Sebastian Ghita, la B1 TV: Voi prezenta inregistrari cu procurorul Onea care face presiune pe oameni de afaceri din Ploiesti ca sa faca declaratii impotriva mea/ E posibil sa-l puna pe Ponta sub control judiciar si sa-i interzica sa intre in cladirea Guvernului

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2015, 21:06 Revista Presei | Radio TV

Sebastian Ghita la B1 TV
Foto: Captura B1TV
Sebastian Ghita a sustinut miercuri seara, intr-o emisiune la B1 TV, ca are inregistrari cu procurorul Onea care face presiune pe anumiti oameni de afaceri din Ploiesti ca sa faca declaratii impotriva sa si ca va duce luni aceste inregistrari in Parlament. Ghita s-a balbait insa cand a fost intrebat cine l-a inregistrat pe procurorul Onea spunand doar ca "eu am auzit acele inregistrari". Ghita spune ca va aduce dovezi procurorului general ca oameni din serviciile de informatii si anumiti procurori il preseaza pe Victor Ponta sa demisioneze. "Intentia era ca lui Victor Ponta sa i se dea control judiciar. E posibil sa-l puna pe Ponta sub control judiciar si sa-i interzica sa intre in cladirea Guvernului", a mai declarat deputatul.

Presat de Ion Cristoiu sa-si asume afirmatia ca SRI ar fi facut inregistrari ilegale care au fost folosite in campania electorala in favoarea unuia sau altuia dintre candidati, Sebastian Ghita schimba usor placa si spune ca nu crede ca inregistrarile SRI ar fi fost facute ilegal "ci legal, dar ca este posibil ca aceste inregistrari sa fi fost folosite politic". Ghita acuza procurorii DNA, in special pe procurorul Onea care-i instrumenteaza dosarul, ca au primit tinte in acelasi timp cu tehnica de inregistrare si ca fabrica probe, dand exemplu cazul lui si pe cel al lui Victor Ponta.

Emisiunea a avut un debut usor amuzant. Moderatorul il intreaba pe Sebastian Ghita daca crede ca si actuala emisiune este inregistrata de SRI si poate fi folosita in dosar impotriva lui. In timp ce Ghita ezita sa raspunda, semnalul tv (in special sunetul) este bruiat :)

Declaratii Sebstian Ghita:
  • Procurorul care imi ancheteaza dosarul a inserat in dosar stenograma unei discutii care a avut loc dupa intre Ponta si conducerea primariei Ploiesti.
  • Acesti procurori asculta politicieni, preiau informatii si cred ca intervin in jocul politic. Asa s-a intamplat si in procesul supendarii presedintelui Basescu.
  • Raspunzand intrebarii lui Ion Cristoiu, Ghita spune ca va scoate dovezi care sa ateste cati politicieni au fost interceptati pe mandate de siguranta nationala (n.r. doar SRI-ul poate cere aceste mandate) si cati au fost ascultati pe mandatele emise de procurori. Unele din aceste interceptari din timpul campaniilor electorale au fost folosite politic. Voi cere in Parlament verificarea acestor interceptari si va veti convinge.
  • Ghita respinge argumentatia procurorilor care sustin ca aceste inregistrari nu sunt politice ci vizau contracte comerciale dubioase.
  • Presat de Ion Cristoiu sa-si asume afirmatia ca SRI ar fi facut inregistrari ilegale care au fost folosite in campania electorala in favoarea unuia sau altuia dintre candidati, Sebastian Ghita schimba usor placa si spune ca nu crede ca inregistrarile SRI ar fi fost facute ilegal "ci legal, dar ca este posibil ca aceste inregistrari sa fi fost folosite politic".
  • "Eu am senzatia ca train niste vremuri in care suntem abuzati. Mereu trebuie sa fie minim 3 oameni care sa fie aratati cu degetul ca au facut un grup organizat. Ori, eu nu pot sa cred ca un om ca mine sau un om ca domnul Hertanu, care merg la ANAF si-si declara firma, au contabilitate... nu pot constitui un grup infractional.
  • Procurorul nu mi-a deschis niciun alt dosar. Traim cu totii intr-o varza "a la Cluj", cu soacra lui Moisescu, cu Hertanu, cu sute de firme... Eu nu stiu de ce sunt acuzat azi.
Despre relatia cu Pantea: Ghita continua sa sustina ca nu s-a intalnit cu el
  • Nu m-am intalnit niciodata cu acest om desi am vrut sa ma intalnesc cu el dar nu am ajuns. Am vorbit la telefon de 4-5 ori. Nu m-am intalnit cu el si nici nu am trimis pe altcineva sa se intalneasca cu el.
  • Acuzatia la adresa mea este ca l-am presat pe acest domn Pantea ca sa-i dea un contract domnului Hertanu. Eu nu-i cunosteam pe niciunul la acel moment. Nu poti sa presezi pe cineva daca nici nu te intalnesti cu el.
  • Inregistrarile din dosar care arata ca mi s-a multumit "pentru ce am facut pentru el" avea legatura cu niste probleme de familie.

