pentru conditiile din arest. Nu ma intereseaza sa castig bani, ci pentru oamenii ceilalti care sunt in arest preventiv. Sunt deja multi care castiga la CEDO, dar vocea lor nu se aude, a mea se aude. Trebuie sa mergeti sa vedeti ce inseamna arestul preventiv la Politia Capitalei. Se mananca langa toaleta fara usa. Este o teroare. Stai in camera cu gandaci care se urca in patul tau, ii auzi pe ceilalti cand merg la toaleta. Sunt lucruri care te afecteaza psihic, nu doar fizic.

Despre gestul controversat cu degetul la nas: Era un semn pentru un om foarte apropiat pentru mine, caruia ii transmiteam sa nu isi faca griji pentru mine. E un gest privat.























10375 vizualizari

  • +7 (65 voturi)    
    Mi-e sila de Udrea, Sova, Basescu, toti (Duminică, 10 mai 2015, 21:41)

    BobMuller [utilizator]

    Sunt toti niste hoti.

    Kovesi e singura care face curatenie, Macovei incearca sa faca ceva dar nu reuseste din lipsa de sustinere.

    Asa ca Elena, n-ai decat sa continui sa aberezi in continuare, esti doar un alt politruc.
    • +8 (20 voturi)    
      SI TI-E DRAG.... (Luni, 11 mai 2015, 8:56)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      De ponta, dragnea si tata socru, nu-i asa!
      • +4 (14 voturi)    
        CEDO (Luni, 11 mai 2015, 10:24)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        COnditiile de arest sunt inumane, nu ati vazut cum arata cand a iesit? Ce fel de inchisoare e aia in care trebuie sa stai inchis in celula, fara excursii si shopping la Paris?
      • +3 (5 voturi)    
        De unde ai dedus asta, (Luni, 11 mai 2015, 12:55)

        BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        inteligentule ?
    • 0 (12 voturi)    
      corect (Luni, 11 mai 2015, 9:44)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      mai lasa-ne Eleno cu victimizarea.

      acum puneti-va in pielea ei, are mai multe dosare grele si e om public. nu poate sa iasa si sa spuna ca "da, am furat si eu un pic". toti aplica aceeasi tactica, Voiculescu tipa ca e mana lui Basescu, samd.

      Elena nu se dezminte, asa cum o stim e preocupata excesiv de propria imagine si pana in ultima clipa tine cu dintii de ea si pune totul vezi-doamne pe seama unei lupte meschine de culise, sau chiar pe rivalitati feminine. "gospodina" Kovesi vrea sa ii fure popularitatea si imaginea cladita cu toale de mii de euro, machiaje si sala.

      sa stii Eleno, ca pentru justitie trebuie sa functioneze prezumtia de nevinovatie si sa nu fii condamnata pana nu se dovedeste vinovatia ta. dar asta e strict din punct de vedere legal.

      din punct de vedere electoral, lucrurile satu cu totul altfel. pentru noi, votantii, nu e obligatoriu sa iti acordam aceasta prezumptie. noi putem sa te banuim de ce e mai rau pana iti dovedesti nevinovatia... si la cat de jefuita e tara asta, zic eu ca ar fi bine ca din punct de vedere electoral sa fim mai circumspecti fata de cei care ne cer votul.

      eu unul, nu cer sa fii arsa pe rug sau omorata cu pietre, insa orice ar decide justitia, n-am sa te votez niciodata, la fel cum n-am sa mai votez pe nimeni din actuala clasa politica care, printr-un sistem ocult de increngaturi si relatii mafiote a devenit perimata total.
    • +3 (13 voturi)    
      Mie mi-e sila de tine! (Luni, 11 mai 2015, 10:20)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Pentru ca dai sentinte inainte ca celor pe care nu-i placi tu, comunist acoperit, sa fie judecati. Faptul ca nu spui nimic de penalii si securistii din PNL ma face sa cred ca esti un fost securist reactivat de acest partid care a tradat Romania si pe romani in toata istoria lor mizera.
      • 0 (6 voturi)    
        Sa ne intalnim intr-o zi (Luni, 11 mai 2015, 12:56)

        BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        sa-mi explici si mie despre ce vorbesti.
        • 0 (0 voturi)    
          Ion Antonescu, “Scrisoare de răspuns adresată lui (Luni, 11 mai 2015, 22:30)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

          C.I.C. Brătianu” (29 octombrie 1942) "Dumneavoastră, liberalii, mai mult ca alţii, fiindcă şi din opoziţie şi de la guvern, prin acţiunea dumneavoastră de dirijare şi de îndrumare a vieţii noastre politice, economice, morale şi spirituale, exercitată direct şi indirect, de pe băncile ministeriale, din birourile băncilor şi din culisele politice, aţi dus ţara la catastrofa din 1940."
          Ti se pare ca liberali in ultimi 25 ani sau comportat altfel?
    • +5 (9 voturi)    
      Inuman (Luni, 11 mai 2015, 10:27)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Pramatiile astea de politicieni sa vada aici ce inseamna detinut politic si conditii inumane:
      http://romaniateiubesc.stirileprotv.ro/emisiuni/2015/sezonul-1/metodele-de-spalare-pe-creier-folosite-in-inchisorile-comuniste-din-romania-eram-niste-schelete-oase-imbracate-in-piele.html

      Nu tabara de vacanta in care au stat ei. Dar normal ca in comparatie cu viata de meleoane furate pe care o aveau aproape orice e inuman.
    • +4 (12 voturi)    
      ha (Luni, 11 mai 2015, 10:29)

      maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      ha ... au ajuns infractorii sa ceara conditii de lux in arest ? n.ar vrea pe perioada arestului sa fie cazati la hotel intercontinental ? si auzi la ea mentalitate ... politistul daca prinde un ciorditor in tramvai o face ca sa castige popularitate nu ca este datoria lui sa faca asta ... infractorii au devenit extrem de nesimtiti si tupeisti ... vor drepturi mai multe decat oamenii normali ...
      • -4 (6 voturi)    
        ESTI JUDECATOR? (Luni, 11 mai 2015, 11:26)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

        De unde ai tras concluzia ca cineva in arest preventiv e automat vinovat!
        Traisca PCR in frunte cu secreterul general tov. ponta!
  • +12 (38 voturi)    
    Era previzibil un astfel de atac (Duminică, 10 mai 2015, 21:49)

    adro [anonim]

    Din fericire Kovesi a fost prevazatoare si a declarat deja public ca nu e interesata de politica. Dar, va spune Udrea, "politicienii au o memorie scurta a propriilor declaratii."
    • +5 (17 voturi)    
      italia (Luni, 11 mai 2015, 3:11)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui adro

      In Italia s-a intamplat ceva similar. A fost o actiune a procurorilor numita Mani Pulite (Maini Curate) cu care au desfiintat practic toate partidele existente la acea vreme. Cel care a condus anchetele a zis la fel, ca nu-l intereseaza politica. La final (dupa ce a fost acuzat si el de diverse, dar si-a dovedit nevinovatia) si-a facut partid.
      • 0 (0 voturi)    
        si ce a fost rau? (Luni, 11 mai 2015, 14:11)

        gabi777 [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        Ce s-a intamplat in Italia a fost foarte bine si daca e o situatie similara si la noi cu atat mai bine. vSuntem destuol de maturi politic acum sa distingem adevarul. Cred in justitie!
    • +4 (14 voturi)    
      Se pare ca arestarile sint selective... (Luni, 11 mai 2015, 8:09)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui adro

      ...in functie de (niste) interese, nu de litera legii,.Insa cu timpul poate apar niste clarificari.
      • +1 (1 vot)    
        au fost si sunt selective (Luni, 11 mai 2015, 16:38)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        totusi, au furat sau nu?

        sunt ei parte din mafia care a distrust aceasta tara in ultimii 25 de ani sau nu?

