Traian Basescu: Eu va garantez, prin ce simt, prin instinct, ca au intrat deja retele teroriste pe teritoriul UE odata cu refugiatii

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 11 septembrie 2015, 22:04 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu
Foto: Captura B1TV
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat vineri seara, la B1TV, ca Romania a gresit in privinta imigrantilor inca de la inceput cand a acceptat cota de circa 1800 de refugiati stabilita de Comisia Europeana prin aceelasi mecanism prin care a stabilit noile cote, aratand ca intrarea lor in Romania "este o chestiune de securitate". "Eu va garantez, prin ce simt, prin instinct, ca au intrat deja retele teroriste pe teritoriul UE odata cu refugiatii", a declarat Traian Basescu.

Principalele declaratii ale lui Traian Basescu:

Despre criza refugiatilor si cotele UE

  • Daca eram la Cotroceni, Comisia Europeana nu si-ar fi permis sa nu ma consulte in privinta imigrantilor.
  • Iohannis a declarat ca nu a fost consultat.
  • Este evident ca Romania la un moment dat a acceptat aceasta cota de 1783, stabilita prin acelasi mecanism pe care acum il critica.
  • Eu as fi avut o pozitie extrem de severa fata de acceptarea unui singur refugiat.
  • Art 3 din Constitutie, al. 4 spune ca pe teritoriul spatiului roman nu pot fi stramutate persoane straine. UE ii spune relocare.
  • Imi aduci niste minoritati, populatii, fara sa imi spui "ti le dau pe astea dar de la anul nu, ca am gasit o solutie".
  • Daca imi trimiti 6.300 anul asta, la anul imi trimiti 10.000.
  • E un moment al demnitatii pe care statele nu au dreptul sa il valorifice.
  • Pe mine, cetatean roman, m-ai umilit cu toate avioanele din Europa cu romi pe care ii trimiteai inapoi, mi-ai spus ca nu indeplinesc criteriile Schengen pe criterii politice, ca pe criterii tehnice evaluatorii au spus ca le indeplinim.
  • Este o chestiune de securitate, si cine ia in joaca acest aspect va plati scump pe termen mediu si lung, pentru ca nu o sa schimbe nimeni obiceiurile extremistilor.
  • Eu va garantez, prin ce simt, prin instinct, ca au intrat deja retele teroriste pe teritoriul UE odata cu refugiatii.
  • Nimeni nu poate spune ca avem un control atata de bun la frontiera UE, care e strecuratoare, ca nu intra jihadistii.
  • Romania nu are niciun motiv, nicio lege si nicio obligatie sa participe la aceasta impartire de suflete pe teritoriul UE.
  • Avem imigratia noastra. Pe teritoriul nostru s-au stabilit 4645 de imigranti din Ucraina si R. Moldova. Eu am imigratia mea, nu am nevoie de Jean Claude Juncker sa imi trimita imigranti.
  • In 6 ani am integrat 22.000 de imigranti.
  • Dna Merkel nu ne-a anuntat de ce primeste sirieni. Este pentru ca are o natalitate negativa.
  • E foarte mult cati imigranti ia Romania.
  • Aici se incearca un batut cu pumnul in masa.
  • Trebuie o decizie a Parlamentului prin care fie dai peste ce ai zis pana acum si nu mai accepti deloc, fie spui accept un numar de pe 50 de ani.
  • Noi avem o vulnerabilitate pentru ca in faza initiala am acceptat cei 1800 de refugiati.
  • Ar trebui sa fie pline cancelariile cu adrese in care sa se arate pozitia noastra.
  • Cauza acestei crize sunt tot vesticii.
  • Daca e interventie NATO (in zona Siriei), atunci avem obligatia sa participam, cu ce putem si proportional cu marimea noastra.
  • Armele chimice folosite de militanti in Siria au fost capturate de la Bashar al-Assad.
  • Inainte de a interveni in Siria eu as renunta temporar la boala raspandirii democratiei si inlocuirii lui al-Assad.
  • Vom fi in situatia sa alegem: ori inarmam armata siriana sa faca curatenie si sa isi restabileasca teritoriul - si aici, sigur, trebuie facuta si o intelegere cu Rusia sa nu creada ca a recolonizat iar Siria. Altfel, daca nu se inarmeaza armata siriana, in niciun caz rusii nu vor trimite trupe terestre ca sa rezolve problema cu Statul Islamic, insa NATO va trehbui sa trimita trupe terestre.
  • Cand l-ai primit ca il primesti pe refugiat iti asumi ca ii oferi tot ce ii trebuie: casa, masa, sanatate, educatie, sa il lasi sa isi pastreze religia.
  • Aici vorbim de integrare, noi nu am reusit sa integram romii, cum o sa integrez niste musulmani, de care nici nu o sa stiu care sunt suniti, care sunt siiti? Astia isi pun bombe unii altore, dom'le.
  • Cel mai tare musulmanii urasc crestinii. Cea mai fugarita religie in lumea musulmana este reprezentata de crestini. Si siitii si sunitii, daca vor sa moara cineva, se refera la crestini.