Ghita: Procurorii au primit tinte si fabrica probe. Am vazut inregistrari cu procurorul Onea care face presiuni si ameninta oameni de afaceri

  • Am sa duc in Parlamentul Romaniei probe cu declaratii ale unor oameni de afaceri din Ploiesti care atesta ca procurorul le-a promis tot felul de lucruri numai sa-l atace pe Ghita. Cand acesti oameni i-au zis ca nu ma cunosc si nu au ce sa declare impotriva mea, procurorul Onea i-a amenintat ca-i tine in arest 30 de zile. 
  • "Eu am auzit acele inregistrari". Intrebat de moderator cine a facut acele inregsitrari cu procurorul Onea, Ghita a evitat raspunsul sustinand doar ca "el a auzit".
  • Procurorul da astfel cel mai mare atac la adresa democratiei.
  • Sper ca Traian Basescu sa continue lupta lui cu acesti procurori
  • Traim o situatie ridicola: nu am voie sa-mi exercit fucntia de parlamentar in sediul Parlamanetului, dar pot participa la lucrarile comisiilor care s etin in alta parte.

Ghita: Ponta este fortat sa-si dea demisia. Anumiti oameni din Servicii si un grup de procurori ii vor demisia

  • Cred-si voi duce dovezile procurorului general al Romaniei- ca oameni din serviciile de informatii si anumiti procurori fac presiuni ca Victor Ponta sa demisioneze. Intentia era ca lui Victor Ponta sa i se dea control judiciar. E posibil sa-l puna sub control judiciar si sa-i interzica sa intre in cladirea Guvernului
  • Eu am fost amenintat in acest sens in legatura cu Victor Ponta
  • Familia mea e ingrijorata si se asteapta la ce e mai rau.
  • Ghita refuza sa spuna insa cine l-a amenintat si daca viata i-a fost amenintata
  • Cand Victor Ponta va reveni in tara, va trebui sa spuna ceea ce i s-a intamplat, ce a simtit cand procurorii i-au intrat in casa, i-au retinut sora si cumnatul..
  • Nu poti sa te bazezi pe un denuntator, sa il iei pe un oarecare, sa ii creezi o identitate protejata si sa arestezi oameni.
  • Acesti procurori au distrus intreaga noastra industrie de software: Irina Socol este arestata, firma majore distruse.... Domnule, daca nu am platit anumite sume vom munci ani de zile si le vom plati, dar nu distrugeti aceste firme. Eu ce sa cred atunci?!




















10299 vizualizari

  • +56 (62 voturi)    
    Uau... (Miercuri, 24 iunie 2015, 21:31)

    BobMuller [utilizator]

    "Eu am senzatia ca train niste vremuri in care suntem abuzati"

    Da, vremuri in care infractorii sunt abuzati... fiind anchetati si urmariti penal pentru fraudele lor de miliarde.

    Vremuri grele pentru mafia politica din Romania!
    • +2 (2 voturi)    
      e rolul procurorului sa puna presiune (Joi, 25 iunie 2015, 9:26)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      pe posibilii infractori, asta e meseria lui, sa obtina marturisiri. Posibila complicitate a acelor oameni de afaceri se pedepseste, cu exceptia in care acestia marturisesc si colaboreaza, caz in care pedepsele pot fi cu suspendare.
    • 0 (0 voturi)    
      puscarie imediat!! (Joi, 25 iunie 2015, 16:21)

      DanIvanov [anonim] i-a raspuns lui BobMuller

      inregistrarea in cladirea parchetului/politiei etc este ilegala. De unde are Ghita inregistrari? ori ilegale ori false.
  • +42 (46 voturi)    
    Ce paranoici sunt :) (Miercuri, 24 iunie 2015, 21:31)

