Victor Ponta, la Romania TV: Daca Liviu Dragnea era achitat, judecatoarele erau arestate/ In acest moment exista o singura putere in stat

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2015, 0:27 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a facut declaratii dure luni seara la Romania TV, sustinand ca judecatoarele din cazul Dragnea ar fi fost arestate sau li s-ar fi inscenat ceva daca ar fi dat un alt verdict. Mai mult, Ponta sustine ca puterea Judecatoreasca este singura putere dominanta in Stat.


  • Este (tensiune in PSD - n.r.), bineinteles ca este pentru ca noi am guvernat si guvernam si la nivel central, guvernam si la nivel local. Dupa chestia asta, absolut nedreapta cu condamnarea lui Dragnea ca am facut referendum de parca l-a facut Dragnea singur, dar l-am facut toti. Ati vazut ce patesc aia doi judecatori de la Curtea de Apel care au achitat-o pe doamna Rarinca? Le-au scos stenograme, nu stiu ce, citeaza stiripesurse.ro
  • Va dati seama ca judecatoarele de la Dragnea daca cumva il achitau pe Dragnea cred ca erau si arestate acum. Au dat si ele un an cu suspendare, dar pentru noi e un lucru nedrept pentru ca nu doar noi, ci si PNL a fost cu noi la suspendare. Toti am fost, ma rog, toti cei care am luat decizia. Sigur ca e o stare de nemultumire pentru ca e o nedreptate care ni se face
  • Eu cred ca in acest moment exista o singura putere, iar noi ceilalti - Parlament, Guvern, Presedinte - facem si noi ce putem.




















6890 vizualizari

  • +76 (78 voturi)    
    Ponta si penalii lui sunt disperati! (Marţi, 2 iunie 2015, 0:44)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Sunt in stare sa dea foc Romaniei numai sistemul mafiot infiintat de Ion Iliescu dupa Revolutiei si perfectionat de Adrian Nastase si Ponta sa nu fie decapitat. Prea tarziu, Ponta! Nu mai merge. Dar tu vei merge la puscarie, langa Voiculescu... Vorbim intr-un an...
    • -41 (43 voturi)    
      Avem bocancul pe grumaz! (Marţi, 2 iunie 2015, 7:35)

      Impotriva Patrulaterului... [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Cea sa-ti fac mai, dr.Cretinetti? Eu inca din decembrie tot scriu pe site-uri si arat ca Coldea, Coldutza, Stanciu si Tudose comanda Romania ca pe mosia proprie, duarandu-i in freza de milioanele de oameni pe care i-au bagat in sperieti. Tabloul mut de la Cotroceni a ramas intepenit in rama si e pe post de galerie de arta care e purtata in excusrsii sa vada Mapamondul ce n-a mai vazut! Cine a mai ramas pe baricade? Cristoiu, Basescu, Udrea, Bica, oamenii de la Lumea Justitiei si...l-am revazut aseara pe Florin Calinescu la Tv intr-o forma de zile mari...Prolema, bai Pontake, bai, este cine ia taurul de coarne si da cu el de pamant sa-i sara mucii din nas?
      • +20 (20 voturi)    
        Ai recunoscut! (Marţi, 2 iunie 2015, 9:39)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva Patrulaterului...

        "...milioanele de oameni pe care i-au bagat in sperieti"

        Asta e victoria noastra fata de uslamism. Mitul smecherului si al pitipoancei a primit lovituri mortale. Milioane de uslamisti indarjiti se tem de justitia independenta, desi inca mai fura, insa cu multa teama. Hoti si iubitori de hoti se vor gandi de 9 ori inainte de a mai frauda electoral.

        V-am invins moral nenorocitilor! In sfirsit va este teama sa furati! Haituiala mafiei si complicitatii penale va continua multi ani. Pana zdrobim spiritual uslamismul!

