Gabriel Oprea, intrebat daca va ajunge prim-ministru in aceasta toamna: Poate as fi o solutie de premier

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2015, 0:12 Revista Presei | Radio TV

Gabriel Oprea
Foto: MAI
Vicepremierul Gabriel Oprea a fost intrebat, miercuri seara, la Antena 3, de Mihai Gadea daca va ajunge prim-ministru pana in toamna "asa cum se zvoneste". Oprea a declarat in prima faza ca Victor Ponta este premierul, l-a laudat ca fiind un premier bun si "care va deveni si mai bun", dar a acceptat apoi si posibilitatea de a deveni seful guvernului.

"Poate as fi o solutie de premier", a raspus Oprea la insistentele lui Mihai Gadea.

Este o schimbare majora de optica la Gabriel Oprea, cel care in urma cu doar doua zile spunea intr-o declaratie ca "nu sunt bun de premier".

Reamintim ca surse politice au declarat pentru HotNews.ro inca din urma cu o saptamana ca numirea lui Gabriel Oprea ca premier interimar s-ar putea produce din aceasta toamna, dupa ce Victor Ponta ar parasi Palatul Victoria in urma unei demisii (pe care premierul a spus insa ca nu si-o va da) sau prin retragerea unor ministri din guvern.

De altfel, Gabriel Oprea s-a aflat intr-o puternica ofensiva de imagine in ultima luna, cu aparitii constante la dezbateri televizate si in conferinte de presa, dar si prin depunerea la Parlament a unor proiecte populiste, precum legea privind acordarea unei a 13-a pensii. Presedintele UNPR si-a curmat insa aparitiile publice dupa aparitia scandalului legat de faptul ca si-a plagiat lucrarea de doctorat, insotit de dezvaluirile privind doctoratele plagiate pe care le-a coordonat ca profesor la Academia Nationala de Informatii.
























2102 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Chiar ai fi....un fel de solutie,... (Joi, 17 septembrie 2015, 3:47)

    gica43 [utilizator]

    ...dar cea mai diluata posibil.Oricum insa,nu ai fi o solutie mai proasta decat ponta !
    • +5 (5 voturi)    
      Prostia la Putere - sarmalele reci si.. (Joi, 17 septembrie 2015, 11:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Prostia: un risc la adresa securității naționale

      de Marian Zulean Contributors.ro
  • +7 (7 voturi)    
    cu o zi (Joi, 17 septembrie 2015, 8:07)

    nahir [utilizator]

    sau doua inainte de a trebui sa zboare la jai, tov. oprea nici macar nu lua in considerare o asemenea varianta.
    acum, deja incepe sa-i placa ideea.
    inca unul ametit de putere.
  • +8 (8 voturi)    
    record (Joi, 17 septembrie 2015, 8:45)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Chiar va fi o solutie foarte buna...se va crea o conditie pentru a putea fi premier: sa fi plagiator
  • +8 (8 voturi)    
    dar uite (Joi, 17 septembrie 2015, 8:53)

    OnePiece [utilizator]

    ce-o moacă de bișnițar are fratemele meu..
  • +8 (8 voturi)    
    Pleaca plagiatoru', (Joi, 17 septembrie 2015, 10:11)

    OmulNou [utilizator]

    vine plagiatoru'.

    Toamna se numara plagiatorii din stat.
  • +7 (7 voturi)    
    "Poate as fi o solutie de premier" (Joi, 17 septembrie 2015, 11:09)

    Alfabetix [utilizator]

    Sau poate nu!

    La cat e bagat asta la inaintare in ultima vreme si cu uneperistul Stefanel interimar la primaria capitalei, tare mi-e teama ca sunt factute jocurile :(
  • +5 (5 voturi)    
    Si simtul ridicolului iti lipseste ??? (Joi, 17 septembrie 2015, 11:17)

    andreesanu [utilizator]

    Dupa ce ti-ai facut stele de general din polonice si paftale de curea acum te visezi si prim ministru !!!,
    grea boala grandomania si prostia adunate sub o boneta de caprar !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Premierul (Joi, 17 septembrie 2015, 12:26)

    boogiewoogie [utilizator]

    este propus de Presedinte si validat de Parlament ... sper ca al nostru Klaus sa nu fie atat de retardat incat sa te propuna ca "solutie"
  • +1 (1 vot)    
    Unu mai penal ca celalalt!!! (Joi, 17 septembrie 2015, 15:50)

    Gheo09 [utilizator]

    Stiu ca Romania se confrunta cu o scadere demografica, dar chiar nu exista nimeni care sa nu fie manjit ca astia doi!!!