Victor Ponta despre reducere TVA la alimente: E o masura economica, dar si sociala. Practic, salariile si pensiile cresc prin aceasta masura. Evaziunea fiscala va fi mult mai mica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2015, 20:50 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta
Foto: Facebook/ Victor Ponta
Premierul Victor Ponta a declarat, luni seara, intr-o emisiune la Romania Tv, ca masura reducerii TVA la alimente de la 24% la 9% "E o masura economica, dar si sociala. Pentru cel care are 1.000 de lei venit sau 500 de lei venit e important. Practic, salariile si pensiile cresc prin aceasta masura. O familie de pensionari face economii de 20%, dupa noul TVA." Primul ministru sustine ca si evaziunea fiscala va fi mai mica odata cu reducerea TVA la alimente: "Evaziunea fiscala va fi mult mai mica - la 24% merita sa faci evaziune fiscala, la 9% nu prea. Eu nu cred ca toti romanii sunt evazionisti. Cred ca exista situatii cand pui un comerciant sa plateasca taxe atat de mari, incat e nevoit sa faca evaziune." Seful Guvernului a salutat si promulgarea, de catre presedintele Klaus Iohannis, a legii privind dublarea alocatiilor pentru copii, de la 42 la 84 de lei: "Am salutat faptul ca presedintele a promulgat legea votata de Parlament." In emisiunea de la Romania Tv sunt invitati si ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, si ministrul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, Rovana Plumb.

Cele mai importante declaratii ale lui Victor Ponta:


Romanii au muncit mai mult in 2014 si 2015, s-au platit mai multe taxe, avem un somaj mai mic.

Daca nu se intampla ceva rau si neasteptat, si in 2016 garantez ca vom trai mai bine ca in 2015.

Despre reducerea TVA: Evaziunea fiscala va fi mult mai mica - la 24% merita sa faci evaziune fiscala, la 9% nu prea. Eu nu cred ca toti romanii sunt evazionisti. Cred ca exista situatii cand pui un comerciant sa plateasca taxe atat de mari, incat e nevoit sa faca evaziune.

Acum negociem partea urmatoare, si anume aplicarea noului Cod Fiscal.

Pentru oamenii cu venituri mici sau medii, reducerea aceasta conteaza.

Pentru cel care are 1.000 de lei venit sau 500 de lei venit e important, e o masura economica, dar si sociala.

Practic, salariile si pensiile cresc prin aceasta masura.

O familie de pensionari face economii de 20%, dupa noul TVA.

Despre dublarea alocatiilor: Am salutat faptul ca presedintele a promulgat legea votata de Parlament.


Eugen Teodorovici spune ca urmarile reducerii TVA la alimente vor fi "Reducerea preturilor, economia nationala care e stimulata prin diverse parghii, reducerea evaziunii."

La randul sau, Rovana Plumb afirma ca "Pentru familiile cu venituri mici avem o crestere cu pana la 15% a puterii de cumparare. Acest lucru duce efectiv la posibilitatea de a isi cumpara si alte bunuri de care au nevoie."




















2595 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Hi-hi-hi (Luni, 1 iunie 2015, 21:02)

    Rad-prostii [anonim]

    Sa vezi ce-o sa mai creasca si impozitele si taxele, sa acopere gaura.

    Si orice gaura se acopera asigurator, adica cu mult peste, pt ca sunt multe guri psd-iste flamande
    • -10 (12 voturi)    
      ce ai cu scaderea TVA ? (Luni, 1 iunie 2015, 23:24)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Rad-prostii

      Orice masuri bune ar lua guvernul, tot se gasesc cioroi care sa inventeze conspiratii si efecte negative sau care sa aduca argumente contra. Eu zic sa facem asa: nici un guvern nu mai are voie sa schimbe nimic, ca sa doarma cioroii linistiti.
      • +2 (2 voturi)    
        sa inventeze? (Marţi, 2 iunie 2015, 10:54)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Mai postacila, opricit de frumos ar vorbi Ponta la antena3, bugetul tot o suma de venituri care se cheltuie ramane. Si totdeauna cind scazi veniturile, trebui ori sa scazi cheltuielile, ori sa cresti veniturile din alte taxe. Si cum TVA-ul la piine de anu trecut, prezentat voctorios de victor viorel a venit cu suprataxa la benzina, taxa pe stilp, cass la chirii, etc,etc, incercam sa ne imaginam ce alte cresteri de taxe va genera ditamai scaderea de TVA la toate alimentele.
        Si la final o intrebare: a venit directiva de la partid sa schimbati termenul de basist cu cel de cioroi?
  • +16 (16 voturi)    
    Ce matematica stie asta??? (Luni, 1 iunie 2015, 21:02)