        Jos mafia! Moarte uslamismului!
        • +18 (18 voturi)    
          Demisia (Marţi, 2 iunie 2015, 10:05)

          oilman [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Pentru astfel de declaratii in secolul 21 'Ponta ar fi trebuit sa demisioneze - chiar si in republici mai bananiere ca Romania. Hot, mincinos mai este si idiot pe deasupra violind atit de evident separarea puterilor in stat si nu numai.
      • +9 (9 voturi)    
        nimic despre cel mai mare criminal roman in viata? (Marţi, 2 iunie 2015, 10:51)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva Patrulaterului...

        si tot ce s-a nascut din el?
        1100 romani ucisi in '89 ca sa legitimeze preluarea puterii, romani batuti cu bata in 90 ca vroiau altceva?
      • +2 (2 voturi)    
        Eu tin minte... (Marţi, 2 iunie 2015, 13:41)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva Patrulaterului...

        ...atunci cand a spus Tonta ca dosarul lui Dragnea e comandat politic de Basescu. Acum nu mai e Basescu?
    • +25 (25 voturi)    
      .... puterea dominanta (Marţi, 2 iunie 2015, 8:12)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Cred ca puterile dominante in stat sunt HOTIA si MINCIUNA Justitia singura se chinuie sa puna frana si sa curete societatea in timp ce restul puterilor sunt la specializare in diversificarea furtului. Din fericire majoritatea covarsitoare a societatii sunstine Justitia si sincer ma delectez in fiecare dimineata cand vad cum sunt saltati hotii indiferent cine sunt ei ! Nu stiu de ce s-a mai domilit zornaitul de catuse ca sunt atatia spagari mincinosi si hoti in libertate ! ... Propun infintarea unei televiziuni care sa se numeasca Purgatoriu Tv si care sa se ocupe numai de hoti si flagrante !
    • +1 (1 vot)    
      Daca (Marţi, 2 iunie 2015, 14:15)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Daca puterea asta exista in stat din 1989 pana in ziua de azi:
      Tu probabil maturai strazile
      Dragnea la fel
      Milione de romani erau acasa
      Aveam autostrazi (cel putin ca in Cehia)
      Aveam un sistem de invatamant pentru viitor
      Oamenii nu mureau ci zile
      etc etc
  • +38 (38 voturi)    
    COSA NOSTRA pune cata presiune poate (Marţi, 2 iunie 2015, 1:17)

    deval [utilizator]

    pe judecatorii care vor da decizia finala in cazul dragnea , in frunte cu ocrotitorul mafiotilor care il au la mana ! Seful CSM si prietenul a auzit , universul a auzit ?! Sau ei se sesizeaza doar la vanturile pensionarilor .......si atunci daca apriba fonta !!!
  • +35 (37 voturi)    
    Legile lui Ponta (Marţi, 2 iunie 2015, 2:50)

    damian [anonim]

    Ponta vrea sa ne spuna ca cerul nu este albastru, ci galben, iar iarba nu este verde, ci rosie! Am o singura explicatie: Ponta personifica un nebun. Nici nu stiu ce cuvant sa folosesc pentru a defini un diagnostic. Sa-l numesc schitofrenic este un afront personanelor cu adevarat schitofrenice.
  • +35 (37 voturi)    
    problema mare este... (Marţi, 2 iunie 2015, 2:52)

    exilatul [utilizator]

    ca sunt citeva milioane de romani care inghit ce v-mita acest plagiator escroc....
    • 0 (4 voturi)    
      Te îmbeți cu apă rece. (Marţi, 2 iunie 2015, 10:54)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Nici măcar zeci de mii nu sunt care să-l creadă pe Ponta. Eu îl votez pe cel mai bun, iar Ponta că este cel mai bun dintre politicieni. Cei care susțin adevărul și munca mai au cale lungă până să producă un politician care să aibă un discurs politic la nivelul la care Ponta susține minciuna și hoția.
  • +30 (32 voturi)    
    Mickey ! Esti pe receptie ? (Marţi, 2 iunie 2015, 3:01)

    math [utilizator]

