Gabriel Oprea: Cred ca m-au reevaluat cam toti presedintii, in sensul bun/ UNPR are doua variante pentru viitoarele alegeri, in alianta cu PSD sau singuri/ Vrem sa cumparam a doua escadrila de avioane F16

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iulie 2015, 22:02 Revista Presei | Radio TV

Gabriel Oprea la Jocuri de Putere
Foto: Captura Realitatea TV
Vicepremierul Gabriel Oprea a afirmat sambata seara, intr-o emisiune la Realitatea TV, ca a fost reevaluat "in sensul bun" de aproape toti presedintii Romaniei, deoarece a demonstrat solidaritate in momente grele si intotdeauna si-a respectat cuvantul.

"In momentul in care am lucrat mai mult impreuna, dincolo de campaniile politice, cand faci ceva cu adevarat pentru tara asta si iti faci datoria... Cred ca aici este plusul meu, ca stau la greu, ca nu fug la prima greutate si ca imi tin cuvantul dat. Si cred ca m-au reevaluat cam toti presedintii, in sensul bun, pentru ca sunt un om care stau la greu. La greu, toti vor sa aiba oameni adevarati", a declarat Oprea, potrivit Agerpres.

El a adaugat ca a aratat intotdeauna respect functiei de presedinte al Romaniei si a evitat orice conflict cu seful statului.

"Am avut o relatie corecta cu toti presedintii Romaniei si (...) ii respect pe toti presedintii Romaniei, ca institutie, indiferent ce spun sau ce nu spun, nu le-am raspuns niciodata pana acum in contradictoriu. (...) Respect institutia presedintelui Romaniei. Il respect pe presedintele Iohannis, este presedintele Romaniei, ales de romani", a precizat Gabriel Oprea.

Gabriel Oprea: UNPR are doua variante pentru viitoarele alegeri, in alianta cu PSD sau singuri
    
UNPR ia in calcul pentru alegerile locale si parlamentare din 2016 doua variante, participarea intr-o alianta cu PSD sau pe propriile liste, a anuntat sambata presedintele partidului, vicepremierul Gabriel Oprea.

"Sunt doua curente in momentul de fata, avem o propunere din partea PSD, un protocol de alianta, nu l-am semnat inca (...). Suntem in coalitia de guvernare, avem o propunere din partea PSD sa facem o alianta pentru viitoarele alegeri, locale si generale. Si avem un curent in partid, cred eu destul de indraznet, sa mergem singuri", a declarat Oprea la Realitatea TV, potrivit Agerpres.

El a adaugat ca deocamdata nu s-a luat o decizie referitoare la modul in care UNPR va participa la alegerile de anul viitor.

"Nu ar fi corect sa ma antepronunt, trebuie sa ma consult cu colegii mei de partid. Dar pot sa spun ca avem doua posibilitati, le analizam. (...) Dar e un curent din ce in ce mai puternic in partid, putin prea optimisti, prea indrazneti, spun sa mergem singuri. Vom lua la momentul oportun o decizie", a precizat liderul UNPR.

Oprea a mentionat ca a existat in 2012, dupa caderea Guvernului Ungureanu, un moment in care s-a pus problema unei fuziuni intre UNPR si PSD, dar s-a opus atunci acestei solutii.

"A fost un moment mai greu in care oameni cu mai multa experienta au spus: hai sa fuzionam. Ni s-a cerut si din partea PSD-ului, hai sa fuzionam. Am spus nu, suntem un proiect pe propriile picioare si viata a dovedit ca UNPR e un partid al interesului national", a spus Gabriel Oprea.

Gabriel Oprea, intrebat daca ar accepta functia de premier: Sunt altii care vor sa fie prim-ministri
    
Vicepremierul Gabriel Oprea a respins, sambata, varianta in care, daca Victor Ponta ar demisiona, el ar putea prelua functia de prim-ministru din partea actualei coalitii.

