Bogdan Aurescu: Nu s-a luat inca nicio decizie privind cota de refugiati pentru Romania

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2015, 22:48 Revista Presei | Radio TV

Bogdan Aurescu, la Digi24
Foto: captura Digi24
Cotele de refugiati vehiculate de presa internationala raman la nivel de speculatii, a declarat duminica seara, la Digi24, ministrul de Externe, Bogdan Aurescu. Aceste cifre nu au fost comunicate oficial statelor membre, iar autoritatile de la Bucuresti nu au luat inca o decizie privind numarul de refugiati pe care ar urma sa ii primeasca Romania, a adaugat seful diplomatiei.

Invitat la emsiunea "Impartial", ministrul de Externe a explicat ca Romania va lua o decizie privind cota de refugiati dupa ce Comisia Europeana va prezenta, pe 9 septembrie, un plan de solutionare a actualei crize.

"Dupa ce vom vedea planul Comisiei Europene, vom avea o discutie foarte serioasa, intr-un format interinstitutional, pentru ca Ministerul de Externe nu are o competenta exceptionala in aceasta chestiune. Si este firesc ca nu s-a luat inca o decizie, pentru ca nu avem inca baza de discutie. Aceasta baza trebuie sa fie analizata si trebuie sa vedem care este criteriul dupa care se va face o astfel de distributie intre statele membre. Trebuie luata in considerare si capacitatea statelor membre de a primi astfel de persoane, capacitatea de integrare a lor in societatea statului respectiv", a declarat Bogdan Aurescu.

"La finalul acestei analize, se va face un mandat solid, care sa fie insusit de toti factorii de raspundere ai statului. Trebuie sa vedem care este planul Comisiei Europene, trebuie sa vedem tabloul in intregul sau, dupa care vom decide pe fiecare aspect al acestui tablou", a subliniat ministrul de Externe.

Digi24 aminteste ca, potrivit unei surse europene, Comisia Europeana ar urma sa propuna redistribuirea catre statele membre a 160.000 de refugiati, nu 40.000 cum se discuta pana acum. Astfel, in Romania ar putea ajunge aproape 7.000 de refugiati - 6.937 de oameni, potrivit datelor obtinute de publicatia britanica Daily Mail.

"Aceste cifre nu au fost comunicate oficial niciunuia dintre statele membre. Scurgerile acestea (in presa, n.r.) doar cu privire la cote nu ne ajuta in luarea unor decizii. Aceste cifre raman, deocamdata, la nivel de speculatii", a declarat Aurescu.
























1230 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Refugiati (Duminică, 6 septembrie 2015, 23:32)

    takada [utilizator]

    Bine a zis Basescu: NU suntem in Schengen,nu ne intereseaza!
    Musiu ministru de externe olandez ce mai zice?Nici un cuvintel despre refugiatii/imigrantii care intra ilegal in UE? Nu ne mai face de 2lei ca facem si dregem daca intram in Schengen?

    Toti arabii (islamistii) care intra in UE sunt un pericol pentru religia,democratia,civilizatia europeana.
    Maine poimaine arunca in aer Vaticanul sau Piata Sf Petru,ca sa-i anihileze pe necredinciosii vestici.
    Atat.
  • +5 (5 voturi)    
    pai (Luni, 7 septembrie 2015, 0:06)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Voi ce ati decis, naparcilor? Fiindca va platim sa luati decizii pentru Romania, nu sa ia altii decizii in locul vostru!
  • +4 (4 voturi)    
    Ce sa faca (Luni, 7 septembrie 2015, 0:30)

    mopsu [utilizator]

    Dl Aurescu , singur in fata lupilor din UE ?Johannis este cu telefonul la ureche la ordinul Angelei Merkel , de romanii din Serbia si Ucraina au uitat subit toti,de copii defavorizati din Romania nici o masura de protectie, Putin rade la gym cu trening scump...
  • +1 (1 vot)    
    nu au socotit (Luni, 7 septembrie 2015, 3:32)

    gopo111 [utilizator]

    cit pot sa "scoata" pe cap de imigrant, ca se v-or face ceva bani cinstiti din aceasta afacere cu tinutul imigrantilor in romania, parca au spus ca 6000 de euro e putin
  • +2 (2 voturi)    
    Pacat (Luni, 7 septembrie 2015, 8:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pacat de acest om ca s-a compromis acceptind sa faca parte dintr-un guvern de hoti si, astfel, fiind complice cu ei. Nu are nici o trecere nicaieri - toti stim ca Romania e tara de hoti, cu un parlament de mafioti si administratie corupta.
  • +2 (2 voturi)    
    migranti (Luni, 7 septembrie 2015, 8:22)

    nimrod [utilizator]

    Am senzaţia că până şi BundesAngie e depăşită de ce se întâmplă. Găsesc pe feisbuc de ceva timp comentarii ale unor formatori de asistenţi sociali de cetăţenie română (culmea, unuia dintre ei, îi cunosc părinţii) care activeaza în centre europene de formare şi care se stropşesc la poporul român pe motiv că e anti musulman şi nesimţitor la problema refugiaţilor folosind la greu ca argumente materiale antieuropene dar mai ales cu mesaj anticreştin publicate de Al Jazeera. Aici, deci, ori că e ceva... În rest, despre Arabia Saudită numai de bine.
  • +4 (4 voturi)    
    ...pe noi... (Luni, 7 septembrie 2015, 8:32)

    ALTAN [utilizator]

    ...ne intereseaza MAXIM care este parerea autoritatilor romine privitor la acest subiect...adica ce parere are presedentia, guvernul,MAE ...in toate tarile Europei,autoritatile se consulta,dau declaratii...doar autoritatile romane tac asurzitor...ceea ce nu e semn de bun augur pt romani...vrem sa stim,tara mai are organe/aparat de conducere sau suntem dirijati din afara,in functie de interesele altor tari ???
  • +2 (2 voturi)    
    De ce asteapta? (Luni, 7 septembrie 2015, 9:53)

    Raju [utilizator]

    Cel mai rau pentru un guvern este asteptarea deciziilor altora! In situatia de azi este clar ca Romania va fi obligata sa ia un numar oarecare de refugiati. Cel mai bine ar fi sa se propuna imediat primirea unui numar suportabil de imigranti si alegerea acestora. La fel ca si Polonia sa fie primiti cu precadere refugiati crestini care se pot integra mai usor. Prin asteptare vor fi repartizati irachieni si sirieni trimisi special de Statul Islamic de care restul Europei abia asteapta sa scape!