RTV sustine, citand surse guvernamentale, ca la Parchetul General urmeaza sa fie depusa o plangere penala pentru tentativa de lovitura de stat

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 14 iunie 2015, 19:11 Revista Presei | Radio TV

RTV anunta o plangere penala pentru tentativa de lovitura de stat
Foto: Captura RTV.net
Romania TV - post controlat de Sebastian Ghita, un apropiat al premierului Victor Ponta - sustine, citand surse guvernamentale, ca luni urmeaza sa fie depusa la Parchetul General o plangere penala pentru tentativa de lovitura de stat.

Dupa anuntul DNA cu privire la implicarea premeirului Victor Ponta in dosarul lui Dan Sova si solitarea de incepere a urmaririi penale, PSD a lansat ideea ca aceste actiuni urmaresc indepartarea lui Ponta de la Guvern si ca reprezinta o tentativa de lovitura de stat.

Chiar premierul a declarat, in primul discurs sustinut dupa anuntul DNA, in care a aratat ca nu isi da demisia, ca "schimbarea unui Guvern se face prin procedurile constitutionale, prin alegeri sau prin vot in Parlament. Orice alta metoda inseamna lovitura de stat. Guvernul pe care il conduc, si alte guverne, trebuie sa fie investite sau sa plece din functie doar prin metode democratice: alegeri sau vot in Parlament.

Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a declarat si el la ozi distanta ca problemele pe care le are Victor Ponta cu Justitia pot duce pe foarte multi oameni "la concluzia ca este o incercare de lovitura de stat".

"Lucrurile acestea pana in final, privite cu detasare din exterior, pot duce pe foarte multi la concluzia ca este o incercare de lovitura de stat. Pentru ca lovitura de stat ce inseamna? Inlaturarea unui regim democratic ales prin institutiile de forta ale statului", a spus acesta, intr-o declaratie in care a pus sub semnul intrebarii nivelul de experienta si responsabilitate al unui procuror de "27 de ani".




















15858 vizualizari

  • +48 (52 voturi)    
    Probabil Romania Tv (Duminică, 14 iunie 2015, 19:18)

    andreitr [utilizator]

    vrea sa faca rating. Cred ca ar fi fost mai bine s-o invite pe Bianca Dragusanu. Ar fi avut mai multa credibilitate.
    • +10 (10 voturi)    
      S. Ghita are de explicat o noua inregistrare (Duminică, 14 iunie 2015, 22:45)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      O noua înregistrare cu Sebastian Ghiță și Ovidiu Vântu a apărut ieri, 13 Iunie 2015, unde cei doi discuta, folosind un limbaj urât de interlopi, despre comiterea unor infracțiuni privind traficul de influenta în care sunt implicați: Vlad Filat, premier al Republicii Moldova, Victor Ponta, președintele PSD, Elena Udrea, ministru în guvernul Boc (funcțiile sunt cele de la data discuției Ghiță - Vântu).

      Înregistrarea este realizata când Sebastian Ghiță avea 32 ani și se găsește aici:
      http://www.prosport.ro/video/fotbal-intern/diverse/inregistrare-incredibila-intre-vantu-si-fostul-patron-de-la-asesoft-ponta-descris-ca-o-marioneta-atentie-limbaj-licentios-14448793

      Bucăți din discuție au apărut încă din 2011 însa doar pasajele referitoare la traficul de influenta pe care urma sa-l facă Sebastian Ghiță, contra unei sume de bani, pentru a-l determina pe Vlad Filat sa-i plătească lui Vântu o datorie de 50 milioane Euro pe care Republica Moldova ar fi avut-o la cunoscutul escroc.
      (vezi: http://adevarul.ro/moldova/actualitate/audio-vantu-ghita-mana-libera-vorbesti-premierul-vlad-filat-ceri-cele-50-milioane-euro-1_50bd3cd97c42d5a663c8d595/index.html)

      Totuși în aceeași înregistrare apar și pasaje, ce nu au fost date publicității până ieri, unde Ghiță zice ca are relații la Elena Udrea care este, ca și Ponta, zgârcită, prin asta înțelegând ca cei doi nu ii dau suficienți bani ilegali pentru diverse servicii.