"Nu are rost sa discutam. Cred ca sunt bun ca militar, pe probleme de securitate nationala - cu toata modestia, cred ca am demonstrat acest lucru. (...) Cred ca locul meu este in acest domeniu. Sunt altii care vor sa fie prim-ministri, sa fie sanatosi. Cred ca, dincolo de functii, trebuie sa fim mai responsabili, ca sa facem ceva pentru Romania", a declarat Oprea, la Realitatea TV.

Intrebat daca ar sustine un alt reprezentant al PSD pentru functia de prim-ministru, in eventualitatea demisiei lui Victor Ponta, liderul UNPR a refuzat sa raspunda.

"Il sprijin pe Ponta prim-ministru, e clar? (...) Nu iau in calcul aceasta ipoteza. (...) Nu vreau sa discut aceste ipoteze in momentul de fata", a precizat Gabriel Oprea.

Gabriel Oprea: Vrem sa cumparam a doua escadrila de avioane F16
    
Guvernul intentioneaza sa cumpere o a doua escadrila de avioane de vanatoare F 16, in cadrul eforturilor de intarire a securitatii nationale, a anuntat vicepremierul Gabriel Oprea.

"Trebuie sa intarim securitatea nationala a Romaniei. Costa securitatea nationala a Romaniei. Statul roman face aceste eforturi extraordinare, ne vom intari si capacitatile militare. Vrem sa cumparam a doua escadrila de avioane F16. (...) E un raspuns clar, un mesaj clar catre partenerii nostri - apreciem, stim ce inseamna securitatea, mai ales intr-o lume nesigura", a declarat Oprea la Realitatea TV, potrivit Agerpres.

Vicepremierul a adaugat ca au fost identificate resursele financiare pentru aceasta achizitie.

"Am discutat-o cu premierul Victor Ponta, cu presedintele Romaniei, avem bani, banii aceia care trebuie repartizati mai bine, sa simta si romanii, si mediul de afaceri, dar sa intarim si securitatea nationala", a precizat Gabriel Oprea.

Gabriel Oprea: Romania este o tara sigura si un exemplu privind lupta impotriva coruptiei

Romania este, in prezent, un exemplu in Europa atat din perspectiva luptei anticoruptie, cat si pentru faptul ca este o tara sigura, a mai afirmat la Realitatea TV vicepremierul pe probleme de securitate nationala, Gabriel Oprea.

"Eu cred ca suntem un exemplu (...) in momentul de fata, in Europa, atat privind lupta impotriva coruptiei, dar si faptul ca Romania (...) este o tara sigura intr-o lume nesigura, mai ales in contextul de securitate din regiune", a declarat Oprea, potrivit Agerpres.

In opinia sa, actualul avant al luptei anticoruptie, pe care il apreciaza ca fiind un moment istoric, va avea ca rezultat o reducere semnificativa a numarului celor care incalca legea.

"Exista acest moment istoric vizavi de coruptia din Romania in care toate institutiile statului isi fac cu adevarat datoria (...). Eu cred ca orice om normal la cap in aceasta perioada cauta sa nu mai faca greseli si cauta sa respecte legea, ca daca nu respecta legea, o pateste. Cred ca in momentul de fata, incet dar sigur, toate aceste lucruri se vor reduce foarte mult", a spus Gabriel Oprea.

Alte declaratii ale lui Gabriel Oprea:

