VIDEO George Maior sustine ca parteneriatul cu SUA nu e complet fara rezolvarea problemei vizelor

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 19 iulie 2015, 10:55 Revista Presei | Radio TV

George Maior
Foto: Agerpres
Ambasadorul Romaniei la Washington, George Maior, considera ca parteneriatul strategic cu Statele Unite ale Americii nu este complet fara rezolvarea problemei vizelor.

"Ceea ce as vrea sa fac mai mult e in plan economic. Si la nivelul comunicarii intre cele doua societati - aici se include si problema vizelor. Pentru cetatenii romani eu continui sa cred ca nu e un parteneriat complet fara rezolvarea acestei chestiuni. (...) Sper ca la finalul mandatului sper sa avem cel mai puternic parteneriat din zona a Europei cu SUA daca completam si cu aceasta dimensiune parteneriatul. Ceea ce sper ca se va intampla. Acesta este obiectivul meu principal", a afirmat Maior, sambata seara, la B1 Tv, citeaza Agerpres.

Presedintele Klaus Iohannis a semnat la sfarsitul lunii iunie decretul privind acreditarea lui George Maior in aceasta calitate.

Maior si-a inaintat demisia pe 27 ianuarie din functia de director al Serviciului Roman de Informatii. El a detinut aceasta pozitie incepand cu octombrie 2006.

























1948 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    Yeah, right (Duminică, 19 iulie 2015, 12:07)

    daniel [anonim]

    Problema romanilor e ca credem ca SUA "gives a fck" despre ce vrem noi. Vor doar sa ne foloseasca, si noi ca niste catei cuminti facem tot ce zic ei, fara sa cerem prea mult de la ei.
    • +7 (11 voturi)    
      Ai sa ceri... (Duminică, 19 iulie 2015, 13:20)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      ...cand ai sa meriti. Pana atunci, ///, fii multumit ca ne aduc baze pe aici ca sa nu mai stai la mana vreunui pulifric politician corupt care te da pe mana mujicilor peste noapte. /// Aplica pentru viza si daca nu e nimic rau, o vei primi. Care-i baiul?
  • +5 (11 voturi)    
    Asa, si? (Duminică, 19 iulie 2015, 12:47)

    sile [anonim]

    Cine e de vina ca avem inca vize? Cerintele partii americane sunt clare si valabile pentru toata lumea (http://travel.state.gov/content/visas/english/visit/visa-waiver-program.html). Ce nu indeplineste Romania inca e procentul de vize respinse de sub 3%. Atata vreme cat romanii continua sa aplice "la plesneala", o sa ramanem in afara programului. Lamentarile nu ajuta, dar ar ajuta un program de informare.
    • +1 (1 vot)    
      Pai si cine da respingerea? (Luni, 20 iulie 2015, 8:14)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Ar trebui facuta o analiza a motivelor de respingere, comparata cu alte tari si publicata. Asa iti da respingere ca n-ai basc si stai un secol la peste 3%.
      • 0 (2 voturi)    
        N-ar trebui facut nimic (Luni, 20 iulie 2015, 11:36)

        sile [anonim] i-a raspuns lui ids

        Viza nu se respinge decat daca nu prezinti incredere ca te mai intorci. Trebuie sa ai un venit in tara (probabil nu salariul minim pe economie, ca la asta nu s-ar intoarce multi) sau o casa in proprietate sau o familie. Normele sunt publicate de ani de zile, dar romanul aplica si daca nu le indeplineste, ca poate fenteaza el sistemul. In final nu fenteaza nimic, ne fenteaza pe noi, astia corecti care ramanem sa stam in continuare la coada.
        Crede-ma ca nu-ti cauta nimeni nod in papura, am luat viza si eu si familia si colegi de servici.