      Tonul discuției arunca în aer și acuzațiile de șantaj pe care Ghiță i le-a adus lui Vântu după ce a prezentat o înregistrare în care SOV îl amenința cu moartea, de o maniera ridicola însa. Ghiță nu s-a simțit clar amenințat mințind în fata instantei.
      vezi: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8521075-audio-sebastian-ghita-facut-publica-inregistrarea-convorbirii-vintu.htm
  • +43 (49 voturi)    
    v-ati autodenuntat pt lovitura din 2012? (Duminică, 14 iunie 2015, 19:29)

    mnicku [utilizator]

    ce vremuri d-le, nici hotu' nu-i mai hot adevarat cu coloana verticala.
    • +14 (14 voturi)    
      sau pentru cea din 1990 ? (Duminică, 14 iunie 2015, 22:29)

      @dummy [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      ca tot se redeschide dosarul mineriadei ...
    • -15 (15 voturi)    
      Ce lovitura de stat ? (Duminică, 14 iunie 2015, 23:11)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Incercarea de a-l suspenda pe Basescu a fost prin mijloacele democratice pe care le aveau la indemana, a fost o miscare constitutionala, refuzata ulterior de oameni la vot (ma rog, boicotata, dar legal asa a fost, Basescu nu a fost demis). Lovitura de stat era daca aparea brusc un consiliu care il acuza pe Basescu de inalta tradare si il baga la rece pentru a declansa alegeri.
      • +15 (15 voturi)    
        Iarasi minti cu nerusinare! (Luni, 15 iunie 2015, 2:41)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Si tu si alde "tepes":

        "...în vara lui 2012 s-a încercat schimbarea puterii în stat prin încălcarea Constituției – mai precis, a articolului 115, paragraful 6, care spune astfel:

        Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică.

        Or, mecanismul suspendării a implicat acea ordonanță de urgență care reducea atribuțiile Curții Constituționale, instituție fundamentală a statului – o ordonanță, așadar, evident contravenientă articolului și paragrafului din Constituție citate mai sus.

        ... în chestiunile constituționaliste contează cu adevărat avizul CCR – care a admis că nu există încălcări grave ale Constituției imputabile lui Traian Băsescu.

        ......

        Chiar și în ceea ce privește acuza cea mai plauzibilă, anume că Traian Băsescu s-ar fi suprainstituit guvernului Boc, CCR nu a admis justețea acuzației, ci numai posibilitatea de a reține o astfel de tentativă, chestiune care transferă culpa în ipotetic:

        Faptul că Preşedintele României, prin comportamentul său politic, şi-a asumat public iniţiativa luării unor măsuri economico-sociale, înainte ca acestea să fie adoptate de către Guvern, prin asumarea răspunderii, poate fi reţinut ca o încercare de a diminua rolul şi atribuţiile primului ministru.

        Ceea ce e, totuși, altceva."

        Sa nu mai amintim si de schimbarea lui Blaga de la sefia Senatului, care nu a fost ok. Cand s-a incercat schimbarea lui Nascase de la sefia Senatului, CCR a spus ca nu se poate schimba decat de grupul care l-a propus. Cand l-au schimbat pe Blaga, nu a mai fost asa. Dupa care trecera in MO in subordinea si nepublicarea in timp a deciziilor CCR.

        "Rezumând: esența acțiunilor din vara lui 2012 a fost încercarea de a schimba puterea politică prin încălcarea Constituției"

        Clar Constitutional.
        • -8 (10 voturi)    
          Bine desteptule (Luni, 15 iunie 2015, 8:02)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Si care a fost verdictul Curtii Constitutionale ? Ca procedura a fost constitutionala! Acum hai sa o dam in conspiratii si sa zicem ca orice institutie spune adevarul cand suntem noi de acord cu el si minte cand nu suntem de acord.
        • -7 (9 voturi)    
          suspendarea a fost atacata la CCR (Luni, 15 iunie 2015, 8:06)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Iar CCR a spus clar ca suspendarea a fost constitutionala.
      • +7 (7 voturi)    
        prin mijloace democratice pe naiba (Luni, 15 iunie 2015, 8:54)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        dupa ce au cumparat senatori si deputati pdl, dupa ce au emis ordonante de uregente care au schimbat legi organice( dpdv juridic/constitutional e ilegal), dupa ce au redus atributiile CCR, dupa ce schimbat av poporului, dupa ce au modificat numarul de alegatori ca sa le iasa lor la numar, dupa ce au refuzat sa publice hot ale CCR in monitorul oficial, .........mai vrei . Ca sa inchei ; toata actiune alor a fost premeditata dupa cum au recunoscut ulterior motanul si kkrau , cea ce e si mai grav.