Despre propriul rol in viata politica

  • Nu voi participa la alegeri, nu mai am la ce sa particip.
  • Bineinteles, am spus ca voi face politica.
  • Intrebat daca va candida la congres la functia de presedinte al PMP) Deocamdata nu s-a stabilit daca se face un congres, dar cred ca mi-ar sta mai bine asa, un presedinte facultativ, onorific (...), ca nici nu ma desconsider intr-atat incat sa spun ca pot fi simplu membru ... probabil ceva onorific pe acolo
























9693 vizualizari

  • +36 (68 voturi)    
    Adevaratul Presedinte!!! (Vineri, 11 septembrie 2015, 22:20)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Traian Basescu: "Cred ca daca eram la Cotroceni, Comisia Europeana nu si-ar fi permis sa nu ma consulte in privinta imigrantilor. Iohannis a spus ca nu a fost consultat."
    Adica, mai pe sleau, Iohannis e un nimeni in Europa si in lume...
    • -1 (9 voturi)    
      ce sa zic .. (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 8:00)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      la fel a zis si de ponta ,ca daca era presedinte,nu apuca anul nou la guvern - spunea asta unu' care a trebuit sa-l suporte 4 ani pe tariceanu si apoi sa-l numeasca pe mincinosul national premier.nu d-le TB nici pe dvs nu va intreba comisia nimic,iar pe Iohannis l-au primit in cele 9 luni de mandat multi sefi de stat importanti,simt cumva o mica frustrare ?
      • +3 (3 voturi)    
        L-au primit... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:19)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        pentru ca era la inceput de mandat.

        Hai sa fim seriosi, Iohannis trebuie sa puna mai des mina pe telefon. Daca nu te suna/consulta nimeni, baga-te tu in seama. Sa stai pe margine in asemenea situatii, denota frica, slugarnicie, ce vrei tu... numai spirit de leadership nu arata.
    • -4 (14 voturi)    
      refugiati (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 8:49)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Adevaratul presedinte care bea ca un porc, injura, ameninta... serios?

      Spre exemplu cazul madam Firea, de altfel un specimen printre cele mai oribile nevertebrate: dar totusi o vedeti voi gen pe dna Merkel sa iasa la televizor si sa zica: Bai Henrich cutare, vezi ai grija cu anchetele tale ca poate te duci acasa si nu-ti mai gasesti sotia si copiii pe acolo. Adica amenintare de tip mafiot gen mondialu' sau alte animale de gen.

      L-am votat 10 ani, dar hai sa nu-l mai ridicam atat in slavi, ca nu e o figura ideala de presedinte. Iar acum de la pensie... le tot zice, ca doar isi incepe o noua cariera politica. Una vorbesti din opozitie, alta vorbesti din functie.
      • +8 (8 voturi)    
        No judge... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 12:03)

