Liviu Dragnea despre Codul Fiscal: Am considerat ca e bine sa ne mai acordam cateva zile, sa luam o decizie in deplina cunostinta de cauza. / Despre Victor Ponta: Prietenul meu, camaradul meu, colegul meu. Are toata sustinerea partidului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 24 august 2015, 21:13 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
Presedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, a declarat, luni seara, la Antena 3, ca "Eu am incredere foarte mare in Victor Ponta. Este prietenul meu, camaradul meu, colegul meu, are toata sustinerea partidului." Dragnea a adaugat ca "Este mai putin important daca PSD e la putere sau in opozitie, dar importanta unui partid la guvernare o da ceea ce reuseste sa faca." In legatura cu noul Cod Fiscal si cu amanarea dezbaterii de azi din Parlament, Liviu Dragnea a explicat ca "Am considerat ca e bine si pentru noi cei din coalitie, si pentru cei din opozitie, sa ne mai acordam cateva zile, pentru a lua o decizie in deplina cunostinta de cauza." Dragnea a mai precizat ca atat el, cat si Victor Ponta i-au cerut ministrului Finantelor "sa faca o analiza, sa vedem daca temerile presedintelui privind Codul Fiscal au temei".

Liviu Dragnea spune despre Codul Fiscal ca "E vorba de o lege atat de importanta, atat in context international, cat si in contextul intern. Neamtul are o vorba: cantareste de multe ori si taie o singura data. Decizia finala nu o pot lua decat liderii politici, pentru ca este vorba despre asumarea unei responsabilitati foarte mari. Codul Fiscal poate schimba viata tuturor. Avem sansa sa dam cat de cat mana libera sectorului privat. Guvernul Ponta a preluat Romania de la minus si a dus-o la o crestere economica constanta de 3%. Incercam sa cream un nou climat politic in Romania, pentru ca nu e mult de cand s-au incheiat mandatele lui Traian Basescu. Romania a stagnat, nu si-a ocupat locul pe care il merita in Europa si in lume."

Intrebat daca PSD mai este partidul numarul unu al Romaniei, Liviu Dragnea a raspuns ca "Eu cred ca da. Ma bazez pe PSD si pe membrii acestui partid, care cred, sper, ca vor reusi sa convinga cea mai mare parte a populatiei ca masurile propuse de PSD au produs efecte bune si vor primi din nou increderea populatiei. In interiorul PSD nu sunt conflicte, dar eu vreau sa intram intr-un climat politic fara conflicte intre institutii."























1820 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    PARIU: (Luni, 24 august 2015, 22:37)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dragnea face in asa fel incat codul fiscal sa nu se aprobe asa cum este sau cum au convenit tehnicienii partidelor zilele trecute, ci asa cum vrea Joanis, Isarescu, si, evident, sefii lor (FMI, UE, Marele si micii licurici etc), iar rasplata va fi achitarea lui la recurs. Cine se baga la prinsoare?
    • +1 (1 vot)    
      Cine sa se bage? (Marţi, 25 august 2015, 10:18)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Se vor baga aia care gindesc fix ca tine.
  • +1 (1 vot)    
    Dragnea stie ceva dar nu stie bine... (Luni, 24 august 2015, 23:33)

    Lucky1 [utilizator]

    "Neamtul are o vorba: cantareste de multe ori si taie o singura data". Nu stiu cine cantareste de mai multe ori si taie o data dar stiu ca proverbul pe care-l confunda Dragnea este al croitorilor, dulgherilor/tamplarilor si constructorilor: "masoara de doua ori si taie o data".

    Si inca ceva, ce trebuie sa stie Dragnea este ca : "Omul este masura tuturor lucrurilor" (proverb Grecesc).

    Asa ca, mare atentie la oamenii pe care-i mai puneti la guvernare, administrare si la facut legi. Pana acum, numai catastrofe...
  • 0 (0 voturi)    
    oameni buni! (Marţi, 25 august 2015, 0:13)

    eek [utilizator]

    A zis camarad si voi tot n-ati inteles subliminalul?
    Apai...votati cum credeti voi...se pare ca-i oricum prea tarziu...
  • +1 (1 vot)    
    a sucit-o, a invartit-o... (Marţi, 25 august 2015, 7:38)

    lili [anonim]

    Raspunsuri alambicate, sucite si invartite, numai ca e vizibil sutul dat lui Ponta !
    Ziua si sutul, dincolo de "prietenia, camaraderia" ce-i leaga pe viata...Dragnea este pragmatic, oricum ii da ca om politic clasa populistului Ponta(dincolo de bubele lui Dragnea!), dar Ponta este dorit in afara PSD, asta apare tot mai evident zi de zi din declaratiile si mai ales din actiunile lui Dragnea, practic Ponta e pe langa PSD, toate deciziile sunt luate fara el si toate calca in picioare deciziile anterioare ale lui Ponta!
    Scapam de Ponta, este evident, probabiul ne vom intalni cu frate-sau!
    Clasa politica romaneasca NU are azi un singur politician macar care sa fie in stare sa demonstreze altceva decat Ponta, adica: populism, incompetenta si coruptie !!
  • 0 (0 voturi)    
    in deplina cunostinta (Marţi, 25 august 2015, 9:22)

    tepesvoda [anonim]

    Da pana acum erai in afara de cunostinta.
  • +1 (1 vot)    
    Dragnea și Ponta,doi șmecheri care ne cred proști. (Marţi, 25 august 2015, 14:24)

    vali47 [utilizator]

    Fac ei niște jocuri încercând să ne prostească.Vor rămâne ei proști.Sigur nu mai țin asemenea șmecherii.Vrem oameni politici serioși cu simț patriotic îi interes față de viitorul României.Epoca jigodiilor politice a apus.
  • +1 (1 vot)    
    Liviule, (Marţi, 25 august 2015, 16:24)

    gogu [anonim]

    te crezi shef de gashca, pardon celula, pardon republica, dar fa neica execicii, multe, multi muschi si flotari la bara, ca o sa fie cazul sa preiei o celula, etaj, aripa de grilaje ..... fie-ti celula usoara....

    Razbunarea PSD este o trista gluma, ce au zis besjmecherii PuiSugatorideDragnea, daca voi ne-ati bagat presedintele la bulau, noi o sa va dam un premier presedinte bulanjiu hehehehe
  • +1 (1 vot)    
    Ne-am săturat de politicieni ! (Marţi, 25 august 2015, 16:31)

    ariston [anonim]

    Liviu Dragnea, ne-am săturat de politicieni ca voi...toți !
    Lăsați profesioniștii să-și facă treaba ! voi sunteți politicieni, ce naiba ....