    LiviuX [utilizator]

    Chiar daca familia de pensionari ar cumpara NUMAI alimente (deci nimic ca haine, chirie, energie, etc), si daca scaderea s-ar mai si reflecta total in pretul de vanzare, si tot castigul maxim ar fi de 15% (adica 24 - 9 = 15). Dar oricum mai ai nevoie si de altele, asa ca de unde 20%???
    • +10 (10 voturi)    
      Taci mă , (Luni, 1 iunie 2015, 23:02)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

      tu nu auzi că interviul a avut loc la rtv ? Păi tu ai impresia că telespectatorul rtv ( si a3 ) gândeste ? Nuuuu , el ia informatia asa cum o primeste . Deja imi imaginez gloatele de pensionari făcându-si planuri de concedii prin lume si croaziere pe oceanele lumii cu economiile făcute .
      • +3 (3 voturi)    
        clar.. (Marţi, 2 iunie 2015, 9:49)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

        si acum toti spalatii pe creier se vor duce la piata sa-l intrebe pe taran de ce nu a scazut pretul la patrunjel si marar.. ca doar a zis victor viorel clar..
        cand ai 500 de lei venit te bucuri ca o sa cumperi de la supermarket alimente cu TVA 9%?.. :) sau se va bucura ala cu 5000 de lei, care intr-adevar va simti diferenta cand isi umple portbagajul la sfarsit de saptamana?...
    • +4 (4 voturi)    
      reducerea nu este 24-9 (Luni, 1 iunie 2015, 23:21)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ci, matematic,
      pretul unui produs va fi redus la 1.09/1.24. adica la 0.879 din pretul de pana acum.
      reducerea este de aprox 12%,
      dupa cum stiti, magazinele chiar au anuntat ca reducerile vor fi de pana in 12%

      cu familia de pensionari este acelasi lucru: nu aduni reducerile!
      pe ansamblu, o familie care pastreaza acelasi consum de alimente va reduce cheltuiala cu 12%
      nimic mai mult!
    • +5 (5 voturi)    
      în clasa a v a se învață (Luni, 1 iunie 2015, 23:29)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      La tva de 24% un produs cu prețul la vânzare de 100lei are prețul de producție 80,64 lei. Cu noul tva 9% produsul ajunge la 87,90. Economia este deci de 12,10lei!
      Plăgiuță ca la MTO
      • 0 (0 voturi)    
        Scuze (Marţi, 2 iunie 2015, 14:40)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        Am calculat economia fata de pretul produsului, nu fata de pretul de vanzare la raft. E adevarat, consumatorul poate simti max 12% economie daca se calculeaza asa, fata de pretul la raft.
      • 0 (0 voturi)    
        Exact (Marţi, 2 iunie 2015, 16:46)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        ASa cum am mai spus, depinde cum calculezi economia rezultata: la pretul produsului (in care caz e 15%) sau la pretul de vanzare inainte de reducere (in care caz e de 12,10%). Insa oricum ai calcula nu iese 20%!!!
  • +9 (13 voturi)    
    Hi-hi-hi (Luni, 1 iunie 2015, 21:05)

    Rad-prostii [anonim]

    Reducerea la alimente este de 15%, dar familia economiseste 20% ?!?!?!?!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu toti, unii mai dau minusuri (Luni, 1 iunie 2015, 22:20)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Rad-prostii

      Dupa cum se vede...
      • +6 (8 voturi)    
        Reducerea (Luni, 1 iunie 2015, 23:46)

