Sase milioane de tone de deseuri toxice zac de peste 13 ani langa Oradea, dupa ce statul roman a scutit Ruskii Aluminium de la obligatia de ecologizare in caz de faliment - Digi 24

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2015, 15:16 Revista Presei | Radio TV

Patru halde cu sase milioane de tone de deseuri toxice stau de peste 13 ani pe terenurile de la iesirea din Oradea spre vama Bors, dupa ce statul roman a scutit, in anul 2000, rusii de la Ruskii Aluminium de la obligatia de ecologizare in caz de faliment, scrie DIGI 24. Faliment care a intervenit la doar doi ani de la vanzarea combinatului de la Oradea, care a fost, inainte de 1990, cel mai mare furnizor de aluminiu al Europei.

Ecologizarea zonei ar costa in jur de 24 de milioane de euro, spun experti citati de DIGI 24, iar singura sansa ar fi un nou investitor.

Directorul Agentiei pentru Protectia Mediului Bihor, Sanda Mercea, crede ca privatizarea "s-a facut la momentul respectiv prin incalcarea prevederilor legii mediului si a legii privatizarii".

Acesta acuza articolul care stipuleaza ca rusii nu sunt obligati sa ecologizeze haldele, in caz de faliment: "Cumparatorul nu preia nicio responsabilitate sau obligatie de reparare a eventualelor daune produse mediului inconjurator de catre vanzator".

Presedintele FPS de la aceea vreme, Radu Sarbu, nu are o explicatie.

Radu Sarbu, presedintele Consiliului de Administratie al FPS in perioada 1998-2000: Nu e in regula. Nu cred ca s-a intamplat pe vremea mea! Cand s-a facut privatizarea?

Reporter: In 2000.

Radu Sarbu: Era pe vremea mea, nu cred ca au fost omise.

Reporter: Cumparatorul este exonerat de obligatii de mediu!

Radu Sarbu: Nu se poate asta! Nu cred! Eu nu am facut propriu-zis privatizare ci politica privatizarii, adica nu am fost in comisii, nu cunosc.
























3878 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Au dat mite bani grei rusii pentru falimente astea (Marţi, 21 iulie 2015, 15:32)

    liviul2006 [utilizator]

    Ce facea SRI pe atunci in afara de a aduce materiale promotionale pe Otopeni pentru Iliescu si clica lui de nemernici ?
  • +10 (12 voturi)    
    pentru privatizarea ALOR (Marţi, 21 iulie 2015, 16:53)

    __alex__ [utilizator]

    iliescu & co ar putea face niste ani buni de puscarie.
  • +10 (12 voturi)    
    ! (Marţi, 21 iulie 2015, 16:59)

    tudorr [utilizator]

    Nu era pe vremea puscariasului Nastase?
    • +7 (7 voturi)    
      nope (Marţi, 21 iulie 2015, 17:44)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      era pe vremea lui Isarescu
  • +5 (5 voturi)    
    S-au închis ochii la privatizările cu rușii. (Marţi, 21 iulie 2015, 17:30)

    vali47 [utilizator]

    Rușii au cumpărat în România fabrici pentru a le distruge și nimeni nu răspunde.A mai fost câte un articol prin presă,dar oamenii politici de la toate partidele tac complice.Să ne amintim și de prăpădul făcut în România de Metchel la Târgoviște,Câmpia Turzii,Brăila,....La Oradea și autoritățile locale împreună cu parlamentarii din zonă au o răspundere.Cei de la Mediu primesc leafa degeaba.
  • +5 (5 voturi)    
    criminali! (Marţi, 21 iulie 2015, 17:57)

    lili [anonim]

    Si NU raspunde nimeni!
    Numai in tarile din lumea a 3-a uitate de lume mai poti intalni asemenea situatii....
    Criminali!
  • +6 (6 voturi)    
    A-l-u-m-i-n-a (Marţi, 21 iulie 2015, 18:17)

    User2 [anonim]

    La Oradea se prelucra bauxita si se obtinea alumina, nu aluminiu.
    De intrebat tov. Iliescu si Nastase: iar Sovro-uri? Rusii cu foloasele si noi cu ponoasele? Pai cine-a facut "revolutia" din dec 1989, noi sau ei?
  • +3 (3 voturi)    
    Confuzie? (Marţi, 21 iulie 2015, 19:48)

    msb [anonim]

    Nu vreau sa-i apar pe rusi sau pe cei care au facut privatizarea dar clauza asta:
    "Cumparatorul nu preia nicio responsabilitate sau obligatie de reparare a eventualelor daune produse mediului inconjurator de catre vanzator"
    da de inteles ca numai daunele provocate de vinzator (adica de statul roman) nu fac obiectul responsabilitatii rusilor, ceea ce la prima vedere pare ok. Ce-au stricat rusii, sa plateasca.
    Sau poate n-am inteles eu ceva?
  • -1 (3 voturi)    
    Era un postac in zona (Miercuri, 22 iulie 2015, 0:41)

    Wanheda [utilizator]

    Care afirma ca ce bine ne e cu rusii, yankee go home, etc.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Hotnews (Miercuri, 22 iulie 2015, 10:54)

    Inna100 [utilizator]

    Inteligent plasate cele 2 articole : prezentul, si cel cu Rosia Montana. Merita de citit in paralel, si astfel, orice intentii naive in a acorda incredere sau indulgenta unor indivizi-companie, rapaci ca cel de sus, sau ca Gabriel Resource, sa dispara definitiv din mintea noastra
  • +3 (3 voturi)    
    deşeuri (Miercuri, 22 iulie 2015, 11:46)

    japonezu [anonim]

    Trebuie căutaţi, găsiţi şi împuşcaţi aceşti trădători de ţară. Confiscate averile. Ce şpăgi au luat ăştia de la moscali!!?? Aşa se vrea şi cu aurul de la Roşia, cu fostul şofer de taxi frank timiş,pardon, australianul vasile timiş.