  • (Despre cerinta de a i se spune "dl general") Si la serviciu mi se spune dl general, nu mi se spune dl ministru, deci cu atat mai mult cu cat eram in locul lui Victor Ponta, n-am vrut sa se creeze confuzii.
  • (Despre scandalul privind cresterea salariilor pentru inaltii demnitari) Lucrurile au stat asa cum le-am prezentat. A fost o initiativa corecta in contextul intentiei de crestere a salariilor bugetarilor.
  • Stiu ca s-au pus de acord si cu dl presedinte Iohannis, poate a fost o problema de comunicare.
  • L-am informat pe Victor Ponta ca urma sa treaca acest proiect, iar el, care e un mai bun politician decat mine, mi-a spus "Gabi, fii putin atent, s-ar putea sa fie o capcana politica, s-ar putea ca dl presedinte sa spuna ca nu sustine acest proiect".
  • Si am stabilit ca daca dl Iohannis sustine ordonanta, o publicam in Monitorul Oficial si va produce efecte, daca nu o sustine, nu o mai publicam si nu va mai produce efecte.
  • Am avut doi prim-ministri foarte buni in ultimii 25 de ani, Adrian Nastase si Victor Ponta. Am fost mandru ca am facut parte din guvernul lui Adrian Nastase.
  • (Despre acuzatiile de plagiat) Am facut Dreptul la stat, la Universitatea Bucuresti, ma mandresc cu acest lucru, am intrat printre primii, se poate verifica. Mi-am  facut doctoratul timp de cinci ani de zile si l-am dat cu cu cei mai buni profesori.
  • (Despre ruperea USL) A fost o tema falsa ca s-a rupt USL-ul pentru ca trebuia sa fie dl Iohannis ministru de Interne si vicepremier, cand eram eu vicepremier. A fost o tema total falsa, s-a rupt atunci guvernul pentru ca s-a cerut functia de vicepremier pentru actualul ministru al Agriculturii, Daniel Constantin.




















5747 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Ciar bu te cred (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 22:17)

    xy [anonim]

    Este o tara sigura pentru excroci(plagiatori si alte cazuri).Imi vine sa ma sinucid,daca ma gandesc la ce tara las la copii mei si la nepoti.Oare ROMANII nu se trezesc?
    • +6 (6 voturi)    
      eu sper sa candideze singuri (Duminică, 19 iulie 2015, 8:51)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui xy

      Uniunea Nationala a Tradatorilor Independenti sa dispara. O formatiune artificiala creata din tradatori pentru a completa majoritati artificiale. Sunteti un partid cu mandate de inchiriat catre putere.
    • -2 (2 voturi)    
      Pai daca dormi, (Duminică, 19 iulie 2015, 10:56)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui xy

      trezeste-te nene,vorbeste in nume propriu,lasa-im pe altii-n pace!!!
  • +25 (29 voturi)    
    Cam asta e tot vocabularul lui.... (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 22:26)

    SergiuPanait [utilizator]

    Una dintre cele mai mari lichele din viata politica din Romania.... E absolut jenant felul in care toti il ling in fund, doar-doar de o schimba taberele... Ce mai conteaza ca omul e la fel de corupt ca si ceilalti din Guvern, ce mai conteaza ca omul nu poate sa lege trei fraze coerente?? Ce mai conteaza ca e un impostor, un plagiator??

    Din pacate, e o tara de oameni prea slabi... Altfel i-ar matura pe toti nesimtitii astia ajunsi in varf.
    • +4 (4 voturi)    
      enteresu' analfabet si ciolanul (Duminică, 19 iulie 2015, 8:44)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui SergiuPanait

      cam asta-l caracterizeaza.
      In caz de razboi jeneralul e primul in avionul spre Dubai impreuna cu pretenu mincinos.
  • +25 (29 voturi)    
    Gabi Oprea si coruptia. (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 22:28)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Comici vestiti ai ecranului! Gabi Oprea si Rares Bogdan.
  • +12 (16 voturi)    
    coment (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 22:29)

    Xluscu [anonim]

    Mie mi-ar fi rusine.
  • +19 (21 voturi)    
    Reevaluat prin " bun " degradabil ? (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 22:54)

    Plagarus [utilizator]