        Exact [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

        Romania TV este televiziunea ceausista de dinainte de 90. Reducerea este mai mica decat 15%, pentru ca pretul total nu scade cu 15%, ci numai TVA, iar unii vor pune astfel un adaos mai mare, nu ii opreste nimeni.
    • +3 (3 voturi)    
      iarta-l (Luni, 1 iunie 2015, 22:43)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Rad-prostii

      se gandea la comisioane
    • +8 (8 voturi)    
      :) (Luni, 1 iunie 2015, 22:57)

      owl [anonim] i-a raspuns lui Rad-prostii

      a gresit Ponta, reducerea cheltuielilor familiei de pensionari este de 80%... ca orice om stie legea lui Pareto : cu 20% , rezolvi 80%.
      • +2 (2 voturi)    
        80% (Marţi, 2 iunie 2015, 9:55)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui owl

        corect. ba chiar cred ca se poate merge mai departe pentru aia 80%.. o televiziune unica, de la care vor afla in fiecare seara cum iubitul fiul al poporului le creste veniturile, scade preturile, aduce recolte record la hectar etc...
  • +2 (10 voturi)    
    Diferentierea alocatiilor (Luni, 1 iunie 2015, 22:11)

    Klaus_CT [utilizator]

    Sunt de acord cu diferentierea alocatiilor. Viorel Ponta are dreptate 101%!
    Dar haideti sa facem diferentierea in urmatorul mod: cei care castiga mai mult si platesc taxe mai mari la stat sa primeasca o alocatie pentru cresterea copilului mai ridicata. Cei care sunt intretinuti de catre stat sau care castiga minimul pe economie sa primeasca 84 de lei si gata.
    Ce spuneti de asta?
  • +7 (9 voturi)    
    de fapt reducerea este de 12% (Luni, 1 iunie 2015, 22:32)

    bizonul_nou [utilizator]

    astea-s populisme de-ale lui ponta,
    el vrea ca psd sa cistige la anu parlamentarele.
    • -3 (3 voturi)    
      reducerea tva-ului este cu 15 procente (Luni, 1 iunie 2015, 23:27)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

      TVA-ul se reduce cu 15 procente (din valoarea marfii, nu a TVA-ului curent). Ceea ce inseamna, teoretic, o reducere de 12 % din pretul total al marfii.
  • +2 (4 voturi)    
    Pensionarii (Marţi, 2 iunie 2015, 0:15)

    MPopa [utilizator]

    Guvernul Ponta a luat o masura buna, care va avea un impact economic pozitiv. Asta-i indubitabil. Ce e trist este ca a luat-o din ratiuni pur electorale, asa cum o dovedeste afirmatia comica "practic, salariile si pensiile cresc prin aceasta masura". Nu cresc salariile si nici pensiile ci doar puterea de cumparare, cu 12% nu cu 20% si doar pentru alimente.
    Daca vom avea crestere economica peste cea prognozata totul va iesi bine. Daca nu, Ponta & Co vor trebui sa mai scorneasca niste taxe ca sa acopere deficitul bugetar cauzat de scaderea TVA, deficit pentru care mi-e clar ca nu au fost luate in calcul masuri serioase de contracarare.
    • -1 (3 voturi)    
      bv (Marţi, 2 iunie 2015, 1:52)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      comentariile tehnice si non biased sunt destul de rare
    • +1 (1 vot)    
      Deflatia bate la usa (Marţi, 2 iunie 2015, 7:32)

      anon [anonim] i-a raspuns lui MPopa

      Marea majoritate a economistilor din lume considera ca deflatia este cel mai rau lucru care se poate intampla. De aceea BCE a inceput sa faca "quantitative easing" din februarie 2015.
      Pentru cine nu stie QE este in esenta o tiparire de bani - dar ca sa mearga trebuie ca guvernele, populatia si investitorii sa fie dispusi sa se imprumute ieftin de la bancile comerciale - teoretic orice guvern din zona euro poate face un deficit de 7,6% din PIB - acoperit de BCE.
      Dupa 7 ani in care Grecia si altii care s'au imprumutat puternic au fost demonizati ca fiind "iresponsabili", "lenesi" etc. acum nimeni nu mai vrea sa se imprumute - deci QE nu merge si se trece la faza a doua: scaderea taxei pe consum si dat bani gratis populatiei intr'o forma ascunsa - cresterea alocatiei ---> totul ca sa se evite Deflatia.
      Daca nici asta nu merge se va trece la faza 3 - cea mai controversata:
      - toti cetatenii din UE vor primi cate un cec ---> sunt economisti care argumenteaza pentru pana la 10000 EUR de persoana --- in esenta "helicopter money".
      Deci desi masurile sunt populiste - sunt argumentate economic.
      • +2 (2 voturi)    
        :) (Marţi, 2 iunie 2015, 8:36)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui anon

        Absolut corect ceea ce ai spus, dar ma indoiesc ca asta a avut ponta in cap, desi raspunde (si) la telefoane de afara.

