Traian Basescu: Nu-mi aduc aminte ca in 10 ani sa fi primit o singura sesizare legata de ilegalitati comise de Oprescu

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2015, 20:05 Revista Presei | Radio TV

Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, intr-o emisiune la B1 TV, ca nu isi aduce aminte ca in 10 de mandat ani sa fi primit vreo sesizare legata de ilegalitati comise de primarul Capitalei, Sorin Oprescu.

"Nu-mi aduc aminte ca in 10 ani sa fi primit o singura sesizare legata de ilegalitati comise de Sorin Oprescu. O singura sesizare nu-mi aduc aminte sa fi primit. (...) De regula, cand primeam astfel de sesizari nu ma limitam sa le bag in sertar, sa spun las sa stiu eu despre ala. De regula, intr-un fel sau altul, ii dadeam un semnal. Ori puneam mana pe telefon, daca era un ministru, si ii spuneam: domnule ministru, fii atent ca ai probleme in zona asta, pentru ca in fond informarile astea au si rostul de a preveni acte de coruptie. Sau, daca nu eram la nivelul de relatie la care sa pun mana pe telefon, macar public ii dadeam un semnal: atentie ce faceti la Primaria Capitalei. Dar nu a fost cazul in ceea ce-l priveste pe Sorin Oprescu. Timp de 10 ani nu-mi aduc aminte sa fi fost vreo sesizare si Sorin Oprescu nu-i tipul de politician peste care sa treci usor cu vederea - am vazut o informare dar am uitat de ea. Nu, e primarul Capitalei, e al doilea om ca numar de voturi dupa presedintele Romaniei", a spus Basescu, potrivit Agerpres.

Fostul presedinte a sustinut ca flagrantul impotriva lui Oprescu reprezinta o "lovitura imparabila de credibilitate" pentru edil.

"Aici este lovitura imparabila de credibilitate, ca nu e ceva de care si-a adus aminte unul care in fata procurorului avea catusele in fata si zice el ca acum trei ani, acum cinci ani, nu. S-a produs flagrantul, ceea ce nu lasa drept de replica si nici de explicatie macar, dupa parerea mea", a mai spus el.

Basescu a adaugat ca Oprescu, alaturi de Chiliman, sunt doi oameni despre care ar fi spus ca este "imposibil" sa ia mita.

"Sunt doi oameni pentru care as fi spus este imposibil - Chiliman si Oprescu. Mi se parea ca Oprescu este un om atat de relaxat si fara probleme de viata, e profesor universitar, e chirurg, nu stiu... aveam asa o imagine", a spus fost presedinte.

Fostul sef de stat a mai precizat ca daca a existat un flagrant in cazul lui Oprescu, acesta "nu are nicio sansa in fata procurorului decat sa mearga in beci", citeaza Mediafax.

Procurorii DNA l-au retinut, in noaptea de sambata spre duminica, pe Sorin Oprescu, primarul municipiului Bucuresti, pentru luare de mita.
























5277 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    "imposibil"... (Duminică, 6 septembrie 2015, 20:15)

    lili [anonim]

    La fel baga Basescu mana in foc si pentru madam Udrea si Cocosul ei !!
    Probabi baga mana in foc si pentru Videanu-borduriada!!
    Credibil, nu?!
    Le are cu oamenii fostul nostru presedinte, are "nas" la mirosit oamenii!!
    Am vazut deja, nu ne mai mira, dimpotriva...
    Lasa-ne!!
  • +6 (10 voturi)    
    De ce apara Basescu toti coruptii in ultima vreme? (Duminică, 6 septembrie 2015, 20:25)

    OmulNou [utilizator]

    Udrea? Asta inteleg, sunt "tovarasi", dar Oprescu? De ce sa-l apere pe Oprescu, omul care schimba borduri noi noute ?
  • +6 (10 voturi)    
    naivitate suspecta la basescu (Duminică, 6 septembrie 2015, 20:28)

    mihai [anonim]