    Mai curand ne pacaleste Putin ca e baiat bun si lupta pentru pace. Cat de handicapati ne crezi sa nu observam disperarea ta si a colegilor ? Minciuna si manipularea sunt principalele voastre activitati dar s-a prins toata lumea. Cu toate spumele care se revarsa de la Gadea, Ciutacu, Badea si ceilalti lingai. Nici Regimentul 4 STAMPILARI de la Draganesti-Vlasca nu va mai scapa
  • +27 (29 voturi)    
    Ascultal pe Manastire la B1 tv (Marţi, 2 iunie 2015, 3:27)

    Burebista [anonim]

    Sa vezi ce ralizari ai mai nenorocitule .Realizarile tale sunt ZERO BARAT .Ai cheltuit bani pe pomeni si nu ai facut nici o investitie .In 25 de ani a-ti furat 100 de MILIARDE de $ care au fost inprumutati .Romania nu a progresat deloc .A-ti distrus tot nemernicilor.
  • +25 (27 voturi)    
    jos comunistii ! (Marţi, 2 iunie 2015, 5:54)

    jojo [anonim]

    Sa va fie rusine Plagiatorule, tie si celor de teapa ta ! Ai incurajat nesimtirea, nemunca, marlania, coruptia si acum te dai lovit. Noi cei corecti APRECIEM justitia, a ramas singura noastra speranta, sa va bage la puscarie si sa va ia banii !
  • +27 (29 voturi)    
    Ponta,lasa-ne (Marţi, 2 iunie 2015, 5:56)

    constan [utilizator]

    PNL-ul a platit deja,a iesit de la guvernare,Crin s-a dus in lumea lui,dar tu Ponta dupa 3 ani in care n-ai facut nimic bun pentru tara,ne povestesti despre puterea dominant in stat.D.le Ponta in Romania ta puterea dominant este HOTIA.
  • +24 (26 voturi)    
    Tampiti au fost,tampiti sunt inca !" (Marţi, 2 iunie 2015, 6:49)

    gica43 [utilizator]

    Doar ca,din pacate,unul dintre ei este=inca-primministru !!+
  • +20 (22 voturi)    
    Dr. Victor-Viorel = V.-V. = 5-5 = Zero Ponta, (Marţi, 2 iunie 2015, 7:16)

    ofCAER [utilizator]

    prin ministrul justitiei (varu'? finu'?), prin procurul general (finu'? varu'?) si prin majoritatea parlamentara (cu comisii cu tot) pe care sta calare, este cel care, de fapt, controleaza justitia.
    Insa dr. Ponta, foaaarte inteligent cind este vorba despre parvenirea propriei sale persoane, a invatat ceea ce trebuie din lectia lu' Nastase: anume ca nu e benefic sa iti afisezi potenta, ca nu e bine sa fii arogant, ca astea nasc o stare de antipatie generalizata in rindul maselor, astfel incit mult mai productiv este sa te arati umil si sa atragi mila si compasiunea acestora.
    Un dosar mult mai vechi, mult mai in vizorul presei si mult mai "material" decit cel al lui Dragnea este cel al lui Oprisan; iar Oprisan a fost achitat. Cu juddecatorii care au pronuntat achitarea nimeni nu a avut nimic; decit ca Oprisan, foaaarte vocal dupa pierderea prezidentialelor de catre dr. Ponta, a devenit brusc taciturn, nu vi se pare?
    Pentru ca ceea ce urmareste dr. ponta este un singur lucru: sa transforme PSD intr-un partid de tip Romania Mare, in care sa dicteze o singura voce dar care sa isi pastreze marele bazin electoral.
    Lamentindu-se mereu de justitie, dr. Ponta le inchide gura baronilor care vin la el cu jalba-n protap spre a fi scapati de dosarele lor penale.
  • +17 (19 voturi)    
    haha (Marţi, 2 iunie 2015, 7:42)

    Andrei [anonim]

    Ne explica Ponta cum e cu statul captiv...
  • +22 (24 voturi)    
    Una, da? (Marţi, 2 iunie 2015, 7:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru ca Gub=vernul si Parlamentul sunt doar gasti de hoti puse pe furt. Plagiatorul nu are dreptul sa vorbeasca, mafia lor au furat la vot in vazul tuturor. Dragnea trebuie sa infunde puscaria cu toti hotii lui.
  • +27 (29 voturi)    
    Scandal pt 1 an? (Marţi, 2 iunie 2015, 7:55)

    bfc [utilizator]