        daca nici Udrea cu Cocosul ei nu ei, nici Nastase si cu Voiculescu, atunci cine dracu a pus mana?
  • +2 (54 voturi)    
    Penibila... (Duminică, 10 mai 2015, 21:50)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    ...aceasta madam...dar ce sa ceri de la un infractor??? In afara de a ataca procurorii si a incalca regulile arestului la domiciliu...Asta dovedeste ca arestul preventiv era masura cea mai indicata...La a emite aberatii in direct la tv si pe fb doar basescu o mai intrece...
    • +3 (13 voturi)    
      Ca postac, primul e Johanis, totusi... (Luni, 11 mai 2015, 8:01)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Apoi e plagiatorul, care-si pune si poze cu famiglia.
  • -24 (54 voturi)    
    Asa este, e victima lui Kovesi (Duminică, 10 mai 2015, 22:10)

    Cristiann80 [utilizator]

    Vedem inca o data o femeie extrem de puternica, onesta, fara ura, calculata, serioasa, combate in limita bunului simt, in asa fel incat sa nu deranjeze, sa nu incalce regulile.
    Acesta este politicianul Udrea. Pacat ca si Kovesi a coborat la nivelul prozaicului de femeie frustrata, invidioasa care a dorit sa isi creasca popularitatea executand-o pe cea mai reutabila femeie din tara, punandu-i catusele ca sa creasca in ochii celor care au cazut in plasa ei.
    Udrea va triumfa, DNA va decadea! O sa vedeti!
    • +13 (29 voturi)    
      Hummm (Luni, 11 mai 2015, 0:03)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Sper ca ai fost ironic - nu pot sa cred ca esti intr-un univers paralel.
    • +9 (25 voturi)    
      ... (Luni, 11 mai 2015, 0:23)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Sunteti intradevar speciali :)
      Chiar sunt curios ce raspuns primeste diva blonda de la oglinda cand o intreaba cine este cea mai speciala dama din tara...
      • -1 (7 voturi)    
        "cea mai speciala"... (Luni, 11 mai 2015, 8:03)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

        sau mai putin speciala. ...
        Ori mai mult extraordinara...
    • -12 (18 voturi)    
      Cred ca ai dreptate (Luni, 11 mai 2015, 0:35)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Si mai cred ca experienta închisorii (care încă nu s-a terminat) ii v-a da politicianului EU un potential pe care Nastase (de exemplu) nu a mai avut timpul necesar sa-l folosească (EU este un politician tanar, nu ca nascase).
      Sa fim sanatosi si sa vedem ce se va mai intampla...
      (Am dat plus la comentariul tau)
    • +8 (20 voturi)    
      misto (Luni, 11 mai 2015, 1:27)

      amycus [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      bravos mah cristi! eu zic sa o puneti si de un mars de sustinere pt. nuti.
      cine stie, poate lumea chiar va va aplauda
  • +10 (36 voturi)    
    Ce descoperire a facut Duamna (Duminică, 10 mai 2015, 22:27)

    codo [utilizator]

    Deci Macovei face deja politica. Pe ideea ca s-a lansat si ea cu arestari pompoase si hop a sarit in politica? Coanei nutzi i s-au sters informatiile din server cat a stat la mititica sau dezinformeaza deliberat ? Ar fi cazul sa coboare si ea si protectorul ei cu picioarele pe pamant. Magistratii nu traiesc exclusiv din aura lor de martiri ai neamului.
  • +22 (44 voturi)    
    oarecum adevarat dar incomplet (Duminică, 10 mai 2015, 22:30)

    Irizat [anonim]

    "Doamna Kovesi, arestandu-ma pe mine, a castigat popularitate"
    Doamna Kovsi castiga popularitate alaturi de DNA pt. ca te-a arestat pe tine si pe celelalte sute de infractori care mulgeti tara cu nesimtire din posturi de inalti functionari publici, ministri, parlamentari, etc., posturi de unde ar trebui doar sa administrati bunurile publice pt. o perioada limitata de timp. Ati uitat asta, nu-i nimic va aduce DNA-ul aminte.
    • +14 (24 voturi)    
      oarecum neadevarat (Luni, 11 mai 2015, 3:08)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