    Andradda [utilizator]

    Adica el vorbeste liber la un post public, in fata oricui urmareste emisiunea si totodata se teme ca SRI inregistreaza emisiunea pe ascuns :))))
    • +15 (17 voturi)    
      haaaaaaaaaaa (Miercuri, 24 iunie 2015, 23:36)

      amanita [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ce altceva poti spune...........sa facem haz ,ca necazuri ne-au facut si ne fac cu duiumul acesti oameni fara DUMNEZEU !
    • +4 (4 voturi)    
      intrebari (Joi, 25 iunie 2015, 8:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      pentru acest santajist ordinar : cum de ai tu o inregistrare audio cu un procuror in timp ce acesta isi exercita functia?
      1 - ai facut o inregistrare neautorizata (cine si in ce baza ti-ar da tie voie sa faci asa ceva?)
      2 - procurorul a fost inregistrat legal iar tu "prin metode specifice" (a se citi santaj) ai obtinut inregistrarea. se impune gasirea celui care a cedat santajului tau si anchetarea/arestarea acestuia.
      de ce ai avea tu o astfel de inregistrare?
      1 - pentru uz personal (a se citi santaj)
      2 - esti agent sub acoperire (de asta visai la ministerul comunicatiilor?) si folosesti inregistrarea (poate ca si altele) in folos personal, lucru ilegal.
      indiferent care din cele de mai sus ar fi adevarate (poate ca realitatea depaseste prezumtiile mele) eu as fi cerut arestarea ta. s-au purtat prea bland cu tine.
  • +48 (50 voturi)    
    la omu' de afaceri... (Miercuri, 24 iunie 2015, 21:32)

    luki78 [utilizator]

    am fost sunat de firma astuia pentru un job de plsql developper. Ofereau 1ooo Ron pe cartea de munca plus 6000 in mana (fara niciun act). Macar alte zdrente se prefac ca respecta legea folosindu-se de PFA-uri. Asta asa ca tot ne dam de nevinovati. Ciudat ca are zeci de angajati programatori cu 1000 ron pe cartea de munca si nu merge nimeni in control:)
    • +32 (36 voturi)    
      NORMAL (Miercuri, 24 iunie 2015, 21:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui luki78

      ASTA stie - sa fure. Voturi, contracte, evzionist, securist, mafiot, într-un cuvint psd-ist. Hot si corupt.
      • -15 (29 voturi)    
        1 mie legal și 6 mii la negru?! Poate 6 sute. (Joi, 25 iunie 2015, 0:19)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Citat: "am fost sunat de firma astuia pentru un job de plsql developper. Ofereau 1ooo Ron pe cartea de munca plus 6000 in mana (fara niciun act)."

        Probabil ai vrut sa zici 600 în mina (bani fără acte) nu 6000 ron.
        • +16 (20 voturi)    
          Cred ca gresesti (Joi, 25 iunie 2015, 1:10)

          Marcel G [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          1000 RON e salar foarte mic pentru un software delevoper. 6000 RON e la nivelul pietei.
          • -6 (10 voturi)    
            6000 ron/luna = salariu net programator Canadian (Joi, 25 iunie 2015, 8:04)

            dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Marcel G

            6000 RON/luna reprezinta de fapt 1850 dolari canadieni care este salariul net al unui programator din Montreal.
            Nu turnați povesti ca primiți în Romania la negru 6000 lei/luna.

            In 2002 am discutat cu Adrian Lupulescu, șef resurse umane la Softwin, și mi-a propus un câștig de 75 $ în Cartea de Munca și încă 75 dați ilegal, spunând ca aceasta este salarizarea la ei. Era o vreme când chiria unei garsoniere, aflata la marginea Bucureștiului în zona proasta, costa 60$. Si acum raportul chirie salariu de softist este la fel. Deci acei 6000 ron în mina sunt povesti. 600 este cifra cea mai plauzibila.
            • +2 (2 voturi)    
              Mai gandeste-te (Joi, 25 iunie 2015, 13:53)

              Stefan85 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

              Mai gandeste-te, in CD salariul minim e undeva la 1200 CAD gunoieri, vanzatori 7/11 etc etc pentru cineva cu minim de studii pleaca de la 1500. In aeroport MTL la security (aia de te cauta in bagaje, haine) e in jur de 3000 CAD.