    daca basescu spune in mod limpede ca "nu l ar fi vazut pe oprescu sa poate lua mita", asta inseamna o capacitate de a cunoaste oamenii f f scazuta. Daca un prof universitar, fost sef de spitale, dar in fapt un agramat si afisand un comportament de golan, nu ti ridica semne de intrebare, inseamna ca tu ca presedinte esti probabil la fel ca oprescu. Sau pur si simplu minti ca nu stiai ca acesta este spagar de milioane de euro. (ma indoiesc ca ia spagi doar de cand nu mai e basescu presedinte, de 10 luni).
  • +8 (10 voturi)    
    Sper ca n-o sa se-apuce acum... (Duminică, 6 septembrie 2015, 20:49)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... sa-l apere si pe Oprescu???
    Altfel, constat uluit cum dl. Basescu insusi descopera, incet-incet, ca nu era chiar atat de infailibil si atotstiutor pe cat au pretins, ani de zile, suporterii sai neconditionati - inclusiv HN, printre altii.
    Asta nu e un atac la dl. Basescu. Mai degraba un memento pentru suporterii fanatici ai oricui, ca e el Basescu, Johannis, Iliescu sau oricine altcineva, politician sau altceva.
  • +8 (10 voturi)    
    pe naiba n-ai primit informari ori n-ai stiut (Duminică, 6 septembrie 2015, 20:54)

    mnicku [utilizator]

    so creada mutu si prostu ca nu stiai de cum stateau lucrurile cu Oprescu. Nu stia nici SRI, nici DNA si nici Politia.
    Cum naiba lucrind doar la stat poti acumula asemenea averi + cele nedeclarate ?

    Ce afaceri trebuie sa ai ca sa dai spaga 1 mil euro/an? Si cite firme sint in acea situatie ?

    Peste tot in tara e la fel.
  • -2 (8 voturi)    
    Oprescu la pușcărie=liber pt. Băsescu la primarie (Duminică, 6 septembrie 2015, 20:55)

    simplex1 [utilizator]

    Până la urma DNA-ul lui Traian Băsescu a reușit sa-l scoată pe Sorin Oprescu de la primăria Capitalei atrăgându-l într-o capcana și arestându-l pentru ca a luat mita. Locul este gol și fostul președinte are cale libera la candidatura. Planul sau este de a-și pune un om de încredere la conducerea Bucureștiului, poate de a deveni el însuși primar, după care, cu banii obținuți din fraude intenționează sa-și întărească poziția politica țintind atât functia de președinte sau premier al Republicii Moldova cât și pe aceea de prim ministru al României.
    • 0 (0 voturi)    
      Oprescu la puscarie= (Luni, 7 septembrie 2015, 17:42)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Base tine-i companie!
  • +1 (7 voturi)    
    Curat murdar (Duminică, 6 septembrie 2015, 21:12)

    MasonuSef [anonim]

    Basescu isi apara colegul de flacara visinie si pregateste un alt mare star sa ii ia locul: Udrea.

    E minunat !
  • +8 (10 voturi)    
    Imposibil sa ia mita? Oprescu?? (Duminică, 6 septembrie 2015, 22:09)

    Leon [anonim]

    Omul asta si-a lasat si mintea la Cotroceni odata cu postul. Din pacate, nu i-a preluat-o nimeni.
  • +6 (8 voturi)    
    Pai mi se pare ca e mai bine asa! (Duminică, 6 septembrie 2015, 22:35)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Dandu-le telefon Basescu se comporta mai mult ca un informator pro-Mafie care strica planurile DNA-SRI de a culege probe irefutabile!
  • +6 (8 voturi)    
    cum poti sa gresesti asa de tare??? (Duminică, 6 septembrie 2015, 22:41)

    ..13 [utilizator]

    Sa nu vezi in Oprescu mafia care pufneste din cele mai mici amanunte legate de dl. Doctor???

    Chiliman s-a schimbat mult decand si-a incepuyt mandatele si pana acum insa nivelul de prezentare este un pic diferit. La Chiliman se poate adauga ca a fost capusat de oameni care i-au dirijat actiunile si pana la urma a pupat portofelul.

    De ce are ochelarii aburiti Base?
    sa fie din cauza afacerilor pe care le derulau prietenii??
  • 0 (8 voturi)    
    Tov (Duminică, 6 septembrie 2015, 22:47)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Basescu a creeat sistemul si nu-l mai poate stapani
  • 0 (0 voturi)    
    Nu am prea inteles ce a vrut sa zica Basescu (Luni, 7 septembrie 2015, 11:52)

    Je__ [utilizator]

    Ca el primea informatii despre faptul ca anumite persoane fac acte de coruptie, si el punea mana pe telefon si-l suna pe respectivul?

    Ca sa ce?
    Sa-l santajeze? Sau sa-l anunte ca e filat?