      Kovesi / DNA-ul a arestat-o doar pentru 24 de ore. Restul zilelor petrecute la racoare sunt ca urmare a unor decizii luate de judecatori.
      • +5 (11 voturi)    
        corect (Luni, 11 mai 2015, 8:42)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui invalidprotocol

        f. buna completarea! ar fi cazul sa incepem sa intelegem legea, daca vrem (noi ca romani) sa ne luam soarta in propriile maini.
  • +4 (44 voturi)    
    Asta e dusa rau.... (Duminică, 10 mai 2015, 22:36)

    potaissa [utilizator]

    Plangere la CEDO pentru conditiile din arest? Nuti ,inca n-ai un verdict c-ai fi nevinovata!
  • +13 (45 voturi)    
    mai proasto (Duminică, 10 mai 2015, 22:37)

    Adrian_. [utilizator]

    Intr-o Romanie extrem de corupta, orice procuror care isi face cu adevarat meseria devine extrem de popular.

    Daca 500 de parlamentari sunt corupti si ajung toti la inchisoare, nu inseamna ca s-a preluat puterea in mod corupt. inseamna ca s-a facut justitie.

    Pentru sentinta iti urez "La Multi Ani!".
  • +11 (43 voturi)    
    Interlopii inca au cuvantul in Romania (Duminică, 10 mai 2015, 22:43)

    VictorS [utilizator]

    Hotnews, am putea trai si fara aceste stiri.

    Hoti ordinari care au jumulit Romania zeci de ani si direct ne-au facut noua un trai imposibil inca au prima pagina in Romania.

    PS: deschid hotnews din ce in ce mai rar si ma felicit. La revedere!
    • +2 (20 voturi)    
      traieste si hotnews (Luni, 11 mai 2015, 6:05)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

      Din trolii lui Elena Udrea care provoaca trafic aici.
    • +2 (4 voturi)    
      la fel ca B1 (Luni, 11 mai 2015, 14:22)

      gabi777 [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

      Postul B1 TV la care ma uitam cu placere s-a tabloidizat si a devenit postul purtator de cuvant al cuplului Basescu-Udrea. Este atat de vizibil incat iti vine sa vomiti. Toata ziua pe banda kroll curg vorbele de duh ale lui Nuti Si Traian. Imi pare rau de Banciu ca nu vede.Kovesi nu are nevoie de popularitate , nu ea instrumenteaza dosarele tale Udrea si de arestat te-au arestat judecatorii al caror nume nici nu-l cunoastem. Faci o manipulare atat de grosolana de parca te adresezi retarzilor pe care-i platesti ca postaci. Ti-e teama sa te iei si de judecatori pentru ca stii, sentinta e in mana lor.
  • +1 (35 voturi)    
    Totusi (Duminică, 10 mai 2015, 22:54)

    soringusar [utilizator]

    Cine este Elena Udrea ? Ce importanta au aceste declaratii ?
    Daca aveam putina simpatie pana acum , aceasta a disparut total.
    D-na Udrea , ce-ar fi sa fiti mai decenta ?
    Va purtati ca dl. Puie Monta.
  • +9 (43 voturi)    
    vorbeste ca proasta (Duminică, 10 mai 2015, 22:55)

    U_swamp [utilizator]

    Las', whoodreo, ca te face arsice antena 3, televiziunea la care-ti holbai cirliontii la puscarie. Mai bine ia-ti apartamentul din Unirii in folosinta si muta-te acolo, ca la stejari va iesi nasol de tot. Codruta isi va face manichiura franceza cu singele tau!
  • +7 (23 voturi)    
    sa inteleg (Duminică, 10 mai 2015, 23:10)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ca nu a furat?
  • +25 (29 voturi)    
    Procuratura cere!Judecătorii acceptă sau nu! (Duminică, 10 mai 2015, 23:17)

    dvribe [utilizator]