              Acum hai sa ne gandim cat este salariul pt cineva cu college degree :)

              P.S. in RO in momentul de fata salariul de programator pleaca de la 1500 si se duce lejer peste 2000. Vezi Deutsche Bank care angajeaza masiv chiar in momentele astea. Vorbim aici de BUC si nu de restul tarii.

              P.S. Teamnet is permitea sa tina contractori luni intregi fara sa faca nimic, a se intelege sa o frece pe net, cu salariile de mai sus ;) pe proiecte cu fonduri europene.
    • +25 (27 voturi)    
      tocmai a spus ca el a platit taxe...dar nu a zis (Miercuri, 24 iunie 2015, 22:19)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui luki78

      cui ....
      Cristoiu si striblea il asculta cracanati ! Ghita umple haznaua si ei inghit cu nesat ....Nici de forma nu au contre ! Puscariabilul ghita, guita pentru ca stie ca procurorul nu poate vorbi si incearca sa ne convinga ca -vezi Doamne- nu el, Romania e in pericol ! Cum domne sa riscam sa ramanem fara corupti ??!!
      Cred ca acum CSM trebuie sa faca ceva impotriva praduitorilor (ghita, sova,tariceanu,dragnea etc)care se apara la tv acuzand procurorii care nu pot vorbi !!!
      PS Astfel se confirma stirile cu banilor din coruptie pe traseul RTV+B1...
      • +7 (17 voturi)    
        rtv+b1 (Miercuri, 24 iunie 2015, 22:31)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui deval

        ar merge adaugat si a3. Oricum rtv+b1=ponta+base. voiculescu se simte singur
        • -5 (23 voturi)    
          Hehe (Miercuri, 24 iunie 2015, 22:52)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Ma bucur ca sunt oameni care vad blatul dintre Base si Ponta. Ce ma mai bucura este ca planul lor nu a iesit iar baietii astia cam sunt pe faras spre puscarie. Cu toata orchestratia lor si atentia la detalii a fost invinsa de alegatorii care, la fel, in 2004 (iti aduci aminte Base!!) l-au invins pe Nastase.

          Se vede asta cat se poate limpede dupa prestatia B1TV.

          Am facut ceva progres. Cu pasi mici si marunti, o sa ajungem noi sus.

          Mergem inainte dragilor.
    • +1 (1 vot)    
      curtea de control (Joi, 25 iunie 2015, 8:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui luki78

      a prim mitomanului tarii, se pare ca este folosita dupa cum ii dicteaza interesul acestuia.
  • -13 (25 voturi)    
    Licuriciul cel Mare si-a aprins coada... (Miercuri, 24 iunie 2015, 22:01)

    DanDare [utilizator]

    si vrea sa faca putina lumina pe aici si sa scape de ceva gandaci ca sa poata sa-si vada linistit de treaba.

    Asistam la o schimbare a unor smecherasi amatori cu niste profesori in arta de a stapani o natie.

    Daca vrei sa-i subjugi pe oameni ei nu trebuie s-o simta, totul sa li se para nice and shiny in timp ce ei iti golesc buzunarele...

    That's all !!!
    • +10 (24 voturi)    
      O alta interpretare (Miercuri, 24 iunie 2015, 23:09)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      Stimabile, eu as zice ca licuriciul ar cam vrea sa nu mai fie coruptie si oameni politici santajabili/corupti in zona de interes strategic la granita EU cu Rusia.

      Conflictul Ucraina vs Rusia a fost cea mai proasta veste pentru Base si Ponta. Practic asta le-a ruinat planul de a pune inca 10 ani dezmat la cei 25 care s-au scurs de la revolutie.

      Pozele cu Udrea au fost livrate de unchiul Sam si cel mai probabil asta scria in raportul pe care Base l-a primit de la SRI. Tu de ce crezi ca Base nu s-a atins de un fir de par al lui Coldea? Tu de ce crezi ca Maior si-a dat subit demisia in ajunul alegerilor? Din momentul acela, Base stia ca soarta lor a fost pecetluita.