        Intrucit nicaieri in Europa nu a existat ceva similar sa asimilat actiunea lor cu o lovitura de stat.

        Schimbarea unui guvern prin motiune de cenzura nu insemana si schimbarea Presedintelui. Ori ei au vrut neaparat si schimbarea Presedintelui, incalcind legi. Statul nu a reactionat pt ca oamenii lor (numiti in functii tot de ei) nu au reactionat.

        Ar trebui sa raspunda penal atit psd-isti cit si pnl-isti. Cind ???????
        Intrebarea este cine ai anchetteaza ???????
        • -2 (6 voturi)    
          ce lege s-a incalcat? (Luni, 15 iunie 2015, 9:48)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          enumera, te rog! normal ca actiunea a fost premeditata, doar a fost una constienta nu instinctuala. actiunea a avut o determinare logica si rationala. acum daca Basescu a folosit termenul de "lovitura de stat", pentru ca a avut interesul sa-l foloseasca, fara a fi si adevarat, trebuie sa-l folosim toti? dar precedentul a fost creeat. acum Ponta se foloseste de acest lucru. asta nu inseamna ca ar fi si adevarat. daca Basescu nu a demisionat dupa 7,4 milioane de voturi contra, de ce ar face-o acum Ponta? astia sunt politicieniii pe care ii alegem sa ne conduca. mincinosi, hoti, escroci, pungasi....
          • +1 (1 vot)    
            FYI (Luni, 15 iunie 2015, 14:03)

            mnicku [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

            " Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică. " - conform sistemului juridic romanesc.

            Pina cind sa atacat respectiva ordonanata, pina cind sa revenit ea si-a produs efectele negative in citeva saptamini.
            - voiculescu a recunoscut ca a pus la punct actiunea in Grecia si la sediul grivco , exista public inregistrarea declaratiei .
            Daca nu iti place de o persoana e una dar sa incalci legi pt ca nu-ti place acea persoana e altceva.
            Ae trebui sa fie anchetati penal cel putin vre-o 100 de parlamentari, ministrii pnl+psd+pdl pt infractiunile facute in 2013 dar au noroc ca procurorii dorm.

            Cel putin Basescu cind a fost in situatie similara - dosarul flota cred -a renuntat la imunitate si si-a rezolvat problema in instanta, apoi a revenit . Mai mult nu era urmarit penal . Asa ca, o comparatie intre Basescu si mincinos este aiurea.
    • -13 (17 voturi)    
      incetisor cu loviturile. (Duminică, 14 iunie 2015, 23:22)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Daca citesti constitutia cu atentie-vei observa ca tot ce au facut pesedisti in 2012 este prevazut in constitutie.Basescu isi ascundea nemernicia invocand o inexistenta lovitura de stat si culmea a fost si-ascultat de cei de afara . Lucrurile sau lamurit in final,SUA si Europa si-au dat seama, insa cu ce pret.Si uite asa un nemernic care a implica tara in matrapazlacurile lui care si acum sustine acelasi lucru nu a patit nimic nici el nici doamna Macovei sau Cristian Preda. si toti cei care au participat la aceasta manevra urata.Acum lucrurile par a fi mai clare,nu stiu ca nu sant jurist,insa cel putin declaratiile cam acolo duc.
      • +13 (15 voturi)    
        Lucrurile .. (Luni, 15 iunie 2015, 2:43)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        ...s-au lamurit la tine in cap. Conventia de la Venetia le-a lamurit oficial. Da' tu in continuare viseaza.
        • -6 (6 voturi)    
          comisia de la Venetia nu verifica constitutia (Luni, 15 iunie 2015, 8:05)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Ci principiile statului de drept. Singura institutie care poate spune ce e constitutional si ce nu este CCR. Iar ei si-au spus parerea, Constitutional inseamna in acord cu constitutia noastra, nu cu principii neprevazute in constitutie.
          • +1 (1 vot)    
            Ai dreptate: (Luni, 15 iunie 2015, 14:33)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            Comisia de la Venetia nu verifica (') Constitutia, ci constitutionalitatea unor acte.