    Martorii,apărarea,acuzarea!!!so decide la proces!deci,fiecare să se pregătească!
  • +9 (31 voturi)    
    conditiile din arest (Duminică, 10 mai 2015, 23:22)

    doru001 [utilizator]

    sper s-o amendeze pe ea, ca fost membru al guvernului, pentru conditiile din arest.
  • +12 (32 voturi)    
    "gest privat"... (Duminică, 10 mai 2015, 23:29)

    exilatul [utilizator]

    pai daca e gest privat , taranco, trebuie sa l faci sa nu te vada nimeni, nu sa l faci la tv...ai fost in guvern iar marinarul tau a fost 10 ani presedinte..de ce nu ati facut nimic pt imbunatatirea conditiilor de detentie..pt ca sunteti niste j-vre care nu urmaresc decit bunastarea lor..profitati de faptul ca tara e plina de imbecili si penali..hai s-ctir!
  • +18 (26 voturi)    
    E buna si puscaria asta (Duminică, 10 mai 2015, 23:32)

    AlinL [utilizator]

    Imi asum ca nu am reusit sa imi corectez imaginea publica. Am fost un ministru bun, dar uneori tocurile si posetele au creat alta imagine.
    ---------------------------------------------------------------------------
    Nu am tinut cont de sentimentele oamenilor, care vedeau o persoana care isi permite o viata mai comoda decat a lor. Fata de acesti oameni am o atitudine retinuta.
    ---------------------------------------------------------------------------

    Iata ca puscaria ti-a priit si ti-a mai venit mintea la cap. Cu asemenea afirmatii ar trebui sa iti incepi aparitiile publice. Daca ai argumente rationale cu fapte si date sint dispus sa te ascult.

    Nu spune nimeni ca conditiile in inchisoare sint bune - dar nici in spitale si nici in scoli nu sint grozave. Daca tu pui inchisorile inaintea spitalelor si a scolilor credibilitatea o sa-ti ramana unde e si acum - in buda. A supravietui unor situatii injuste se cheama a-ti dezvolta caracterul. Clar? Sint multi oameni care au trecut prin lucruri mai grele decit tine.
  • +11 (27 voturi)    
    arestul la domiciliu este o prostie (Duminică, 10 mai 2015, 23:34)

    coloneze [utilizator]

    femeia sta acsa isi vede de treaba si daca mai dureaza mult procesul se mai si scade din pedeapsa. mai si vorbeste pe la tv. maine poimaine i se ridica si arestul la domiciliu. gata isi revin politicienii care erau speriati de actiunile DNA.
    • +5 (7 voturi)    
      arest la domiciliu (Luni, 11 mai 2015, 3:05)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      Articolul legat de arestul la domicliu tocmai a fost declarat neconstitutional, pentru ca prevede o limita maxima de 180 de zile in cursul urmaririi penale, dar nu mai prevede o limita maxima si pentru perioada cat se judeca procesul. Prin urmare va scapa de arest la domiciliu.
    • 0 (0 voturi)    
      E cea mai mare prostie... (Luni, 11 mai 2015, 20:43)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      ...o zi de arest la domiciliu echivaleaza cu o zi de detentie...daca va fi condamnata cu executare zilele petrecute in arest la domiciliu se considera executate si se scad din pedeapsa...Pai poti compara o zi in detentie la puscarie cu o zi acasa cu coafeze, manichiuriste, whiskyane, coniace, trabuce si altele???
  • +12 (28 voturi)    
    De ce (Duminică, 10 mai 2015, 23:34)

    UpNext [utilizator]

    mai este inca bagata in seama aceasta nulitate politica? De acord ca ar fi excelenta doar in adult industry.
  • +7 (31 voturi)    
    Oh, da, desigur... (Duminică, 10 mai 2015, 23:48)

    marki [utilizator]

    ... Kovesi a câștigat popularitate arestând-o pe „Regina Centurii” din politică. Căreia nici prin cap nu-i trece că va trebui să dea socoteală pentru furtul nerușinat din bani publici. Ba, din contră, niște jurnaliști „de tinichea” o „invită” să-și dea cu părerea despre toate, să arunce cu noroi în toți cei care au îndrăznit să se atingă de „augusta” ei persoană...
    Câtă silă, cât dezgust, câtă manipulare grosolană...!
  • +6 (26 voturi)    
    Mda (Duminică, 10 mai 2015, 23:52)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Cine i a dat drumul acestei impostoare din arest sa se spele cu arestul lui la domiciliu pe cap!
  • +10 (30 voturi)    
    Penibilo ! (Luni, 11 mai 2015, 0:01)

    batmanss [utilizator]