      Concluzia mea este: SRI si DNA sunt intr-un mare razboi cu tot ce inseamna coruptie in Romania. Toti politicienii se tem pentru ca stiu ca cele doua institutii au un important suport de la partenerii nostri externi (EU si USA). Trusturile de media nu mai inseamna nimic in cazul asta. Pana si Biserica nu prea mai are putere (tineti minte discursul lu exit-poll-Daniel din ziua alegerilor?).

      Uita-te la marii corupti care au fost condamnati in ultima perioada. Iti pare rau de ei? Ti se pare ca asta e o metoda de a subjuga o natie - prin a le trimite coruptii la inchisoare? NU! Subjugarea unei natii inseamna sa colaborezi cu coruptii si sa le dai si mai multa putere.

      Eu zic sa te bucuri ca Romania va fi in curand un loc unde chiar o sa vrei sa-ti cresti copiii.
      • 0 (0 voturi)    
        De cand Uncle Sam (Joi, 25 iunie 2015, 22:05)

        DanDare [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        is the good guy ???
        Maybe in cartoons my friend !

        Eu zic sa ne bucuram cu moderatie, la fel cum ne bucuram de reducerea de TVA !
        Nu stim ce ne rezerva viitorul, dar eu cel putin nu sunt naiv sa cred ca cineva acolo sus fie el american sau neamt ne vrea binele asa pur si simplu !

        Si apropos: pe tine ce te incalzeste recuperarea prejudiciului sau anii de inchisoare ?
        In State se ajunge la intelegeri de reducere a pedepsei daca inculpatu' pluseaza bani la buget , la noi cat s-a recuperat din dosarul ICA ?
  • +18 (28 voturi)    
    Sweet (Miercuri, 24 iunie 2015, 22:08)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Televiziunea B1TV, postul de casa al lui Base, Udrea si a altor papusari de gen, il apara pe Ghita in asa-zisul conflict cu serviciile secrete.

    La fel, Ghita il citeaza pe Basescu in lupta lui cu SRI si DNA. "Mi-as dori ca Traian Basescu sa continue".

    Victor Ponta este si el victimizat. "Ei [procurorii] isi dau interesul ca Ponta sa fie adus in tara si i se forteaza demisia".

    "Eu si familia mea n-am scos niciun ban din tara". Pe cuvantul tau!

    "Blejnar fura milioane din TVA, Hidroelectrica era furata, Stelu umbla cu genti pline de milioane de euro." de ce nu-l denunti pe Blejnar? Pentru ca va spalati unul pe altul pe maini.

    "Industria software e distrusa. Socol e arestata!" bravo!

    Practic sobolanii se cam tem. Da, mergem inainte!
  • +25 (27 voturi)    
    Plictiseala (Miercuri, 24 iunie 2015, 22:14)

    Trojan.H [utilizator]

    Un borfas se zbate ca sa nu ajunga la puscarie. Plictisitor.
  • -7 (19 voturi)    
    CORUPTIE UNICA! (Miercuri, 24 iunie 2015, 22:18)

    PetruDuna1 [anonim]

    Romania = cea mai corupta tara din lume!
    • 0 (0 voturi)    
      No tocma' ... (Joi, 25 iunie 2015, 9:36)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui PetruDuna1

      Noi suntem pe undeva mai bine decat jumatate din tarile lumii, la egalitate cu Italia si Grecia - drept e, la coada UE. Da' chiar si-n Europa (drept e, nu-n EU) exista o tara mai corupta ca noi Bosnia si Hertegovina.

      Cam toata Asia e mai corrupta decat noi, statele cu coruptie mai mica fiind cam compact grupate in America de Nord si Europa, exceptiile care sar in ochi fiind Chile, Australia si Japonia.

      Vezi aici: https://www.transparency.org/cpi2014/results
  • +13 (15 voturi)    
    Ghita (Miercuri, 24 iunie 2015, 23:11)

    DT34 [utilizator]

    Te-astept diseara la portita...aia Alba...
  • +12 (16 voturi)    
    Stai bre... (Miercuri, 24 iunie 2015, 23:20)

    AnduAndrei [utilizator]