    Fenomenal, ce scandal se face pt un an cu suspendare.
    E ca si cum la scoala esti scos la tabla, nu stii nimic, si esti amenintat cu 2, dar primesti 5 ca sa nu ramai corigent.
    A scapat usor, mult prea usor, tinand cont ca actiunile lui pot fi catalogate ca punerea in pericol a sigurantei statului.
  • +20 (20 voturi)    
    ponta... (Marţi, 2 iunie 2015, 8:18)

    astronaut [utilizator]

    ''daca judecatoarele ...'', halal p.m. asa vede el actul de justitie , tot ce spune prim plagiatorul este o permanenta manipulare , aflandu-se in campanie prelungita . Speram ca la recurs pretenul Dragnea sa aibe o mare surpriza si sa fie aruncat langa ceilalti ''sobolani'', nu pentru ca au facut referendumul , ci pentru ca a ordonat si indemnat la furt de voturi (asta pentru Pontache) ! .
  • +21 (21 voturi)    
    baietii (Marţi, 2 iunie 2015, 8:49)

    AliKimiku [utilizator]

    au pus toate tunurile pe Inalta Curte de Justitie. Sunt constienti ca urmeaza un recurs la Dragnea, Sova nu mai are mult si intra si el in discutie si de la el pana la Ponta mai e un singur pas.
    Doamne ajuta!
  • +15 (15 voturi)    
    Fara copy paste si toti ca el ... (Marţi, 2 iunie 2015, 8:57)

    Fara copy paste si toti ca el ... [anonim]

    Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
    Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
    Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
    Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!
  • +20 (20 voturi)    
    Asta e PM ?????!!!!!!!!!! (Marţi, 2 iunie 2015, 8:58)

    polonyca [utilizator]

    Asta este de fapt...un DERBEDEU IRESPONSABIL SI HOT !!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Hotii strang randurile (Marţi, 2 iunie 2015, 9:25)

    EMP [utilizator]

    E revoltator ca un prim-ministru sa faca o astfel de declaratie - judecatoarele ar fi fost arestate daca nu il condamnau pe Dragnea.
    Discursul lui Ponta seamana ingrijorator de mult cu al lui Erdogan: orice actiune in justitie impotriva partidului e tradare de tara.
    Cat priveste regretul condamnarii lui Dragnea, sunt convins ca Ponta e mai mult decat incantat ca s-a ajuns aici. Dragnea ramasese singurul competitor intern. La congresul din toamna al PSD-ului (l-a amanat de 2 ori dupa ce a pierdut alegerile prezidentiale) Ponta va concura in cea mai buna traditie PCR-ista: singur.
  • +11 (11 voturi)    
    Ponta,pleacă! (Marţi, 2 iunie 2015, 9:26)

    vali47 [utilizator]

    Ponta nu înțelege că a guverna înseamnă să respecți legile,nu să faci ce-ți trece prin cap.Ce vrea Ponta se numește anarhie și pentru a tăi în anarhie nu ne trebuie un prim ministru.
  • +8 (8 voturi)    
    P$D moare de frica, (Marţi, 2 iunie 2015, 9:45)

    BobMuller [utilizator]

    mai are putin si isi pierde toti banii furati!

    Te-au invatat Nastase si cu Ilici ca poti sa faci ce vrei, eh, uite ca nu poti sa faci ce vrei (adica sa furi in masa), trebuie sa respecti legea, bai Ponta!
  • +8 (8 voturi)    
    Cat il mai tine pamantul pe Ponta? (Marţi, 2 iunie 2015, 9:54)

    Adi [anonim]

    Asta nu vrea sa plece decat ca Ceausescu? Sa ne lase!!!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Cantecul lebedei (Marţi, 2 iunie 2015, 9:54)

    vladf [utilizator]

    Peste 2-3 ani nu o sa mai auzi de Tonta, o sa-l bage la naftalina si o sa apara unul nou din sertarul P$D.
    Unul nou-nout, care raspunde prompt la comenzi.
    Probabil un Teodorovici, vad ca lucreaza din plin pentru imaginea lui.
    Tonta este precum tonomatul, baga astia bani in el iar el macane ce are pe hartie.