    Pe Kovesi o cunosc , dar tu cine esti ?
    • +2 (12 voturi)    
      DA DE UNDE O CUNOSTI? (Luni, 11 mai 2015, 9:09)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      Ai jucat baschet cu ea?
      Multi prosti suporta Romania, din pacate!
      • 0 (0 voturi)    
        O cunosc , am auzit de ea (Luni, 11 mai 2015, 18:51)

        batmanss [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        i-am urmărit activitatea , o respect .
        Nu era cazul sa faci pe desteptu !
      • 0 (0 voturi)    
        De fapt (Luni, 11 mai 2015, 20:22)

        batmanss [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Întrebarea mea ironica făcea aluzie la un verset biblic din Faptele Apostolior 19 : " Duhul cel rau le-a raspuns: "Pe Isus Il cunosc, si pe Pavel il stiu; dar voi cine sunteti?"
        16. Si omul in care era duhul cel rau a sarit asupra lor, i-a biruit pe amandoi si i-a schingiuit in asa fel, ca au fugit goi si raniti din casa aceea. " (vers15,16)
        N-am timp ca să-ți dau alte explicatii, nu cred ca era cazul sa jignesti , e ok daca esti pro Udrea , e alegerea ta .
  • +3 (19 voturi)    
    de ce? (Luni, 11 mai 2015, 1:25)

    amycus [utilizator]

    carui fapt datoram onoarea de a fi la curent cu elucubratiile acestei interloape?
  • +4 (18 voturi)    
    știm că pușcăriile-s pline cu nevinovați (Luni, 11 mai 2015, 1:42)

    visio [utilizator]

    dacă ajung Președinte vă las numai gardurile la pușcării; să dormiți sub cerul liber și să mâncați șobolani! Asta meritați!
  • -3 (11 voturi)    
    cine-i Udrea? (Luni, 11 mai 2015, 7:23)

    HoriaBradu1 [anonim]

    si mie mie scirba ,de toti hotii astia care au furat ,Dna.Koevesi,pe buna dreptate,face ceea ce nu credea Nimeni ca va face,adica curata murdaria din politica romineasca,pasarea asta cinica care a furat,inselat tara + mentorul ei sper sa plateasca,
  • +6 (12 voturi)    
    Nu m-a convins (Luni, 11 mai 2015, 7:49)

    dana_s [utilizator]