    Deci cand furi banii statului e ok...
    cand faci evaziune fiscalca ca platesti angajatii pe cine stie ce fente, PFA, la negru sau drepturi de autor e ok... cand mor oamenii in spitale ca nu sunt bani de ace si pansamente e ok...
    Dar cand vine si un amarat de procuror si te intrabe, de unde ai tu banii sa iti cumperi zboruri private cu Mincinosul Patriei pana in Dubai.... eeeeehh... asta e deja abuz securisto-comunist!
    Sa raspundeti toti- Udrea, Basescu, Ponta, Ghita pentru toata mizeria pe care ati facut-o!
    • 0 (0 voturi)    
      PFA nu e evaziune fiscala (Joi, 25 iunie 2015, 10:05)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      PFA e rezultatul a mai multe prostii combinate, si nu e de loc buna nici pt. stat nici pt. angajator, asa cum e reglementata, da' pe de-o parte e o forma legala necesara, pt. ca sunt meserii care chiar se fac cel mai bine ca PFA, pe de alta parte e perfect legala.

      In schimb, plata la negru, fara nici un fel de acte, e evaziue fiscala cat se poate. Personal, m-as bucura daca i-ar calcula careva lu' Ghita impozite neplatite dupa modu' diferenta fata de ce e pe cartea de munca si ce zice piata muncii ca e un salariu realist, si l-ar pune sa plateasca retroactiv impozite de la semnarea contractului cu fiecare angajat in parte. Asa am scapa de el pe bune. Nici n-ar mai fi nevoie de puscarie - si nepotii lui probabil c-ar mai plati.
  • +10 (12 voturi)    
    Sevraj.. (Miercuri, 24 iunie 2015, 23:30)

    GigelStrainu [utilizator]

    Ghita intra in sevraj.....Prin anuntul care lo facut la iesirea de la dna sar traduce cam asa.. "Atentie o sa se cada capete multe...
  • +7 (9 voturi)    
    Few words (Joi, 25 iunie 2015, 1:06)

    n.dumiritu [utilizator]

    Low men, high places.
    • +2 (4 voturi)    
      even fewer (Joi, 25 iunie 2015, 5:06)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Romanian politicians
  • +7 (9 voturi)    
    Vrajeala (Joi, 25 iunie 2015, 1:21)

    gheorghe12 [utilizator]

    Ce placa baga si asta acum...daca s-ar afla cate salarii a platit la SRI si la alti baieti trecuti in privat pentru a face inregistrari...isi spiona si proprii angajati, se uita in conturile lor sa vada daca il fura vreunul...
  • +7 (9 voturi)    
    pedeapsa capitala (Joi, 25 iunie 2015, 5:59)

    Kpriciu [utilizator]

    Meritați zidul de la Târgoviște, hoților, la cât ati furat țărișoara asta!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Borfasul a turbat, sprijinit de hotul Viorel! (Joi, 25 iunie 2015, 7:05)

    hotnewsfil [utilizator]

    Traian Basescu a afirmat de cateva ori: 'Ghita este mai periculos decat Felix Voiculescu'.
    Dupa '89, tara a fost 'sat fara caini, pana recent.
    Borfasii au furat 'la liber'. Se simt 'tari si mari. Nu mai vor sa dea socoteala nimanui.
    Au devastat tara.
    Isi angajeaza avocati lipsiti total de moralitate.
    Devin violenti, turbati, cand justitia ii inhata. Ataca institutiile justitiei asa cum se ataca intre ei borfasii mafioti, cand unii le intra pe 'teritoriul pe care se simt stapani sa jefuiasca'.
    Ghita este unul dintre cei mai mari borfasi. L-a facut 'prieten' pe imoralul plagiator(hot!)-mitoman Viorel Ponta.
    Se simt extrem de puternici, invulnerabili : unul cu puterea pe care i-o da functia de premier, celalalt cu 'puterea banetului' enorm, pe care l-a facut in special prin "afaceri" cu statul.
    Ponta l-a bagat in parlament, in comisia care "supravegheaza" SRI, ca sa fie la curent cu actiunile acestui serviciu secret, sa isi faca prieteni in interiorul acestuia, sa ii tina la respect pe cei, din serviciu, care s-ar incumeta sa ii supravegheze pe ei - Ghita si Ponta.
    El, impertinentul, vorbeste despre procurori asa cum vorbeste despre mafiotii din gasca lui, atunci cand vreunul dintre acestia il calca pe bombeu.
    Are manifestarea unui animal salbatic incoltit de vanatori : urla, se repede la vanatori, vrea sa-i sfasie, nu se da batut pana in ultima clipa.
    Ghinionul borfasului si al prietenului sau - Viorel plagiatorul - este ca sunt vanati de vanatori versati, care nu se asa intimitati de agresiunea, impertinenta borfasilor, indiferent de puterea pe care o au acestia (borfasii).
    Traian Basescu a facut, recent, gafa de a insista ca ar exista un atac 'total' al justitiei impotriva institutiilor principale ale statului, creandu-se astfel pericolul 'dizolvarii' statului. O gafa enorma, de care profita si borfasul Ghita : 'Vedeti, zice Ghita, si Traian Basescu recunoaste ca am dreptate, ca justitia vrea sa ma distruga si pe mine - institutie reprezentativa a capitalismului'.
  • +1 (1 vot)    
    La " tigaie " ? (Joi, 25 iunie 2015, 8:05)