        Daca era asa (ref ponta), se putea aplica faza 1, cu imprumutul, si poate scapa si el niste bani pe la investitii, ca tot a strans cureaua doar de acolo. Stiu ca nu suntem in eurozone si mai si trebuie sa atingem si mentinem criteriile de convergenta, totul pentru a renunta la parghia foarte importanta a ajutorarii economiei prin cursul de schimb. Dar deja intram in alte detalii.
  • +1 (1 vot)    
    inteleg ca fonta se adreseaza publicului RTV (Marţi, 2 iunie 2015, 1:32)

    deval [utilizator]

    /OTV ca unor ambuscati , adica corect .Ce nu inteleg este de ce HN propaga -ca o trompeta-mesajele ??!! Are ordin de la sefi, primeste bani sau doar vrea sa ne enerveze ?!
  • +4 (4 voturi)    
    Marea evaziune (Marţi, 2 iunie 2015, 5:30)

    tudorl [utilizator]

    este ocolita.Nu este normal sa impozitezi o batranica pentru cateva legaturi de verdeturi si sa ocolesti biserica unde taxarea este inexistenta.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu mai spune ca si cred! (Marţi, 2 iunie 2015, 7:26)

    007Alegator [utilizator]

    Asa crestere de venituri sa aveti voi, guvernantii, ca restul vedem cat s-a scumpit viata! Cum va explicati ca ati scazut TVA-ul si ca au crescut preturile in loc sa scada?!
    • -3 (5 voturi)    
      paaaiiii (Marţi, 2 iunie 2015, 8:39)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui 007Alegator

      Aici nu trebuie intrebat monta, ci hotniuz... ca ei s-au batut cu caramida-n piept ca nu e asa si retailerii sunt cei mai virgini si corecti. Le-au luat apararea mai rau ca base lui udrea. Asa transparenti sunt in jocuri si directii cateodata, oricat incearca ei sa para subtili si sa se dea echidistanti...
  • +3 (3 voturi)    
    Mai copii ! (Marţi, 2 iunie 2015, 9:03)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Nu va imbatati cu apa rece! In trei patru luni de zile,asa pe nesimtite, preturile vor ajunge la loc ba chiar cu un ados.Cine isi va mai aduce aminte cat au costat maslinele peste patru luni? Nimeni ,mai ales daca langa denumire mai pune un cuvant su doua! De. ex. Masline corsicane. sau porc bio, sau porc super bio s.a.m.d. Asa ca nu va entuziasmati prea tare pentru ca noi stim foarte bine ca ce se da cu o mana ni se ia cu doua!
  • 0 (0 voturi)    
    de ieri nu mai putem de bine!! (Marţi, 2 iunie 2015, 10:13)

    lili [anonim]

    O stare de bine plueste peste noi, ma mir deja cum de rezistam!!
    Vorbe goale, nu da Ponta 2 bani pe romanii de care vorbeste cuu atata emfaza....
    Sila, un ipocrit si un mincinos, stie bine ca astea-s ciosvarte aruncate in ochii votantilor prosti, pentru ca lor le arunca cativa Lei pe luna in timp ce clientela lui Ponta face milianele de euro din furat banii publici!
    Plus cine stie ce taxe ne mai asteapta dupa mareata pomana PSDisto-PNLista!
    Sila!
  • 0 (0 voturi)    
    sunt singurul care a observat preturi mai mari? (Marţi, 2 iunie 2015, 12:52)

    llala [anonim]

    chiar acum vin de la magazin unde spre exemplu o acadea care sapt trecuta era 1 leu acum e 1,3 lei si pus pe pret reducere de la 1,5 lei...pacat ca nu-i opreste nimeni pe comercianti sa bage cat adaus vor...defapt statul pe ei ii ajuta nu pe oamenii de rand...cumparam mai scump ca inainte fara a ne da seama....noi ne uitam la reducere nu la pret