Liviu Dragnea: Demisia mea din functia de presedinte executiv al PSD poate sa puna partidul intr-o situatie delicata

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2015, 21:38 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea a declarat duminica, la Antena 3, ca demisia sa din functia de presedinte executiv al Partidului Social Democrat (PSD) poate sa puna partidul intr-o situatie delicata intr-un an preelectoral, cand trebuie pregatit pentru alegerile locale de anul viitor.

"Nu este usor. Trebuie sa recunosc ca, incepand de vineri seara, noaptea, ieri toata ziua, astazi toata ziua, majoritatea - cred ca toate organizatiile judetene - au transmis comunicate, rezolutii, solicitari, dincolo de telefoane directe si sms-uri, cred ca i-au trimis si lui Victor Ponta, ca maine sa nu demisionez din functia de presedinte executiv. Demisia mea din functia de presedinte executiv, intr-adevar, poate sa puna partidul intr-o situatie delicata, intr-u an preelectoral cand trebuie pregatit pentru alegerile locale de anul viitor, cand partidul trebuie restructurat si recalibrat si remotivat si reorganizat, pentru a se pune in pregatirea de campanie", a precizat Dragnea, raspunzand unei intrebari pe aceasta tema, potrivit Agerpres.

El a adaugat ca luni madatul sau este "pe masa BPN", cu decizia pe care a anuntat-o, aceea de a demisiona din functia de presedinte executiv al partidului.

"Eu le multumesc, imi este foarte greu sa renunt la ceea ce am facut. Maine, mandatul meu este pe masa Biroului Permanent National, eu maine intru in sedinta BPN cu decizia pe care am anuntat-o. Vom discuta si daca reusim sa gasim impreuna un mod prin care eu pot ajuta in continuare partidul, daca vom reusi maine sa gasim o formula prin care eu sa sprijin in continuare partidul, sa ma implic in continuare in munca de partid, cu draga inima", a afirmat Dragnea.

El a mai spus ca nu se poate gandi la ceea ce se va intampla peste un an, pentru ca acum este foarte afectat de decizia instantei.

"Nu ma pot gandi la ceea ce s-a intamplat peste un an, sunt foarte afectat si frustrat de aceasta decizie, ma consider nevinovat, pentru ca nu stiu sa fi facut ceva", a concluzionat Dragnea.

UPDATE - Ponta: Partidul nu sunt eu, conducerea PSD va decide daca Dragnea ramane presedinte executiv
    
La randul sau, premierul Victor Ponta a declarat, duminica, ca partidul nu este el, iar conducerea PSD va decide daca Liviu Dragnea va ramane in functia de presedinte executiv al formatiunii, relateaza Agerpres.

Presedintele social-democrat a fost intrebat la Romania TV daca Liviu Dragnea, ministrul demisionar al Dezvoltarii si presedinte executiv al PSD, va ramane in functia detinuta in formatiunea social-democrata.

"O sa va anuntam. Nu e functia mea si partidul nu sunt eu. Partidul sunt foarte multi oameni care pot sa decida", a mai declarat presedintele PSD.

Ponta a adaugat, totodata, ca "zilele urmatoare" va fi facut anuntul privind nominalizarea unui nou ministru al Dezvoltarii, cand va merge la Cotroceni sa discute cu seful statului despre o propunere in acest sens.

__________

Liviu Dragnea a anuntat vineri ca a demisionat din functia de ministru al Administratiei Publice si Dezvoltarii Regionale si a adaugat ca luni isi va depune demisia si din functia de presedinte executiv al PSD.

Judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie l-au condamnat vineri pe ministrul Dezvoltarii, Liviu Dragnea, la un an de inchisoare cu suspendare in dosarul 'Referendumul', cu un termen de incercare de trei ani.

Ceilalti 74 de inculpati din dosar au fost fie achitati, fie condamnati la inchisoare cu suspendare.

Decizia nu este definitiva.
























1946 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Dracnea, esti prea optimist (Duminică, 17 mai 2015, 21:46)

    SarbaLUIGhitza [utilizator]

    Recusul va fi cu executare, 5 ani .