    Plagarus [utilizator]

    Sfaraie deja in tigaie capul de Ghitza pe jenuntii penali ai "dr" Ponta Viorel !
  • 0 (0 voturi)    
    daca era cinstit, DNA nu se atingea de el (Joi, 25 iunie 2015, 8:16)

    visio [utilizator]

    sunt destui primari sau deputati care nu au probleme cu legea; insa hotul este hot! Si plagiatorul plagiator!
  • 0 (4 voturi)    
    Vad ca toti postacii de mai sus, (Joi, 25 iunie 2015, 9:02)

    xrogo [utilizator]

    nu cred o iota din ceea ce a spus Ghita.
    Faceti un exercitiu si presupuneti ca toate sunt adevarate,eu zic ca e posibil,abia atunci puteti sa va ingroziti de ce poate face puterea folosita in mod abuziv.
    Ce este clar,este faptul ca procurorul din cauza a abuzat de Codul Penal si i-a interzis unui ales accesul la locul de munca,orice sesizare la CCR v-a demonstra asta,alta porcarie e faptul ca i s-a interzis legatura cu Ponta,desi acesta nu este acuzat,eu nu discut restul faptelor,procurorul sa aduca dovezi ca s-a faptuit ceva penal,pana acum totuleste o telenovela!!!
    • 0 (0 voturi)    
      prietene (Joi, 25 iunie 2015, 18:50)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ia uita-te tu in ce mare conflict de interese se afla Ghita.

      El e deputat si membru in comisia de control SRI. Tinteste posturi guvernamentale inalte.

      Pe de alta parte, toate firmele pe care le-a infiintat si le controleaza direct sau prin interpusi lucreaza EXCLUSIV cu statul.

      Tocami asta il face un personaj periculos pentru dezvoltarea un mediu concurential sanatos in Romania.

      Vrei un exemplu de onestitate, inteligenta, profesionalism si succes pe piata romaneasca de software? Uita-te la Softwin-ul lui Florin Tlapes si o sa vezi o firma care nu are contracte cu statul dar care e de departe cea mai prestigioasa casa de software romanesca.
  • -1 (1 vot)    
    Un excroc !!! (Joi, 25 iunie 2015, 9:40)

    SRA [utilizator]

    GHITA, va prezenta inregistrari, cu ce ?

    A trecut prin tunelul de metale a avut ascuns inregistratorul sub piele ?

    Un excroc !
    • +1 (1 vot)    
      Coane,escroc,coane (Joi, 25 iunie 2015, 11:24)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      !!!
  • +1 (1 vot)    
    Atacul la adresa democratiei? (Joi, 25 iunie 2015, 9:43)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cand un Ministru sau Prim Ministru este saltat de procurori, plecarea lui nu are nicio legatra cu democratia!

    Domnul Cristoiu a inventat aceasta opinie de context!

    Cand PM isi da demisia, face acelasi lucru ca atunci cand este retinut de procurori, adica pleaca de pe un scaun! Actiunea are aceeasi valoare penru Romania!

    Si cand isi da demisia, de onoare, sau pentru ca ara a avut de suferit din cauza incpablitailor lui, nu este nici-un atac la institutile statului nici la democratie!

    Si pana la urma ce e rau in asi da cineva demisia, ca doar nu este sclavul unei institutii sau a nui partid!

    Ponta, nu-si da demisia pentru ca nu are resurse legate cu atze in partid, care sa raspunda nevoilor immediate!

    Dar si ca Procuror sa stii ca in fruntea tai a ajuns un infractor care poate fi dovedit, pai nu te apuca nebunia si incepi sa-ti salvezi tara?