    Da mai Tonata, din 41-42 de judete, doar in Teleorman au sarit mortii gardul cimitirului sa voteze.
    Doar in Teleorman au primit presedintii sectiilor de votare telefon sa bage voturi pe ultima suta de metri.
    Doar in Teleorman au votat toti cei plecati in Spania-Italia ...etc.
    Doar in Teleorman majoritatea primea SMS sau telefon, cum sa voteze in ziua in care nu mai aveai voie sa faci campanie.
    Din 41 de judete toate s-au intamplat la dl. Dragnea in batatura.
    Doar in Judetul Teleorman, aveai autobuz gratuit sa mergi sa votezi, iar daca votai de mai multe ori aveai si bonus.

    Dar dehh, de unde sa stie prostimea aceste lucruri, trebuie sa intelegi sistemul ca sa poti procesa informatia.
  • +8 (8 voturi)    
    greu de gasit adevarul (Marţi, 2 iunie 2015, 10:06)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    insa cata vreme oameni ca Dragnea, Ponta, Sova, Mazare etc sunt anchetati, arestati, condamnati eu tin cu astia care-i aresteaza si trimit in judecata. O fi dictatura justistiei ? Nu stiu, poate c-o fi, ce stiu cu siguranta este ca Dragnea, Ponta, Sova & co au facut prea mult rau Romaniei asa ca, pana la probe contrarii, voi prefera DNA si SRI unor oameni politici corupti
  • +5 (5 voturi)    
    dottore plagiatore pinochio (Marţi, 2 iunie 2015, 10:17)

    radu [anonim]

    va amintiti cat de vocal era mazariche pana cu putin timp in urma?
    asa se va intampla si cu acest mincinos hot, corupt, inconjurat de famiglia personala pe langa care Ceausescu a fost copil de mingi!!!
    din pacate pentru acest individ sordid istoria nu v-a face diferenta fata de iliescu, brucan, roman, ....
    nerusinarea acestui individ nu are margini.
  • +6 (6 voturi)    
    deci, Ponta nu da 2 bani pe Justitia din Roma (Marţi, 2 iunie 2015, 10:20)

    lili [anonim]

    In schimb daca maine ar merge la Brussels sau s-ar intalni la Washington cu congresmani americani, cum credeti ca ar vorbi Ponta despre aceeasi Justitie?!
    Uite asa:
    "Guvernul Ponta încearcă să convingă Comisia Europeană de progresele României în lupta anticorupţie. Executivul a lăudat, într-un document transmis la Bruxelles, activitatea DNA şi a Agenţiei Naţionale de Integritate, despre care spune că înregistrează rezultate notabile. Asta, deşi, premierul, dar şi alţi membri ai partidelor aflate la guvernare au criticat de mai multe ori acţiunile procurorilor"
    Deci, Ponta lauda sau critica Justitia din Romania in functie de interlocutor, pentru occidentali activitatea Justitiei este OK, pentru romani este un ABUZ!
    Sila, un ipocrit si un mincinos notoriu, fara scrupule!!
    http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Justitie/Justitia+intre+laudele+si+criticile+Guvernului+Victor+Ponta
  • +5 (5 voturi)    
    Blestemul Rosia Montana (Marţi, 2 iunie 2015, 10:23)

    Un cititor [anonim]

    o sa va urmareasca . Ati vandut tara nemernicilor!
  • +6 (6 voturi)    
    Justitia sa-si faca datoria ! (Marţi, 2 iunie 2015, 10:44)

    Delest [anonim]

    Cu SUPRIMAREA dreptului la vot al diasoprei cum stam ? Au trecut 6 luni, nu mai aud nimic. Cine raspunde ?
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 2 iunie 2015, 10:57)

    a.nonim [utilizator]

    Nu se sesizeaza nimeni? Primul ministru nu pierde nicio ocazie sa comenteze deciziile judecatoresti si toata lumea se face ca ploua...