        Riconci [utilizator] i-a raspuns lui naenae

        Nu vreau sa ma gandesc ce sunt altii daca Basescu este un porc. Ponta atunci trebuie sa fie ca pestii aia de pe fundul oceanelor.
    • -6 (12 voturi)    
      MTO mojicule, (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 9:18)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      MTO,aici nu ai avut nimic de comentat,ai acceptat cuminte ce ti-au zis europenii in privinta deficitului,cam asa ai fi negociat si cotele,dupa razboi multi eroi se arata!!!
  • +44 (60 voturi)    
    L-am criticat! (Vineri, 11 septembrie 2015, 22:43)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Dar batranul marinar are nas bun! Sigur vor fi mari probleme de la aceasta stupoare in fata invaziei musulmane. Poate primele bombe nucleare in Paris, Berlin si Londra vor trezi la realitate popoarele europei!
    • -1 (3 voturi)    
      Bombe (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 12:42)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Daca cineva va da bombe stiu sigur cine le va da...
      http://theinfounderground.com/smf/index.php?topic=5367.0
  • -32 (52 voturi)    
    nu sunt de acord (Vineri, 11 septembrie 2015, 22:45)

    fanegr1ja [utilizator]

    ...daca oamenii incep sa ia decizii tinand cont de terorism asta inseamna ca teroristii au invins. Mila si compasiunea trebuie sa invinga in fata fricii si a inumanitatii.
    • +6 (6 voturi)    
      ingere cu arpi mari (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 11:06)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      visezi prea frumos.deciziile care tin cont e viitorul unei tari se iau la rece.si mai ales in acest caz,pericolul fiind evident.
      on:aseara.base a scapat porumbelul.turcii au avertizat,serviciile stiau si totusi europa a fost ''surprinsa'' ceva pute...nu se misca sute de mii de oameni,in acelasi timp,fara sa bage cineva de seama.se joaca greu si noi ne-o luam,se pare
      • +3 (3 voturi)    
        Turcia are o ura... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:26)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Point

        fata de UE. Asta e clar! Nu numai pentru ca nu a primit bani de la europeni pentru refugiati, dar si pentru ca e amagita de atita amar de vreme cu aderarea la UE. Nici ei nu mai cred asta. Si pe buna dreptate, avind in vedere situatia de fata cu islamul in Europa. Iar Putin profita la greu. Va mai amintiti ce apropouri ii batea lui Erdogan la Baku?
  • +16 (42 voturi)    
    Oare? (Vineri, 11 septembrie 2015, 22:56)

    LiviuX [utilizator]

    1. E usor de vorbit cand esti un nimeni (sau aproape).
    Oare la fel ar fi spus si facut daca intr-adevar era presedinte? Eu nu prea cred...
    2. Din pacate insa are dreptate si sunt de acord 100% cu el!
  • -24 (38 voturi)    
    instinctul... (Vineri, 11 septembrie 2015, 22:56)

    demaGOGU [utilizator]

    ...unui (ex)-guvernator trebui luat cu titlu de inventar.
    • -3 (23 voturi)    
      aici gresesti (Vineri, 11 septembrie 2015, 23:57)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Este un foarte bun animal politic. Problema lui este ca in aceeasi masura pute de ipocrizie si este shulfa. Desi ceea ce spune acum este perfect ADEVARAT, daca era la butoane probabil facea pe invers. Asta este base...
  • +24 (28 voturi)    
    .... (Vineri, 11 septembrie 2015, 23:31)

    tirolez [utilizator]

    Daca ii vrea Germania sa ii tina, de ce ni-i da noua? Si are dreptate Basescu, nici macar nu stim ce religie au (ca nu avem dreptul sa ii intrebam, ii discriminam). Cand vor incepe astia sa-si puna bombe intre ei. Acum or fi sperand sa le fie bine, stai sa nu le fie (nu vor avea standardul de viata sperat) vor fi racolati ca si altii si atunci sa te tii.
  • +16 (24 voturi)    
    corect spus! (Vineri, 11 septembrie 2015, 23:34)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    cum se stie ca cei mai persecutati in Siria, Irak si alte state islamice, gen Egipt, Sudan, etc, sunt crestinii, as accepta imigranti cu doua conditii:
    -sa fie crestini-si in felul acesta ne respectam istoria si ne cinstim inaintasii si dam dovada de umanitate;
    - sa respecte regulile noastre sociale-sa se integreze, cu alte cuvinte.
    Eventual si ale cazuri, non-crestini, dar persecutati- gen moniritati religioase, sexuale, ateii, etc. la fel- cu respectarea regulilor noastre nationale/sociale-bune/rele cum or fi ele.

    altfel-eject!