    Lasa-l pe Ponta sa o ia mai repede spre Malmaison si vei fi reabilitat !
    • +7 (7 voturi)    
      nu-l promova pe General pentru asta (Duminică, 19 iulie 2015, 10:50)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Generalul e mult mai periculos decat Ponta, mult mai periculos decat Boc sau MRU. Plus ca a reusit mereu sa ajunga la putere fara sa castige niciodata alegeri. Eu zic sa nu promovam astfel de personaje, chiar daca ne scapa de cine vrem noi sa scapam. Cine poate sa ajunga la putere fara sa castige alegeri are un potential incredibil de dictatura.
  • -14 (20 voturi)    
    Ori cum (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 22:57)

    burebista [utilizator]

    este mai bun ca pontulica ,mai patriot si mult mai cu judecata .Aveam alta impresie de el dar chiar da dovada de gandire .Are liceu military care nu este de colo si mai are si academia militara in finante ,nu este zeflemist ,mistocar si are tinuta .In concluzie este peste ponta cu apucaturi de mahala .Un om care masoara cuvintele si are politete ,si respect pt aproapele lui .
    • +5 (5 voturi)    
      Vezi (Duminică, 19 iulie 2015, 10:33)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui burebista

      ca generalul tau e magistrat,iar asta nu prea se pupa cu saracia limbajului...
  • +14 (18 voturi)    
    Diferenta dintre general si sergent(?) (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 23:21)

    hahahaha [anonim]

    In aceasta emisiune m-am distrat extraordinar ,pentru ca sergentul (?) Rares Bogdan incerca sa-l pacaleasca pe generalul Oprea sa iasa de la guvernare sau macar sa-l critice pe Ponta, iar Oprea si-a facut cea mai buna propaganda partidului sau (de 5-6 ori a ridicat cartonul cu sigla si a facut chemari la inscriere) dar si guvernului si asta pe banii postului Realitatea. Inca o data s-a adeverit vorba romanului cu unde dai si unde crapa. Sunt din ce in ce mai dezamagit de Realitatea TV pentru ca eu cred ca in ultimul timp sunt extrem de partinici
  • -8 (26 voturi)    
    Rareș Bogdan are cea (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 23:31)

    andreitr [utilizator]

    mai bună emisiune dintre toate emisiunile posturilor din România.
    Problema este dl Gușă, acest pseudo-psdeu, care nu se poate desprinde de mentalitatea pesedeilor. L-am auzit de mai multe ori luând apararea voalat guvernului Monta și a oamenilor de afaceri corupți care care sprijină și care provin din pesede. Deh, sângele apă nu se face.
    • +3 (7 voturi)    
      PENTRU NIVELUL TAU... (Duminică, 19 iulie 2015, 8:55)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Sunt convins!
      Nivel zero!
    • +6 (6 voturi)    
      Realitatea tv (Duminică, 19 iulie 2015, 10:37)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Cred ca ati uita de Hoandra, care ii are ca invitati mereu pe Adrian Severin, Sorin Rosca Stanescu si altii de teapa .lor si de Costi Rogozanu. pentru care ponta nu e mai rau ca altii.
    • -1 (1 vot)    
      De cand a fost respins (Duminică, 19 iulie 2015, 12:45)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      de la candidatura TVR de catre Ponta,Bogdanel face spume la adresa acestuia,minte de ingheata apele,isi da ochii peste cap,il ridica pe Johann in slavi,da face cea mai buna emisiune,ha,ha,ha,ce-am mai ras!!!
  • -1 (13 voturi)    
    Speranta (Duminică, 19 iulie 2015, 0:23)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sper ca PSD-ul sa nu ii bage in nici o alianta si sa dispara. Astia si cu partidul lui Geoana, alte lighioane...
    • +19 (19 voturi)    
      PSD e lighioana (Duminică, 19 iulie 2015, 0:47)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Astialaltii is coteii care ling la ciolan.
      • +7 (7 voturi)    
        cred ca faci o confuzie (Duminică, 19 iulie 2015, 10:48)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Astia sunt oamenii care indiferent cine are puterea sunt si ei acolo, la putere, cu putere de decizie din cauza puterii de santaj pe care o au oamenii care pot schimba majoritatea. Ei si UDMR ar trebui sa ajunga cat mai repede la groapa de gunoi a politicii.
    • -1 (1 vot)    
      Ba eu sper ca... (Duminică, 19 iulie 2015, 9:14)