            "Măsurile luate de Guvernul şi Parlamentul României în iulie 2012 - revocarea Acovatului Poporului, demiterea preşedinţilor Camerei Deputaţilor şi Senatului, limitarea competenţelor Curţii Constituţionle şi schimbarea condiţiilor de desfăşurare a referendmului pentru demiterea preşedintelui - sunt "problematice" din punctul de vedere al consitituţionalităţii şi statului de drept, se arată într-un raport al Comisiei de la Veneţia cu privire la evenimentele din această vară."
  • +30 (32 voturi)    
    BRAVOS ! (Duminică, 14 iunie 2015, 19:30)

    novator [utilizator]

    Mi-ar placea sa vad PNL-ul (cel mare), anchetat de din ce in ce mai micul PSD.
    Asa le trbuie partenerilor care au dat lovitura de stat esuata din 2012.
    Parca il vad pe kkrau, infoiat ca un curcan, cum incerca sa isi dea importanta si cum a plecat plouat din functia interimara pe care nu o merita.

    Acum, un alt "liberal", in cardasie cu acelasi plagiator mincinos, viseaza la fotoliul de la Cotroceni si prin aceleasi minciuni, spera sa il poata ocupa.

    Trai nineaca, in "democratia parlamentara", pentru ei.
  • +30 (34 voturi)    
    Eu cred că există ceva adevăr (Duminică, 14 iunie 2015, 19:37)

    ploiesteanu [utilizator]

    dacă te uiți la ///i de pe Antena 3, numai asta se propagă. NU se discută nimic pe fond ce a făcut de fapt Ponta. Asta să li se bage mintile în cap tuturor celor care se iau de /// Ponta. El ce poată să facă ? Să dea pomeni în stânga și-n dreapta. Ponto, ti-a păstrat Năstase patul cald.
    • -8 (10 voturi)    
      pomeni zici? (Duminică, 14 iunie 2015, 23:32)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Ploiestene ce-i asa de greu sa gandesti putin.Adica sa stai sa cugeti putin,ori tu numai stai.Ce sa discuti pe fond,nu ai ce discuta,treaba asta se face la tribunal nu in cabinete oculte-Referitor la pomeni,care pomeni,marirea salariului ? sau a pensiilor? astea sant pomeni? dar tu ai un piculet de rusine?.
      • 0 (0 voturi)    
        Erau sate întregi (Luni, 15 iunie 2015, 21:29)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        în care se bea toată ziua la cârciumă și se lua în masă pensii de handicap de orbi, de ologi etc. Ponta le-a dat înapoi. Boc le-a tăiat macaroana, ponta le-a dat înapoi drepturile. Nu se mai vine nici acasă să se controleze dacă într-adevăr concediul medical e adevărat. Cunosc un caz recent în care un muncitor dat afară de la Salub sau cum se cheamă regia asta, s-a internat imediat de 2 ori la Județean și și-a luat pensie de boala. Sunt zeci de mii de cazuri în care se mănâncă bine și se stă degeaba pe banii noștri. Pensile nemeritate ale celor din armată, tăiate de Boc s-au dat înapoi de Ponta. Și-ți pot da "n" exemple de pomeni, fără să-mi fie rușine de dumneata.
  • +30 (40 voturi)    
    Atentionare (Duminică, 14 iunie 2015, 19:54)

    ipolitic [utilizator]

    pentru cei care se exprima in sensul demiterii Primului Msinistru: fapta lor poate fi asimilata cu o tentativa de lovitura de stat, cu consecinte deosebit de grave asupra stabilitatii ordini mondiale. Demiterea lui Ponta poate arunca Europa in haos si anarchie, poate deregla sistemul macroclimatic si conform unor savanti de la RTV, ar produce alinerea permanenta a planetelor, mai ales duminica si sarbatori legale.
    Deci, despre Ponta ori numai bine, ori nimic.
    • -12 (12 voturi)    
      usurel (Duminică, 14 iunie 2015, 23:35)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Ai vrut sa fi ironic? ori esti glumet,venisi de nr.9 ?
  • -25 (43 voturi)    
    Din pacate... (Duminică, 14 iunie 2015, 20:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ca sa poata fi dovedita tentativa de lovitura de stat ar fi trebuit ascultate telefoanele celor din DNA (in frunte cu Kovesi), din SRi si al lui Iohannis. Ori nu prea vad cine ar fi putut face asta.