    Muslimii sa si-i ia Merkel, ipocritii de francezi, britanici, etc, sa ii "integreze" ei (va fi invers, dar asta sa fie pb si 'rasplata' lor).
  • +19 (25 voturi)    
    Si EXACT de asta imi place mie marinaru (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 0:16)

    Heruvim [utilizator]

    Are tupeu sa spuna lucrurilor pe nume, chiar daca ii face bine sau rau. Intelege oamenii si are lipici la ei. Cum s-ar spune are c...e.

    Base la primarie! Sa termine curatenia!
    • +6 (6 voturi)    
      nu,nu,nu (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 8:04)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      de 3 ori NU .ma refer la chestia cu primaria.un fost PRESEDINTE nu se coboara la nivelul de primar.singurele demnitati politice la care il putem vedea sunt cele de prim-ministru (nici macar ministru simplu) sau parlamentar.
      • 0 (4 voturi)    
        Tipic romanesc ganditi (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:26)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Mai bine cu nasul pe sus decat sa faci bine comunitatii... Eu sper ca Base se va intoarce la primarie sa termine ce a inceput. Sa nu uitam ca ne-a lasat pe mana lui Videanu, deci oarecum este raspunzator moral. Daca sa termini o treaba pe care ai inceput-o si pe care doar tu poti sa o faci e "sub nivelul tau" atunci nu ai nici un nivel. Zic eu...
  • -12 (20 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 0:46)

    satanae [utilizator]

    Capitanul nostru inca simte si le simte bine. Atita numai ca nu simte parfum de teroristi, ci parfumul de romani verzi, gata sa sara sa-si apere riul, ramul impotriva turcilor care ne-nconjor. Vede si el ceea ce se poate zari si din avion pe forumurile romanesti sau din comentariile de mai sus si anume ca pe la noi a renascut fierea verde. A renascut, voba vine, ca n-a murit niciodata, atita numai ca acum au scos-o sirienii la suprafata. Si a zis ca e cazul sa profite, ca poate reinvie in inimioara lui Romanica si mai ajunge sa miroasa o data duhoarea puterii. Sa o simta, pardon. Si, eventual, poate ajunge s-o tina pe tanti Nuti afara din puscarie pina la urma, daca-l punem prim ministru repede, repede, pina nu vin teroristii peste noi . A, si ca un raspuns pentru miratul ex-prezident, desi nu-l intereseaza asa ceva, refugiatii de razboi primesc drept de azil pentru ca este un drept fundamental al omului, garantat prin Carta din 1948. Si a se scuti cu povestile referitoare la ce nu-si permitea sa faca Comisia Europeana sau Germania in fata lui matale.
    PS Am auzit multa lume care se credea desteapta si subtire laudind nivelul politic al acestui ///. Avind in vedere cuvintele scuipate de acesta in ultima vreme, precum cele de mai sus, as vrea sa-i intreb daca le place. Sau, daca nu mai are nici o functie de impartit, nu mai merita bagat in seama?
    • -10 (16 voturi)    
      Subscriu (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 1:48)

      jas [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      Cuvintele lui Traian sunt la fel de jalnice ca textul rostit de Klaus. Sa faci un scandal intern cand refugiatii care vor pica in Romania (din lac in put) o sa plece cu prima ocazie - pacat ca nu mai traieste Ion Luca.
  • +8 (8 voturi)    
    6.300x2=12.600 brate=gata moscheea in 6 luni (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 7:36)

    Plagarus [utilizator]

    Viorel Turcitul poate apuca inugurarea in cca.6 luni,inainte de a intra in biblioteca de la Rahova !
  • 0 (0 voturi)    
    CRIZA REFUGIATILOR (Duminică, 13 septembrie 2015, 12:12)

    LiviuBadut [anonim]

    Germani vor sorta refugiatii si vor trimete mai departe(Romania, Polonia,Cehia si catre alte tari) numai CIURUCURI DE CARE EI NU AU NEVOIE