    Bunul public (material, financiar) a fost jefuit in mod grosolan in ultimii 25 de ani.
    Cu lacomie si orgoliu, cu complicitatea puterii.
    Toti cei care au participat, sa plateasca. Si sa restituie totul, pana la ultimul cent.
  • +3 (19 voturi)    
    1 la 0, pentru 'blonda de la Cotroceni'! (Luni, 11 mai 2015, 8:07)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cristoiu si moderatorul emisiunii (Striblea) respective nu au menajat-o pe Elena Udrea. Au cautat, prin sirul de intrebari, unele provenind de la ascultatorii emisiunii, sa o puna in dificultate, sa spuna si ce ii era interzis sa spuna (informatii din dosarele in care este acuzata).
    Au fost evidente nu numai experienta ei politica in apropierea (sub influenta) presedintelui Traian Basescu, ci si profesionalismul ei ca avocat.
    Una peste alta, s-a descurcat bine.
    Afirmatia ei referitoare la aparitia excelenta, la cel mai inalt nive, al Codrutei Kovesi in sondajele de popularitate, este interesanta si poate justifica aspiratia sefei DNA catre 'mai sus', catre noi functii si puteri, si prin inmultirea arestarilor preventive dorite de populatie, ca razbunare impotriva coruptilor si a corupatorilor.
    In privinta dorintei populatiei, starnita profesionist de catre Antena3, de a o vedea in catuse pe Udrea, este drept ca aceasta (populatia aflata la limita subzistentei!) nu are de unde sa stie daca 'blonda de la Cotroceni' este sau nu vinovata de coruptie, dar o uraste fiindca a facut exces de genti si de pantofi 'de firma'.
    • +3 (9 voturi)    
      :) (Luni, 11 mai 2015, 10:14)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      du-te ma de aici! ...
    • 0 (10 voturi)    
      Dacă n-ar fi de râs... (Luni, 11 mai 2015, 10:50)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Întrebări „dificile”, incomode? Din partea lui Cristoiu? Acest gunoi oportunist care, nu demult, declara cu nonșalanță că s-a bucurat (alături de alții, de teapa lui) de banii din corupție?
      Părerea mea este că tot acest așa-zis „interviu” este o manipulare grosolană (ca multe altele) a opiniei publice, pusă în scenă de „neobositul” protector-agitator-prestidigitator, Băsescu. Care, prin gura „pupilei” sale (care se dă „fată mare”) nu contenește să atace, să mintă, să calomnieze, să decredibilizeze justiția!
      Război total. Totul pentru „Udrea-Inocenta”...
    • +2 (2 voturi)    
      Mai lasa-ma cu rasumflatul ala... (Luni, 11 mai 2015, 20:47)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      ...ala nu e ziarist...scrie pentru cine il plateste...pacat ca Ev. Zilei promoveaza astfel de specimene si-l da si pe prima pagina...Stim ca esti postac, stai linistit...
  • -3 (15 voturi)    
    Mare nesimtire ! (Luni, 11 mai 2015, 8:55)

    SpiruHaret [utilizator]

    Fost om politic, fost ministru al Dezvoltarii, fosta tiitoare a presedintelui Basescu, da in judecata Tara care a hranit-o si imbogatit-o la CEDO!
    Pai, duduie Elena, cine te-a impiedicat sa ridici nivelul de trai al puscariasilor si arestatilor preventiv cat timp ai fost membra a unui guvern roman? Poate nu aveai atributii in acest sens, dar colegul de guvern si partid de la Justitie avea. Puteai face lobby pe langa el . Dar...
    Pe vremea aceea nu-ti trecea prin cap ca o sa ajungi la Mititica. Te durea-n poseta de fraierii din aresturi si puscarii!
    Cata nesimtire si tupeu la clasa politica romaneasca! Si noi stam si inghitim ca fraierii...
    Halal popor, pacat de Tara!
    • +1 (5 voturi)    
      SIGUR AI FOST ACTIVIST PCR! (Luni, 11 mai 2015, 11:35)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui SpiruHaret

      Auzi! Tara care a hranit-o! Tiitoare! Ai prins-o tu cu chilotii-n vine?
      HALAL popor? Habar n-ai ce inseamna cuvantul halal! Cum poti sa-ti exprimi admiratia pentru un astfel de popor care sta cu limba si mana intinsa la ajutoarele sociale aruncate de guvernanti?
      Sigur n-ai nici o legatura cu nick-name utilizat1 Cred ca ti-a placut statuia si de aceea ai adoptat acest nick!
  • +6 (8 voturi)    
    are dreptate! mai bine in spitale (Luni, 11 mai 2015, 9:42)

    maia27 [utilizator]

    are dreptate, conditiile din penitenciare sunt execrabile, de aceia eu nu i-as mai aresta la domiciliu ci in spitale. si acolo sunt legati de paturi, mananca ca in puscarii si daca nu dai spagi nu poti supravietui. poate se gandesc guvernantii la acest lucru!
  • -5 (9 voturi)    
    verdicte in loc de intrebari... (Luni, 11 mai 2015, 10:20)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    cand se vor descalci mintile ?

    Udrea a for OK in interviu!

    Are dreptul sa se apere si are dreptul sa se planga la CEDO.
    Are dreptul sa spuna ce doreste despre sine...si deapre experienta sa... are dreptul sa-si faca planuri...