      Persuasive [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      PSD-ul sa fie bagat,de toti.Ce zici?
  • +10 (12 voturi)    
    fara comentarii! (Duminică, 19 iulie 2015, 1:37)

    a4 [anonim]

    Avem nevoie si de marionete ale propagarii asa zisei securitati nationale!
  • +1 (5 voturi)    
    Si ce ar fi..... (Duminică, 19 iulie 2015, 2:02)

    jas [utilizator]

    daca ne-am trezi cu politicieni care n-au locuri platite (recuperarea banilor investiti fiind pusa la indoiala prin DNA) - gen Andreea Petrut sau Perla Scripcariu? Desigur, ma grabesc. Pe buna dreptate.
  • +5 (5 voturi)    
    Alt facocer oportunis de doi bani (Duminică, 19 iulie 2015, 2:26)

    Wanheda [utilizator]

    E plin de ei.
  • +5 (5 voturi)    
    credinta (Duminică, 19 iulie 2015, 3:44)

    Vio [anonim]

    Nu cred ca a existat vreodata cineva care nu poate sa transmita nimic dincolo de ecran...
  • +5 (5 voturi)    
    Aventurile mele cu spioni (Duminică, 19 iulie 2015, 4:13)

    Lucian Ilea [utilizator]

    http://youtu.be/ljUqnCLoUgQ
  • +4 (4 voturi)    
    Gabriel Oprea cel ce a luat parte din ekecttoratu (Duminică, 19 iulie 2015, 5:36)

    Sorin Constantin [anonim]

    ,,Gabi"Oprea a luat o parte din electoratul PSD-ist şi acum zice că ar fi pe cai mari şi ne umple capul cu,,interesul naţional" şi alte alea.
    În realitate dacă PSD-ul promovează doar interesele bugetarilor şi ale pensionarilor,UNPR-ul nu urmăreşte decît interesele fostilor şi actualilor militari(a galonaţilor în general,militari,pompieri,jandarmi,informaţii,etc.)
    Faţa nevăzută a acestui fost general,este comparabilă cu a lui Năstase,,multe case"şi cine ştie dacă la un moment dat nu ne va oferi şi acesta un moment de genul am pistol şi mă fac că mă împuşc,ca,,demnitar" are dreptul să primească un pistol.
    Dacă mai durează degringolada în PSD s-ar putea să vedem că o parte a parlamentarilor acestui partid va trece la UNPR,din,,interes naţional"deşi marea întrebare este dacă electoratul constant pro Iliescu ar vota cu un partid unde acesta nu există.
    Sănătate şi vîrtute.
  • +6 (6 voturi)    
    Da' ce parere..... (Duminică, 19 iulie 2015, 5:56)

    8736 [utilizator]

    .......buna are el despre el!. .....Si ce se mai lauda cu partidul lui!......Dar nu are curaj sa mearga pe liste separate la alegeri....... Gretzos.
  • +4 (4 voturi)    
    te-au evaluat pentru ca aveau nevoie de un partid (Duminică, 19 iulie 2015, 7:50)

    lili [anonim]

    Pentru majoritatile lor guvernamentale, NU pentru altceva!
    Cred ca in sinea lor rad toti de fiecare data cand deschizi gura si debitezi aceste enormitati!
    T Basescu este "creatorul" UNPRului si al analfabetului politician general de "rezerva" G Oprea!
    El a avut nevoie de UNPR, altfel PDLul zbura de la guvernare!
    Sila, UNPR = o adunatura de trasesiti analfabeti si populisti ca si G Oprea, o fauna inegalabila si jalnica in peisajul politic romanesc!
    UNPR NU va intra niciodata in Parlament daca UNPR va candida singur, fara alianta cu PSDul coruptilor lui Ponta!
    D-aia vor candida mereu in aliante, vorbaraia goala a lui Oprea pe subiect face parte de din umflarea in pene a unui general de tinichea, generalul cu stele primite an de an de la T Basescu, ca sa-si asigure sprijinul, altfel zbura si T Basescu in 2012!!
    Sila, mi-e sila cand vad acest specimen jalnic, ajuns la butoanele Romaniei si mai ales ale BANILOR, are o avere uriasa, desi a lucrat numai in sistemul bugetar, inca un milionar bugetar din politica romanesca corupta pana-n maduva oaselor!
    Nu cred ca as fi rezistat sa vad interviul, mi se intoarce stomacul pe dos cand il vad pe G Oprea!
  • +5 (5 voturi)    
    Alt guvern. (Duminică, 19 iulie 2015, 8:33)