        Daca esti curios, ai aici cateva articole sa vezi cum a evoluat situatia: http://www.ziare.com/articole/rata+refuz+vize+sua
        • 0 (0 voturi)    
          Parerea ta, romanii cred altfel (Luni, 20 iulie 2015, 18:12)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui sile

          Cam suni ca un comunicat de ambasada, prietene. Daca e asa transparent totul ar trebui sa explice si de ce l-a respins pe un prieten d-al meu care avea copil aici, nevasta, casa, afacere prospera si avea nevoie de 2 saptamani la niste cursuri.
          Plus ca nu stiu daca tu chiar ai fost sa-ti iei viza. Stai si pierzi o zi intreaga la coada si putin le pasa de tine, de timpul tau si de confortul tau. De ce nu s-ar putea face asta automat ca la alte ambasade unde nici nu dai pe acolo?
          Iti spun eu, ii doare la bascheti, tu ai nevoie de ei, nu ei de tine. Tu esti bun doar daca e de luptat in Afganistan.
  • -7 (9 voturi)    
    Ala cu vestita axa, (Duminică, 19 iulie 2015, 12:49)

    xrogo [utilizator]

    ce mama naibii a facut 10 ani,a stat degeaba pe oua?
  • -3 (13 voturi)    
    SUA au gasit colonia perfecta (Duminică, 19 iulie 2015, 13:43)

    echidistantul_ [utilizator]

    Au gasit o tara cu resurse neexploatate la maxim, oameni obedienti, politicieni slabi si ieftin de cumparat.
    Nu ma mir ca rusii sunt foc si para ca au pierdut asemenea bunatate de colonie.
    • +4 (10 voturi)    
      Din cate stiu americanii nu-s prea prezenti (Duminică, 19 iulie 2015, 16:59)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      in economia romaneasca din cauza birocratiei, coruptiei, pregatirii slabe a oamenilor, hotiei, lipsei infrastructurii...etc. Deci despre ce vorbesti?
      • 0 (2 voturi)    
        Ba bine ca nu... (Luni, 20 iulie 2015, 7:43)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        De Bechtel ai auzit? Da... hotie, coruptie... americani, tot tacamul.
        De Chevron si de jandarmii de la Pungesti ai auzit?
        Sa nu mai vorbesc de acordurile cu FMI, vampirul suprem, care suge tot si duce la Washington.
  • 0 (4 voturi)    
    O fi candidand Maior la presedentia USA ? (Duminică, 19 iulie 2015, 20:29)

    Plagarus [utilizator]

    Vrea ceea ce nu depinde deloc de "dansul ",tov. asta psdist !
    Tatane-su in Canada a rezolvat cu vizele ?
    Fost ministru al invatamintului in perioada 1992 – 1996, Liviu Maior a ajuns ambasador in Canada. Cunoscut drept un pion de sacrificiu al lui Ion Iliescu, el este acuzat de mentinerea invatamintului romanesc in parametrii de dinainte de 1989. Pentru ca nu a mai avut loc pe listele PDSR la alegerile din 2000, lui Maior i s-a gasit un loc caldut in Canada.
  • 0 (0 voturi)    
    Problema e rezolvata (Duminică, 19 iulie 2015, 22:48)

    ggengin [utilizator]

    Din punctul de vedere al americanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    ^^^ nu numai (Luni, 20 iulie 2015, 17:29)

    Stefan85 [utilizator]

    Pt cine este de buna credinta si vrea in SUA din varii motive, si ele de buna credinta (turism, munca calificata) nu tind sa cred ca sunt probleme cu viza, atat pt SUA cat si pe respectivul care va completa frumos formularele, le va depune si isi va lua viza.

    Aceeasi treaba e si pt Canada, juma de zi pierduta, all in all cu completatul, plata taxei si depus doc, asta daca nu vrei online.

    Probleme sunt intradevar pt aia care nu justifica de unde au banii necesari pt vacanta, care au profilul emigrantului care se duce sa traiasca din ajutor social. Pana la urma tre sa existe si o triere.

    Apropo pt a intra in RO daca nu esti din UE, SUA, CD astepti 2 saptamani viza, asta daca o primesti, ceritnele sunt aceleasi.

    Si sincer acum eu ca american de ce as vrea sa vina toti necalificatii, toti cersetorii sa traiasca pe carca mea?