    Art. 54 Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori de
    alte foloase in scopul de a determina alegatorul sa voteze sau sa nu
    voteze in cadrul referendumului se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni
    la 5 ani.
    • -4 (4 voturi)    
      poti sa citezi ci vreo proba? (Luni, 18 mai 2015, 0:30)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui SarbaLUIGhitza

      ca articole de lege stim sa citim si noi, dar sa vedem si niste probe ar fi bine
      • +2 (2 voturi)    
        exista (Luni, 18 mai 2015, 2:46)

        invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        http://www.legal-news.ro/dna-liviu-dragnea-initiatorul-tombolelor-electorale/

        Aici gasesti un mesaj semnat si (adresa nr. 687/SG/13.07.2012) trimis de Liviu Dragnea celor din tara prin care le cerea sa organizeze tombole cu premii, evenimente, concursuri, toate conditionate de participarea la vot.

        Dar pe langa legea citata de Zeus2015 cred ca mai sunt si alte chestii penale, cum ar fi secretul votului, votul multiplu, voturi false etc... Cei de la DNA au sustitut ca Dragnea a fost cel care a orchestrat tot, dar tinand cont de ce pedeapsa a primit banuiesc ca nu i-au convins pe judecatori.

        Interesant ca e in rechzitoriul facut de DNA apare in interceptari: "Almăjanu Marin: La PECO au dat bani alaltăieri, câte 500 de mii să nu vină la vot.". Eh...
  • +11 (11 voturi)    
    Toti (Duminică, 17 mai 2015, 21:54)

    NicolaeA [utilizator]

    Toti politicienii declara la necaz ca vor demisiona dar intervin tot felul de probleme si ce sa vezi: desi vor, nu reusesc sa demisioneze ! Siktir !
    In 25 de ani sunt doar cateva cazuri de politicieni cu coloana vertebrala ! Marea majoritate sunt nevertebrate !
  • +8 (8 voturi)    
    normal (Duminică, 17 mai 2015, 21:57)

    axismundi [utilizator]

    nimeni nu il vrea plecat de acolo... mai un sms, o cafeluta, o biscuite, o atentie, asa, pt mobilizarea poporului de la orase si sate, din case, blocuri sau cimitire.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu cred (Duminică, 17 mai 2015, 21:58)

    OmulNou [utilizator]

    Sigur se mai gaseste un sacal in P$D sa-i faca lui Ponta treburile murdare. Acum toate slugile din P$D se vor calca in picioare sa-i ia locul lui Dragnea.
  • +8 (8 voturi)    
    aha (Duminică, 17 mai 2015, 22:05)

    falcoind [utilizator]

    daca te-ar agata baieti mascati si ai scuipa tot ce stii atunci sa vezi situatie delicata in PSD .
  • +9 (9 voturi)    
    Are dreptate (Duminică, 17 mai 2015, 22:11)

    Daniels22026 [utilizator]

    Penalul Liviu Dragnea merita pe deplin sa fie in fruntea penalilor din PSD-ului. Sustinerea de care se bucura in mafie e reala si absolut meritata.
  • +9 (9 voturi)    
    Vai dar cat dramatism... (Duminică, 17 mai 2015, 22:29)

    Lucian P. [utilizator]

    "cred ca toate organizatiile judetene - au transmis comunicate, rezolutii, solicitari, dincolo de telefoane directe si sms-uri, cred ca i-au trimis si lui Victor Ponta, ca maine sa nu demisionez din functia de presedinte executiv." Arata-ne si noua cine te sustine, ca e bine de stiut... Sau sunt la fel de reali sustinatorii astia ca si votantii de la referendum?
  • +9 (9 voturi)    
    Cata ipocrizie... (Duminică, 17 mai 2015, 23:04)

    BineInformat [utilizator]