    ...conditiile rele din arestul preventiv sunt adevarate;
    ... Kovesi si-a facut imagine cu arestarea EU.. si asta este adevarat...
    ... este adevarat ca a fost arestata de aceiasi oameni care ar fi putut sa o aresteze si in cei 10 ani de mandat ai lui Basescu...

    De ce nu va puneti intrebari in loc sa dati verdicte?

    ...intrebati-va si de ce Basescu are peste 30 de dosare deschise !!!
    • +1 (1 vot)    
      !! (Luni, 11 mai 2015, 14:29)

      gabi777 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      De ce,a facut mai mult de 30 infractiuni? Unii le-au inchis, altii le deschid, las' ca sunt bune, sa vedem ce zic si judecatorii.
  • +5 (7 voturi)    
    Declaraţie Elenea Udrea (Luni, 11 mai 2015, 10:28)

    lampert36@gmail.com [utilizator]

    Elena Udreea a făcut o declaraţie interesantă: „Doamna Kovesi, arestandu-ma pe mine, a castigat popularitate. Nu stiu daca va candida, dar e prima data cand un procuror are are popularitate in sondaje. / Se intampla o preluare a puterii in mod ocult in aceasta ţară”
    E prima oară când un politician semnalează acest fapt. Numai că trebuie citit bine, nu aşa. Nu e vorba de o preluare a puterii în mod ocult, ci - ăsta e subtextul sondajelor – de o mână forte, care să facă o mare curăţenie în această ţară, invadată de hoţi, unde corupţia a devenit o plagă socială. De un dictator, cum a mai avut România.
    Oricât de urât ar suna acest lucru, dar realitatea e realitate: România a avut în patru decenii patru dictaturi!
  • 0 (8 voturi)    
    Oglinda, oglinjoara... (Luni, 11 mai 2015, 10:39)

    EllenaS [utilizator]

    "Nu am luat geanta" - spune Udrea.
    De ce oare nu a spus ca nu a luat niciodata vreo geanta sau altceva cu bani ca mita? A dat acelasi gen de raspuns ca si Basescu, in legatura cu palma data copilului. Niste ipocriti!
    Vai, si ce mila ii este de cei din puscarie! Sau vrea sa-si pregateasca un altfel de "asternut" cand va ajunge din nou acolo?
    Pentru redactie: chiar nu aveti poze mai recente cu Elena Udrea? Ma mir ca nu ati dat una de cand era mireasa! Dati, domnule, poze de cum arata acum sau nu mai dati deloc!
  • +1 (9 voturi)    
    aha (Luni, 11 mai 2015, 10:50)

    gopo111 [utilizator]

    ai ajuns la arest si te intereseaza sa schimbi starea celulelor, de ce naibi nu vreti si voi sa schimbati starea unui spital din romania, sau daor vrei sa iti imbunatatesti locul unde te vei intoarce? din partea mea sa aveti parte de celule trei pe doi atit, cind iesiti de acolo sa va ginditi de doua ori inainte de a fura, cit despre aia cu cedo , du-te si te plimba ar trebui nici sa nu va ia in seama, cind furi nu ar trebui sa ai nici un drept tratat asa cum esti
  • +8 (8 voturi)    
    Ocult (Luni, 11 mai 2015, 11:23)

    benicio [utilizator]

    Singura chestiune oculta in toata treaba asta este cum naiba a reusit o gasca de golanasi descurcareti si de baietasi hrapareti sa puna mana pe tara asta, pe bugetul ei, pe resursele ei, pe oamenii ei.
    • +1 (1 vot)    
      Lipsa alternativa politica... (Luni, 11 mai 2015, 20:51)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      ...ce poti alege dintre doi infractori??? Tot timpul a fost asa, nu aveai ce face, zici sa alegi raul mai mic...dar acela e tot infractor...si uite asa ajunge MAFIA la putere IN MOD DEMOCRATIC...Dupa care, avand parghiile in mana, greu o mai dai jos...Cum a inceput DNA sa mai taie din ei, cum au inceput campania anti justitie, anti DNA, anti procurori, cu modificarea codurilor si tot tacamul, plus manipularea mediatica condusa de basescu, udrea, B1, A3...