    vali47 [utilizator]

    Este clar cu Ponta și Gabi Oprea în guvern nu se poate mai mult.După ei totul este bine.Gabi Oprea este omul bun la toate,îi trebuie un prim ministru bun și faci ce vrei din el.UNPR un adevărat partid balama.Dublă.Să poți deschide și pe stânga și pe dreapta.Democratic sunt necesari,dar este mai bine să ai majoritatea necesară.Se poate și fără ei,niște//să trăiți am înțeles//,care dacă le plătești simbria.tu comanzi,ei execută.
  • +6 (6 voturi)    
    E genial tipul (Duminică, 19 iulie 2015, 10:26)

    Catalin [anonim]

    E al patrulea interviu in ultima luna si a reusit performanta sa spuna exact acelasi lucru ca in primele 3: cu virgula, cu interjectii, cu grimase cu tot.


    Data viitoare poate vine cu Luceafarul invatat.
  • +4 (6 voturi)    
    oprea, ponta, gorghiu... (Duminică, 19 iulie 2015, 11:37)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    va matura macoveica pe toti...de la stanga la dreapta, ascultati la mine ce va spun.
    • +1 (3 voturi)    
      Cine,aia cu (Duminică, 19 iulie 2015, 12:47)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      10 membri de partid?
      • -1 (1 vot)    
        10 (Duminică, 19 iulie 2015, 15:31)

        MirceaVoievod [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        cu tot cu ea...
  • +1 (7 voturi)    
    a doua escadrila (Duminică, 19 iulie 2015, 12:00)

    MirceaVoievod [utilizator]

    o luam tot la sh si fara motor de la marele aliat american care trebuie sa scape de harburi, la pret cu care putem cumpara de doua ori mai multe euro-typhoonuri nou-noute? ca sa stim o treaba...
  • +5 (5 voturi)    
    f16 (Duminică, 19 iulie 2015, 12:41)

    anau [anonim]

    Sunt bani pt ele sau ne imprumuta americanii ca sa le luam?
    • +1 (3 voturi)    
      sa vezi acu (Duminică, 19 iulie 2015, 15:30)

      MirceaVoievod [utilizator] i-a raspuns lui anau

      ce de minusuri iti iei. toata redactia si toti angajatii ambasadei o sa te urmareasca... aici nu putem sa vb decat de bine de marele licurici, pardon aliat... probabil esti cu rusia sau pe statul de plata a lui putin, asab merge stereotipul aici... n-ai voie sa gandesti liber si sa-ti pui intrebari, n-ai voie sa zici ca si americanii ca si rusii isi vad DOAR de interesele lor, iar fraierii ca noi cad la mijloc.
      sa-ti iei avionae de aparare nu e o treaba rea in sine (si vis pacem, para bellum) dar poate ar trebui sa ne gandim in special la interesele noastre: sa luam pe licitatie, ce e mai bun, la cel mai mic pret ca sa luam cat mai multe, eventual si cu un program de instruire la pachet... dar ti-ai gasit...
  • +2 (2 voturi)    
    Ghenerale! (Duminică, 19 iulie 2015, 19:40)

    George [anonim]

    Am speranta ca DNA sa nu te reevalueze si sa nu-ti doseasca dosarele pe care deja ti le-a intocmit. Meriti eact acceasi sorta ca si inculpatul penal care raspunde la numele de Victor Viorel Ponta.