    Observ acum tot felul de zvonuri mai mult sau mai putin reale. Variantele de lucru sunt fie Catalin Predoiu premier fie George Maior. Ar fi crunt pentru democratie ca doi oameni ai sistemului, fara nici o legitimitate politica sa ajunga vreunul prim ministru.

    Pe George Maior nu l-a votat nimeni si ultimele prestatii jalnice care au inclus amenintari la adresa CCR m-au pus pe ganduri. Daca vrea sa fie prim ministru sa candideze impotriva lui Ponta (sau oricui altcuiva) in PSD, sa vina in fata electoratului in 2016 si sa castige alaturi de PSD parlamentarele. Prim ministrii din astia "cu ochi albastrii", "ungureni" nu avem nevoie daca suntem o democratiei euro-atlantica.

    Despre domnul Predoiu stiu ca nici macar nu e in Parlament. Nu am gasit informatii daca a candidat si nu a fost ales (desi multi PDListi au intrat in parlament de pe locurile 2-3) sau pur si simplu nu era nici macar de pus pe liste. Legitimitate 0. Un prim ministru wannabe pe persoana fizica.
  • -13 (19 voturi)    
    Sper ca dl. Basescu e multumit acum (Duminică, 14 iunie 2015, 21:12)

    Trojan.H [utilizator]

    ;)
  • +19 (21 voturi)    
    conform aceluiasi "celebru" si desigur "credibil" (Duminică, 14 iunie 2015, 21:20)

    Inna100 [utilizator]

    post tv, la rtv ma refer, valul de caldura din aceste zile vine din.. Africa de Sud...
    Acum eu nu stiu, oare sa fie adevarat, sau doar o simpla si ...nevinovata confuzie intre poli??!!
    Poate si cu anuntul de mai sus o fi tot ceva .. la fel de profesionist.. marca "competenta rtv"
  • +17 (17 voturi)    
    Dai in Mine, dai in fabrici si uzine (Luni, 15 iunie 2015, 1:51)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Mama lor de procurori, sa mai indrazneasca unul sa se ia de mine, ca-l baga tata Nitu direct la tentativa de lovitura de stat, de o sa ispaseasca pedeapsa si nepotii nepotilor lui.
  • +14 (14 voturi)    
    Borfashii contraataca, din nou (Luni, 15 iunie 2015, 2:46)

    Wanheda [utilizator]

    Dupa ce au scapat cu fatza curata, adica dupa ce si-au scapat dofttoroiul...isi continua marsaviile.
  • +11 (11 voturi)    
    Frică mare în tabăra lui Ponta. (Luni, 15 iunie 2015, 8:56)

    vali47 [utilizator]

    Înafară de frica că vor pierde guvernare și deci accesul la bani,nu văd alt motiv pentru antrenarea parchetului general în dispută.
  • +4 (4 voturi)    
    „Alegeri sau vot in Parlament”? (Luni, 15 iunie 2015, 10:26)

    marki [utilizator]

    Care „Parlament”? Clica aia plină de șmecheri care modifică legi pe sub masă pentru a-i proteja pe frații de hoție, și pentru care solicitările DNA, conform legii, de a ridica imunitatea vreunuia dintre ei, se lovesc ca de un zid, și se cheamă „dictatură” sau „lovitură de stat”?
  • +2 (2 voturi)    
    UITE CINE VORBESC (Luni, 15 iunie 2015, 11:43)

    niku56 [utilizator]

    Cine se uita in gura, celui care din cauza cetzii, nu trimitea carul Tvr'ului, sa prezinte ev. din Piata Universitati,
    in falcile militianului bine hranit, care dupa primirea celei de "a3a cizme" a inceput cu delatziunile arhivate in sertarul de la popota personala, sau in "gura" de evacuare dejectzi a multicariatului COS... de laturi.
    Vai mamele lor de invitati.