    ...absolut ceva normal in guvernul Pinochio! In acest guvern nu stiu care sa spuna cea mai mare minciuna, sigur este concurs. Sa revenim, la acel referendum am avut ocazia sa fiu intr-o sectie de vot in judetul Teleorman, judetul baronului penal Dragnea. Ceea ce s-a relatat, ceea ce s-a spus, reprezinta cateva procente din ceea ce s-a intamplat. Judetul Teleorman a fost trecut prin teroare, presiunile au fost inimaginabile sa se mearga la vot, toate institutiile statului au facut liste cu angajatii, iar angajatii cu toti membri lor de familie, ...cu tot arborele genealogic in viata! La fel s-a procedat si la firmele apropiate puterii (90% din judetul lui Dragnea), liste cu toti in viata, rude, prieteni, etc. Suplimentar au indentificat toate persoanele plecate afara si pentru ele au facut cereri la urna mobila, in sectia in care am fost au fost aproximativ 80 de cereri (de cand merg in sectia de vot, aproximativ 10 ani, au fost maxim 3-4 cereri!), votul la urna mobila a durat cam 40 de minute! Si cu eleicopterul daca le parasuta, nu puteau sa le faca asa repede! S-a furat si s-a fraudat la greu! In aceasta localitate s-au verificat cateva liste, au fost audiate persoane care au spus ca nu au fost in localitate si nu au votat, dar ...ancheta a fost la Parchetul General, unde Ponta la pus pe Nitu, ...si dosarele au murit asa. Nimeni nu a mai intrebat nimic pe nimeni! In plus, pe listele suplimentare, au fost votanti cat au fost pe total pe ultimii 10 ani! Concluzia, acest penal, acest infractor Liviu Dragnea, a primit o pedeapsa prea blanda pentru ceea ce a putut sa faca. Apropo, daca am sa fiu indentificat, am pozat tot, am fotocopii pentru tot, am avut grija sa copiez totul! ...chiar imi doresc sa fiu luat la intrebari!
  • +9 (9 voturi)    
    lumea-i disperata in general (Duminică, 17 mai 2015, 23:21)

    rov [utilizator]

    dracnea te iubim, "ca ca" tine nu gasim...
  • +4 (4 voturi)    
    N-ai pic de jena, omule! (Luni, 18 mai 2015, 0:24)

    Clop [utilizator]

    A inceput telenovela de partid si de stat la parloaga cu baronul de Teleorman. Unde? La Antena3. Si asta incepe, fara pic de jena, sa-l puna pe frate-sau decedat, la bataie mediatica!

    Zi mersi ca esti condamnat la 1 an cu suspendare deocamdata!

    "Decat" partid de hoti, ba', iata, aflati cu mic cu mare, in situatii delicate!
    Faceti lista celor din Beciul Domnesc,///
  • +2 (2 voturi)    
    Nu mai "inviu" mortii-votaci PSDerbedei?JALE! (Luni, 18 mai 2015, 6:23)

    Plagarus [utilizator]

    Dragnea Liviu are o NDE (Near Death Experience – experienta în apropierea mortii politice).
    De ce lucruri e capabil creierul unui tartor polico-penal, atunci cand este privat de oxigen?
    Nimic mai mult decat imaginatia borfasului de rand,actor politic in guvernul "cinstitilor".
  • +2 (2 voturi)    
    Mai delicata decat ..... (Luni, 18 mai 2015, 7:20)

    8736 [utilizator]

    .....aceea in care l-ai pus devenind un borfas condamnat? Doar daca ai incepe sa dai din casa!!!
  • +1 (1 vot)    
    Cu alte cuvinte (Luni, 18 mai 2015, 10:15)

    Bogdan_100 [utilizator]

    PSD are nevoie de un infractor la conducere (acum sunt doi) mai ales in an electoral pentru a frauda inca o data alegerile.
  • +2 (2 voturi)    
    Cainele nu pleaca de la macelarie !!! (Luni, 18 mai 2015, 10:22)

    andreesanu [utilizator]

    Dragnea nu se da dus din PSD nici in cazul in care-i condamnat !.
    Averea a facut-o din politica din relatii din comisioane din eludarea legii si din evaziune .
    Luat la bani marunti pe legea 18 nu are cum justifica nici 10% din ce are azi.